Askofen-P
Brugsanvisning:
Priser i onlineapoteker:
farmakologisk virkning
Askofen er et kombineret lægemiddel, der har smertestillende og antipyretisk virkning.
En Ascofen-tablet indeholder 0,2 g acetylsalicylsyre og phenacetin samt 0,04 g koffein. Acetylsalicylsyre hæmmer syntesen af prostaglandiner, som er ansvarlige for udseendet af smerte og hævelse på stedet for betændelse, hæmmer trombedannelse og blodpladeaggregering. Takket være denne komponent giver brugen af Askofen dig mulighed for at lindre smerter, især forårsaget af inflammatoriske processer, forbedre mikrocirkulationen i fokus for betændelse.
Phenacetin forbedrer de antipyretiske og smertestillende egenskaber af acetylsalicylsyre. Koffein, som er en del af Askofen, påvirker rygmarvens refleks excitabilitet, stimulerer vasomotoriske og respiratoriske centre, reducerer blodpladeaggregering og udvider blodkar. Også koffein kan øge den fysiske og mentale ydeevne, reducere træthed og døsighed, normalisere tonen i hjerneskibene og fremskynde blodgennemstrømningen..
I Askofen P blev phenacetin erstattet med paracetamol (0,2 g), hvilket førte til de antiinflammatoriske, antipyretiske og smertestillende egenskaber ved dette lægemiddel. Fordelen ved denne komponent er, at sandsynligheden for methemoglobindannelse, når den anvendes, er minimal..
Indikationer for brug af Askofen
Dette lægemiddel anbefales til hovedpine, forkølelse, neuralgi. Det skal bemærkes, at brugen af Askofen i stigende grad erstatter brugen af Askofen P og Askofen L, hvilket skyldes den større sikkerhed af paracetamol sammenlignet med phenacetin samt en mere effektiv kombination af de komponenter, der udgør disse lægemidler..
Askofen P er ordineret til:
- moderat svær smertesyndrom (tandpine, migræne, hovedpine, artralgi, neuralgi, smertefuld menstruation);
- feber med gigt og forkølelse.
Brugsanvisning til Askofen
I henhold til instruktionerne ordineres Askofen 1 tablet 2-3 gange om dagen. Askofen P anbefales i en dosis svarende til 1-2 tabletter, som skal tages tre gange om dagen efter måltider, ledsaget af indtagelsen af lægemidlet med masser af væsker. Behandlingsforløbet med Askofen P varer normalt 5-7 dage. For at lindre akut smerte skal du tage 2 tabletter en gang.
Bivirkninger
Anvendelsen af Askofen og Askofen P kan føre til sådanne uønskede konsekvenser som allergiske reaktioner, dyspeptiske lidelser, forværring af bronkialastma, nedsat lever- og nyrefunktion, læsioner i mave og tolvfingertarm af ulcerøs-blødende karakter.
Kontraindikationer for brugen af Askofen
Instruktionerne til Askofen P indikerer sygdomme, hvor brugen af dette lægemiddel kan skade kroppen:
- gastrointestinal blødning
- mavesår i mave og tolvfingertarm
- nedsat nyrefunktion
- hypokoagulation
- mangel på glucose-6-phosphatdehydrogenase;
- portal hypertension.
Graviditet, amning og overfølsomhed over for komponenterne i Askofen og Askofen P er grundene til at nægte at tage disse lægemidler.
Yderligere Information
Askofens holdbarhed er 4 år, Askofen P er 3 år. Disse præparater skal opbevares på et tørt og mørkt sted ved en temperatur, der ikke overstiger 25 ° C.
Askofen: priser på onlineapoteker
Askofen ultra tabletter p.p. 250 mg + 65 mg + 250 mg 10 stk.
Askofen Ultra filmovertrukne tabletter 10 stk.
Askofen Ultra filmovertrukne tabletter 20 stk.
Bedømmelser Askofen Ultra
Askofen ultra tabletter p.p. 250 mg + 65 mg + 250 mg 20 stk.
Oplysninger om lægemidlet er generaliseret, kun til informationsformål og erstatter ikke de officielle instruktioner. Selvmedicinering er sundhedsfarlig!
Menneskelige knogler er fire gange stærkere end beton.
Det antidepressive middel Clomipramin inducerer en orgasme hos 5% af patienterne.
Leveren er det tungeste organ i vores krop. Dens gennemsnitlige vægt er 1,5 kg.
Når elskere kysser, mister hver af dem 6,4 kalorier i minuttet, men de udveksler næsten 300 forskellige typer bakterier..
Det er mere sandsynligt, at det falder ned af et æsel end at falde af en hest. Bare prøv ikke at tilbagevise denne erklæring..
Ifølge mange forskere er vitaminkomplekser praktisk talt ubrugelige for mennesker..
Hver person har ikke kun unikke fingeraftryk, men også tungen.
Forventede levealder for kortere er kortere end for højrehåndede.
Mange stoffer blev oprindeligt markedsført som stoffer. Heroin blev for eksempel oprindeligt markedsført som hostemedicin. Og kokain blev anbefalet af læger som anæstesi og som et middel til at øge udholdenhed..
Ifølge forskning har kvinder, der drikker flere glas øl eller vin om ugen, en øget risiko for at udvikle brystkræft..
Under driften bruger vores hjerne en mængde energi svarende til en 10-watt pære. Så billedet af en pære over dit hoved i det øjeblik, en interessant tanke opstår, er ikke så langt fra sandheden..
Hostemedicinen "Terpinkod" er en af de mest solgte, slet ikke på grund af dens medicinske egenskaber.
Mere end 500 millioner dollars om året bruges på allergi i USA alene. Du tror stadig på, at der vil findes en måde at endelig slå allergier på.?
Amerikanske forskere gennemførte eksperimenter på mus og kom til den konklusion, at vandmelonsaft forhindrer udviklingen af vaskulær aterosklerose. Den ene gruppe mus drak almindeligt vand, og den anden drak vandmelonsaft. Som et resultat var beholderne i den anden gruppe fri for kolesterolplaques..
At smile kun to gange om dagen kan sænke blodtrykket og reducere risikoen for hjerteanfald og slagtilfælde..
Dette forår tester vores nerver og immunitet for styrke! De faktorer, der forårsager stress, er nu rigelige, og stress er igen meget udhulet.
Askofen-P ® (Ascophenum-P ®)
Aktivt stof:
Indhold
- Sammensætning
- farmakologisk virkning
- Farmakodynamik
- Indikationer af lægemidlet Askofen-P
- Kontraindikationer
- Påføring under graviditet og amning
- Bivirkninger
- Interaktion
- Administration og dosering
- Overdosis
- specielle instruktioner
- Frigør formular
- Fabrikant
- Betingelser for udlevering fra apoteker
- Opbevaringsbetingelser for lægemidlet Askofen-P
- Holdbarhed for lægemidlet Askofen-P
- Priser på apoteker
- Anmeldelser
Farmakologisk gruppe
- Smertestillende ikke-narkotisk middel (ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler + smertestillende ikke-narkotiske lægemidler + psykostimulerende midler) [NSAIDs - Salicylsyrederivater i kombinationer]
Nosologisk klassificering (ICD-10)
- G43 Migræne
- K13.7 Andre og uspecificerede lidelser i mundslimhinden
- M25.5 Ledsmerter
- M79.1 Myalgi
- M79.2 Neuralgi og neuritis, uspecificeret
- N94.6 Dysmenoré, uspecificeret
- R50 Feber af ukendt oprindelse
- R51 Hovedpine
- R52.2 Andre vedvarende smerter
Sammensætning
Piller | 1 fane. |
aktive stoffer: | |
acetylsalicylsyre | 200 mg |
paracetamol | 200 mg |
koffein | 40 mg |
hjælpestoffer: kartoffelstivelse; povidon (medicinsk PVP med lav molekylvægt); stearinsyre; talkum; calciumstearat; silicone-emulsion KE-10-12; Vaselinolie VGM-30M |
Beskrivelse af doseringsformen
Tabletter er hvide eller hvide med en cremet eller lyserød nuance, fladcylindrisk, skrå og skårede; lugtfri eller svag lugt. Marmorering er tilladt.
farmakologisk virkning
Farmakodynamik
Askofen-P er et kombineret lægemiddel, hvis virkning bestemmes af de komponenter, der udgør dets sammensætning.
Acetylsalicylsyre har smertestillende, antipyretisk, antiinflammatorisk virkning forbundet med undertrykkelse af COX-1 og -2, som regulerer syntesen af PG; hæmmer blodpladeaggregering.
Koffein øger rygmarvens refleks excitabilitet, stimulerer luftvejene og vasomotoriske centre, udvider blodkarrene i skeletmuskler, hjerne, hjerte, nyrer og reducerer blodpladeaggregering; reducerer døsighed, træthed, øger mental og fysisk ydeevne.
Paracetamol har antipyretisk, smertestillende virkning.
Indikationer af lægemidlet Askofen-P ®
moderat eller mild smertesyndrom (hovedpine, tandpine, neuralgi, myalgi, brystradikulært syndrom, lumbago, artralgi, algomenorré, migræne) hos voksne;
fald i forhøjet kropstemperatur med forkølelse og andre infektiøse og inflammatoriske sygdomme hos voksne og børn over 15 år.
Kontraindikationer
overfølsomhed over for acetylsalicylsyre eller andre NSAID'er eller xanthiner;
overfølsomhed over for andre komponenter i lægemidlet;
erosive og ulcerative læsioner i mave-tarmkanalen (i den akutte fase), gastrointestinal blødning;
svær lever- eller nyresvigt
astma induceret ved at tage acetylsalicylsyre, salicylater og andre NSAID'er;
hæmoragisk diatese (von Willebrands sygdom, hæmofili, telangiektasi, hypoprothrombinæmi, trombocytopeni, trombocytopen purpura);
dissekere aortaaneurisme;
portalhypertension, vitamin K-mangel;
hyperexcitabilitet, søvnforstyrrelser, angstlidelser (agorafobi, panikforstyrrelse)
organiske sygdomme i CVS (akut myokardieinfarkt, svær iskæmisk hjertesygdom, arteriel hypertension), paroxysmal takykardi, hyppige ventrikulære for tidlige slag;
kirurgiske indgreb ledsaget af blødning
børn under 15 år.
Med forsigtighed: hyperurikæmi, urat nefrolithiasis, gigt, mavesår og / eller duodenalsår (historie), alvorlig hjertesvigt.
Påføring under graviditet og amning
Det er kontraindiceret til brug under graviditet i I- og III-trimester, i II-trimester af graviditet er en enkelt dosis af lægemidlet i anbefalede doser kun mulig, hvis den forventede fordel for moderen ikke overstiger den potentielle risiko for fosteret..
Om nødvendigt bør brugen af lægemidlet under amning stoppe med at amme.
Bivirkninger
Anoreksi, kvalme, opkastning, gastralgi, diarré, erosive og ulcerative læsioner i mave-tarmkanalen, gastrointestinal blødning, lever- og / eller nyresvigt, forhøjet blodtryk, takykardi.
Allergiske reaktioner: hududslæt, Quinckes ødem, bronkospasme.
Ved langvarig brug - svimmelhed, hovedpine, synshandicap, tinnitus, nedsat blodpladeaggregering, hypokoagulation, hæmoragisk syndrom (næseblod, blødende tandkød, purpura osv.), Nyreskade med papillær nekrose; døvhed Stevens-Johnsons syndrom, toksisk epidermal nekrolyse (Lyells syndrom), Reye's syndrom hos børn (metabolisk acidoseforstyrrelser i nervesystemet og psyke, opkastning, leverdysfunktion).
Interaktion
Styrker effekten af heparin, indirekte antikoagulantia, reserpin, steroidhormoner og hypoglykæmiske midler. Reducerer effektiviteten af spironolacton, furosemid, antihypertensive stoffer, anti-gigt-lægemidler, der fremmer udskillelsen af urinsyre.
Forbedrer bivirkningerne af GCS, sulfonylurinstofderivater, methotrexat, ikke-narkotiske analgetika og NSAID'er.
Undgå kombinationen af lægemidlet med barbiturater, antiepileptika, zidovudin, rifampicin og alkoholholdige drikkevarer (øger risikoen for hepatotoksisk effekt).
Under indflydelse af paracetamol stiger elimineringstiden for chloramphenicol 5 gange.
Koffein fremskynder absorptionen af ergotamin.
Salicylamid og andre stimulanser til mikrosomal oxidation bidrager til dannelsen af toksiske metabolitter af paracetamol, som påvirker leverfunktionen.
Metoclopramid fremskynder absorptionen af paracetamol. Når paracetamol tages igen, kan det øge effekten af antikoagulantia (dicoumarinderivater).
Administration og dosering
Inde, efter at have spist. 1-2 borde. 2-3 gange om dagen. Den maksimale daglige dosis er 6 tabletter. Pausen mellem doserne af lægemidlet skal være mindst 4 timer.
For at reducere den irriterende virkning på mave-tarmkanalen skal lægemidlet tages efter måltider med vand, mælk, alkalisk mineralvand.
I tilfælde af nedsat nyre- eller leverfunktion er en pause mellem doser mindst 6 timer.
Lægemidlet bør ikke tages i mere end 5 dage, når det ordineres som et bedøvelsesmiddel og i mere end 3 dage som et antipyretisk middel. Andre doser og behandlingsregimer bestemmes af lægen.
Overdosis
Symptomer: kvalme, opkastning, mavesmerter, svedtendens, bleghed i huden, takykardi. Med mild forgiftning - ringen i ørerne; alvorlig forgiftning - døsighed, sammenbrud, kramper, bronkospasme, åndenød, anuri, blødning. Efterhånden som forgiftningen intensiveres, gradvis åndedrætslammelse og frakobling af oxidativ fosforylering, der forårsager respiratorisk acidose. Hvis du har mistanke om forgiftning, skal du straks søge lægehjælp..
Behandling: gastrisk skylning, udnævnelse af adsorbenter (aktivt kul).
specielle instruktioner
Ved langvarig brug af lægemidlet er det nødvendigt at overvåge det perifere blod og leverens funktionelle tilstand. Da acetylsalicylsyre har en anti-aggregeret virkning, skal patienten, hvis han skal opereres, advare lægen på forhånd om at tage stoffet..
Acetylsalicylsyre i lave doser reducerer udskillelsen af urinsyre. Dette kan i nogle tilfælde fremkalde et gigtangreb..
Under behandlingen skal du stoppe med at drikke alkoholholdige drikkevarer (øget risiko for gastrointestinal blødning).
Acetylsalicylsyre har en teratogen effekt: når den anvendes i graviditetens første trimester, fører det til en misdannelse - opdeling af den øvre gane; i III-trimester - forårsager hæmning af arbejdskraft (hæmning af PG-syntese), lukning af ductus arteriosus i fosteret, hvilket forårsager hyperplasi i lungekarrene og hypertension i lungerne i blodcirkulationen.
Acetylsalicylsyre udskilles i modermælk, hvilket øger risikoen for blødning hos et barn på grund af dysfunktion af blodplader..
Lægemidlet ordineres ikke som et bedøvelsesmiddel til personer under 18 år som et antipyretisk middel - til børn under 15 år med akutte luftvejssygdomme forårsaget af virale infektioner på grund af risikoen for at udvikle Reye's syndrom (encefalopati og akut fedtleversygdom med akut udvikling af leversvigt).
Frigør formular
Piller. Fane 10. i en konturcellefri eller celleemballage 1, 2 eller 3 konturcelleemballage til brug i en kartonpakning. Kontureret celle- eller ikke-celleemballage placeres i en gruppeemballage.
Fabrikant
JSC Pharmstandard-Leksredstva, 305022, Rusland, Kursk, st. 2. samlede, 1a / 18.
Tlf./fax: (4712) 34-03-13.
www.pharmstd.ru
Ejer / organisation til markedsføringstilladelse, der accepterer forbrugerkrav OTCPharm PJSC, Rusland, 123317, Moskva, st. Testovskaya, 10.
Tlf.: (800) 775-98-19; fax: (495) 221-18-02.
Askofen
Priser i onlineapoteker:
Askofen er et lægemiddel, der har antipyretisk og smertestillende virkning.
Hovedkomponenterne i lægemidlet er: acetylsalicylsyre, phenacetin, koffein. Denne medicin er tilgængelig i form af tabletter, dens virkning skyldes egenskaberne ved 3 basiske aktive ingredienser. Så phenacetin hjælper med at reducere smerte, eliminere betændelse og sænke kropstemperaturen. Koffein virker igen på rygmarven og øger dens refleks excitabilitet. Denne komponent øger effektiviteten, reducerer døsighed, øger fysisk aktivitet og eliminerer næsten fysisk træthed. Virkningen af acetylsalicylsyre er rettet mod at lindre smerte, eliminere betændelse og reducere kropstemperaturen. Generelt kan Askofen kaldes et smertestillende, antiinflammatorisk og antipyretisk middel..
Varianter af stoffet
I dag findes Askofen i flere varianter, som hver har sine egne egenskaber:
- Askofen P;
- Askofen-Darnitsa;
- Askofen L..
Askofen P har lignende egenskaber som den klassiske version af lægemidlet, men det anbefales ikke at tage denne medicin sammen med barbiturater, krampestillende midler, salicylater og rifampicin. Alkohol i enhver mængde er udelukket, mens du tager medicinen. Askofen P er heller ikke ordineret til kvinder, der ammer, eller amning skal midlertidigt stoppes.
Askofen-Darnitsa er ikke indiceret til patienter med bronchial astma såvel som til personer med overfølsomhed over for NSAID'er (ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler), da den underliggende sygdom kan forværres eller en allergi kan udvikle sig. Som med Askofen P er indtagelse af dette stof ikke kompatibelt med at drikke alkohol. Lægemidlet er også kontraindiceret under graviditet og amning..
Askofen L kan fremkalde søvnløshed, frygt og angst hos mennesker med øget ophidselse. Lægemidlet forbedrer også effekten af lægemidler, der reducerer blodpladeaggregering og blodpropper.
Farmakologisk virkning af Askofen
I henhold til instruktionerne til Askofen hæmmer acetylsalicylsyre syntesen af prostaglandiner, som er ansvarlige for manifestationen af smerte og ødem i inflammationsområderne, hæmmer blodpladeaggregering og dannelsen af blodpropper. På grund af indholdet af dette stof lindrer stoffet smerter, ofte forårsaget af inflammatoriske processer. Lægemidlet forbedrer også mikrocirkulationen i inflammationsfokus, hvilket bidrager til hurtig genopretning og eliminering af symptomer.
Phenacetin øger de analgetiske og antipyretiske virkninger af acetylsalicylsyre.
Ifølge instruktionerne indeholder Askofen også koffein, som stimulerer luftvejene og vasomotoriske centre, udvider blodkarrene. Denne ingrediens har forfriskende og toniske egenskaber.
I Askofen P er paracetamol til stede i stedet for phenacetin, som har meget mindre toksicitet, skønt det har samme farmaceutiske egenskaber: det producerer smertestillende, antipyretisk og antiinflammatorisk virkning. Paracetamol har en vigtig fordel - når du bruger det, er risikoen for dannelse af methemoglobin minimal..
Indikationer for brug af Askofen
Ifølge instruktionerne anbefales Askofen til smertesyndromer af forskellig oprindelse: migræne, tandpine, hovedpine, neuralgi (smerter, der spreder sig langs nerven), smertefuld menstruation, artralgi. At tage stoffet er også indiceret til feberproblemer fremkaldt af forkølelse eller reumatiske sygdomme..
Kontraindikationer for brugen af Askofen
Askofen er kontraindiceret i følgende sygdomme:
- nedsat nyrefunktion
- hypokoagulation
- gastrointestinal blødning
- portal hypertension;
- mangel på glucose-6-phosphatdehydrogenase;
- mavesår i mave og tolvfingertarm.
Under graviditet ordineres lægemidlet ikke, da dets komponenter er i stand til at trænge ind i de beskyttende barrierer i barnets krop.
Askofen er heller ikke beregnet til behandling af patienter under 15 år. Lægemidlet er især kontraindiceret til børn, der er syge med influenza, skoldkopper og akut luftvejsinfektion på grund af det faktum, at en alvorlig komplikation kan forekomme - Reine syndrom.
Metoder og doser af Askofen
Som regel er doser til brug af Askofen 3-6 tabletter om dagen. Behandlingsvarigheden er 10-12 dage. For at lindre smertesyndrom fuldstændigt skal du tage 2 tabletter på én gang. Askofen skal tages med rigeligt rent vand. Før du tager medicinen, anbefales det at konsultere en læge, der ordinerer de nøjagtige doser og behandlingsvarighed. I dag ordineres Askofen-L og Askofen P oftest i stedet for den sædvanlige Askofen, hvilket er mere sikkert for mennesker, mens det ikke er mindre effektivt.
Bivirkninger af Askofen
På grund af modtagelsen af Askofen kan der forekomme bivirkninger såsom kvalme, halsbrand, epigastriske smerter..
Hvis patienten tager stoffet i lang tid og i høje doser, kan der opstå erosion eller sår i mave og tolvfingertarm, som undertiden kompliceres af blødning. Derudover kan stoffet fremkalde urticaria, bronkospasme, hjertebanken, øge blødningen.
Hvordan man bruger stoffet Askofen
Hovedpine & # 8212, et af de mest almindelige symptomer på forskellige forstyrrelser i kroppen. Det kan vises helt uventet, have forskellige faktorer for udseende og lokalisering. Derfor er det meget vigtigt for enhver person at have en dokumenteret, hurtigvirkende hovedpine medicin med sig..
Netop et sådant værktøj kaldes Askofen-tabletter, hvis instruktioner til brugen vil blive givet nedenfor.
Sammensætning
Dette lægemiddel er en kombination af smertestillende medicin. Sammensætningen af lægemidlet inkluderer: acetylsalicylsyre (200 mg) paracetamol (200 mg) koffein (40 mg).
Derudover indeholder tabletten kartoffelstivelse, polyvinylpyrrolidon med lav molekylvægt, stearinsyre, talkum, calciumstearatmonohydrat, siliconeemulsion CE-10-12, vaselin.
Slip form og sorter
Askofen er lavet i form af lyse tabletter. De er helt lugtfri. Pillerne placeres i blærer med en kapacitet på seks eller ti stykker. Lægemidlet sælges i papkasser.
Se også: Sådan bruges stoffet Deep Relief
Der findes forskellige typer af denne medicin på det farmakologiske marked. De adskiller sig i sammensætning, dosering og virkning. Hver af dem har sine egne egenskaber, fordele og ulemper. Derfor er det meget vigtigt at læse instruktionerne i pakken..
Askofen Extra har stort set den samme effekt som simpel Askofen. Men på samme tid er lægemiddelkomponenterne til stede i det i større mængder. Det reducerer feber uden at forårsage hypotermi. Kan også øge blødningens varighed.
Der er også Askofen-P. Hvad disse piller hjælper med er fra menstruation, muskler, tandpine. Men det er forbudt at tage det med krampestillende medicin. Alkohol er heller ikke kompatibel med denne type piller. Gravide kvinder er strengt forbudt at tage stoffet. Det er heller ikke ønskeligt under amning..
Læs mere om, hvordan du bruger Piaskledin 300 her
Askofen-L er ikke tilladt for dem, der er alt for spændende såvel som for børn. Årsagen til forbuddet er, at stoffet indeholder meget koffein. Denne ingrediens i medicinen kan forårsage søvnforstyrrelser og angst i disse kategorier af mennesker. Askofen-L har en tendens til at øge effekten af andre lægemidler, har en gavnlig effekt på blodcirkulationen i kroppen.
farmakologisk virkning
For bedre at forstå, hvad Askofen er, og hvordan det fungerer, er det værd at se nærmere på dets komponenter. Så acetylsalicylsyre normaliserer produktionen af prostaglandiner, hæmmer blodpladeaggregering. Desuden fortynder stoffet blodet. Derfor falder sandsynligheden for blodpropper..
Paracetamol er kendt for sin evne til at lindre smerter, feber og betændelse. Det kan påvirke de dele af hjernen, der er ansvarlige for at regulere temperaturen i kroppen. Takket være denne egenskab falder temperaturen. På grund af denne effekt nedtones inflammatoriske processer også i nogen tid..
Koffein virker på midten af rygmarven og øger deres ophidselse. Det stimulerer respiratoriske receptorer, udvider blodkar, hæver niveauet for udholdenhed i den menneskelige krop.
Mange er interesserede i: Ascofen øger blodtrykket eller sænker? Baseret på koffeinens egenskaber kan vi med sikkerhed sige, at det øger blodtrykket.
Farmakodynamik og farmakokinetik
Askofen betragtes som et kombinationslægemiddel. Det har flere handlingsområder. Han klarer perfekt opgaver som: smertelindring, feberreduktion, eliminering af betændelse. Derudover fremmer udvidelsen af lever- og nyreceller.
Efter indtagelse absorberes lægemidlet med 90 procent. Derefter udskilles 80 procent af de aktive stoffer fra kroppen ved hjælp af nyrerne..
Indikationer og kontraindikationer
Disse piller tages ofte til forskellige smertesyndromer. Askofen vil hjælpe med hovedpine, berolige migræne, neuralgi, artralgi, myalgi. Derudover vil det lindre svær smerte i kritiske dage. Men samtidig har Askofen både indikationer og kontraindikationer til brug, som skal overvejes, når man køber et lægemiddel..
Vidste du: Sådan påføres Nikoflex salve?
Instruktionen til lægemidlet forbyder dets anvendelse i tilfælde af sådanne lidelser:
- tendens til gastrointestinal blødning,
- mavesår og tolvfingertarm,
- nedsat nyrefunktion,
- hypokoagulation,
- portal hypertension,
- astma,
- nogle af hjertesygdommene og nervesystemet.
Gravide kvinder skal afvise medicinen og heller ikke drikke Askofen under amning. Du skal være forsigtig med ham og den, hvis krop ikke tåler nogen af dens komponenter..
Børn under 15 år rådes heller ikke til at bruge disse tabletter..
Bivirkninger
Nogle bivirkninger er tilladte, når du tager stoffet. Blandt dem:
- allergi,
- funktionsfejl i mave-tarmkanalen (anoreksi, kvalme, opkastning, gastralgi, diarré, sår, blødning),
- lever- eller nyresvigt,
- takykardi og trykstigning,
- svimmelhed,
- tinnitus, hovedpine,
- hypokoagulation,
- leverfunktioner.
Sådan skal du tage medicinen korrekt
For at slippe af med smerter rådes voksne til at tage en eller to tabletter to eller tre gange om dagen. I dette tilfælde kan du ikke tage mere end seks tabletter om dagen..
Det er vigtigt at nævne, at de ikke skal være fulde oftere end en gang hver fjerde time. Der er også flere nuancer, når du tager piller. Så for at fremskynde handlingen er det bedst at drikke dem med varm mælk, ikke koldt vand eller mineralvand.
Ascofen er kontraindiceret under graviditet og amning. Dette gælder især de første måneder. I enhver dosis er Askofen også forbudt for børn. Men efter 15 år kan lægen muligvis bruge disse piller..
Overdosis
Hvis koncentrationen af lægemidlet i kroppen har overskredet normen, er følgende tegn på en overdosis mulig:
- kvalme, opkastning, mavesmerter,
- overdreven svedtendens,
- takykardi,
- tinnitus,
- døsighed, kramper,
- bronkospasme, åndenød.
Hvis et af disse symptomer blev bemærket, et presserende behov for at ringe til en læge. Han udfører gastrisk skylning. De kan også ordineres med lægemidler med en absorberende virkning..
Lægemiddelinteraktioner og alkoholkompatibilitet
Hvad angår interaktionen med andre lægemidler, kan Askofen både forstærke og svække effekten af andre lægemidler.
Især bliver heparin, reserpin, indirekte antikoagulantia, steroidhormoner og hypoglykæmiske midler fra "samarbejde" med disse tabletter stærkere. Men furosemid, spironolacton, antihypertensive og anti-gigt medicin med dem mister deres effektivitet.
Hvordan man bruger stoffet Neuromidin er beskrevet detaljeret her
Barbiturater, antiepileptika, Zidovudine, Rifampicin viser sig heller ikke på den bedste måde med disse tabletter. Derudover skal du ikke glemme, at Askofen og alkohol er uforenelige, da de kan fremkalde komplikationer af sygdomme..
Medicinsk erstatning
Lægemidlet har flere analoger. Vi fortæller dig mere om dem nedenfor..
Parascophen
Parascofen er en af de mange analoger til Askofen. Det har en lignende sammensætning. Følgelig er dets handling også rettet mod at reducere feber og eliminere smerte. Hvis den sædvanlige Askofen ikke var i førstehjælpskassen, er dette lægemiddel i stand til helt at erstatte det.
Bøj
Denne medicin har en mere kompleks sammensætning. Men på samme tid ligner dens egenskaber disse tabletter. En anden fordel ved lægemidlet kan overvejes, at det er tilgængeligt i tre forskellige former: kapsler, suppositorier og ampuller. Patienten kan selv vælge den mest bekvemme løsning..
Artrosilene
Hovedkomponenten i denne medicin er ketoprofen. Det hæmmer COX-1 og -2. Desuden har den anti-bradykinin-aktivitet og stabiliserer lysosomale membraner. Takket være dette har det samme effekt som Askofen. Det produceres i form af kapsler, injektionsopløsning, gel og endda spray.
Hvilket er mere effektivt: Citramon eller Askofen
Mange mennesker spekulerer på: hvad er bedre, Citramon eller Askofen? Disse stoffer er i samme prisklasse og har meget lignende virkninger. Hvad er den eneste forskel mellem Citramone og Askofen er mængden af koffein. Der er lidt mindre af det i citramon.
Anmeldelser
Der var en periode, hvor jeg ofte blev plaget af hovedpine om natten. Askofen hjalp mig meget da. En halv time og lindrer smerter som en hånd. Nu bruger jeg det selv til forkølelse. God erstatning for Citramon.
Tatiana, 27 år, Izhevsk.
Nogle gange arbejder jeg meget. Jeg får ofte ikke nok søvn, men jeg har virkelig brug for energi om morgenen. Jeg drikker en Ascofen-pille og kan let gå på arbejde. Det hjælper, det vigtigste er ikke at blive båret væk.
Ilya, 44 år, Moskva.
Jeg lider af migræne. Min læge anbefalede disse piller. Først var hun skeptisk over for dem. Men da jeg prøvede, skiftede jeg mening radikalt. De handler effektivt, selvom de koster latterlige penge.
Elena, 50 år, Sochi.
Prisen
Askofen er et meget overkommeligt middel. Du kan købe det på apoteker i Moskva til en pris på 18 rubler. Det er ikke dyrt, men effektivt. Derfor er det meget efterspurgt.
Konklusion
Askofen er et komplekst smertestillende, antiinflammatorisk, antipyretisk middel. Det har mange sorter, hvorfra det er nødvendigt at studere instruktionerne og undertiden endda konsultere en læge.
Derudover er der analoger på markedet. Men er det nødvendigt at kigge efter dem, hvis dette lægemiddel har en hurtig effekt, mens det har en lav pris?
Askofen
- Sammensætning af lægemidlet
- Doseringsform
- Producentens navn og placering
- Farmakologisk gruppe
- Indikationer
- Kontraindikationer
- Passende sikkerhedsforanstaltninger ved brug
- Anvendelse under graviditet og amning
- Evnen til at påvirke reaktionshastigheden, når du kører køretøjer eller andre mekanismer
- Børn
- Administration og dosering
- Overdosis
- Bivirkninger
- Interaktion med andre lægemidler og andre former for interaktion
- Holdbarhed
- Opbevaringsforhold
- Emballage
- Feriekategori
Sammensætning af lægemidlet
aktive ingredienser: 1 tablet indeholder 200 mg acetylsalicylsyre, 200 mg paracetamol, 40 mg koffein
hjælpestoffer: citronsyremonohydrat, kartoffelstivelse; calciumstearat.
Doseringsform
Ret, runde cylindre i et stykke, hvis øverste og nederste overflade er flade, kanterne på overfladerne er skråtstillede med et hak til opdeling på den ene side, hvid. Marmorering er tilladt på overfladen af tabletter.
Producentens navn og placering
St. Petrovsky, Lubny, 16, Poltava-regionen, Ukraine, 37500.
Farmakologisk gruppe
Analgetika og antipyretika. Acetylsalicylsyre, kombinationer uden psykoleptika. ATC-kode N02B A51.
Lægemidlet har smertestillende, antipyretisk og antiinflammatorisk virkning. Komponenterne, der udgør lægemidlet, forbedrer virkningen af hinanden.
Den antipyretiske virkning af acetylsalicylsyre realiseres gennem centralnervesystemet ved at hæmme syntesen af PGF prostaglandiner. 2 i hypothalamus som reaktion på indflydelse af endogene pyrogener. Den smertestillende effekt har både perifer og central oprindelse: perifer effekt - undertrykkelse af syntesen af prostaglandiner i betændt væv; den centrale effekt er indflydelsen på hypothalamus-centrene. Acetylsalicylsyre reducerer også blodpladeaggregering.
Paracetamol har en analgetisk, antipyretisk og meget svag antiinflammatorisk virkning, som er forbundet med dens virkning på midten af termoregulering i hypothalamus og en svagt udtrykt evne til at hæmme syntesen af prostaglandiner i perifere væv..
Koffein stimulerer centralnervesystemet. Det forbedrer også positive konditionerede reflekser, stimulerer motorisk aktivitet, svækker effekten af hypnotika og narkotiske stoffer, forbedrer effekten af analgetika og antipyretika.
Indikationer
Terapi mod mild til moderat smertesyndrom: mod hovedpine eller tandpine, neuralgi, myalgi, artralgi, med primær dysmenoré og også som et antipyretisk middel mod sygdomme ledsaget af feber.
Kontraindikationer
Overfølsomhed over for lægemidlets komponenter, andre xanthinderivater (theophyllin, theobromin), andre salicylater; bronkialastma forårsaget af indtagelse af salicylater eller andre ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler i historien om medfødt hyperbilirubinæmi; medfødt mangel på glucose-6-phosphatdehydrogenase; blodsygdomme leukopeni anæmi akutte gastrointestinale sår hæmoragisk diatese svær nyresvigt alvorlig leversvigt alvorlige hjerte-kar-sygdomme, herunder rytmeforstyrrelser, svær aterosklerose, svær iskæmisk hjertesygdom, svær hjertesvigt, svær arteriel hypertension; tilstande med øget spænding søvnforstyrrelse ældre alder glaukomalkoholisme.
Passende sikkerhedsforanstaltninger ved brug
Må ikke anvendes sammen med andre produkter, der indeholder paracetamol, acetylsalicylsyre.
Overskrid de angivne doser af lægemidlet.
Lægemidlet bør anvendes med forsigtighed i tilfælde af gastrointestinale sår, herunder kronisk eller tilbagevendende peptisk mavesår eller gastrointestinal blødning i historien, samtidig brug af antikoagulantia.
Det er nødvendigt at konsultere en læge angående muligheden for at bruge lægemidlet til patienter med nedsat nyre- og leverfunktion..
Før du bruger stoffet, er det nødvendigt at konsultere en læge, hvis patienten bruger warfarin eller lignende lægemidler, der har en antikoagulerende virkning.
Overvej at hos patienter med alkoholisk leverskade øges risikoen for hepatotoksisk virkning af paracetamol; lægemidlet kan påvirke resultaterne af laboratorietest på indholdet af glukose og urinsyre i blodet.
Under kirurgiske operationer (inklusive tandoperationer) kan brugen af præparater indeholdende acetylsalicylsyre øge sandsynligheden for blødning, hvilket skyldes hæmning af blodpladeaggregering i nogen tid efter brug af acetylsalicylsyre.
Når du bruger stoffet, kan udskillelsen af urinsyre falde. Dette kan føre til gigt hos patienter, der har nedsat udskillelse af urinsyre.
Under behandlingen anbefales det ikke at forbruge for store mængder drikkevarer, der indeholder koffein (for eksempel kaffe, te). Det kan forårsage søvnforstyrrelser, rysten, følelse af spænding, irritabilitet, ubehag bag brystbenet gennem hjerterytmen.
Brug ikke alkoholholdige drikkevarer under behandlingen.
Patienter, der tager smertestillende midler hver dag for mild gigt, bør konsultere en læge.
Søg lægehjælp, hvis symptomerne vedvarer.
Anvendelse under graviditet og amning
Brug ikke stoffet under graviditet og amning..
Evnen til at påvirke reaktionshastigheden, når du kører køretøjer eller andre mekanismer
Hvis der opstår svimmelhed, skal du undgå potentielt farlige aktiviteter såsom kørsel og / eller udførelse af arbejde, der kræver øget opmærksomhed og hastighed af psykomotoriske reaktioner.
Lægemidlet bør ikke anvendes til børn på grund af risikoen for at udvikle Reye's syndrom (hyperpyreksi, metabolisk acidose, lidelser i nervesystemet og psyke, opkastning, leverdysfunktion) med hypertermi på baggrund af virussygdomme.
Administration og dosering
Lægemidlet er beregnet til oral administration.
Voksne tager 1 tablet 2-3 gange om dagen efter måltiderne. Den maksimale daglige dosis er 6 tabletter (3 opdelte doser). Varigheden af behandlingsforløbet afhænger af sygdommens forløb og sværhedsgrad og bør ikke overstige 5 dage som et bedøvelsesmiddel og 3 dage som et febernedsættende middel..
Overdosis
Symptomer på overdosering med paracetamol.
Leverskade er mulig hos voksne, der har taget 10 g paracetamol eller mere, og hos børn, der har taget stoffet i en dosis på 150 mg / kg kropsvægt. Hos patienter med risikofaktorer (langvarig behandling med carbamazepin, phenobarbital, phenytoin, primidon, rifampicin, perikon eller andre lægemidler, der inducerer leverenzymer), regelmæssig brug af store mængder ethanol; glutathion-kakeksi (fordøjelsesforstyrrelser, cystisk fibrose, HIV-infektion, sult, kakeksi) brug af 5 g eller mere paracetamol kan føre til leverskade.
Leverskade kan forekomme 12-48 timer efter at have taget for store doser af lægemidlet. I de første 24 timer kan følgende symptomer forekomme: bleghed, kvalme, opkastning, anoreksi, mavesmerter. I svær forgiftning kan leversvigt udvikle sig til encefalopati, hypoglykæmi, koma og død. Akut nyresvigt med akut tubulær nekrose kan opstå med svære lændesmerter, hæmaturi, proteinuri og udvikle sig selv i fravær af alvorlig nyreskade. Forstyrrelser i glukosemetabolisme og metabolisk acidose kan forekomme. Hjertearytmi og pancreatitis blev også bemærket. Ved langvarig brug af lægemidlet i store doser fra de hæmatopoietiske organer kan aplastisk anæmi, trombocytopeni, pancytopeni, agranulocytose, neutropeni og leukopeni udvikles. Når man tager store doser fra centralnervesystemet - svimmelhed, psykomotorisk agitation og desorientering; fra urinsystemet - nefrotoksicitet (nyrekolik, interstitiel nefritis, kapillær nekrose).
I tilfælde af overdosering er der behov for en ambulance. Patienten skal straks føres til hospitalet, selvom der ikke er tidlige symptomer på overdosering. Symptomerne kan være begrænset til kvalme og opkastning eller afspejler måske ikke sværhedsgraden af overdoseringen eller risikoen for organskader. Behandling med aktivt kul bør overvejes, hvis der blev taget en overdosis af paracetamol inden kl. Koncentrationen af paracetamol i blodplasma skal måles 4:00 eller senere efter indtagelse (tidligere koncentrationer er ikke pålidelige). Behandling med N-acetylcystein kan anvendes inden for 24 timer efter indtagelse af paracetamol, men den maksimale beskyttende virkning opstår, når den anvendes inden for 8:00 efter indtagelse.
Acetylsalicylsyre overdoseringssymptomer.
En overdosis af salicylater er mulig på grund af kronisk forgiftning som følge af langvarig behandling (brug af mere end 100 mg / kg / dag i mere end 2 dage kan forårsage toksiske virkninger) samt på grund af akut forgiftning, som er livstruende (overdosering), og årsagerne til at kan være utilsigtet brug af børn eller uventet overdosering.
Kronisk salicylatforgiftning kan være latent, da dens symptomer er uspecifikke. Moderat kronisk forgiftning forårsaget af salicylater eller salicylisme forekommer som regel kun efter gentagne høje doser. De vigtigste symptomer er: ubalance, svimmelhed, ringe i ørerne, døvhed, øget svedtendens, kvalme og opkastning, hovedpine, forvirring. Disse symptomer kan kontrolleres ved dosisreduktion. Ringning i ørerne kan observeres, når koncentrationen af salicylater i blodplasmaet er mere end 150-300 μg / ml. Alvorlige bivirkninger opstår, når plasmasalicylater er over 300 mcg / ml.
Akut forgiftning fremgår af en markant ændring i syre-base-balance, som kan variere afhængigt af rusens alder og sværhedsgrad. Alvorligheden af tilstanden kan ikke bestemmes udelukkende på baggrund af koncentrationen af salicylater i blodplasmaet.
Symptomer på en overdosis af koffein.
Store doser koffein kan forårsage smerter i det epigastriske område, opkastning, diurese, hurtig vejrtrækning, ekstrasystol, takykardi eller hjertearytmi, virkninger på centralnervesystemet (svimmelhed, søvnløshed, nervøs agitation, irritabilitet, lidenskab, angst, rysten, kramper).
Behandling. I tilfælde af overdosering er der behov for en ambulance, selvom der ikke er symptomer på en overdosis. Oral methionin eller acetylcystein kan være gavnlig inden for 48 timer efter en overdosis. Det er også nødvendigt at anvende generelle understøttende foranstaltninger, symptomatisk behandling, herunder brug af beta-adrenerge receptorantagonister, som kan eliminere kardiotoksiske effekter.
Bivirkninger
Stop med at bruge stoffet og konsulter straks en læge i tilfælde af bivirkninger.
Fra det kardiovaskulære system: takykardi, hjertebank, arteriel hypertension.
Fra blod- og lymfesystemet: agranulocytose, anæmi, sulfathæmoglobinæmi og methemoglobinæmi (cyanose, åndenød, hjertesmerter), hæmolytisk anæmi på grund af blodpladevirkningen på blodplader, acetylsalicylsyre kan øge risikoen for blødning.
Fra nervesystemet: hovedpine, svimmelhed, tremor, paræstesi, frygt, angst, agitation, irritabilitet, søvnforstyrrelser, søvnløshed, angst, generel svaghed, øresus.
Fra fordøjelseskanalen: dyspeptiske lidelser, herunder kvalme, opkastning, ubehag og smerter i epigastrium, halsbrand, mavesmerter; betændelse i mave-tarmkanalen, erosive og ulcerative læsioner i mave-tarmkanalen, som i sjældne tilfælde kan forårsage gastrointestinal blødning og perforering med tilsvarende laboratorie- og kliniske manifestationer; øget aktivitet af "leverenzymer", normalt uden udvikling af gulsot.
Fra immunsystemet: overfølsomhedsreaktioner, herunder anafylaksi, anafylaktisk chok, rhinitis, næsestop, kløe, udslæt på huden og slimhinder (normalt generaliseret udslæt, erytematøs, urticaria), angioødem, erythema multiforme ekssudativt syndrom (inklusive syndrom) Stevens-Johnson), toksisk epidermal nekrolyse (Lyells syndrom).
Fra det endokrine system: hypoglykæmi, op til hypoglykæmisk koma.
Fra fordøjelsessystemet: nedsat leverfunktion, øget aktivitet af leverenzymer, normalt uden udvikling af gulsot, hepatonekrose (dosisafhængig effekt).
Andet: bronkospasme hos patienter, der er følsomme over for acetylsalicylsyre og andre NSAID'er, blødning kan føre til akut og kronisk post-hæmoragisk anæmi / jernmangelanæmi (på grund af den såkaldte latente mikroblødning) med tilsvarende laboratorie manifestationer og kliniske symptomer som asteni, hudblekhed, hypoperfusion, ikke-kardiogent lungeødem.
Interaktion med andre lægemidler og andre former for interaktion
Methotrexat - når det kombineres med salicylater i en dosis på 15 mg / uge eller mere, stiger den hæmatologiske toksicitet af methotrexat på grund af et fald i renal clearance af methotrexat af antiinflammatoriske midler og dets forskydning fra dets forbindelse med plasmaproteiner, derfor er denne kombination kontraindiceret.
MAO-hæmmere - når det kombineres med koffein, er en farlig stigning i blodtrykket mulig, så denne kombination er kontraindiceret.
Kombinationer, der skal bruges med forsigtighed.
Paracetamol: antidepressiva og andre stimulanter til mikrosomal oxidation - disse lægemidler øger produktionen af hydroxylerede aktive metabolitter, der påvirker leverfunktionen, hvilket forårsager muligheden for alvorlig forgiftning med små overdoser.
Koffein: cimetidin, hormonelle præventionsmidler, isoniazid øger effekten af koffein. Koffein reducerer effekten af opioide analgetika, angstdæmpende midler, hypnotika og beroligende midler, er en antagonist af lægemidler til anæstesi og andre lægemidler, der undertrykker centralnervesystemet (CNS), en konkurrencedygtig antagonist af lægemidler, der nedtrykker centralnervesystemet, en konkurrencedygtig antagonist af lægemidler adenosin, ATP. Med samtidig brug af koffein med ergotamin forbedres absorptionen af ergotamin i mave-tarmkanalen med skjoldbruskkirtelstimulerende midler - skjoldbruskkirteleffekten øges. Koffein sænker koncentrationen af lithium i blodet. Koffein øger effekten (forbedrer biotilgængeligheden) af analgetika-antipyretika, forstærker virkningen af xanthinderivater, alfa- og beta-adrenerge agonister, psykostimulerende midler.
Aietylsalicylsyre samtidig anvendelse med urikosuriske midler, såsom benzobromaron, probenecid, reducerer virkningen af udskillelse af urinsyre (på grund af konkurrencen mellem urinsyreudskillelse af nyretubuli). Ved samtidig brug med digoxin øges koncentrationen af sidstnævnte i blodplasmaet på grund af et fald i renal udskillelse. ACE-hæmmere i kombination med høje doser acetylsalicylsyre forårsager et fald i filtrering i glomeruli på grund af inhibering af vasodilatator prostaglandiner og et fald i den hypotensive effekt. Selektive serotoninhæmmere øger risikoen for blødning fra den øvre fordøjelseskanal på grund af muligheden for en synergistisk virkning. Når det anvendes samtidigt med valproinsyre, fortrænger acetylsalicylsyre det fra forbindelsen med blodplasma-proteiner, hvilket øger toksiciteten.
Lægemidlet forbedrer effekten af lægemidler, der reducerer blodpropper og blodpladeaggregering, bivirkninger af kortikosteroider, sulfonylurinstoffer, methotrexat.
Undgå kombination med barbiturater, krampestillende midler, salicylater, rifampicin, alkohol.
Holdbarhed
Opbevaringsforhold
Opbevares i originalemballagen ved en temperatur, der ikke overstiger 25 ° С.
Tab Hukommelse
Hvad paracetamol hjælper med
Er det muligt at helbrede kræft fuldstændigt: odds i en hård kamp
Hvad skal man gøre efter at have ramt dit hoved
Slør i øjnene
Årsager til mental retardation
Hjernetumor meningioma: tegn, årsager, behandling
Beregnet tomografi af hjernen
Ernæring til hypertension: tilladte og forbudte fødevarer, der sørger for højt blodtryk
Kosttilskud til blodkar i Moskva
Typer af hovedpine og deres årsager