Nurofen sirup til børn

Nurofensirup til børn - har antiinflammatoriske, smertestillende og febernedsættende virkninger. Den aktive ingrediens i lægemidlet er Ibuprofen, som har en smertestillende virkning, reducerer feber og lindrer betændelse. Alle disse virkninger opnås ved at undertrykke mediatorerne for betændelse og smerte fra lægemidlet. Nurofensirup til børn stimulerer kroppens egen interferonproduktion, et stof der er en af ​​de vigtigste faktorer for immunitet. Således er en af ​​de yderligere handlinger, ibuprofen har, at stimulere immunsystemet, hvilket gør brugen af ​​Nurofen berettiget til behandling af virusinfektioner..

Indikationer til brug:
Nurofen er indiceret til børn fra 3 måneder til 12 år: som et antipyretisk middel - akutte luftvejsinfektioner, akutte respiratoriske virusinfektioner, influenza, andre infektiøse og inflammatoriske sygdomme ledsaget af en stigning i kropstemperaturen; reaktioner efter vaccination som smertestillende - smertesyndrom med let til moderat intensitet (inklusive hovedpine og tandpine, migræne, neuralgi, smerter i ørerne og halsen, smerter med forstuvninger) osv..

Anvendelsesmåde:
Nurofen tages oralt. Doseringen til børn afhænger af barnets alder og kropsvægt..
Feber og smerte: enkelt dosis - 5-10 mg / kg kropsvægt 3-4 gange om dagen. Den maksimale daglige dosis er ikke mere end 30 mg / kg / dag.
Børn fra 3 til 12 måneder - 2,5 ml 3-4 gange om dagen (ikke mere end 200 mg / dag) fra 1 år til 3 år - 5 ml 3 gange dagligt (ikke mere end 300 mg / dag) fra 4 til 6 år - 7,5 ml 3 gange dagligt (ikke mere end 450 mg / dag); fra 7 til 9 år - 10 ml 3 gange om dagen (ikke mere end 600 mg / dag) fra 10 til 12 år - 15 ml 3 gange dagligt (ikke mere end 900 mg / dag).
Som et antipyretisk lægemiddel bør stoffet ikke tages i mere end 3 dage som et bedøvelsesmiddel - ikke mere end 5 dage.
I tilfælde af feber efter immunisering ordineres lægemidlet i en dosis på 50 mg (2,5 ml); om nødvendigt kan børn over 1 år tage stoffet igen i samme dosis efter 6 timer. Den maksimale daglige dosis bør ikke overstige 5 ml (100 mg).
Suspensionen skal rystes grundigt inden brug..
For nøjagtig dosering af suspensionen er en dobbeltsidet måleske (til 2,5 ml og 5 ml) eller en målesprøjte fastgjort til flasken.
Hvis feberen vedvarer, bør en læge konsulteres.

Bivirkninger:
Bivirkninger fra brugen af ​​Nurofen sirup kan forekomme fra fordøjelsessystemet: kvalme, opkastning, ubehag eller smerter i epigastrium, diarré, erosive og ulcerative læsioner i slimhinden og blødning fra mave-tarmkanalen.
Allergiske reaktioner: hududslæt, kløe, urticaria, forværring af bronkialastma.
Fra siden af ​​centralnervesystemet: hovedpine, svimmelhed.
Fra urinvejene: nedsat nyrefunktion.
Fra siden af ​​det hæmatopoietiske system: anæmi, trombocytopeni, agranulocytose, leukopeni.

Kontraindikationer:
Kontraindikationer for brugen af ​​Nurofen sirup er: "aspirintriade", urticaria, rhinitis fremkaldt af indtagelse af salicylater eller andre NSAID'er; erosive og ulcerative læsioner i mave-tarmkanalen; blodsygdomme (nedsat blodpropper, leukopeni, hæmofili); alvorlig lever- og / eller nyredysfunktion høretab; mangel på glucose-6-phosphatdehydrogenase; børns alder op til 3 måneder; overfølsomhed over for ibuprofen, acetylsalicylsyre og andre NSAID'er samt over for andre komponenter i lægemidlet.

Interaktion med andre lægemidler:
Nurofen til børn bør ikke ordineres i kombination med andre ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler. Ved brug af forskellige former for ibuprofen beregnes den maksimale daglige dosis og en enkelt dosis under hensyntagen til alle de opnåede former.
Nurofen til børn kan forstærke virkningen af ​​antikoagulantia som warfarin.
Antihypertensiva, diuretika, tacrolimus og cyclosporiner øger risikoen for ibuprofen nefrotoksicitet.
Når kortikosteroider anvendes samtidigt med Nurofen til børn, øger risikoen for bivirkninger fra fordøjelseskanalen.
Ibuprofen kan sænke plasmaniveauerne af hjerteglykosider.
Kombineret anvendelse af ibuprofen med trombocytplader og selektive serotoninhæmmere øger risikoen for gastrointestinal blødning.
Ibuprofen kan øge plasmakoncentrationerne af lithium og methotrexat.
Kombineret brug af ibuprofen med mifepriston er forbudt.
Risikoen for at udvikle hæmartrose og hæmatom øges med kombineret brug af zidovudin og ibuprofen.
Øget risiko for anfald, mens du tager ibuprofen og quinolon-antibiotika.

Overdosis:
Hvis de anbefalede doser af Nurofen til børn overskrides væsentligt, kan patienter udvikle opkastning, smerter i epigastrisk område, afføringsforstyrrelser, hovedpine, tinnitus og gastrointestinal blødning. Med en yderligere stigning i dosis kan døsighed eller agitation, desorientering, kramper, koma og metabolisk acidose udvikles. Derudover kan der med en alvorlig overdosis udvikles nyresvigt og hepatotoksiske virkninger af ibuprofen..
Der er ingen specifik modgift. I tilfælde af en overdosis af Nurofen-suspensionen til børn udføres gastrisk skylning, og enterosorbentmidler ordineres. Derudover er det i tilfælde af en overdosis af ibuprofen nødvendigt at overvåge patientens tilstand og udnævnelsen af ​​understøttende og symptomatisk behandling..

Opbevaringsbetingelser:
Nurofen skal opbevares på et tørt sted ved en temperatur, der ikke overstiger 25 ° C.

Frigivelsesformular:
Nurofen sirup til oral indgivelse (med appelsin eller jordbær smag), hvid eller næsten hvid, sirupagtig konsistens, med en karakteristisk appelsin jordbær lugt.
100 ml hætteglas, komplet med en målesprøjte eller en dobbeltsidet måleske til 2,5 og 5 ml.

Sammensætning:
1 ml sirup indeholder 20 mg ibuprofen; hjælpestoffer: maltitolsirup; vand; glycerol; Citronsyre; natriumcitrat; natriumchlorid; natriumsaccharinat; appelsinsmag 2M16014 eller jordbæraroma 500244E; xanthan fyldstof; polysorbat 80; domifenbromid

Derudover:
Med forsigtighed og kun som ordineret af en læge, bør lægemidlet bruges til børn i alderen 3 til 6 måneder, hvis barnet har en historie med peptisk mavesår, gastritis, colitis ulcerosa, blødning fra mave-tarmkanalen, med lever- eller nyresygdom, med bronkialastma, urticaria, med mens du tager andre analgetika, indirekte antikoagulantia, antihypertensiva, diuretika, lithiumpræparater, methotrexat. Forældrene til barnet skal informeres om, at hvis bivirkninger opstår, skal du stoppe med at tage stoffet og konsultere en læge.

"NUROFEN" - til børn (sirup): brugsanvisning, pris på apoteker, analoger

Andre former for frigivelse:

Sammensætning af "Nurofen" (sirup til børn):

Hver ml sirup indeholder:

20 mg ibuprofen - et stof, der tilhører gruppen af ​​ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler. 5 ml sirup indeholder 100 mg ibuprofen. Den aktive ingrediens sænker temperaturen, reducerer smerte.

Af yderligere stoffer:

  • polysorbat 80,
  • glycerol,
  • udsendinge,
  • citronsyre,
  • aromastof,
  • demineraliseret vand.

Lægemidlet sælges i 100 ml flasker pakket i en papæske. En dispenser er indsat inde i pakken - en målesprøjte.

Hvordan påvirker det kroppen? (Farmakodynamik)

Suspensionen på grund af den aktive komponent indeholdt i den reducerer mængden af ​​specielle stoffer - prostaglandiner, der syntetiseres under enhver inflammatorisk proces. Ibuprofen reducerer først og fremmest produktionen af ​​specielle stoffer i kroppen - prostaglandiner. De ledsager enhver inflammatorisk proces. Ibuprofen virker på syntesemekanismen af ​​klasse E, F. prostaglandiner Prostaglandiner stimulerer centrum af termoregulering og forårsager en temperaturforøgelse. De virker på receptorer, der er ansvarlige for smerteimpulser. Prostaglandiner øger receptorfølsomheden over for bradykidin, en histamin kaldet smertemediator. Samtidig stimulerer lægemidlet sit eget immunsystem: det får det til at syntetisere flere interferoner. Handlingsmekanismen, anvendelsespunktet for ibuprofen, ligner meget paracetamols farmakodynamik. Desuden er begge lægemidler klassificeret som ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler. WHO anbefaler at bruge paracetamol til at sænke temperaturen for forkølelse. Dette lægemiddel i denne situation betragtes som et andrelinjemedicin, det vil sige det kan ordineres, når paracetamol ikke virker.

Indikationer til brug:

Det anbefales at give til babyer ældre end 3 måneder med temperaturstigninger forårsaget af en eller anden grund:

  • kold,
  • skære tænder,
  • reaktion på vaccination osv..

På samme tid reducerer eller fjerner det hovedpine, muskelsmerter osv..

Kontraindikationer

Kontraindiceret hos babyer, der har:

  • har eller har erosioner, sår i mave-tarmkanalen, blødning fra en hvilken som helst del af mave-tarmkanalen;
  • der er allergi over for ingredienser, acetylsalicylsyrepræparater, aspirinbronkialastma;
  • medfødt mangel på glucose-6-phosphatdehydrogenase;
  • sygdomme i det hæmatopoietiske system;
  • patologiske processer har beskadiget hørelse, syn, vestibulært apparat;
  • sygdomme eller medfødte misdannelser har reduceret nyrernes, leverens funktionsevne,
  • vejer mindre end 5 kg.

Bivirkninger

Overdosering kan forekomme, når dosis øges til 400 mg / kg legemsvægt. Resultatet kan vises:

  • kvalme, opkastning, mavesmerter, fordøjelsesbesvær;
  • døsighed eller disinhibition, kramper, desorientering, koma;
  • sjælden vejrtrækning, et fald i antallet af hjertesammentrækninger
  • misfarvning af huden: først bleghed, derefter cyanose.

Hvis mindst et af symptomerne vises, skal du straks ringe til en ambulance.

"NUROFEN" til børn (sirup): brugsanvisning

  • For babyer 3-6 måneder gamle, giv 2,5 ml (50 mg) hver 8. time. Den maksimale mængde er 7,5 ml på 24 timer.
  • Fra 6 til 12 måneder 2,5 ml hver 6. time, ikke mere end 10 ml om 24 timer.
  • Fra et til tre år gentages en enkelt dosis på 5 ml hver 8. time. Ikke mere end 15 ml på 24 timer.

Undtagelsen er for tidlige babyer i de første 6 måneder af livet. For dem beregnes doseringen af ​​lægen. Du kan give medicinen ikke mere end tre dage i træk. Minimumsintervallet mellem doser er 6 timer. I henhold til instruktionerne til brug af nurofensirup til børn, hvis lindring ikke kommer, virker effekten mindre end 4 timer, skal du straks kontakte en børnelæge.

Hvordan man tager det rigtigt?

  • Lægemidlet gives bedst efter eller under et måltid..
  • Mål den krævede dosis med en målesprøjte.
  • Drik medicinen, hvis det er nødvendigt, give barnet en drink vand.
  • For spædbørn kan du fortynde opløsningen med mælk, vand, give i en flaske.

Dosering af "Nurofen" til børn i sirup:

Doseringen af ​​sirupen vælges i henhold til barnets alder og vægt med fokus på standardmængden af ​​ibuprofen pr. Dosis på 5-10 milligram pr. Kg vægt. Læger rådgiver følgende doser af Nurofen til børn i sirup:

"NUROFEN" - sirup til børn: pris

Nurofensirup til børn er prissat afhængigt af dosis, apoteksmargen og salgsregion. Så for eksempel i velkendte apotekskæder koster 150 ml medicin:

  • WER.RU - 186 rubler;
  • Eurofarm - 203 rubler;
  • Dialog - 201 rubler;
  • IFC-apotek - 202,50 rubler;
  • Maksavit - 185 rubler;
  • Apotek - 194,8 rubler.

Du kan købe medicinen på ethvert apotek uden recept fra en læge..

"NUROFEN" til børn: analoger

Fra synspunktet af lægemidlets sammensætning og den aktive komponent kan følgende betragtes som direkte analoger af Nurofen til børn:

Ibuprofen er en suspension af russisk produktion EKOlab, dosering - 100 mg / 5 ml. Det er et effektivt smertestillende middel og febernedsættende. Det ordineres for at lindre symptomer på forkølelse, feber og smerter ved forskellige etiologier og reducere høj feber. Pris - 69 rubler.

Ibuprofen-Akrikhin er et polsk smertestillende middel produceret i form af en suspension med en orange smag. Indholdet af den aktive ingrediens er 100 mg / 5 ml. Virker som et effektivt antipyretisk, antiinflammatorisk og smertestillende middel. Pris - 85,50 rubler.

Maxikold er en indenlandsk produceret børnesirup baseret på ibuprofen 100 mg / 5 ml. Lindrer effektivt smerter af enhver art og høj feber. Pris - 169 rubler.

Børns Nurofen kan også erstattes med varianter af samme form og samme handling, men handler på basis af et andet aktivt stof - paracetamol. For eksempel:

Panadol er en fransk paracetamolbaseret suspension til børn, der fungerer som et effektivt og sikkert antipyretisk og smertestillende middel. Pris - 89,50 rubler

Paracetamol til børn er en husholdningssuspension med forskellige aromastoffer. Indikeret til brug for at lindre symptomer på akutte luftvejsinfektioner, akutte luftvejsinfektioner, influenza og smerter af forskellig oprindelse. Pris - 60 rubler

Calpol er et tysk lægemiddel i form af en suspension. Det ordineres som et febernedsættende og smertestillende middel til behandling af respiratoriske virussygdomme, influenza, infektioner, smerter i en alder af 3 måneder til 6 år. Pris - 80 rubler.

Efferalgan er en fransk paracetamolbaseret opløsning, der bruges til at lindre smerter i forskellige etiologier med mild til moderat intensitet og feber med forkølelse. Pris - 89 rubler.

"NUROFEN": anmeldelser

Når et barn bliver født i familien, glæder de nyoprettede forældre sig ikke kun ved denne begivenhed, men også stifter bekendt med medicin til børn. Smerter (når tænder og ikke kun), feber med forkølelse - alt dette kan få forældre i panik. I et forsøg på at lindre eller lindre symptomer hos babyer henvender vi os til læger, læser anmeldelser om denne eller den mirakelkur, der bestemmer hvilken der er bedre at købe. Vi prøvede paracetamolsirup til børn og andre stoffer, men Nurofen var den, der glædede os med dens effektivitet. Jeg vil gerne bemærke sammensætningen af ​​Nurofen-sirup til børn. jeg anbefaler

For vores familie er Nurofen sirup blevet en livline. Mangfoldigheden af ​​smag hjalp til med at vælge, hvad sønnen tog med glæde og ikke med luner. Det aktive stof ibuprofen giver en langvarig virkning op til 8 timer (gives om natten og sov fredeligt) sammenlignet med de sirupper, der er på paracetamol. Jeg vil også gerne nævne en praktisk sprøjte til sirup - takket være den er det praktisk at give sirup til et meget lille barn. Jeg ved det førstehånds, for i en tidlig alder var det nødvendigt for min søn at blive opereret, og i den postoperative periode hjalp Nurofen meget med at lindre smerter hos barnet.

Nurofen ® til børn

Aktivt stof:

Indhold

  • 3D-billeder
  • Sammensætning
  • farmakologisk virkning
  • Farmakodynamik
  • Farmakokinetik
  • Indikationer af Nurofen for børn
  • Kontraindikationer
  • Påføring under graviditet og amning
  • Bivirkninger
  • Interaktion
  • Administration og dosering
  • Overdosis
  • specielle instruktioner
  • Frigør formular
  • Fabrikant
  • Betingelser for udlevering fra apoteker
  • Opbevaringsbetingelser for lægemidlet Nurofen til børn
  • Holdbarhed for lægemidlet Nurofen til børn
  • Priser på apoteker
  • Anmeldelser

Farmakologisk gruppe

  • Ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler (NSAID) [NSAID - Propionsyrederivater]

Nosologisk klassificering (ICD-10)

  • G43 Migræne
  • H92.0 Otalgia
  • J06 Akutte infektioner i øvre luftveje på flere og uspecificerede steder
  • J11 Influenza, virus ikke identificeret
  • K08.8.0 * Tandpine
  • M25.5 Ledsmerter
  • M35.3 Polymyalgia rheumatica
  • M79.1 Myalgi
  • M79.2 Neuralgi og neuritis, uspecificeret
  • R07,0 ondt i halsen
  • R50.0 Feber med kulderystelser
  • R51 Hovedpine
  • R52.2 Andre vedvarende smerter
  • R52,9 Smerter, uspecificeret
  • R68.8.0 * Inflammatorisk syndrom
  • T14.3 Dislokation, forstuvning og tilskadekomst af kapsel-ligamentapparatet i leddet i et uspecificeret område af kroppen

3D-billeder

Sammensætning

Oral suspension 100 mg (appelsin, jordbær)5 ml
aktivt stof:
ibuprofen100 mg
hjælpestoffer: polysorbat 80 - 0,5 mg; glycerol - 0,5 ml; maltitolsirup - 1,625 ml; natriumsaccharinat - 10 mg; citronsyre - 20 mg; natriumcitrat - 25,45 mg; xanthangummi - 37,5 mg; natriumchlorid - 5,5 mg; domiphenbromid - 0,5 mg; appelsinsmag 2M16014 eller jordbærsmag 500244E - 12,5 mg; renset vand - op til 5 ml

Beskrivelse af doseringsformen

Hvid eller næsten hvid suspension af sirupagtig konsistens med appelsin eller jordbær lugt.

farmakologisk virkning

Farmakodynamik

Virkningsmekanismen for ibuprofen, et propionsyrederivat fra NSAID-gruppen, skyldes hæmning af syntesen af ​​PG'er - formidlere af smerte, betændelse og hypertermisk reaktion. Udelad blokerer COX-1 og COX-2, hvilket resulterer i at det hæmmer GHG-syntese. Derudover hæmmer ibuprofen reversibelt blodpladeaggregering. Det har smertestillende, antipyretisk og antiinflammatorisk virkning. Den smertestillende effekt er mest udtalt for inflammatorisk smerte. Virkningen af ​​lægemidlet varer op til 8 timer.

Farmakokinetik

Absorption - høj, absorberes hurtigt og næsten fuldstændigt fra mave-tarmkanalen (forbindelse med blodplasma-proteiner - 90%). Efter at have taget stoffet på tom mave hos voksne påvises ibuprofen i blodplasmaet efter 15 minutter, Cmaks Plasma ibuprofen nås efter 60 minutter. At tage stoffet sammen med mad kan øge Tmaks op til 1-2 timer T1/2 - 2 timer. Trænger langsomt ind i ledhulen, bevarer sig i synovialvæsken og skaber højere koncentrationer i det end i blodplasmaet. Efter absorption transformeres ca. 50% af den farmakologisk inaktive R-form langsomt til den aktive S-form. Det metaboliseres i leveren. Udskilles af nyrerne uændret ikke mere end 1% og i mindre grad med galde.

I kliniske studier er ibuprofen påvist i modermælk i meget lave koncentrationer.

Indikationer af Nurofen ® til børn

For børn fra 3 måneder til 12 år:

som en symptomatisk behandling som et antipyretisk middel til akutte luftvejsinfektioner (inklusive influenza), infektioner hos børn, andre infektiøse og inflammatoriske sygdomme og reaktioner efter vaccination ledsaget af en stigning i kropstemperaturen;

som en symptomatisk smertestillende middel for smertesyndrom med mild eller moderat intensitet, inkl. tandpine, hovedpine, migræne, neuralgi, øre smerter, ondt i halsen, forstuvning smerter, muskelsmerter, reumatiske smerter, ledsmerter og andre typer smerter.

Lægemidlet er beregnet til symptomatisk behandling, der reducerer smerte og betændelse på tidspunktet for brugen, påvirker ikke sygdommens progression.

Kontraindikationer

overfølsomhed over for ibuprofen eller nogen af ​​de komponenter, der udgør lægemidlet;

komplet eller ufuldstændig kombination af bronkialastma, tilbagevendende polypose i næsen og paranasale bihuler og intolerance over for acetylsalicylsyre eller andre NSAID'er;

en historie med blødning eller perforering af et gastrointestinalt sår forårsaget af brugen af ​​NSAID'er;

erosive og ulcerative sygdomme i mave-tarmkanalen (inklusive peptisk mavesår og duodenalsår, Crohns sygdom, colitis ulcerosa) eller ulcerøs blødning i den aktive fase eller i historien (to eller flere bekræftede episoder af mavesår eller ulcerøs blødning);

alvorlig leversvigt eller aktiv leversygdom

nyresvigt med alvorlig sværhedsgrad (Cl-kreatinin inklusive hypokoagulation), hæmoragisk diatese;

graviditet (III trimester)

barnets kropsvægt op til 5 kg.

Med forsigtighed: i nærværelse af de betingelser, der er specificeret i dette afsnit, skal du konsultere en læge, inden du bruger stoffet - samtidig brug af andre NSAID'er, en historie med en enkelt episode af gastrisk mavesår eller gastrointestinalt sårblødning, gastritis, enteritis, colitis, tilstedeværelsen af ​​Helicobacter pylori-infektion, ulcerøs colitis; bronkialastma eller allergiske sygdomme i forværringsfasen eller i historien - udvikling af bronkospasme er mulig; alvorlige somatiske sygdomme, systemisk lupus erythematosus eller blandet bindevævssygdom (Sharps syndrom) - risikoen for aseptisk meningitis øges; nyresvigt, inkl. med dehydrering (Cl-kreatinin 30-60 ml / min), væskeretention og ødem, leversvigt, arteriel hypertension og / eller hjertesvigt, cerebrovaskulære sygdomme, dyslipidæmi / hyperlipidæmi, diabetes mellitus, perifer arteriel sygdom, blodsygdomme med ukendt etiologi (leukopeni, anæmi) samtidig brug af andre lægemidler, der kan øge risikoen for sår eller blødning, især orale kortikosteroider (inklusive prednisolon), antikoagulantia (inklusive warfarin), SSRI'er (inklusive citalopram, fluoxetin, paroxetin, sertralin) eller antiplatelet midler (herunder acetylsalicylsyre, clopidogrel); graviditet (I-II trimester), ammeperiode, alderdom.

Påføring under graviditet og amning

Brug af lægemidlet i tredje trimester af graviditeten er kontraindiceret. Inden du bruger stoffet i I-II trimestere af graviditeten eller under amning, skal du konsultere din læge. Der er beviser for, at små mængder ibuprofen kan passere i modermælken uden nogen negativ indvirkning på spædbarnets sundhed.

Bivirkninger

Risikoen for bivirkninger kan minimeres ved at tage lægemidlet på et kort kursus i den mindst mulige effektive dosis, der er nødvendig for at eliminere symptomer.

Bivirkninger er overvejende dosisrelaterede. Følgende bivirkninger blev observeret ved kortvarig administration af ibuprofen i doser på ikke over 1200 mg / dag. Ved behandling af kroniske tilstande og ved langvarig brug kan andre bivirkninger forekomme.

Vurderingen af ​​forekomsten af ​​bivirkninger blev foretaget på baggrund af følgende kriterier: meget ofte (≥ 1/10) ofte (fra ≥1 / 100 til inklusive forværring, bronkospasme, åndenød, dyspnø), hudreaktioner (kløe, urticaria, purpura, angioødem, eksfolierende og bulløs dermatoser, inklusive toksisk epidermal nekrolyse, syndrom Lyell, Stevens-Johnsons syndrom, erythema multiforme), allergisk rhinitis, eosinofili; meget sjælden - alvorlige overfølsomhedsreaktioner, inkl. ødem i ansigt, tunge og strubehoved, åndenød, takykardi, arteriel hypotension (anafylaksi, Quinckes ødem eller svær anafylaktisk shock).

Fra mave-tarmkanalen: sjældent - mavesmerter, kvalme, dyspepsi; sjældent - diarré, flatulens, forstoppelse, opkastning meget sjældent - mavesår, perforering eller gastrointestinal blødning, melena, blodig opkastning, ulcerøs stomatitis, gastritis; frekvens ukendt - forværring af colitis ulcerosa og Crohns sygdom.

Fra lever og galdeveje: meget sjældent - leverdysfunktion.

Fra nyrerne og urinvejene: meget sjældent - akut nyresvigt (kompenseret og dekompenseret), især ved langvarig brug, i kombination med en stigning i koncentrationen af ​​urinstof i blodplasma og udseendet af ødem, papillær nekrose.

Fra nervesystemet: sjældent - hovedpine; meget sjældent - aseptisk meningitis (hos patienter med autoimmune sygdomme).

Fra CVS: frekvensen er ukendt - hjertesvigt, perifert ødem, ved langvarig brug øges risikoen for trombotiske komplikationer (for eksempel hjerteinfarkt, slagtilfælde), forhøjet blodtryk.

Fra åndedrætsorganerne og mediastinumorganerne: frekvensen er ukendt - astma, bronkospasme, åndenød.

Andre: meget sjældent - ødem, inkl. perifert.

Laboratorieindikatorer: hæmatokrit eller Hb (kan falde); blødningstid (kan øges) plasmaglukosekoncentration (kan falde) kreatininclearance (kan falde) plasmakreatininkoncentration (kan øges); levertransaminaseaktivitet (kan øges). Hvis der opstår bivirkninger, skal du stoppe med at tage stoffet og konsultere en læge..

Interaktion

Samtidig brug af ibuprofen med følgende lægemidler bør undgås

Acetylsalicylsyre: med undtagelse af lave doser acetylsalicylsyre (højst 75 mg / dag) ordineret af en læge, da kombineret anvendelse kan øge risikoen for bivirkninger. Samtidig brug af ibuprofen reducerer den antiinflammatoriske og blodpladevirkning af acetylsalicylsyre (det er muligt at øge forekomsten af ​​akut koronarinsufficiens hos patienter, der får små doser acetylsalicylsyre som et antiblodplademiddel efter start af ibuprofen).

Andre NSAID'er, inkl. selektive COX-2-hæmmere: samtidig brug af to eller flere lægemidler fra NSAID-gruppen bør undgås på grund af den mulige øgede risiko for bivirkninger.

Brug med forsigtighed samtidigt med følgende lægemidler

Antikoagulantia og trombolytiske lægemidler: NSAID'er kan øge effekten af ​​antikoagulantia, især warfarin og trombolytiske lægemidler.

Antihypertensive lægemidler (ACE-hæmmere og angiotensin II-antagonister) og diuretika: NSAID'er kan reducere effektiviteten af ​​lægemidler i disse grupper. Diuretika og ACE-hæmmere kan øge NSAIDs nefrotoksicitet.

GCS: øget risiko for gastrointestinale sår og gastrointestinal blødning.

Antiblodpladestoffer og SSRI'er: øget risiko for gastrointestinal blødning.

Hjerteglykosider: Samtidig administration af NSAID'er og hjerteglykosider kan føre til forværring af hjertesvigt, nedsat glomerulær filtreringshastighed og øgede plasmaniveauer af hjerteglykosider.

Lithiumpræparater: der er tegn på sandsynligheden for en stigning i koncentrationen af ​​lithium i blodplasmaet ved brug af NSAID'er.

Methotrexat: der er tegn på sandsynligheden for en stigning i koncentrationen af ​​methotrexat i blodplasma ved brug af NSAID'er.

Cyclosporin: øget risiko for nefrotoksicitet ved samtidig administration af NSAID'er og cyclosporin.

Mifepriston: NSAID'er bør startes tidligst 8-12 dage efter indtagelse af mifepriston, da NSAID'er kan reducere effektiviteten af ​​mifepriston.

Tacrolimus: Samtidig brug af NSAID'er og tacrolimus kan øge risikoen for nefrotoksicitet.

Zidovudin: Samtidig brug af NSAID'er og zidovudin kan føre til øget hæmatotoksicitet. Der er tegn på en øget risiko for hæmartrose og hæmatomer hos hiv-positive patienter med hæmofili, der fik samtidig behandling med zidovudin og ibuprofen..

Quinolonantibiotika: Hos patienter, der får samtidig behandling med NSAID'er og quinolonantibiotika, kan risikoen for anfald øges.

Administration og dosering

Inde. Nurofen ® til børn - en suspension specielt designet til børn.

Patienter med overfølsomhed i maven rådes til at tage stoffet sammen med måltiderne.

Kun til kortvarig brug.

Læs instruktionerne grundigt, inden du tager stoffet.

Ryst flasken grundigt inden brug. En praktisk målesprøjte er inkluderet til nøjagtig måling af dosis. 5 ml af lægemidlet indeholder 100 mg ibuprofen eller 20 mg ibuprofen i 1 ml.

Brug en målesprøjte

Indsæt målesprøjten tæt i flaskens hals. Vend flasken på hovedet og træk forsigtigt stemplet nedad, træk suspensionen i sprøjten til det ønskede mærke. Sæt flasken tilbage til sin oprindelige position, og fjern sprøjten, og drej den forsigtigt. Anbring sprøjten i mundhulen, og skub langsomt stemplet, og frigør suspensionen glat.

Efter brug skylles sprøjten i varmt vand og tørres uden for barnets rækkevidde..

Feber (feber) og smerter

Doseringen til børn afhænger af barnets alder og kropsvægt. Den maksimale daglige dosis bør ikke overstige 30 mg / kg med et interval mellem doser på 6-8 timer. Børn i alderen 3-6 måneder (barnets vægt fra 5 til 7,6 kg) - 2,5 ml (50 mg) op til 3 en gang inden for 24 timer, ikke mere end 7,5 ml (150 mg) om dagen.

Børn i alderen 6-12 måneder (barnets vægt 7,7-9 kg): 2,5 ml (50 mg) op til 3-4 gange inden for 24 timer, ikke mere end 10 ml (200 mg) om dagen. Børn i alderen 1-3 år (barnets vægt 10-16 kg): 5 ml (100 mg) op til 3 gange inden for 24 timer, ikke mere end 15 ml (300 mg) om dagen.

Børn i alderen 4-6 år (barnets vægt 17-20 kg): 7,5 ml (150 mg) op til 3 gange inden for 24 timer, ikke mere end 22,5 ml (450 mg) om dagen.

Børn i alderen 7-9 år (barnets vægt 21-30 kg): 10 ml (200 mg) op til 3 gange inden for 24 timer, ikke mere end 30 ml (600 mg) om dagen.

Børn i alderen 10-12 år (barnets vægt 31-40 kg): 15 ml (300 mg) op til 3 gange inden for 24 timer, ikke mere end 45 ml (900 mg) om dagen.

Behandlingsvarigheden er ikke mere end 3 dage. Overskrid ikke den angivne dosis.

Hvis symptomerne vedvarer eller forværres, når du tager stoffet i 24 timer (hos børn i alderen 3-5 måneder) eller inden for 3 dage (hos børn i alderen 6 måneder og ældre), skal du stoppe behandlingen og konsultere en læge.

Post-immuniseringsfeber

Børn under 6 måneder: 2,5 ml (50 mg) af lægemidlet. Om nødvendigt tilsættes 2,5 ml (50 mg) efter 6 timer. Brug ikke mere end 5 ml (100 mg) om 24 timer..

Overdosis

Hos børn kan overdoseringssymptomer forekomme efter at have taget en dosis på mere end 400 mg / kg. Hos voksne er den dosisafhængige virkning af overdosering mindre udtalt. T1/2 overdosering er 1,5-3 timer.

Symptomer inkluderer kvalme, opkastning, epigastrisk smerte eller, mindre almindeligt, diarré, tinnitus, hovedpine og gastrointestinal blødning. I mere alvorlige tilfælde observeres manifestationer fra centralnervesystemet: døsighed, sjældent - agitation, kramper, desorientering, koma. I tilfælde af alvorlig forgiftning kan metabolisk acidose og øget PT udvikles, nyresvigt, leverskader, nedsat blodtryk, respirationsdepression og cyanose. Hos patienter med bronchialastma er en forværring af denne sygdom mulig..

Behandling: symptomatisk, med obligatorisk tilvejebringelse af luftvejsåbning, EKG-overvågning og vitale tegn, indtil patientens tilstand er normaliseret.

Oral indgivelse af aktivt kul eller gastrisk skylning anbefales inden for 1 time efter indtagelse af en potentielt toksisk dosis ibuprofen. Hvis ibuprofen allerede er absorberet, kan en alkalisk drikke ordineres for at eliminere det sure ibuprofenderivat fra nyrerne, tvungen diurese. Hyppige eller langvarige anfald bør behandles med IV diazepam eller lorazepam. Når bronkialastma forværres, anbefales brugen af ​​bronkodilatatorer.

specielle instruktioner

Det anbefales at tage lægemidlet så kort som muligt og i den mindst mulige effektive dosis, der er nødvendig for at eliminere symptomer.

Under langvarig behandling er det nødvendigt at overvåge billedet af perifert blod og den funktionelle tilstand i leveren og nyrerne. Når symptomer på gastropati vises, vises omhyggelig overvågning, herunder esophagogastroduodenoscopy, komplet blodtal (Hb-bestemmelse), fækalt okkult blodprøve.

Hvis det er nødvendigt at bestemme 17-ketosteroider, skal lægemidlet seponeres 48 timer før undersøgelsen. Det anbefales ikke at tage ethanol i behandlingsperioden. Lægemidlet er kontraindiceret hos patienter med fruktoseintolerance, fordi indeholder maltitol.

Nurofen ® til børn kan bruges af børn med diabetes mellitus, fordi produktet indeholder ikke sukker. Indeholder ikke farvestoffer.

Patienter med nyreinsufficiens bør konsultere en læge, inden de bruger stoffet, da der er risiko for forringelse af nyrernes funktionelle tilstand..

Patienter med hypertension, inkl. historie og / eller CHF, bør du konsultere din læge, inden du bruger stoffet, da stoffet kan forårsage væskeretention, forhøjet blodtryk og ødem.

Indvirkning på evnen til at føre køretøjer og andre potentielt farlige mekanismer. Patienter, der rapporterer om svimmelhed, døsighed, sløvhed eller synshandicap, mens de tager ibuprofen, bør undgå at køre bil eller betjene maskiner.

Frigør formular

Oral suspension (orange, jordbær), 100 mg / 5 ml. PET-flaske med LDPE eller PP-hætte med forsegling indeholdende 100 ml, 150 ml eller 200 ml suspension.

Hver flaske, komplet med en sprøjte-dispenser, pakket i en papkasse.

Fabrikant

Reckitt Benckiser Healthcare Limited, Danceom Lane, Hull, East Yorkshire, XY8 7BC, UK.

Reckitt Benkizer Healthcare India Limited, Khasra nr. 701/534, Sandholi, Buddy - Nalagar Road, Buddy, Solan-distriktet (Himachal Pradesh), Indien (til oral suspension (orange).

Juridisk enhed, i hvis navn markedsføringstilladelsen blev udstedt: Reckitt Benckiser Healthcare International Ltd., Thane Road, Nottingham, NG90 2DB, UK.

Repræsentant i Rusland / organisation, der accepterer forbrugerkrav: Reckitt Benckiser Healthcare LLC. 115114, Rusland, Moskva, st. Kozhevnicheskaya, 14.

Tlf.: 8-800-505-1-500 (gratis i Rusland).

[email protected]

Betingelser for udlevering fra apoteker

Opbevaringsbetingelser for Nurofen ® til børn

Opbevares utilgængeligt for børn.

Holdbarhed for Nurofen ® til børn

Må ikke anvendes efter den udløbsdato, der er trykt på pakken.

Nurofen® (suspension, jordbær / appelsinsmag, 100/150/200 ml)

Instruktioner til brug af lægemidlet til medicinsk brug Nurofen® til børn

Registreringsnummer: P N014745 / 01

Handelsnavn: Nurofen ® til børn

International ikke-proprietært navn (INN): Ibuprofen

Kemisk navn: (RS) -2- (4-isobutylphenyl) -propionsyre

Doseringsform: oral suspension [orange, jordbær]

Sammensætning

5 ml Nurofen®-suspension til børn indeholder den aktive ingrediens - ibuprofen 100 mg og hjælpestoffer: polysorbat 80 0,5 mg, glycerol 0,5 ml, maltitolsirup 1,625 ml, natriumsaccharinat 10 mg, citronsyre 20 mg, natriumcitrat 25, 45 mg, xanthangummi 37,5 mg, natriumchlorid 5,5 mg, domiphenbromid 0,5 mg, appelsinsmag 2M16014 eller jordbærsmag 500244E 12,5 mg, renset vand op til 5 ml.

Beskrivelse

Hvid eller næsten hvid suspension af sirupagtig konsistens med appelsin eller jordbær lugt.

Farmakoterapeutisk gruppe: ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler (NSAID).

ATX-kode: M01AE01

Farmakologiske egenskaber

Farmakodynamik

Virkningsmekanismen for ibuprofen, et propionsyrederivat fra gruppen af ​​ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler (NSAID'er), skyldes inhibering af syntesen af ​​prostaglandiner - formidlere af smerte, betændelse og hypertermisk reaktion. Udelad blokerer cyclooxygenase 1 (COX-1) og cyclooxygenase 2 (COX-2), hvilket resulterer i, at det hæmmer syntesen af ​​prostaglandiner. Derudover hæmmer ibuprofen reversibelt blodpladeaggregering. Det har smertestillende, antipyretisk og antiinflammatorisk virkning. Den smertestillende effekt er mest udtalt for inflammatorisk smerte. Virkningen af ​​lægemidlet varer op til 8 timer.

Farmakokinetik

Absorption - høj, absorberes hurtigt og næsten fuldstændigt fra mave-tarmkanalen (GIT) (forbindelse med blodplasma-proteiner - 90%). Efter at have taget stoffet på tom mave hos voksne, påvises ibuprofen i blodplasmaet efter 15 minutter, den maksimale koncentration (Cmaks) af ibuprofen i blodplasma nås efter 60 minutter. At tage stoffet sammen med mad kan øge tiden til maksimal koncentration (TCmaks) op til 1-2 timer. Halveringstid (T1/2) - 2 timer. Det trænger langsomt ind i leddhulen, forbliver i synovialvæsken og skaber højere koncentrationer i det end i blodplasmaet. Efter absorption transformeres ca. 60% af den farmakologisk inaktive R-form langsomt til den aktive S-form. Det metaboliseres i leveren. Udskilles af nyrerne (uændret ikke mere end 1%) og i mindre grad med galde.

I begrænsede studier er ibuprofen fundet i modermælk i meget lave koncentrationer.

Indikationer for brug

Nurofen®-suspension til børn anvendes til børn fra 3 måneder til 12 år til symptomatisk behandling som antipyretisk middel til akutte luftvejssygdomme (inklusive influenza), infektioner hos børn, andre infektiøse og inflammatoriske sygdomme og reaktioner efter vaccination ledsaget af en stigning i kropstemperaturen.

Lægemidlet bruges som en symptomatisk smertestillende middel til smertesyndrom med mild eller moderat intensitet, herunder: tandpine, hovedpine, migræne, neuralgi, øre smerter, ondt i halsen, smerter med forstuvninger, muskelsmerter, reumatiske smerter, ledsmerter.

Lægemidlet er beregnet til symptomatisk behandling, der reducerer smerte og betændelse på tidspunktet for brugen, påvirker ikke sygdommens progression.

Kontraindikationer

  • Overfølsomhed over for ibuprofen eller nogen af ​​komponenterne i lægemidlet.
  • Komplet eller ufuldstændig kombination af bronkialastma, tilbagevendende polypose i næse og paranasale bihuler og intolerance over for acetylsalicylsyre eller andre NSAID'er.
  • Tidligere blødning eller perforering af gastrointestinale sår forårsaget af NSAID'er.
  • Erosive og ulcerative sygdomme i mave-tarmkanalen (inklusive peptisk mavesår og tolvfingertarmsår, Crohns sygdom, colitis ulcerosa) eller ulcerøs blødning i den aktive fase eller i historien (to eller flere bekræftede episoder af mavesår eller blødende mavesår).
  • Alvorlig leversvigt eller aktiv leversygdom.
  • Nyresvigt med alvorlig sværhedsgrad (kreatinin pylori-clearance, colitis ulcerosa, astma i bronkier eller allergiske sygdomme i det akutte stadium eller i historien - bronkospasme kan udvikle sig; alvorlige somatiske sygdomme, systemisk lupus erythematosus eller blandet bindevævssygdom (Sharps syndrom) - øget risiko for aseptisk meningitis skoldkopper, nyresvigt, herunder dehydrering (kreatininclearance 30-60 ml / min), væskeretention og ødem, leversvigt, arteriel hypertension og / eller hjertesvigt, cerebrovaskulære sygdomme, dyslipidæmi / hyperlipidæmi, diabetes mellitus, sygdomme perifere arterier, blodsygdomme med uklar etiologi (leukopeni, anæmi); samtidig brug af andre lægemidler, der kan øge risikoen for sårdannelse eller blødning, især orale glukokortikosteroider (inklusive prednison), antikoagulantia (inklusive warfarin), sat effektive hæmmere af serotoninoptagelse (inklusive citalopram, fluoxetin, paroxetin, sertralin) eller blodplader (herunder acetylsalicylsyre, clopidogrel); graviditet (I-II trimester), ammeperiode, alderdom.

Anvendelse under graviditet og under amning

Brug af lægemidlet i tredje trimester af graviditeten er kontraindiceret. Inden du bruger stoffet i I-II trimestere af graviditeten eller under amning, skal du konsultere din læge. Der er beviser for, at små mængder ibuprofen kan passere i modermælken uden nogen negativ indvirkning på spædbarnets sundhed.

Administration og dosering

Nurofen ® til børn er en suspension specielt udviklet til børn. Til oral administration. Patienter med overfølsomhed i maven rådes til at tage stoffet sammen med måltiderne.

Kun til kortvarig brug. Læs instruktionerne grundigt, inden du tager stoffet.

Ryst flasken grundigt inden brug. En praktisk målesprøjte er inkluderet til nøjagtig måling af dosis. 5 ml af lægemidlet indeholder 100 mg ibuprofen eller 20 mg ibuprofen i 1 ml.

Brug af en målesprøjte:

Sæt målesprøjten godt ind i flaskens hals. Vend flasken på hovedet og træk forsigtigt stemplet nedad, og træk suspensionen i sprøjten til det ønskede mærke. Sæt flasken tilbage til sin oprindelige position, og fjern sprøjten ved at dreje den forsigtigt. Anbring sprøjten i munden, og skub langsomt stemplet, hvorved suspensionen glat frigøres.

Efter brug skylles sprøjten i varmt vand og tørres uden for barnets rækkevidde..

Feber og feber:

Doseringen til børn afhænger af barnets alder og kropsvægt. Den maksimale daglige dosis bør ikke overstige 30 mg / kg legemsvægt af barnet med intervaller mellem doser af lægemidlet 6-8 timer.

Børn i alderen 3-6 måneder (barnets vægt fra 5 til 7,6 kg): 2,5 ml (50 mg) op til 3 gange inden for 24 timer, ikke mere end 7,5 ml (150 mg) om dagen.

Børn i alderen 6-12 måneder (barnets vægt 7,7 - 9 kg): 2,5 ml (50 mg) op til 3-4 gange inden for 24 timer, ikke mere end 10 ml (200 mg) om dagen.

Børn i alderen 1-3 år (barnets vægt 10 - 16 kg): 5,0 ml (100 mg) op til 3 gange inden for 24 timer, ikke mere end 15 ml (300 mg) dagligt.

Børn i alderen 4-6 år (barnets vægt 17-20 kg): 7,5 ml (150 mg) op til 3 gange inden for 24 timer, ikke mere end 22,5 ml (450 mg) om dagen.

Børn i alderen 7-9 år (barnets vægt 21-30 kg): 10 ml (200 mg) op til 3 gange inden for 24 timer, ikke mere end 30 ml (600 mg) om dagen.

Børn i alderen 10-12 år (barnets vægt 31-40 kg): 15 ml (300 mg) op til 3 gange inden for 24 timer, ikke mere end 45 ml (900 mg) dagligt.

Behandlingsvarigheden er ikke mere end 3 dage. Overskrid ikke den angivne dosis.

Hvis symptomerne vedvarer eller forværres, når du tager stoffet inden for 24 timer (hos børn i alderen 3-5 måneder) eller inden for 3 dage (hos børn i alderen 6 måneder og derover), skal du stoppe behandlingen og konsultere en læge..

Børn under 6 måneder: 2,5 ml (50 mg) af lægemidlet. Om nødvendigt yderligere 2,5 ml (50 mg) efter 6 timer. Brug ikke mere end 5 ml (100 mg) inden for 24 timer.

Side effekt

Risikoen for bivirkninger kan minimeres ved at tage lægemidlet på et kort kursus i den mindst mulige effektive dosis, der er nødvendig for at eliminere symptomer.

Bivirkninger er overvejende dosisrelaterede. Følgende bivirkninger blev observeret ved kortvarig administration af ibuprofen i doser på ikke over 1200 mg / dag. Ved behandling af kroniske tilstande og ved langvarig brug kan andre bivirkninger forekomme.

Vurderingen af ​​forekomsten af ​​bivirkninger blev foretaget ud fra følgende kriterier: meget hyppig (≥ 1/10), hyppig (fra ≥ 1/100 til ® til børn kan bruges til børn med diabetes mellitus, da lægemidlet ikke indeholder sukker. Indeholder ikke farvestoffer..

Patienter med nyreinsufficiens bør konsultere en læge, inden de bruger stoffet, da der er risiko for forringelse af nyrernes funktionelle tilstand..

Patienter med hypertension, herunder en historie med og / eller kronisk hjertesvigt, bør konsultere en læge, før de bruger stoffet, da stoffet kan forårsage væskeretention, forhøjet blodtryk og ødem.

Anvendelsen af ​​NSAID'er hos patienter med skoldkopper kan være forbundet med en øget risiko for at udvikle alvorlige purulente komplikationer af infektiøse og inflammatoriske sygdomme i huden og subkutant fedt (for eksempel nekrotiserende fasciitis). I denne henseende anbefales det at undgå brugen af ​​lægemidlet til skoldkopper.

Indvirkning på evnen til at føre køretøjer og andre potentielt farlige mekanismer

Patienter, der rapporterer om svimmelhed, døsighed, sløvhed eller synshandicap, mens de tager ibuprofen, bør undgå at køre bil eller betjene maskiner.

Frigør formular

Oral suspension [orange, jordbær] 100 mg / 5 ml.

Hætteglas af polyethylenterephthalat med en LDPE- eller polypropylenhætte med en forsegling indeholdende 100 ml, 150 ml eller 200 ml suspension.

Hver flaske, komplet med en sprøjte - dispenser, pakket i en papkasse sammen med brugsanvisning.

Opbevaringsforhold

Ved en temperatur ikke højere end 25 ° С.

Opbevares utilgængeligt for børn.

Holdbarhed

Brug inden for 6 måneder efter åbning af flasken.

Brug ikke stoffet med en udløbet dato.

Ferieforhold

Juridisk enhed, i hvis navn registreringsattesten blev udstedt

Reckitt Benckiser Healthcare International Ltd, Thane Road, Nottingham, NG90 2DB, UK.

Fabrikant

Reckitt Benckiser Healthcare (UK) Limited, Danceom Lane, Hull, East Yorkshire, HY8 7BC, UK;

Reckitt Benkizer Healthcare India Private Limited, Khasra nr. 701/534, Sandholi Village, Buddy - Nalagar Road, Buddy, Solan District (Himachal Pradesh), Indien (til oral suspension [orange]).

Repræsentant i Rusland / Organisation, der accepterer forbrugerklager

LLC "Reckitt Benckiser Healthcare"

Rusland, 115114, Moskva, Shluzovaya nab., 4

Tlf: 8-800-200-82-20 (kun for Rusland, opkald er gratis),

NUROFEN D / DET SUSP 0.1 / 5ML 150ML / ORANGE /

Hvid eller næsten hvid suspension af sirupagtig konsistens med en orange duft.

5 ml Nurofen®-suspension til børn indeholder den aktive ingrediens - ibuprofen 100 mg og hjælpestoffer: polysorbat 80 0,5 mg, glycerol 0,5 ml, maltitolsirup 1,625 ml, natriumsaccharinat 10 mg, citronsyre 20 mg, natriumcitrat 25, 45 mg, xanthangummi 37,5 mg, natriumchlorid 5,5 mg, domiphenbromid 0,5 mg, appelsinsmag 2M16014 eller jordbærsmag 500244E 12,5 mg, renset vand op til 5 ml.

Nurofen® til børn er en suspension specielt designet til børn. Til oral administration. Patienter med overfølsomhed i maven rådes til at tage stoffet sammen med måltiderne. Kun til kortvarig brug. Læs instruktionerne grundigt, inden du tager stoffet. Ryst flasken grundigt inden brug. En praktisk målesprøjte er inkluderet til nøjagtig måling af dosis. 5 ml af lægemidlet indeholder 100 mg ibuprofen eller 20 mg ibuprofen i 1 ml. Brug af målesprøjten: Sæt målesprøjten godt ind i hætteglassets hals. Vend flasken på hovedet og træk forsigtigt stemplet nedad, og træk suspensionen i sprøjten til det ønskede mærke. Sæt flasken tilbage til sin oprindelige position, og fjern sprøjten ved at dreje den forsigtigt. Anbring sprøjten i mundhulen, og tryk langsomt på stemplet, frigør gradvist suspensionen. Skyl sprøjten i varmt vand efter brug og tør den uden for barnets rækkevidde. Feber og feber: Doseringen til børn afhænger af barnets alder og kropsvægt. Den maksimale daglige dosis bør ikke overstige 30 mg / kg legemsvægt af barnet med intervaller mellem doser af lægemidlet 6-8 timer. Børn i alderen 3-6 måneder (barnets vægt fra 5 til 7,6 kg): 2,5 ml (50 mg) op til 3 gange inden for 24 timer, ikke mere end 7,5 ml (150 mg) om dagen. Børn i alderen 6-12 måneder (barnets vægt 7,7 - 9 kg): 2,5 ml (50 mg) op til 3-4 gange inden for 24 timer, ikke mere end 10 ml (200 mg) om dagen. Børn i alderen 1-3 år (barnets vægt 10-16 kg): 5,0 ml (100 mg) op til 3 gange inden for 24 timer, ikke mere end 15 ml (300 mg) om dagen. Børn i alderen 4-6 år (barnets vægt 17-20 kg): 7,5 ml (150 mg) op til 3 gange inden for 24 timer, ikke mere end 22,5 ml (450 mg) om dagen. Børn i alderen 7-9 år (vægt 21-30 kg): 10 ml (200 mg) op til 3 gange inden for 24 timer, ikke mere end 30 ml (600 mg) om dagen. Børn i alderen 10-12 år (barnets vægt 31-40 kg): 15 ml (300 mg) op til 3 gange inden for 24 timer, ikke mere end 45 ml (900 mg) om dagen. Behandlingsvarigheden er ikke mere end 3 dage. Overskrid ikke den angivne dosis. Hvis symptomerne vedvarer eller forværres, når du tager stoffet inden for 24 timer (hos børn i alderen 3-5 måneder) eller inden for 3 dage (hos børn i alderen 6 måneder og derover), skal du stoppe behandlingen og konsultere en læge. Post-immuniseringsfeber: Børn under 6 måneder: 2,5 ml (50 mg) af lægemidlet. Om nødvendigt yderligere 2,5 ml (50 mg) efter 6 timer. Brug ikke mere end 5 ml (100 mg) i en 24-timers periode. Overdosering Hos børn kan symptomer på overdosering forekomme efter at have taget en dosis på mere end 400 mg / kg kropsvægt. Hos voksne er den dosisafhængige virkning af overdosering mindre udtalt. Halveringstiden for lægemidlet i tilfælde af overdosering er 1,5-3 timer. Symptomer inkluderer kvalme, opkastning, epigastrisk smerte eller, mindre almindeligt, diarré, tinnitus, hovedpine og gastrointestinal blødning. I mere alvorlige tilfælde observeres manifestationer fra centralnervesystemet: døsighed, sjældent - agitation, kramper, desorientering, koma. I tilfælde af alvorlig forgiftning kan metabolisk acidose og øget protrombintid, nyresvigt, leverskader, nedsat blodtryk, respirationsdepression og cyanose udvikles. Hos patienter med bronchialastma er en forværring af denne sygdom mulig. Behandling: symptomatisk med obligatorisk tilvejebringelse af luftvejsåbning, overvågning af EKG og vitale tegn, indtil patientens tilstand er normaliseret. Oral indgivelse af aktivt kul eller gastrisk skylning anbefales inden for 1 time efter indtagelse af en potentielt toksisk dosis ibuprofen. Hvis ibuprofen allerede er absorberet, kan en alkalisk drikke ordineres for at eliminere det sure ibuprofenderivat fra nyrerne, tvungen diurese. Hyppige eller langvarige anfald bør behandles med intravenøs diazepam eller lorazepam. Når bronkialastma forværres, anbefales brugen af ​​bronkodilatatorer.

Ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler (NSAID).

Det anbefales at tage lægemidlet så kort som muligt og i den mindst mulige effektive dosis, der er nødvendig for at eliminere symptomer. Under langvarig behandling er det nødvendigt at overvåge billedet af perifert blod og den funktionelle tilstand i leveren og nyrerne. Når symptomer på gastropati optræder, vises omhyggelig overvågning, herunder esophagogastroduodenoscopy, en generel blodprøve (bestemmelse af hæmoglobin) og fækal okkult blodprøve. Hvis det er nødvendigt at bestemme 17-ketosteroider, skal lægemidlet seponeres 48 timer før undersøgelsen. Det anbefales ikke at tage ethanol i behandlingsperioden. Lægemidlet er kontraindiceret hos patienter med fruktoseintolerance, da det indeholder maltitol. Nurofen® til børn kan bruges til børn med diabetes mellitus, da lægemidlet ikke indeholder sukker. Indeholder ikke farvestoffer. Patienter med nyreinsufficiens bør konsultere en læge, inden de bruger stoffet, da der er risiko for forringelse af nyrernes funktionelle tilstand. Patienter med hypertension, inklusive en historie med og / eller kronisk hjertesvigt, bør konsultere en læge, før de bruger stoffet, da stoffet kan forårsage væskeretention, forhøjet blodtryk og ødem. Indvirkning på evnen til at føre køretøjer og andre potentielt farlige mekanismer Patienter, der rapporterer om svimmelhed, døsighed, sløvhed eller synshandicap, mens de tager ibuprofen, bør undgå at køre bil eller betjene maskiner.

Samtidig brug af ibuprofen sammen med følgende lægemidler bør undgås: • Acetylsalicylsyre: med undtagelse af lave doser acetylsalicylsyre (ikke mere end 75 mg pr. Dag) ordineret af en læge, da kombineret brug kan øge risikoen for bivirkninger. Med samtidig anvendelse af ibuprofen reduceres den antiinflammatoriske og blodpladevirkende virkning af acetylsalicylsyre (det er muligt at øge forekomsten af ​​akut koronarinsufficiens hos patienter, der får lave doser acetylsalicylsyre som et antiplatelet middel efter start af ibuprofen). • Andre NSAID'er, herunder selektive COX-2-hæmmere: samtidig brug af to eller flere lægemidler fra NSAID-gruppen bør undgås på grund af den mulige øgede risiko for bivirkninger. Brug med forsigtighed sammen med følgende lægemidler: • Antikoagulantia og trombolytiske lægemidler: NSAID kan øge effekten af ​​antikoagulantia, især warfarin og trombolytiske lægemidler. • Antihypertensive lægemidler (ACE-hæmmere og angiotensin II-antagonister) og diuretika: NSAID kan reducere effektiviteten af ​​lægemidler i disse grupper. Diuretika og ACE-hæmmere kan øge NSAIDs nefrotoksicitet. • Glukokortikosteroider: øget risiko for gastrointestinale sår og gastrointestinal blødning. • Blodpladestoffer og selektive serotonin-genoptagelsesinhibitorer: øget risiko for gastrointestinal blødning. • Hjerteglykosider: Samtidig administration af NSAID'er og hjerteglykosider kan føre til forværring af hjertesvigt, nedsat glomerulær filtreringshastighed og forhøjede plasmaniveauer af hjerteglykosider. • Lithiumpræparater: der er tegn på sandsynligheden for en stigning i koncentrationen af ​​lithium i blodplasmaet ved brug af NSAID'er. • Methotrexat: der er tegn på sandsynligheden for en stigning i koncentrationen af ​​methotrexat i blodplasma ved brug af NSAID'er. • Cyclosporin: øget risiko for nefrotoksicitet ved samtidig administration af NSAID'er og cyclosporin. • Mifepriston: NSAID'er bør startes tidligst 8-12 dage efter indtagelse af mifepriston, da NSAID'er kan reducere effektiviteten af ​​mifepriston. • Tacrolimus: Samtidig administration af NSAID'er og tacrolimus kan øge risikoen for nefrotoksicitet. • Zidovudin: Samtidig brug af NSAID'er og zidovudin kan øge hæmatotoksiciteten. Der er tegn på en øget risiko for hæmartrose og hæmatomer hos hiv-positive patienter med hæmofili, der fik samtidig behandling med zidovudin og ibuprofen. • Quinolonantibiotika: Hos patienter, der får samtidig behandling med NSAID'er og quinolonantibiotika, kan risikoen for anfald øges.

Virkningsmekanismen for ibuprofen, et propionsyrederivat fra gruppen af ​​ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler (NSAID'er), skyldes inhibering af syntesen af ​​prostaglandiner - formidlere af smerte, betændelse og hypertermisk reaktion. Udelad blokerer cyclooxygenase 1 (COX-1) og cyclooxygenase 2 (COX-2), hvilket resulterer i, at det hæmmer syntesen af ​​prostaglandiner. Derudover hæmmer ibuprofen reversibelt blodpladeaggregering. Det har smertestillende, antipyretisk og antiinflammatorisk virkning. Den smertestillende effekt er mest udtalt for inflammatorisk smerte. Virkningen af ​​lægemidlet varer op til 8 timer.

Absorption - høj, absorberes hurtigt og næsten fuldstændigt fra mave-tarmkanalen (GIT) (forbindelse med blodplasma-proteiner - 90%). Efter at have taget stoffet på tom mave hos voksne findes ibuprofen i blodplasmaet efter 15 minutter, den maksimale koncentration (Cmax) af ibuprofen i blodplasmaet nås efter 60 minutter. At tage stoffet sammen med mad kan øge tiden til at nå den maksimale koncentration (TCmax) op til 1-2 timer. Halveringstiden (T1 / 2) er 2 timer. Det trænger langsomt ind i leddhulen, forbliver i synovialvæsken og skaber højere koncentrationer i det end i blodplasmaet. Efter absorption transformeres ca. 60% af den farmakologisk inaktive R-form langsomt til den aktive S-form. Det metaboliseres i leveren. Det udskilles af nyrerne (ikke mere end 1% uændret) og i mindre grad med galde. I begrænsede studier er ibuprofen fundet i modermælk i meget lave koncentrationer.

Nurofen®-suspension til børn anvendes til børn fra 3 måneder til 12 år til symptomatisk behandling som et antipyretisk middel til akutte luftvejssygdomme (herunder influenza), infektioner hos børn, andre infektiøse og inflammatoriske sygdomme og reaktioner efter vaccination ledsaget af en stigning i kropstemperaturen... Lægemidlet bruges som en symptomatisk smertelindring for smertesyndrom med mild eller moderat intensitet, herunder: tandpine, hovedpine, migræne, neuralgi, øre smerter, ondt i halsen, smerter med forstuvninger, muskelsmerter, reumatiske smerter, ledsmerter... Lægemidlet er beregnet til symptomatisk behandling, der reducerer smerte og betændelse på tidspunktet for brugen, påvirker ikke sygdommens progression.

• Overfølsomhed over for ibuprofen eller nogen af ​​de komponenter, der udgør lægemidlet. • Komplet eller ufuldstændig kombination af astma, tilbagevendende polypose i næsen og bihuler i paranasal tilstand og intolerance over for acetylsalicylsyre eller andre NSAID'er. • En historie med blødning eller perforering af gastrointestinale sår forårsaget af NSAID'er. • Erosive og ulcerative sygdomme i mave-tarmkanalen (inklusive mavesår og duodenalsår, Crohns sygdom, colitis ulcerosa) eller blødning i den aktive fase eller i historien (to eller flere bekræftede episoder af mavesår eller blødende mavesår) • Alvorlig leversvigt eller aktiv leversygdom. • Nyresvigt med alvorlig sværhedsgrad (kreatininclearance

Risikoen for bivirkninger kan minimeres ved at tage lægemidlet på et kort kursus i den mindst mulige effektive dosis, der er nødvendig for at eliminere symptomer. Risikoen for bivirkninger kan minimeres ved at tage lægemidlet i et kort kursus i den mindst mulige effektive dosis, der er nødvendig for at eliminere symptomer. Bivirkninger er overvejende dosisrelaterede. Følgende bivirkninger blev observeret ved kortvarig administration af ibuprofen i doser på ikke over 1200 mg / dag. Ved behandling af kroniske tilstande og ved langvarig brug kan andre bivirkninger forekomme. Vurderingen af ​​forekomsten af ​​bivirkninger blev foretaget på baggrund af følgende kriterier: meget hyppig (større end eller lig med 1/10), hyppig (fra større end eller lig med 1/100 til

Oral suspension [orange] 100 mg / 5 ml - 150 ml i hætteglas. Hver flaske, komplet med en sprøjte - dispenser, pakket i en papkasse sammen med brugsanvisning.

For Mere Information Om Migræne