Ibuprofen-analoger: en liste over lægemidler, indikationer, brugsanvisninger
Indikationer for brugen af "Ibuprofen" og dens analoger er smerte, høj feber, tilstedeværelsen af inflammatoriske processer. Disse midler er klassificeret som ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler. De er ikke-vanedannende og ikke-narkotiske.
Overvej instruktionerne til brug af "Ibuprofen" og lægemiddelanaloger.
Indikationer for brug
Ibuprofen ordineres for at lindre symptomer og behandle tilstande som:
- varme;
- øreinfektion
- hovedpine eller tandpine
- smerter, der er opstået som følge af skade på knogler, led, blødt væv;
- ledsmerter;
- migræne
- myalgi;
- neuralgi;
- otolaryngologiske sygdomme;
- gigt og artrose;
- osteochondrose;
- nefrotisk syndrom
- adnexitis og andre.
Kontraindikationer til brug
"Ibuprofen" og mange af dets analoger er forbudt til brug, hvis patienten har følgende patologier:
- mavesår eller erosion i fordøjelseskanalen
- individuel intolerance over for produktets bestanddele;
- nyre- og leversygdomme;
- intrakraniel effusion
- blodpropper lidelse;
- hjertefejl;
- beskadigelse af synsnerven
- forhøjet blodtryk;
- børns alder op til 6 år (i tilfælde af analoger kan den enten være mindre end den specificerede en eller flere).
Det er vigtigt at være særlig opmærksom på "Ibuprofens" kompatibilitet med andre lægemidler. Det bør ikke tages sammen med trombolytiske lægemidler, aspirin, cyclosporin osv. En komplet liste findes i brugsanvisningen til "Ibuprofen", som findes i hver pakke.
Billige analoger
Hvilke lægemidler vil blive inkluderet på listen over Ibuprofen-analoger? Bliver de billigere eller dyrere? Lad os starte med at besvare det andet spørgsmål. Omkostningerne ved "Ibuprofen" i form af tabletter ligger inden for 20 rubler pr. Pakke. Er det fornuftigt at lede efter stoffer, hvis omkostninger vil være endnu lavere??
Derfor vil vi overveje de mest berømte og dyrere analoger af "Ibuprofen".
Nurofen
Den første analog af Ibuprofen er Nurofen. Omkostningerne ved lægemidlet ligger inden for 200 rubler.
Produktet indeholder i dets sammensætning det samme aktive stof - ibuprofen. Også i "Nurofen" er der forskellige hjælpekomponenter, der kan variere afhængigt af frigivelsesformen. For eksempel indeholder tabletter stoffer såsom stearinsyre, croscarmellosenatrium, saccharose, natriumlaurylsulfat og andre..
Nurofen fås i følgende former:
- piller;
- sirup;
- rektale suppositorier;
- kapsler;
- gel.
Denne analog af "Ibuprofen" kan også bruges til behandling af børn (suspension "Nurofen"). Der er også specielle former for lægemidlet, som kendetegnes ved en kortere eksponeringsperiode og et øget niveau af effektivitet - "Nurofen Express" og "Nurofen Express Neo".
Indikationer for brugen af analogen "Ibuprofen" er de samme som for det vigtigste lægemiddel.
Ibufen
Den vigtigste aktive ingrediens i lægemidlet er også ibuprofen. Sammensætningen indeholder også nogle yderligere komponenter, herunder saccharose.
Værktøjet bruges til at lindre smerter i kompleks terapi under behandling af akutte luftvejssygdomme med reaktioner efter vaccination hos børn.
Denne analog af "Ibuprofen" er tilgængelig i form af tabletter. Det indeholder ibuprofen og hjælpekomponenter. "Mig" kan ordineres for at eliminere symptomer såsom:
- migræne
- akut hovedpine
- menstruationssmerter hos kvinder;
- muskelsmerter;
- neuralgiske angreb;
- feber under forkølelse og influenza.
Det skal bemærkes, at dette lægemiddel i modsætning til Iburofen ikke bruges til behandling af børn under 12 år..
"Brufen"
Lægemidlet er tilgængeligt i form af tabletter og sirup. Dens vigtigste aktive ingrediens er ibuprofen.
"Brufen" har et bredt spektrum af handlinger og bruges til:
- rheumatoid arthritis;
- slidgigt;
- gigt;
- smerte i tilfælde af beskadigelse af ledbånd, blødt væv, sener;
- muskelsmerter;
- menstruationssmerter hos kvinder;
- tandpine;
- migræne
- feber;
- forskellige inflammatoriske processer.
Ikke brugt til behandling af børn, der vejer op til 7 kg og gravide kvinder.
Andre analoger af lægemidlet i form af tabletter og sirup
Ud over de ovennævnte lægemidler er der andre analoger af "Ibuprofen":
- "Paracetamol";
- "Indomethacin";
- "Buran";
- "Analgin";
- "Acetylsalicylsyre" ("Aspirin").
På trods af at disse lægemidler kan variere i det vigtigste aktive stof, har de en lignende type handling. Selvom der er et vigtigt "men". Alle er meget mere giftige end "Ibuprofen". Derfor bør de ikke bruges af patienter med problemer inden for gastroenterologi..
Men i retfærdighed er det værd at bemærke, at nogle af de ovennævnte lægemidler er meget mere effektive end "Ibuprofen". For eksempel, hvis der er behov for at bruge et middel med en mere udtalt antiinflammatorisk virkning, er det bedre at vælge "Indomethacin".
Forresten, hvis patienten stadig er på udkig efter en billigere analog af "Ibuprofen", skal han bede om "Paracetamol" på apoteket. For 10 tabletter skal du betale ca. 5 rubler.
"Ibuprofen" i form af salve og gel, dens analoger
Ligesom tabletter bruges Ibuprofen gel og salve til at lindre smerter og betændelse. De kan tildeles, når:
- inflammatoriske processer i ledapparatet;
- muskelsmerter;
- blå mærker
- forstuvede ledbånd;
- radikulitis;
- slidgigt;
- periarthritis i skulder- og scapula-regionen;
- gigt;
- bursitis;
- osteochondrose;
- tendovaginitis;
- ankyloserende spondylitis;
- forskellige typer af gigt.
Sådanne indenlandske og importerede analoger af "Ibuprofen", såsom:
- "Dolgit";
- Diclofenac;
- Ortofen;
- "Indomethacin";
- "Diclonat P";
- "Artrozilen";
- "Diklak";
- "Ibufen D";
- "Indovazin";
- Flexen;
- "Ibutop";
- "Bystrumgel;
- Solpaflex;
- Finalgel;
- Nurofen.
Overvej en kort instruktion om brugen af de mest populære værktøjer.
"Dolgit"
Det aktive stof i cremen er ibuprofen.
"Dolgit" har antipyretisk, smertestillende, antiinflammatorisk virkning. Lægemidlet kan forbedre ledmobilitet og reducere hævelse.
Salven bruges til forskellige skader såvel som til behandling af rygsmerter, artrose, senebetændelse, bursitis, tendovaginitis, stivhed i bevægelser i skulderområdet.
Diclofenac
Den vigtigste aktive ingrediens i lægemidlet er diclofenac diethylamin. Til stede i sammensætningen af salven og hjælpekomponenterne, såsom benzylalkohol, sorbitol, renset vand, isopropylalkohol, natriummetabisulfit og andre.
"Diclofenac" tilhører også gruppen af ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler og har antipyretisk, antireumatisk, smertestillende og antiinflammatorisk virkning.
Salven bruges, hvis:
- smerte symptomer i rygsøjlen, myalgi, neuralgi;
- smerte og betændelse efter skader og i postoperativ periode;
- reumatiske sygdomme i blødt væv;
- degenerative og inflammatoriske sygdomme i leddene (inklusive arthritis, artrose, fibrositis og andre).
"Diklak"
Den næste analog af Ibuprofen, som vi vil overveje, er Diclac gel. Den aktive ingrediens i lægemidlet er diclofenac-natrium.
Det bruges til topisk behandling af betændelse og smerter i led, muskler, sener og ledbånd. Dens anvendelse i kombination med forskellige ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler skal udføres med stor omhu..
"Bystrumgel"
Det aktive stof i lægemidlet er ketoprofen. Gelen indeholder også ethylalkohol, carbopol, nipagin, trometamol, neroliolie, lavendelolie, tilberedt vand.
"Bystrumgel" har et bredt spektrum af handlinger og kan bruges til:
- gigt;
- tendinitis
- artrose;
- periarthritis;
- lymfangitis;
- lumbago;
- læsioner i lumbosacralregionen;
- osteochondrose;
- sportsskader;
- bursitis;
- flebitis;
- torticollis;
- dislokationer
- blå mærker
- skade på menisken
- myositis;
- entesopati;
- dorsalgi.
Produktet bruges ikke til behandling af børn og gravide kvinder.
Hvilket er bedre: "Ibuprofen" eller analoger?
Det er umuligt at give et nøjagtigt svar på dette spørgsmål. På den ene side er omkostningerne ved "Ibuprofen" meget lavere sammenlignet med andre lægemidler med det samme aktive stof eller en lignende type handling. Samtidig er værktøjet meget effektivt og har et ret bredt spektrum af handlinger, det forårsager sjældent bivirkninger og er tilgængeligt i flere former..
På den anden side kan det i nogle tilfælde stadig være nødvendigt at søge efter et alternativ. For eksempel anvendes analoger af "Ibuprofen", når den ønskede effekt ikke opstod efter anvendelse af det originale lægemiddel. De leder også efter en erstatning i tilfælde, hvor en bestemt form for medicin er nødvendig (sirup, gel, suppositorier osv.) Eller medicinen simpelthen ikke kom på apoteket.
Du bør ikke stole på en andens erfaring med at prøve at finde et svar på spørgsmålet: "Hvilket lægemiddel er der stadig bedre?" Når alt kommer til alt har hver person sin egen unikke organisme, og medicin påvirker ham også på forskellige måder. Derfor hjælper Ibuprofen nogle mennesker meget godt, mens andre er tvunget til at købe dyrere importerede lægemidler. Uanset hvad det er, skal udvælgelsen af ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler håndteres af en læge.
Må ikke selvmedicinere og forblive sunde!
Ibuprofen: instruktioner og analoger er billigere for voksne og børn
Ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler (NSAID'er) anvendes i vid udstrækning inden for forskellige medicinske områder. Deres modtagelse giver dig mulighed for at stoppe smertesyndrom, reducere betændelse og have en antipyretisk virkning..
Rækken af NSAID'er er omfattende, men ethvert lægemiddel fjerner kun midlertidigt symptomerne på sygdommen og påvirker ikke årsagen til dens udvikling.
Ibuprofen betragtes som en fælles repræsentant fra NSAID-gruppen, som har en overkommelig pris, meget god tolerance.
På det farmakologiske marked leveres lægemidlet i flere former, har mange analoger til indenlandsk og udenlandsk produktion, som ofte bruges i pædiatri til børn fra 2 måneder.
Inden du overvejer lignende Ibuprofen-erstatninger, skal du gøre dig bekendt med selve mærket, dets terapeutiske egenskaber og anden information, der findes i brugsanvisningen..
farmakologisk virkning
Ibuprofen er klassificeret som en ikke-selektiv COX1,2-hæmmer.
Grundlaget for lægemidlet er stoffet med samme navn ibuprofen (et derivat af propionsyre), der er også hjælpekomponenter i sammensætningen.
I praksis er den mest anvendte form for tabletter (for voksne) og sirup (for børn).
Ibuprofen har følgende komplekse effekt på kroppen:
- antiinflammatorisk;
- antiperetisk;
- smertestillende.
Lægemidlets effektivitet skyldes dets sammensætning, som giver dig mulighed for at undertrykke faktorer, der bidrager til den inflammatoriske proces i kroppen..
Ibuprofens virkningsmekanisme består af følgende egenskaber:
- hæmmer biosyntese af smertemæglere prostaglandiner (Pg);
- reducerer udskillelsen af bradykinin;
- forstyrrer omdannelsesprocessen af arachidonsyre;
- undertrykker inflammationsfasen: både ekssudation og proliferation;
- reducerer følelsen af smerte i ilden.
Takket være disse egenskaber ved lægemidlet giver Ibuprofen dig mulighed for at lindre smerter med mild til moderat intensitet, reducere feber, reducere betændelse i muskler og led..
Den aktive ingrediens i lægemidlet efter administration absorberes hurtigt i den systemiske cirkulation.
Den maksimale koncentration i blodet noteres inden for 2 timer efter indtagelse, men effekten opstår inden for 20-30 minutter. Lægemidlet metaboliseres i leveren udskilles af nyrerne.
Indikationer for brug og dosering
Ibuprofen er et lægemiddel fra gruppen af antiinflammatoriske lægemidler, der er meget brugt inden for forskellige medicinske områder for at reducere smerte. Lægemidlet refererer til symptomatiske lægemidler, supplerer ofte hovedbehandlingsforløbet.
I betragtning af det store udvalg af Ibuprofen og dets lignende erstatninger bruges disse lægemidler til børn og voksne, det vigtigste er at vælge den nødvendige dosis.
De vigtigste indikationer for brugen af Ibuprofen inkluderer følgende betingelser:
- hovedpine med mild til moderat intensitet
- PMS med smertesyndrom
- lidelser i arbejdet i bevægeapparatet
- traumatisk smerte
- tænder
- otolaryngologisk patologi;
- luftvejsinfektioner med feber.
I praksis anvendes Ibuprofen oftere som et smertestillende-antipyretisk middel med en stigning i kropstemperaturen, som er til stede i ARVI, ARI. Du kan også tage stoffet under andre tilstande, som ledsages af feber og smerter fra forskellige etiologier (inklusive tandlæg).
Ifølge instruktionerne gives voksne og børn efter 6 år 200 mg (1 tablet) tre gange om dagen..
Om nødvendigt kan dosis øges til 400 mg (2 tabletter). Tag en Ibuprofen tablet med en tilstrækkelig mængde vand. Effekten efter indtagelse vil være mærkbar i 20-30 minutter og vil vare i 6-8 timer.
For børn under 6 år foretrækkes det at tage analoger af lægemidlet, som er tilgængelige i form af sirup eller rektale suppositorier. De er dyrere, da de hovedsageligt produceres af udenlandske farmaceutiske virksomheder..
Lyse repræsentanter er "Nurofen" og "Ibufen", som kan tages fra 3 måneder.
Enhver analog af Ibuprofen til børn skal ordineres af en børnelæge i overensstemmelse med kropsvægt, diagnose. Varigheden af at tage Ibuprofen og lignende produkter bør ikke overstige 5-7 dage.
Kontraindikationer og bivirkninger
Ibuprofen har, som ethvert andet lægemiddel fra NSAID-gruppen, en række kontraindikationer og bivirkninger.
Det er nødvendigt at nægte at tage for følgende forhold og patologier:
- mavesår og 12 duodenalsår i den akutte fase;
- Crohns sygdom;
- ulcerøs colitis;
- allergi over for sammensætningen;
- hæmofili;
- alvorlige sygdomme i nyrerne, leveren;
- graviditet 1. og 3. trimester;
- børn under 6 år (tabletter) og sirup op til 3 måneder).
I sjældne tilfælde og kun hvis den anbefalede dosis ikke overholdes, eller hvis der er en historie med kontraindikationer, kan bivirkninger forekomme:
- kvalme, opkastning
- forværring af kroniske gastrointestinale sygdomme;
- allergiske reaktioner
- bronkospasme;
- afføring lidelser;
- takykardi.
Den korrekte dosis af lægemidlet og indtagelse som anbefalet af lægen hjælper med at reducere risikoen for bivirkninger..
Hvis ovenstående symptomer vises, er det værd at stoppe brugen af medicinen ved at kontakte en læge, der kan finde en lignende terapeutisk virkning.
Ibuprofen-analoger i tabletform
Ibuprofen tilhører overkommelige lægemidler, hvis pris ikke overstiger 40-60 rubler til 10 tabletter. Lægemidlet sælges af forskellige farmaceutiske virksomheder med indenlandsk og udenlandsk produktion..
Derudover er der en liste over billige analoger med både ibuprofen og et andet aktivt stof, men med samme effekt.
Russisk
- "Artrokam" er et antiinflammatorisk lægemiddel baseret på ibuprofen, det bruges oftere til behandling af sygdomme i bevægeapparatet eller som et smertestillende middel. Den indeholder 0,2 eller 0,4 mg ibuprofen og hjælpestoffer. Prisen på tabletter overstiger ikke 90 rubler for en pakke med 20 stykker.
- "Næste" er et kombineret produkt, der indeholder ibuprofen og paracetamol. Det har stærkere egenskaber og bruges som et smertestillende, antiinflammatorisk og antipyretisk middel. Lægemidlet kan kun bruges af voksne og børn over 12 år. Prisen for tabletter er 100 rubler pr. Pakke.
- "Ibuprom" - har en ikke-steroid antiinflammatorisk virkning, bruges som et symptomatisk middel mod smerte og øget kropstemperatur. Sammensætningen indeholder den samme ibuprofen. Prisen på medicinen er omkring 60-90 rubler.
Ukrainsk
- Ibunorm er en billig erstatning for Ibuprofen med en identisk sammensætning. Fås på markedet i tabletter og kapsler. Det ordineres som et symptomatisk middel mod smertefulde fornemmelser af mild til moderat sværhedsgrad. Pris 30-60 rubler.
- "Ibutard" er et ukrainsk lægemiddel med ibuprofen, som effektivt eliminerer feber, smerte, betændelse. Det bruges til voksne og børn over 12 år. Dens omkostninger er 60-100 rubler.
Hviderussisk
- "Suprafen" er et anti-reumatisk lægemiddel med antiinflammatorisk virkning, klarer sig godt med feber, smerter, lindrer vævsødem. Omkostningerne ved et lægemiddel på apoteker overstiger ikke 150 rubler.
- Ibuprofen Belmed er en strukturel analog af det originale lægemiddel, som har identiske indikationer og bivirkninger. Prisen overstiger ikke 40 rubler for en pakke med 10 tabletter - det kan ikke være billigere længere.
Udenlandsk
- Novigan er et lægemiddel fra et indisk farmaceutisk firma, der tilhører kombinerede lægemidler. Ud over ibuprofen indeholder sammensætningen pitofenon, fenpiveriniumbromid. I modsætning til almindelig Ibuprofen er Novigan et stærkere lægemiddel med udtalt smertestillende, antiinflammatoriske egenskaber. De gennemsnitlige omkostninger ved et lægemiddel overstiger ikke 150 rubler.
- Ibufen er et andet ibuprofen-baseret lægemiddel. Oprindelsesland - Polen. Det produceres i form af sirup og tabletter, som gør det muligt at bruge det ikke kun af voksne, men også af børn. Ibufen har god tolerance, mange positive anmeldelser såvel som en overkommelig pris - fra 150 rubler.
- Dolgit er et effektivt middel med smertestillende og antiinflammatorisk virkning. Produceret i Tyskland, det bruges til smerter af forskellig etiologi og intensitet. På apoteker koster det fra 160 rubler pr. Pakke.
Sådan udskiftes et lægemiddel til et barn
Ibuprofen-baserede lægemidler er altid efterspurgte i pædiatri. Piller er kontraindiceret til børn under 6 år, derfor tilbyder producenter medicin i flydende form.
De bruges til virusinfektioner, som et antipyretisk middel, og også til tænder hos spædbørn efter 3 måneder. Sådanne lægemidler produceres i form af sirup eller rektale suppositorier..
De tolereres godt, de handler inden for 15-20 minutter efter indtagelse i 6-8 timer.
- Sirup Nurofen er en fremmed analog til indenlandsk ibuprofen, som bruges i pædiatri. Lægemidlet kan gives til børn fra 3 måneder. 5 ml af lægemidlet indeholder 100 mg ibuprofen og hjælpestoffer.
Det bruges som smertestillende middel og febernedsættende ved høj kropstemperatur. Sirupen har en frugtagtig smag, også en måleske til nem udlevering. Det hører dog ikke til det billige, dets pris er omkring 300 rubler. - "Nise" er et lægemiddel fra gruppen af antiinflammatoriske lægemidler. Det er ikke en strukturel analog af Ibuprofen, da den er baseret på nimesulid: 1 ml sirup indeholder 10 mg af dette stof. Nise tilhører de stærkere stoffer, og det varer også længere end 8-12 timer. Det bruges fra 2 år med svær smertesyndrom og hypertermi.
- "Panadol" er et paracetamolbaseret lægemiddel. Henviser til NSAID'er og bruges ofte som erstatning for ibuprofenholdige lægemidler. Produceret i sirup, kan ordineres fra 2 måneder. I modsætning til Ibuprofen, der arbejder i 8 timer, arbejder Panadol i 4 timer. Ellers er den terapeutiske virkning af begge lægemidler den samme, men analogens egenskaber er lidt svagere. Prisen på sirupen er 200 rubler pr. Flaske.
Ibuprofen eller paracetamol
Paracetamol bruges som et antipyretisk og smertestillende middel, men i modsætning til Ibuprofen bevarer det sin virkning i 4 timer, hvilket medfører hyppigere brug.
Ibuprofen sænker ikke kun feber, men udviser også antiinflammatoriske virkninger. Når du vælger mellem to lignende stoffer, skal du tage højde for sygdomsgraden, intensiteten af det kliniske billede og karakteristika for patientens krop.
Paracetamol såvel som Ibuprofen findes i forskellige former og doser.
Voksne anbefales at tage stoffet i en dosis på 500 mg til børn fra 2 år - 250 mg. Babyer fra 1 måned og børn under 2 år har brug for Panadol sirup, Paracetamol suspension eller rektale suppositorier - Tsefekon D.
Begge lægemidler hører til symptomatisk terapi, så det anbefales ikke at tage dem i mere end 5-7 dage..
Ibuprofen eller Nurofen - hvilket er bedre?
Strukturelle erstatninger for Ibuprofen inkluderer Nurofen, et importeret lægemiddel, der også er inkluderet i gruppen af ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler..
Analogen leveres i form af tabletter, suppositorier og sirup til børn. I modsætning til almindelig Ibuprofen er Nurofen-doser mere varierede: 0,2 0,4 og 0,6 mg. De mest kraftfulde stoffer inkluderer "Nurofen retard" (langvarig handling) - fanen. 0,8 mg.
Fordelen ved Nurofen er teknologien til dets produktion, som gør lægemidlet mere sikkert, reducerer listen over kontraindikationer og mulige risici for bivirkninger.
I pædiatri bruges Nurofen sirup meget ofte til børn fra 3 måneder, hvilket giver dig mulighed for at fjerne feber, smerter under tænder eller muskelsmerter med ARVI eller influenza.
Priserne på medicinen Nurofen er flere gange højere, men som patientanmeldelser viser, er effekten af at tage det meget bedre.
Ibuclin eller Ibuprofen
Ibuklin er et lægemiddel, der ligner Ibuprofen, men det indeholder 2 aktive ingredienser - ibuprofen og paracetamol. Henviser til ikke-steroide antiinflammatoriske (NSAID), anvendes til behandling af akutte luftvejsinfektioner, akutte luftvejsinfektioner som antipyretisk og bedøvende middel.
Ibuclin betragtes i modsætning til almindelig Ibuprofen som et stærkere lægemiddel. Det bruges ofte til forkølelsessymptomer, mild til moderat smerte.
For børn er stoffet tilgængeligt i form af en sirup, men kun en børnelæge kan ordinere et lægemiddel.
Ibuklin har en mere omfattende liste over kontraindikationer, derfor bruges dette middel ikke uden først at have konsulteret en læge..
Hvilket er bedre - Diclofenac eller Ibuprofen?
Diclofenac tilhører kategorien NSAID'er, som også anses for at være et stærkere lægemiddel end den pågældende original. I praksis bruges det oftere til ledsmerter..
Den aktive ingrediens i analogen er diclofenac. Fås på markedet i forskellige former - tabletter, kapsler, ampuller til intramuskulære injektioner, salver og gel.
Lægemidlet anbefales ikke at bruges i mere end 7 dage, da det har en negativ virkning på maveslimhinden. Det lindrer smerter godt, eliminerer betændelse, men ordineres ikke til børn under 12 år.
Hvis vi overvejer begge lægemidler, kan vi med tillid sige, at Diclofenac bedst tages for led- og muskelsmerter, og Ibuprofen med øgede termometerværdier..
Diclofenac anvendes ikke i pædiatri; det kan også kun tages med samtykke fra den behandlende læge. Dette russisk fremstillede produkt er billigere end originalen - 40 rubler til 10 tabletter.
Indomethacin eller Ibuprofen
Indomethacin er en billig analog af Ibuprofen i tabletter, men ligheden mellem stofferne er kun, at begge lægemidler er antiinflammatoriske lægemidler. Indomethacin tabletter indeholder en anden aktiv ingrediens - indomethacin 25 mg.
I modsætning til Ibuprofen er det ikke ordineret til børn under 14 år og bruges oftere til behandling af sygdomme i bevægeapparatet.
Lægemidlet tilhører symptomatiske lægemidler, har en overkommelig pris og en stor liste over kontraindikationer og bivirkninger.
Indomethacin kan tages ikke længere end 10 dage, som anbefalet af din læge..
Ibuprofen eller ketoprofen
Begge lægemidler tilhører den samme farmakologiske gruppe og har en udtalt antiinflammatorisk, antipyretisk og analgetisk virkning..
I modsætning til Ibuprofen er Ketoprofen et stærkere lægemiddel, der bruges som et smertestillende middel til forskellige tilstande..
Ibuprofen bruges bedst til at reducere høj kropstemperatur og Ketoprofen - til smerter i led og muskler.
Børnelæger foretrækker at bruge Ibuprofen, fordi det tolereres bedre og har færre kontraindikationer og bivirkninger.
Endelig
Ibuprofen - såvel som dets analoger har den samme terapeutiske virkning, selvom de kan have en anden sammensætning. Uanset hvilket lægemiddel fra NSAID-gruppen der bruges, skal du ikke drikke det mere end 7 dage.
Det er vigtigt at forstå, at sådanne lægemidler ikke fjerner årsagen til sygdommen, men kun midlertidigt stopper den generelle klinik. Derfor er det nødvendigt for en vellykket terapi at udføre kompleks behandling som ordineret af en læge..
Ibuprofen er et effektivt bredspektret middel, der fungerer godt sammen med andre lægemidler, men bruges ikke sammen med lægemidler fra en lignende gruppe.
Analoger af ibuprofen tabletter
Ibuprofen er en af de mest populære repræsentanter for klassen af ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler (NSAID'er), som har været anvendt med succes i klinisk praksis i mere end et halvt århundrede. Dens høje effektivitet bekræftes af den enorme efterspørgsel efter dette stof blandt forbrugerne..
Brugen af Ibuprofen overholder fuldt ud moderne standarder for smertebehandling. Brugervenlighed, tilgængelighed og forskellige doseringsformer gør Ibuprofen til det valgte lægemiddel til mange sygdomme, hvilket er nøglen til vellykket behandling.
Hvordan gør det?
Ibuprofen er et propionsyrederivat, der har smertestillende, antiinflammatorisk og mild antipyretisk virkning. Sammenlignet med andre NSAID'er har det færre gastrointestinale bivirkninger. Derudover øger indtagelsen af lave doser ikke sandsynligheden for et hjerteanfald..
Efter at have trængt ind i kroppen, akkumuleres Ibuprofen hurtigt i blodbanen og når sammen med blodgennemstrømningen det inflammatoriske fokus. Det er her, dens hovedhandling finder sted, som består i at forbedre cirkulationen, aktivere intracellulær metabolisme, reducere permeabiliteten af de vaskulære vægge og produktionen af inflammatoriske mediatorer. Dette reducerer kropstemperatur, smerter og hævelse af blødt væv.
Lægemidlet er i stand til at forbedre ledmobilitet, derfor ordineres det ofte til ledpatologier: arthritis, artrose, gigt, spondyloarthrosis og osteochondrosis. Det er også effektivt til traumatiske skader: blå mærker, forstuvninger, forskydninger og brud..
Ibuprofen kan bruges i den komplekse terapi af sygdomme i luftvejene og urinveje. Den vigtigste retning for brugen er imidlertid feber, herunder feber efter vaccination, hovedpine og tandpine, smertefulde perioder, slidgigt og smertesyndrom i urolithiasis..
Faktaark: At tage ibuprofen reducerer regelmæssigt risikoen for lungekræft hos stærke rygere.
Ibuprofen er godkendt til brug hos børn fra 6 år og til gravide i 1. og 2. trimester. Den fås i form af depottabletter og kapsler, dragéer, vandopløselige brusetabletter og pastiller, granulater til fremstilling af en vandig opløsning, rektale suppositorier, suspensioner, dråber til oral administration, cremer og geler 5%.
Ibuprofens analoger
Der er to typer analoger af enhver medicin: en erstatning kan have en helt identisk sammensætning eller indeholde et andet aktivt stof, men har en lignende terapeutisk virkning. Den første kaldes synonymer og bruges i sagen:
- tilbagetrækning af det originale lægemiddel fra produktionen
- mangel på lægemidlet til salg
- betydelig prisforskel i kategorien af ækvivalente produkter.
Midler, der adskiller sig fra originalen i det aktive stof og navn, men ordineret til de samme patologier, kaldes analoger. De har den samme terapeutiske virkning, men dens styrke kan være mere eller mindre og tolerance bedre eller værre. Der er også signifikante forskelle i kontraindikationer og mulige bivirkninger..
Det skal bemærkes, at ikke alle lægemidler, der hører til den samme farmakologiske gruppe, er analoger. Derfor kan kun den behandlende læge anbefale, hvordan man udskifter Ibuprofen.
Ibuprofen har mange strukturelle analoger og forskellige erstatninger. Imidlertid er ikke alle tilgængelige i så forskellige former. For eksempel er der kun få mærker til rådighed til børns suspension eller tabletter med vedvarende frigivelse..
Medicin-synonymer
Følgende lægemidler har en sammensætning svarende til Ibuprofen:
- Nurofen, Nurofen Forte;
- Deblock. Fås kun i form af 200 mg tabletter, der ikke anvendes til børn under 12 år;
- Dolgit (Tyskland);
- Mig 200, Mig 400;
- Ibutop. Kun en doseringsform er gel;
- Ibufen (Polen). Suspension af orange farve med smag og lugt af orange bruges til børn fra 6 måneder;
- Ibufen Forte, Ibufen Ultra. Kapsler 200 mg med væske indeni;
- Ibunorm, Ibutard;
- Ibusan. Tabletter 200 og 400 mg;
- Ibuprom. Tabletter 200 og 400 mg;
- Burana. Tabletter 200 og 400 mg;
- Brufen. Fås i form af tabletter, sirup til børn, gel til ekstern brug;
- Faspik. Tabletter på 200 og 400 mg, granulater til fremstilling af en opløsning til oral administration af 200, 400 og 600 mg. Produktet har en behagelig mynte og ananas smag;
- Solpaflex. Fås i 300 mg kapsler og 200 mg tabletter, der er ingen børns frigivelsesform;
- Suprofen;
- Pedea. Det produceres kun i form af en opløsning til intravenøs administration og bruges udelukkende til nyfødte;
- Arthrokam;
- Næste Uno Express.
Nurofen er den mest kendte konkurrent til Ibuprofen og en af dens første handelsnavne. Det var Nurofen, der først blev godkendt til salg uden recept i Storbritannien og siden 1983 er blevet meget populær i alle lande. Britisk fremstillet Nurofen sælges stadig på russiske apoteker.
Hovedforskellen mellem Nurofen og Ibuprofen er et bredere udvalg af former og doser: det kan købes i tabletter på 200, 400, 600 og 800 mg; i form af en sirup til børn; creme, salve og gel til ekstern brug.
Hovedtyperne af Nurofen præsenteres i flere varianter:
- Nurofen Forte - et lægemiddel med en øget dosis ibuprofen op til 400 mg;
- Nurofen Express adskiller sig fra almindelig Nurofen ved, at den sælges i kapsler med væskeindhold og virker hurtigere;
- Nurofen Express Forte er en dobbelt dosis af Nurofen Forte i kapselform;
- Nurofen Express Neo indeholder ibuprofen i form af lysinat, hvorfor det opløses hurtigere i maven.
Nurofen til børn er repræsenteret af sirup og suspension med frugtsmag, brusetabletter og rektale suppositorier. Indholdet af det aktive stof i dem reduceres til 100 mg i suspension og til 60 mg i suppositorier.
Kombinerede stoffer
Denne gruppe inkluderer lægemidler med to aktive stoffer, hvoraf den ene er Ibuprofen. I kombination forstærker disse stoffer hinandens virkning, hvilket resulterer i, at den antiinflammatoriske, smertestillende og antipyretiske virkning forbedres. Imidlertid øger deres samtidige anvendelse risikoen for bivirkninger betydeligt..
Det skal bemærkes, at resultaterne af et stort antal gennemførte undersøgelser ikke giver nogen tvivl om fordelen ved kombinationen af Ibuprofen og Paracetamol i forhold til monoterapi. Denne kombination anerkendes som sikker og omkostningseffektiv, men vigtigst af alt giver den en stabil terapeutisk virkning ved eliminering af smertesyndrom af forskellige etiologier..
Liste over lægemidler, der indeholder Ibuprofen og Paracetamol:
- Næste;
- Ibuklin kapsler, Ibuklin Junior dispergerbare tabletter til børn fra 2 til 12 år;
- Brustan;
- Nurofen Long;
- Nurofen Multi-symptom;
- Khairumat;
- Brufica plus, suspension.
Novigan er et andet kombineret produkt med Ibuprofen suppleret med pitofinonhydrochlorid og fepiveriniumbromid. Begge yderligere komponenter har en afslappende effekt på de glatte muskler i de indre organer.
Analoger
Den mest effektive og overkommelige analog af Ibuprofen er utvivlsomt Paracetamol. Ifølge resultaterne af eksperimenterne overgår det Ibuprofen i smertestillende virkning og klarer især godt med hoved- og ledsmerter. Imidlertid er de antiinflammatoriske egenskaber meget stærkere i Ibuprofen. Begge lægemidler kan bruges til at lindre feber og smerter, men Ibuprofen er mere egnet til langvarig behandling.
Paracetamol er bedre kendt og har en mildere effekt på fordøjelsesorganerne, så det kan tages på tom mave. Ulempen ved Ibuprofen er en irriterende virkning på slimhinderne i mave-tarmkanalen (GIT), så den drikkes kun efter et måltid.
Den utvivlsomt fordel ved Paracetamol er prisen, da den ikke kun er billigere end Ibuprofen, men også de fleste stoffer med lignende virkning. På apoteker varierer prisen på pakning af Paracetamol-tabletter fra 5 til 15 rubler.
I mangel af virkningen af monoterapi kan Ibuprofen tages sammen med Paracetamol, men dosis skal tages i betragtning. Fælles modtagelse af disse midler er tilladt for personer over 16 år.
En anden populær Ibuprofen-erstatning er acetylsalicylsyre eller aspirin. Det har dog ikke en antiinflammatorisk virkning og kan forårsage bivirkninger fra fordøjelsessystemet. Det er meget uønsket at tage disse stoffer sammen, da dette dramatisk øger risikoen for toksiske virkninger på mave-tarmkanalen..
Til lindring af betændelse er midler, der er baseret på Indomethacin og Diclofenac, velegnede. Hvis det er nødvendigt at stoppe smertesyndromet, skal du være opmærksom på lægemidler med Ketorolac: Ketanov, Ketokam, Ketanov osv. Imidlertid vil en sådan erstatning i de fleste tilfælde ikke være helt ækvivalent: i sammenligning med Ibuprofen er deres sikkerhedsprofil betydeligt lavere.
Medicin baseret på metamizolnatrium kan også hjælpe med at lindre smerter og betændelse: Analgin, Baralgin, Pentalgin, Tempalgin, Bellalgin, Bral, Maxigan, Nobol, Revalgin, Andipal osv..
konklusioner
Ibuprofen og dets analoger har lignende terapeutiske virkninger, selvom de kan indeholde forskellige aktive stoffer. Uanset det valgte lægemiddel er det vigtigt at huske, at du kan tage ethvert lægemiddel fra NSAID-gruppen i højst en uge.
Den overvejende symptomatiske virkning af NSAID'er bør også tages i betragtning, da de primært eliminerer symptomerne og ikke årsagen til sygdommen. Derfor bør lægen bestemme regimen med indtagelse og dosering af lægemidler.
Ibuprofen er et meget effektivt middel til hurtigt at lindre smerter, betændelse og feber. Dets sikkerhed er bevist ved kliniske forsøg, og udlevering af receptpligtig fra apoteker og den overkommelige pris gør Ibuprofen til det foretrukne lægemiddel for de fleste patienter..
Lignende lægemidler kan være en fremragende erstatning for Ibuprofen, hvis sidstnævnte er ineffektiv. Manglen på det ønskede resultat fra behandlingen er ofte forbundet med organismenes individuelle egenskaber. I dette tilfælde vil lægen anbefale et lægemiddel, der er egnet til en bestemt patient..
Ibuprofen tabletter - analoger og erstatninger
For at eliminere den inflammatoriske proces og lavere kropstemperatur anvendes ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler ofte. Mange mennesker drikker Ibuprofen, men det har mange bivirkninger, så nogle patienter foretrækker at erstatte det med analoger.
Ordinering af Ibuprofen
Ibuprofen er et NSAID baseret på den aktive ingrediens med samme navn. Fås i tabletter indeholdende 50 mg af den aktive ingrediens. For børn køber de en suspension, så lægemidlet hedder Ibuprofen-Akrikhin. Når det indtages, forekommer følgende farmakologiske virkning:
- fald i kropstemperatur
- undertrykkelse af betændelse
- smertestillende virkning.
Dette skyldes undertrykkelse af aktiviteten af cyclooxygenase, arachidonsyre og prostaglandinproduktion. Det skal dog huskes, at Ibuprofen hæmmer blodpladeaggregering. Derfor øges risikoen for blødning..
Lægemidlet udskilles gennem urinen, så det bruges omhyggeligt til nyrepatologier.
Ibuprofen fås ikke kun i tabletter, men også i form af en salve. Dette udvider handlingsspektret. Derfor er brugen opdelt i to typer.
- Systemisk anvendelse. Lægemidlet er indiceret til eliminering af den inflammatoriske proces ledsaget af feber med smerter i bevægeapparatet, sygdomme i nervevævet, ENT-organer, tænder. Det ordineres ofte til infektioner.
- Ekstern anvendelse udføres for myalgi, artralgi, neuralgi. Effektiv til sportsinducerede skader, utilsigtede fald.
Doseringsregimen er individuel. Den højeste koncentration af lægemidlet er indikeret for voksne. Børn kan kun drikke medicin med en kropsvægt på mere end 6 kg. Overvej kontraindikationer.
Bivirkninger og kontraindikationer
Ikke alle patienter foretrækker at bruge Ibuprofen, når der opstår feber. Dette er forbundet med mange bivirkninger. De kan observeres hos enhver person, især når doseringen overskrides:
- pancytopeni;
- lokale og systemiske allergiske reaktioner;
- fordøjelsesbesvær, nedsat afføring, dyspeptiske lidelser;
- gastritis, stomatitis, colitis, hepatitis, gulsot;
- nyresvigt, hæmaturi, proteinuri, blærebetændelse, nefritis;
- hovedpine, sjældent meningitis;
- bronkial astma, bronkospasme;
Lægemidlet er kontraindiceret til gastrointestinale sår, alvorlige hjerte-kar-lidelser, alvorlig lever- og nyreskade. Det anbefales ikke til brug i 3. trimester af graviditeten til børn, der vejer op til 6 kg. Resten af kontraindikationerne er relative. Det vil sige, at stoffet kan drikkes med systemisk lupus erythematosus, hjertesvigt, diabetes mellitus.
Nogle af kontraindikationerne observeres ved lokal anvendelse. Disse inkluderer graviditet, amning, børn under 14 år. Det anbefales ikke at bruge salve, gel i tilfælde af krænkelse af hudens integritet.
Hvordan man vælger en analog?
Mange patienter har en negativ reaktion på brugen af Ibuprofen. Du kan bruge analoger, der bliver lettere for kroppen at opfatte. De fleste stoffer hører til NSAID-gruppen. Listen over erstatninger er vist i tabellen.
Et lægemiddel | Aktivt stof | Pris |
Ibuklin | Ibuprofen, Paracetamol | 150-250 |
Nurofen | Ibuprofen | 90-200 |
Paracetamol | Paracetamol | 10-20 |
Aspirin | Acetylsalicylsyre | 5-15 |
Meloxicam | Meloxicam | 60-80 |
Ibuklin, Nurofen, Aspirin hører til den første generations udvikling. Deres virkning på menneskekroppen er gennemsnitlig; mange bivirkninger er mulige. Meloxicam tilhører anden generation af lægemidler. Derfor er dens effektivitet meget højere, risikoen for negative reaktioner manifesterer sig i mindre grad..
Mange dyre lægemidler kan indeholde den samme ibuprofen, paracetamol i sammensætningen, men de er meget dyrere. Dette skyldes, at de produceres af dyre medicinalfirmaer i Europa eller Amerika. Derfor er omkostningerne for dyre, selvom effekten er den samme.
Ibuprofen eller Ibuclin
Mange mennesker ved ikke, hvad der er forskellen mellem Ibuclin og Ibuprofen for at få feber og betændelse ned. Forskellen ligger i de aktive ingredienser. Ibuprofen indeholder kun den aktive ingrediens med samme navn. Ibuclin indeholder både ibuprofen og paracetamol. Derfor øges dens aktivitet.
Ibuklin anbefales at blive valgt til personer, der ikke har kontraindikationer for at tage paracetamol.
Ibuklin er et lægemiddel til kombineret handling. Den indeholder samtidigt 2 komponenter, derfor forbedres den antiinflammatoriske, antipyretiske, smertestillende virkning.
Lægemidlet er indiceret til brug ved smerter af infektiøs og inflammatorisk karakter, myalgi, neuralgi, artralgi, algodismenoré. Effekten observeres hurtigt inden for de første 30 minutter. Men der er mange bivirkninger:
- dyspeptiske lidelser, betændelse i mave-tarmkanalen;
- søvnløshed, depression, meningitis, høretab, sløret syn
- stigninger i blodtryk, hjertesvigt, et fald i antallet af blodvækster;
- bronkospasme, lokale og systemiske allergiske reaktioner;
- betændelse i nyrerne, ødem, blærebetændelse.
Der er lidt flere kontraindikationer end Ibuprofen på grund af den ekstra tilstedeværelse af paracetamol. Lægemidlet er kun tilladt for børn fra 12 år. Produktet anbefales ikke at blive brugt samtidigt med medicin, der indeholder NSAID'er..
Hvad er forskellen mellem Nurofen?
Nurofen er et lægemiddel til at undertrykke feber, betændelse, smerte. Den indeholder også ibuprofen, men koncentrationen i hver tablet er 3 gange højere. Det er 200 mg. Nurofen produceres i en sirupform, der kan indtages af børn fra fødslen. Koncentrationen af ibuprofen i den er lavere end i tabletter. Producer salver til patienter, der lider af artralgi, myalgi, neuralgi.
Bivirkninger og kontraindikationer er identiske med Ibuprofen. De forekommer oftere, da koncentrationen af det aktive stof er høj. Men stoffet er velegnet til patienter, der lider af svær smerte, som er vanskelig at eliminere med andre lægemidler. Når der tages midler, tages følgende faktorer i betragtning:
- anvendelsesforløbet er kort, da en gradvis stigning i koncentrationen af lægemidlet i blodet øger risikoen for bivirkninger;
- hvis patienten skal tage piller eller sirup i lang tid, tages der regelmæssigt laboratorietest af afføring, blod og urin, der afslører afvigelser;
I kliniske forsøg er det bevist, at langvarig brug af Ibuprofen påvirker reproduktionssystemet. Hos kvinder ændres ægløsningens cyklus. Men disse konsekvenser er reversible.
Hvornår skal man drikke Paracetamol?
Paracetamol er et lægemiddel med det samme aktive stof. Det tilhører gruppen af analgetika, antipyretika. På grund af dette har det følgende farmakologiske egenskaber:
- anæstesi
- antipyretisk virkning
- antiinflammatorisk virkning.
Dette tilvejebringes ved undertrykkelse af produktionen af prostaglandiner, effekten på midten af termoregulering i hypothalamus. Lægemidlet er indiceret til brug i smerter af forskellige oprindelser. For eksempel myalgi, neuralgi, artralgi, forbrændinger, migræne, tandpine. Sammenlignet med ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler har Paracetamol meget færre bivirkninger:
- dyspeptiske lidelser;
- hepatotoksisk virkning
- fald i antallet af blodplader, leukocytter, neutrofiler, agranulocytter;
- lokal og systemisk allergisk reaktion.
Paracetamol krydser placentabarrieren. Men der er ingen negativ effekt på fosteret (eller der er ikke identificeret nogen negativ effekt). Derfor, i modsætning til Ibuprofen, kan det bruges under graviditet. Doseringen kontrolleres, ekstra piller indtages ikke. Antipyretika er kun ordineret som en sidste udvej.
Hvem har brug for at drikke Aspirin?
Aspirin er et lægemiddel baseret på acetylsalicylsyre. Stoffet tilhører gruppen af NSAID'er, derfor er virkningsmekanismen baseret på inhibering af aktiviteten af cyclooxygenase. Følgende farmakologiske virkning forekommer:
- fald i kropstemperatur
- eliminering af betændelse
- undertrykkelse af smerte
- nedsat blodpladeaggregering.
Rækken af indikationer til brug er omfattende. Lægemidlet bruges ikke kun ved høje temperaturer, men også til forebyggelse af hjerteinfarkt, trombose. Lægemidlet tilhører gruppen af antikoagulantia. Du skal dog være opmærksom på bivirkningerne:
- fordøjelsesbesvær, betændelse i mave-tarmkanalen og leveren
- hovedpine, meningitis, forringet syn, tinnitus;
- utilstrækkeligt antal blodplader, erythrocytter, hæmoragisk syndrom, forlænget blodkoagulationstid
- nyrebetændelse, nyresvigt
- lokale og systemiske allergiske reaktioner.
Fra en enkelt dosis af lægemidlet forekommer der ikke bivirkninger. Undtagelsen er allergiske reaktioner. Lægemidlet fører ofte til betændelse i mave-tarmkanalen, men dette kræver langvarig behandling. Det er kontraindiceret i 1. og 3. trimester af graviditeten. I 2. trimester tages det med forsigtighed ifølge strenge indikationer.
Effektiviteten af Meloxicam
Meloxicam er et 2-generations smertestillende, antipyretisk lægemiddel. Det tilhører gruppen af NSAID'er, derfor udvikles dets aktivitet på grund af blokering af cyclooxygenase. I modsætning til Ibuprofen er Meloxicam mere effektiv. Virkningen på kroppen opstår med det samme og forbedrer patientens velbefindende.
Eksperimenter og undersøgelser har vist, at Meloxicam har en håndroneutralitet.
Midlet er indiceret til brug i inflammatoriske sygdomme i leddene, systemisk reumatoid arthritis, spondyloarthritis. I modsætning til andre NSAID'er har det få bivirkninger. Blandt dem skelnes der mellem følgende betingelser:
- dyspepsi, erosion og gastrointestinale sår, stomatitis;
- svimmelhed, hovedpine
Lægemidlet er kun kontraindiceret i tilfælde af peptisk mavesår, graviditet og amning, børn under 15 år. I modsætning til Ibuprofen kan Meloxicam bruges til alvorlig skade på leveren, nyrerne, det kardiovaskulære system.
Hvilket antipyretisk middel skal man vælge?
Læger anbefaler ikke at sænke kropstemperaturen, hvis den er under 38,5 grader. Hvis feberen bliver intens, er det bedst at give et febernedsættende middel for at hjælpe dig med at føle dig bedre under sygdommen. Det er især vigtigt at gøre dette for små børn, da de kan opleve anfald på baggrund af en stigning i kropstemperaturen. Dette vil føre til neurologiske lidelser, ødelæggelse af en del af neuronerne i hjernen..
De fleste læger anbefaler paracetamolbaserede lægemidler. Det antipyretiske middel har høj aktivitet, men færre bivirkninger end NSAID'er. Hvis patienten har kontraindikationer til denne gruppe lægemidler, anvendes ikke-steroide lægemidler. De fleste lægemidler indeholder ibuprofen. Det har antipyretisk, antiinflammatorisk, smertestillende aktivitet.
Fra gruppen af NSAID'er er det bedre at træffe et valg i retning af den nyeste generation af antipyretika. Læs først indikationerne til brug. Nogle af midlerne bruges i tilfælde, hvor kun den lokale kropstemperatur stiger. For eksempel med gigt, artrose.
Del med dine venner
Gør noget nyttigt, det tager ikke lang tid
Ibuprofen - analoger til tabletter, salver og baby-ibuprofen
Der er mange lægemidler - Ibuprofen-analoger. De er kendetegnet ved en lignende terapeutisk virkning, men adskiller sig i deres sammensætning. De anbefales normalt til brug, når Ibuprofen fremkalder negative bivirkninger. Ibuprofen-analoger bør kun anvendes som anvist af en læge, selvbehandling medfører altid en sundhedsfare.
Aktiv ingrediens ibuprofen
Ibuprofen er et derivat af phenylpropionsyre. Det absorberes hurtigt i fordøjelseskanalen og kommer ind i blodbanen. Virkningsmekanismen er forbundet med det faktum, at den er i stand til at blokere syntesen af prostaglandiner. Disse stoffer er formidlere af inflammatoriske reaktioner, der forårsager smerte og en stigning i kropstemperaturen..
Efter administration opnås den maksimale koncentration af ibuprofen i blodet efter 2 timer. Samtidig fordeles det jævnt over alle væv. Dette giver dig mulighed for hurtigt at reducere smerter og lindre feber i forskellige patologier..
Det aktive stof metaboliseres næsten fuldstændigt i leveren. Nedbrydningsprodukter - metabolitter - udskilles næsten alle i urinen og en lille del gennem tarmene. Dette betyder, at Ibuprofen lægger meget stress på leveren og nyrerne. Dens koncentration i blodet begynder at falde hurtigt efter fire timer, men først efter en dag er kroppen fuldstændig renset fra det.
Indikationer og kontraindikationer til brug
Ibuprofen betragtes som effektiv i sygdomme i bevægeapparatet. Udover det faktum, at det lindrer smertesyndrom i lang tid, fremskynder dets antiinflammatoriske egenskaber behandlingsprocessen.
En medicin er vist for sådanne patologier:
- osteochondrose;
- gigt;
- artrose;
- gigt;
- gigt;
- radiculitis osv..
Derudover kan stoffet bruges som et ambulancemedicin til muskel- og ledsmerter af forskellige slags. Ibuprofen bruges i vid udstrækning til at lindre smerter og feber i forkølelse og influenza. Men i disse tilfælde anbefales det at bruge det, når kropstemperaturen er steget over 38,5 ° C..
I dag ordineres Ibuprofen i kompleks terapi af følgende sygdomme:
adnexitis - betændelse i livmoderen;
proctitis - betændelse i slimhinden i endetarmen og sigmoid kolon;
sygdomme i ØNH-organer osv..
Ibuprofen tabletter er ikke ordineret til børn under 12 år. I sjældne tilfælde er det tilladt at bruge det til behandling af babyer efter 6 år, der vejer mere end 20 kg. Det er dog tilladt at bruge andre former. En kontraindikation er også en alder af mennesker over 60 år..
Lægemidlet ordineres ikke, hvis patienten diagnosticeres med mavesår.
Det er kontraindiceret i følgende tilfælde:
- med overfølsomhed over for individuelle komponenter;
- med alvorlige krænkelser af lever- og nyrefunktion
- med hjertesvigt i moderat og svær grad;
- i graviditetens tredje trimester.
Med stor omhu er det nødvendigt at udføre behandling med Ibuprofen i graviditetens 1. trimester. Dette skyldes det faktum, at det let krydser moderkagen. Derfor kan det under dannelsen af de indre organer i fosteret provokere udviklingen af intrauterine anomalier. Under amning er det også uønsket at bruge det til behandling på grund af det faktum, at det aktive stof trænger ind i modermælken.
Et lægemiddel anvendes med stor omhu i nærværelse af:
- Forhøjet blodtryk.
- Diabetes mellitus.
- Astma.
- Problemer med det hæmatopoietiske system.
- Optiske nervepatologier.
Hvilket er bedre - Ibuprofen eller Paracetamol?
Meget ofte er der et spørgsmål om, hvad der er bedre - Paracetamol eller Ibuprofen. Medicin har en lignende symptomatisk virkning. Nylige laboratorieundersøgelser har vist, at Ibuprofen har en stærkere antipyretisk virkning, og i mangel af kontraindikationer bør det om nødvendigt foretrækkes at lindre feber.
På den anden side lindrer paracetamol hovedpine og ledsmerter hurtigere, men ibuprofen er i stand til at lindre tilstanden med menstruationssyndrom. Hvad angår ondt i halsen, har begge lægemidler den samme virkning. Men med bihulebetændelse eller otitis media er Ibuprofen mere nyttigt på grund af dets antiinflammatoriske egenskaber..
Det er også muligt at sige, hvad der er bedre under hensyntagen til, hvor giftige disse lægemidler er i tilfælde af overdosering:
Paracetamol kan forårsage alvorlig leverskade. Dens anvendelse er især farlig i kombination med alkohol, det kan fremkalde irreversible ændringer i organets struktur..
Ibuprofen er mere skadeligt for nyrerne. Det kan også øge risikoen for slagtilfælde og hjerteanfald...
Hvis du følger brugsanvisningen, fører Paracetamol meget sjældent til bivirkninger. Nogle gange kan der opstå allergiske reaktioner, der ikke truer helbredet. Men med brugen af Ibuprofen er bivirkninger meget almindelige. Især opstår der problemer fra mave-tarmkanalen i form af sårdannelse i slimhinden.
Analoger af lægemidlet Ibuprofen i tabletter
De nærmeste analoger af Ibuprofen:
- Aspirin;
- Paracetamol;
- Analgin;
- Indomethacin.
Alle de ovennævnte midler er kendetegnet ved, at de indeholder et andet aktivt stof. Dette betyder, at medicin kan tages, hvis der er en individuel intolerance over for Ibuprofen..
Aspirin er en analog, den nærmeste i sin antipyretiske virkning på kroppen. Den aktive ingrediens er acetylsalicylsyre. Det kan forårsage alvorlige bivirkninger og har mange kontraindikationer. Især kan det påvirke fordøjelsessystemets organer negativt..
En sikrere analog er Paracetamol. Det tages for at lindre smerter og sænke feber, men dets langvarige anvendelse er farligt på grund af dets negative virkning på leverceller. På den anden side er dette lægemiddel mindre farligt for mave-tarmkanalen, det er endda tilladt at tage det på tom mave..
Analgin tilhører også gruppen af ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler. Den aktive ingrediens i det er natriummetamizol. Det absorberes hurtigt i mave-tarmkanalen, så den terapeutiske effekt vises inden for en halv time og varer op til flere timer. Det aktive stof er i stand til at blokere nerveender, på grund af hvilke smertesignaler ikke sendes til hjernen. Derudover har lægemidlet antipyretiske og antiinflammatoriske virkninger..
Analgin er bedst til behandling af hovedpine og migræne, det er effektivt til feber forårsaget af forkølelse eller infektion. Det anbefales at tage medicinen med antibiotika, i dette tilfælde accelereres den terapeutiske virkning af sidstnævnte. Derudover anvendes analgin til sygdomme i de hæmatopoietiske organer såvel som efter operationen. Men med led- og muskelsmerter er analgin ikke meget effektiv. Det anbefales heller ikke at tage det i den komplekse behandling af angina, bihulebetændelse, otitis media og rhinitis..
Indomethacin er et billigt lægemiddel, der også kan erstatte Ibuprofen. Analogen har gode antiinflammatoriske egenskaber, men Indomethacin er ikke et meget velegnet middel til at lindre varme og smerte. Det bruges oftest til behandling af sygdomme i bevægeapparatet. Denne medicin har mange kontraindikationer og bivirkninger, derfor er den ikke egnet til børn under 14 år..
Lægemidler, der indeholder det samme aktive stof, men samtidig er deres sammensætning noget modificeret, betragtes også som analoger. Som regel bruges de, hvis medicinen ikke er til salg, eller hvis prisen er meget højere. Sådanne lægemidler har en lignende terapeutisk virkning, men nogle forskelle kan være i kontraindikationer og mulige bivirkninger.
En almindelig analog er Nurofen. Det kommer i en række forskellige former, så det er lettere at dosere. Med hensyn til dets virkning er stoffet helt identisk med Ibuprofen. Kontraindikationer og bivirkninger falder også sammen..
Kombinerede midler betragtes også som analoger. Især NEXT er i høj efterspørgsel. Den indeholder ibuprofen og paracetamol. Denne kombination af aktive ingredienser forbedrer lægemidlets analgetiske og antipyretiske egenskaber i høj grad. Lægemidlet bør ikke tages for at lindre posttraumatiske og postoperative syndromer. Det er forbudt under graviditet og med dårlig blodpropper. Ofte ordineres det til forkølelse, der ledsages af høj feber og feber..
MIG betragtes også som effektiv. På grund af tilstedeværelsen af et stort antal yderligere komponenter lindrer lægemidlet hovedpine godt, men det anbefales kun at tage det med det formål at lindre anfald af neurologisk karakter.
Blandt udenlandske lægemidler er den indiske medicin Novigan berømt. Den indeholder flere aktive stoffer: ibuprofen, pitofenonhydrochlorid og fenpiveriniumbromid. På grund af dets høje effektivitet ordineres det kun til børn over 16 år. Ud over det faktum, at lægemidlet har smertestillende og antiinflammatoriske virkninger, er det i stand til at lindre spasmer i glatte muskler. Det er effektivt mod menstruationssyndrom.
Den absolutte analog af Ibuprofen er det polske lægemiddel Ibuprom. Det produceres kun i tabletter, det ordineres til patienter over 12 år. Dens omkostninger er meget højere, men ifølge anmeldelser er der færre bivirkninger. Indikationer for brug af lægemidlet er identiske med Ibuprofens.
Ibuprofen salve og gelanaloger
Der er også mange analoger af gel og salve. En af de velkendte midler er Dolgit med den samme aktive ingrediens. Dette lægemiddel forbedrer deres mobilitet og reducerer hævelse efter påføring i leddene. Vist er et middel mod forskellige skader. Det bruges til at behandle lændesmerter, artrose, bursitis og andre lignende sygdomme. Det bruges ofte til stivhed i skulderområdet..
En anden analog - Diclofenac - er baseret på det aktive stof Diclofenac diethanolamin. Dette middel bruges til smerter i rygsøjlen, neuralgi, myalgi. Med sin hjælp lindres smertesyndrom på baggrund af skader såvel som i den postoperative periode. Lægemidlet er indiceret til behandling af reumatiske sygdomme såvel som inflammatoriske processer i leddene.
Diclac gel ordineres ofte for at lindre lokal betændelse i led og muskler, ledbånd og sener. Det er også en analog, hvor den aktive ingrediens er natriumdiclofenac. Midlet er ret stærkt, så du skal kombinere det med andre lægemidler med stor omhu..
En anden effektiv salve er Bystrumgel, som har et bredt spektrum af handlinger. Det er ordineret til forskellige led- og muskelpatologier. Det indeholder ketoprofen som et aktivt stof.
Forberedelser - analoger til børns Ibuprofen
Blandt analogerne af børnemedicin er den mest populære Nurofen-sirup. Det er en nøjagtig erstatning og kommer i form af en sirup. Det ordineres til børn fra 3 måneder til 12 år. Doseringen varierer afhængigt af alderen. En speciel sprøjte leveres i sættet, hvilket letter nøjagtig dosering. Lægemidlet er meget effektivt og varer i 8 timer. Først efter dette tidspunkt er det tilladt at modtage igen.
En anden analog er lægemidlet Nise, der produceres i tabletter og i form af en suspension. I det første tilfælde ordineres lægemidlet efter 3 år, og suspensionen er indiceret til optagelse fra 2 måneder til 12 år. Lægemidlet indeholder nimesulid. Dette stof er i stand til at reducere feber og reducere smerte og betændelse. Lægemidlet anses for effektivt til led- og muskelsmerter..
Panadol bruges i vid udstrækning til at reducere temperaturen. Denne analog er godkendt til brug hos børn fra 3 måneder til 12 år. Det produceres i form af en suspension. Temperaturen kan sænkes i op til 6 timer. Det er kun tilladt at give lægemidlet igen efter det angivne tidspunkt. Da den aktive ingrediens er paracetamol, er en overdosis meget farlig..
Tab Hukommelse
Hvad skal jeg gøre, hvis bumpen ikke forsvinder efter et slag??
Hukommelsestab
Sådan lærer du hurtigt et digt udenad fra litteraturen: råd fra psykologer
Hvorfor begynder dit hoved at gøre ondt, når du hoster, og hvordan man skal håndtere det
Hjernen koma
Lavt blodtryk og hovedpine - hvordan du kan hjælpe dig selv
Hvorfor gør hovedet ondt efter alkohol?
Hovedpine og kvalme hos et barn: grunde, hvad man skal gøre og hvordan man behandler det?
Hvorfor ringer det i mit hoved??
Dendritter er ledere med elektrisk impuls