Ibuprofen-analoger: en liste over lægemidler, indikationer, brugsanvisninger

Indikationer for brugen af ​​"Ibuprofen" og dens analoger er smerte, høj feber, tilstedeværelsen af ​​inflammatoriske processer. Disse midler er klassificeret som ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler. De er ikke-vanedannende og ikke-narkotiske.

Overvej instruktionerne til brug af "Ibuprofen" og lægemiddelanaloger.

Indikationer for brug

Ibuprofen ordineres for at lindre symptomer og behandle tilstande som:

  • varme;
  • øreinfektion
  • hovedpine eller tandpine
  • smerter, der er opstået som følge af skade på knogler, led, blødt væv;
  • ledsmerter;
  • migræne
  • myalgi;
  • neuralgi;
  • otolaryngologiske sygdomme;
  • gigt og artrose;
  • osteochondrose;
  • nefrotisk syndrom
  • adnexitis og andre.

Kontraindikationer til brug

"Ibuprofen" og mange af dets analoger er forbudt til brug, hvis patienten har følgende patologier:

  • mavesår eller erosion i fordøjelseskanalen
  • individuel intolerance over for produktets bestanddele;
  • nyre- og leversygdomme;
  • intrakraniel effusion
  • blodpropper lidelse;
  • hjertefejl;
  • beskadigelse af synsnerven
  • forhøjet blodtryk;
  • børns alder op til 6 år (i tilfælde af analoger kan den enten være mindre end den specificerede en eller flere).

Det er vigtigt at være særlig opmærksom på "Ibuprofens" kompatibilitet med andre lægemidler. Det bør ikke tages sammen med trombolytiske lægemidler, aspirin, cyclosporin osv. En komplet liste findes i brugsanvisningen til "Ibuprofen", som findes i hver pakke.

Billige analoger

Hvilke lægemidler vil blive inkluderet på listen over Ibuprofen-analoger? Bliver de billigere eller dyrere? Lad os starte med at besvare det andet spørgsmål. Omkostningerne ved "Ibuprofen" i form af tabletter ligger inden for 20 rubler pr. Pakke. Er det fornuftigt at lede efter stoffer, hvis omkostninger vil være endnu lavere??

Derfor vil vi overveje de mest berømte og dyrere analoger af "Ibuprofen".

Nurofen

Den første analog af Ibuprofen er Nurofen. Omkostningerne ved lægemidlet ligger inden for 200 rubler.

Produktet indeholder i dets sammensætning det samme aktive stof - ibuprofen. Også i "Nurofen" er der forskellige hjælpekomponenter, der kan variere afhængigt af frigivelsesformen. For eksempel indeholder tabletter stoffer såsom stearinsyre, croscarmellosenatrium, saccharose, natriumlaurylsulfat og andre..

Nurofen fås i følgende former:

  • piller;
  • sirup;
  • rektale suppositorier;
  • kapsler;
  • gel.

Denne analog af "Ibuprofen" kan også bruges til behandling af børn (suspension "Nurofen"). Der er også specielle former for lægemidlet, som kendetegnes ved en kortere eksponeringsperiode og et øget niveau af effektivitet - "Nurofen Express" og "Nurofen Express Neo".

Indikationer for brugen af ​​analogen "Ibuprofen" er de samme som for det vigtigste lægemiddel.

Ibufen

Den vigtigste aktive ingrediens i lægemidlet er også ibuprofen. Sammensætningen indeholder også nogle yderligere komponenter, herunder saccharose.

Værktøjet bruges til at lindre smerter i kompleks terapi under behandling af akutte luftvejssygdomme med reaktioner efter vaccination hos børn.

Denne analog af "Ibuprofen" er tilgængelig i form af tabletter. Det indeholder ibuprofen og hjælpekomponenter. "Mig" kan ordineres for at eliminere symptomer såsom:

  • migræne
  • akut hovedpine
  • menstruationssmerter hos kvinder;
  • muskelsmerter;
  • neuralgiske angreb;
  • feber under forkølelse og influenza.

Det skal bemærkes, at dette lægemiddel i modsætning til Iburofen ikke bruges til behandling af børn under 12 år..

"Brufen"

Lægemidlet er tilgængeligt i form af tabletter og sirup. Dens vigtigste aktive ingrediens er ibuprofen.

"Brufen" har et bredt spektrum af handlinger og bruges til:

  • rheumatoid arthritis;
  • slidgigt;
  • gigt;
  • smerte i tilfælde af beskadigelse af ledbånd, blødt væv, sener;
  • muskelsmerter;
  • menstruationssmerter hos kvinder;
  • tandpine;
  • migræne
  • feber;
  • forskellige inflammatoriske processer.

Ikke brugt til behandling af børn, der vejer op til 7 kg og gravide kvinder.

Andre analoger af lægemidlet i form af tabletter og sirup

Ud over de ovennævnte lægemidler er der andre analoger af "Ibuprofen":

  • "Paracetamol";
  • "Indomethacin";
  • "Buran";
  • "Analgin";
  • "Acetylsalicylsyre" ("Aspirin").

På trods af at disse lægemidler kan variere i det vigtigste aktive stof, har de en lignende type handling. Selvom der er et vigtigt "men". Alle er meget mere giftige end "Ibuprofen". Derfor bør de ikke bruges af patienter med problemer inden for gastroenterologi..

Men i retfærdighed er det værd at bemærke, at nogle af de ovennævnte lægemidler er meget mere effektive end "Ibuprofen". For eksempel, hvis der er behov for at bruge et middel med en mere udtalt antiinflammatorisk virkning, er det bedre at vælge "Indomethacin".

Forresten, hvis patienten stadig er på udkig efter en billigere analog af "Ibuprofen", skal han bede om "Paracetamol" på apoteket. For 10 tabletter skal du betale ca. 5 rubler.

"Ibuprofen" i form af salve og gel, dens analoger

Ligesom tabletter bruges Ibuprofen gel og salve til at lindre smerter og betændelse. De kan tildeles, når:

  • inflammatoriske processer i ledapparatet;
  • muskelsmerter;
  • blå mærker
  • forstuvede ledbånd;
  • radikulitis;
  • slidgigt;
  • periarthritis i skulder- og scapula-regionen;
  • gigt;
  • bursitis;
  • osteochondrose;
  • tendovaginitis;
  • ankyloserende spondylitis;
  • forskellige typer af gigt.

Sådanne indenlandske og importerede analoger af "Ibuprofen", såsom:

  • "Dolgit";
  • Diclofenac;
  • Ortofen;
  • "Indomethacin";
  • "Diclonat P";
  • "Artrozilen";
  • "Diklak";
  • "Ibufen D";
  • "Indovazin";
  • Flexen;
  • "Ibutop";
  • "Bystrumgel;
  • Solpaflex;
  • Finalgel;
  • Nurofen.

Overvej en kort instruktion om brugen af ​​de mest populære værktøjer.

"Dolgit"

Det aktive stof i cremen er ibuprofen.

"Dolgit" har antipyretisk, smertestillende, antiinflammatorisk virkning. Lægemidlet kan forbedre ledmobilitet og reducere hævelse.

Salven bruges til forskellige skader såvel som til behandling af rygsmerter, artrose, senebetændelse, bursitis, tendovaginitis, stivhed i bevægelser i skulderområdet.

Diclofenac

Den vigtigste aktive ingrediens i lægemidlet er diclofenac diethylamin. Til stede i sammensætningen af ​​salven og hjælpekomponenterne, såsom benzylalkohol, sorbitol, renset vand, isopropylalkohol, natriummetabisulfit og andre.

"Diclofenac" tilhører også gruppen af ​​ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler og har antipyretisk, antireumatisk, smertestillende og antiinflammatorisk virkning.

Salven bruges, hvis:

  • smerte symptomer i rygsøjlen, myalgi, neuralgi;
  • smerte og betændelse efter skader og i postoperativ periode;
  • reumatiske sygdomme i blødt væv;
  • degenerative og inflammatoriske sygdomme i leddene (inklusive arthritis, artrose, fibrositis og andre).

"Diklak"

Den næste analog af Ibuprofen, som vi vil overveje, er Diclac gel. Den aktive ingrediens i lægemidlet er diclofenac-natrium.

Det bruges til topisk behandling af betændelse og smerter i led, muskler, sener og ledbånd. Dens anvendelse i kombination med forskellige ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler skal udføres med stor omhu..

"Bystrumgel"

Det aktive stof i lægemidlet er ketoprofen. Gelen indeholder også ethylalkohol, carbopol, nipagin, trometamol, neroliolie, lavendelolie, tilberedt vand.

"Bystrumgel" har et bredt spektrum af handlinger og kan bruges til:

  • gigt;
  • tendinitis
  • artrose;
  • periarthritis;
  • lymfangitis;
  • lumbago;
  • læsioner i lumbosacralregionen;
  • osteochondrose;
  • sportsskader;
  • bursitis;
  • flebitis;
  • torticollis;
  • dislokationer
  • blå mærker
  • skade på menisken
  • myositis;
  • entesopati;
  • dorsalgi.

Produktet bruges ikke til behandling af børn og gravide kvinder.

Hvilket er bedre: "Ibuprofen" eller analoger?

Det er umuligt at give et nøjagtigt svar på dette spørgsmål. På den ene side er omkostningerne ved "Ibuprofen" meget lavere sammenlignet med andre lægemidler med det samme aktive stof eller en lignende type handling. Samtidig er værktøjet meget effektivt og har et ret bredt spektrum af handlinger, det forårsager sjældent bivirkninger og er tilgængeligt i flere former..

På den anden side kan det i nogle tilfælde stadig være nødvendigt at søge efter et alternativ. For eksempel anvendes analoger af "Ibuprofen", når den ønskede effekt ikke opstod efter anvendelse af det originale lægemiddel. De leder også efter en erstatning i tilfælde, hvor en bestemt form for medicin er nødvendig (sirup, gel, suppositorier osv.) Eller medicinen simpelthen ikke kom på apoteket.

Du bør ikke stole på en andens erfaring med at prøve at finde et svar på spørgsmålet: "Hvilket lægemiddel er der stadig bedre?" Når alt kommer til alt har hver person sin egen unikke organisme, og medicin påvirker ham også på forskellige måder. Derfor hjælper Ibuprofen nogle mennesker meget godt, mens andre er tvunget til at købe dyrere importerede lægemidler. Uanset hvad det er, skal udvælgelsen af ​​ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler håndteres af en læge.

Må ikke selvmedicinere og forblive sunde!

Ibuprofen - analoger til tabletter, salver og baby-ibuprofen

Der er mange lægemidler - Ibuprofen-analoger. De er kendetegnet ved en lignende terapeutisk virkning, men adskiller sig i deres sammensætning. De anbefales normalt til brug, når Ibuprofen fremkalder negative bivirkninger. Ibuprofen-analoger bør kun anvendes som anvist af en læge, selvbehandling medfører altid en sundhedsfare.

Aktiv ingrediens ibuprofen

Ibuprofen er et derivat af phenylpropionsyre. Det absorberes hurtigt i fordøjelseskanalen og kommer ind i blodbanen. Virkningsmekanismen er forbundet med det faktum, at den er i stand til at blokere syntesen af ​​prostaglandiner. Disse stoffer er formidlere af inflammatoriske reaktioner, der forårsager smerte og en stigning i kropstemperaturen..

Efter administration opnås den maksimale koncentration af ibuprofen i blodet efter 2 timer. Samtidig fordeles det jævnt over alle væv. Dette giver dig mulighed for hurtigt at reducere smerter og lindre feber i forskellige patologier..

Det aktive stof metaboliseres næsten fuldstændigt i leveren. Nedbrydningsprodukter - metabolitter - udskilles næsten alle i urinen og en lille del gennem tarmene. Dette betyder, at Ibuprofen lægger meget stress på leveren og nyrerne. Dens koncentration i blodet begynder at falde hurtigt efter fire timer, men først efter en dag er kroppen fuldstændig renset fra det.

Indikationer og kontraindikationer til brug

Ibuprofen betragtes som effektiv i sygdomme i bevægeapparatet. Udover det faktum, at det lindrer smertesyndrom i lang tid, fremskynder dets antiinflammatoriske egenskaber behandlingsprocessen.

En medicin er vist for sådanne patologier:

  • osteochondrose;
  • gigt;
  • artrose;
  • gigt;
  • gigt;
  • radiculitis osv..

Derudover kan stoffet bruges som et ambulancemedicin til muskel- og ledsmerter af forskellige slags. Ibuprofen bruges i vid udstrækning til at lindre smerter og feber i forkølelse og influenza. Men i disse tilfælde anbefales det at bruge det, når kropstemperaturen er steget over 38,5 ° C..

I dag ordineres Ibuprofen i kompleks terapi af følgende sygdomme:

adnexitis - betændelse i livmoderen;

proctitis - betændelse i slimhinden i endetarmen og sigmoid kolon;

sygdomme i ØNH-organer osv..

Ibuprofen tabletter er ikke ordineret til børn under 12 år. I sjældne tilfælde er det tilladt at bruge det til behandling af babyer efter 6 år, der vejer mere end 20 kg. Det er dog tilladt at bruge andre former. En kontraindikation er også en alder af mennesker over 60 år..

Lægemidlet ordineres ikke, hvis patienten diagnosticeres med mavesår.

Det er kontraindiceret i følgende tilfælde:

  • med overfølsomhed over for individuelle komponenter;
  • med alvorlige krænkelser af lever- og nyrefunktion
  • med hjertesvigt i moderat og svær grad;
  • i graviditetens tredje trimester.

Med stor omhu er det nødvendigt at udføre behandling med Ibuprofen i graviditetens 1. trimester. Dette skyldes det faktum, at det let krydser moderkagen. Derfor kan det under dannelsen af ​​de indre organer i fosteret provokere udviklingen af ​​intrauterine anomalier. Under amning er det også uønsket at bruge det til behandling på grund af det faktum, at det aktive stof trænger ind i modermælken.

Et lægemiddel anvendes med stor omhu i nærværelse af:

  • Forhøjet blodtryk.
  • Diabetes mellitus.
  • Astma.
  • Problemer med det hæmatopoietiske system.
  • Optiske nervepatologier.

Hvilket er bedre - Ibuprofen eller Paracetamol?

Meget ofte er der et spørgsmål om, hvad der er bedre - Paracetamol eller Ibuprofen. Medicin har en lignende symptomatisk virkning. Nylige laboratorieundersøgelser har vist, at Ibuprofen har en stærkere antipyretisk virkning, og i mangel af kontraindikationer bør det om nødvendigt foretrækkes at lindre feber.

På den anden side lindrer paracetamol hovedpine og ledsmerter hurtigere, men ibuprofen er i stand til at lindre tilstanden med menstruationssyndrom. Hvad angår ondt i halsen, har begge lægemidler den samme virkning. Men med bihulebetændelse eller otitis media er Ibuprofen mere nyttigt på grund af dets antiinflammatoriske egenskaber..

Det er også muligt at sige, hvad der er bedre under hensyntagen til, hvor giftige disse lægemidler er i tilfælde af overdosering:

Paracetamol kan forårsage alvorlig leverskade. Dens anvendelse er især farlig i kombination med alkohol, det kan fremkalde irreversible ændringer i organets struktur..

Ibuprofen er mere skadeligt for nyrerne. Det kan også øge risikoen for slagtilfælde og hjerteanfald...

Hvis du følger brugsanvisningen, fører Paracetamol meget sjældent til bivirkninger. Nogle gange kan der opstå allergiske reaktioner, der ikke truer helbredet. Men med brugen af ​​Ibuprofen er bivirkninger meget almindelige. Især opstår der problemer fra mave-tarmkanalen i form af sårdannelse i slimhinden.

Analoger af lægemidlet Ibuprofen i tabletter

De nærmeste analoger af Ibuprofen:

  • Aspirin;
  • Paracetamol;
  • Analgin;
  • Indomethacin.

Alle de ovennævnte midler er kendetegnet ved, at de indeholder et andet aktivt stof. Dette betyder, at medicin kan tages, hvis der er en individuel intolerance over for Ibuprofen..

Aspirin er en analog, den nærmeste i sin antipyretiske virkning på kroppen. Den aktive ingrediens er acetylsalicylsyre. Det kan forårsage alvorlige bivirkninger og har mange kontraindikationer. Især kan det påvirke fordøjelsessystemets organer negativt..

En sikrere analog er Paracetamol. Det tages for at lindre smerter og sænke feber, men dets langvarige anvendelse er farligt på grund af dets negative virkning på leverceller. På den anden side er dette lægemiddel mindre farligt for mave-tarmkanalen, det er endda tilladt at tage det på tom mave..

Analgin tilhører også gruppen af ​​ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler. Den aktive ingrediens i det er natriummetamizol. Det absorberes hurtigt i mave-tarmkanalen, så den terapeutiske effekt vises inden for en halv time og varer op til flere timer. Det aktive stof er i stand til at blokere nerveender, på grund af hvilke smertesignaler ikke sendes til hjernen. Derudover har lægemidlet antipyretiske og antiinflammatoriske virkninger..

Analgin er bedst til behandling af hovedpine og migræne, det er effektivt til feber forårsaget af forkølelse eller infektion. Det anbefales at tage medicinen med antibiotika, i dette tilfælde accelereres den terapeutiske virkning af sidstnævnte. Derudover anvendes analgin til sygdomme i de hæmatopoietiske organer såvel som efter operationen. Men med led- og muskelsmerter er analgin ikke meget effektiv. Det anbefales heller ikke at tage det i den komplekse behandling af angina, bihulebetændelse, otitis media og rhinitis..

Indomethacin er et billigt lægemiddel, der også kan erstatte Ibuprofen. Analogen har gode antiinflammatoriske egenskaber, men Indomethacin er ikke et meget velegnet middel til at lindre varme og smerte. Det bruges oftest til behandling af sygdomme i bevægeapparatet. Denne medicin har mange kontraindikationer og bivirkninger, derfor er den ikke egnet til børn under 14 år..

Lægemidler, der indeholder det samme aktive stof, men samtidig er deres sammensætning noget modificeret, betragtes også som analoger. Som regel bruges de, hvis medicinen ikke er til salg, eller hvis prisen er meget højere. Sådanne lægemidler har en lignende terapeutisk virkning, men nogle forskelle kan være i kontraindikationer og mulige bivirkninger.

En almindelig analog er Nurofen. Det kommer i en række forskellige former, så det er lettere at dosere. Med hensyn til dets virkning er stoffet helt identisk med Ibuprofen. Kontraindikationer og bivirkninger falder også sammen..

Kombinerede midler betragtes også som analoger. Især NEXT er i høj efterspørgsel. Den indeholder ibuprofen og paracetamol. Denne kombination af aktive ingredienser forbedrer lægemidlets analgetiske og antipyretiske egenskaber i høj grad. Lægemidlet bør ikke tages for at lindre posttraumatiske og postoperative syndromer. Det er forbudt under graviditet og med dårlig blodpropper. Ofte ordineres det til forkølelse, der ledsages af høj feber og feber..

MIG betragtes også som effektiv. På grund af tilstedeværelsen af ​​et stort antal yderligere komponenter lindrer lægemidlet hovedpine godt, men det anbefales kun at tage det med det formål at lindre anfald af neurologisk karakter.

Blandt udenlandske lægemidler er den indiske medicin Novigan berømt. Den indeholder flere aktive stoffer: ibuprofen, pitofenonhydrochlorid og fenpiveriniumbromid. På grund af dets høje effektivitet ordineres det kun til børn over 16 år. Ud over det faktum, at lægemidlet har smertestillende og antiinflammatoriske virkninger, er det i stand til at lindre spasmer i glatte muskler. Det er effektivt mod menstruationssyndrom.

Den absolutte analog af Ibuprofen er det polske lægemiddel Ibuprom. Det produceres kun i tabletter, det ordineres til patienter over 12 år. Dens omkostninger er meget højere, men ifølge anmeldelser er der færre bivirkninger. Indikationer for brug af lægemidlet er identiske med Ibuprofens.

Ibuprofen salve og gelanaloger

Der er også mange analoger af gel og salve. En af de velkendte midler er Dolgit med den samme aktive ingrediens. Dette lægemiddel forbedrer deres mobilitet og reducerer hævelse efter påføring i leddene. Vist er et middel mod forskellige skader. Det bruges til at behandle lændesmerter, artrose, bursitis og andre lignende sygdomme. Det bruges ofte til stivhed i skulderområdet..

En anden analog - Diclofenac - er baseret på det aktive stof Diclofenac diethanolamin. Dette middel bruges til smerter i rygsøjlen, neuralgi, myalgi. Med sin hjælp lindres smertesyndrom på baggrund af skader såvel som i den postoperative periode. Lægemidlet er indiceret til behandling af reumatiske sygdomme såvel som inflammatoriske processer i leddene.

Diclac gel ordineres ofte for at lindre lokal betændelse i led og muskler, ledbånd og sener. Det er også en analog, hvor den aktive ingrediens er natriumdiclofenac. Midlet er ret stærkt, så du skal kombinere det med andre lægemidler med stor omhu..

En anden effektiv salve er Bystrumgel, som har et bredt spektrum af handlinger. Det er ordineret til forskellige led- og muskelpatologier. Det indeholder ketoprofen som et aktivt stof.

Forberedelser - analoger til børns Ibuprofen

Blandt analogerne af børnemedicin er den mest populære Nurofen-sirup. Det er en nøjagtig erstatning og kommer i form af en sirup. Det ordineres til børn fra 3 måneder til 12 år. Doseringen varierer afhængigt af alderen. En speciel sprøjte leveres i sættet, hvilket letter nøjagtig dosering. Lægemidlet er meget effektivt og varer i 8 timer. Først efter dette tidspunkt er det tilladt at modtage igen.

En anden analog er lægemidlet Nise, der produceres i tabletter og i form af en suspension. I det første tilfælde ordineres lægemidlet efter 3 år, og suspensionen er indiceret til optagelse fra 2 måneder til 12 år. Lægemidlet indeholder nimesulid. Dette stof er i stand til at reducere feber og reducere smerte og betændelse. Lægemidlet anses for effektivt til led- og muskelsmerter..

Panadol bruges i vid udstrækning til at reducere temperaturen. Denne analog er godkendt til brug hos børn fra 3 måneder til 12 år. Det produceres i form af en suspension. Temperaturen kan sænkes i op til 6 timer. Det er kun tilladt at give lægemidlet igen efter det angivne tidspunkt. Da den aktive ingrediens er paracetamol, er en overdosis meget farlig..

Analoger af ibuprofen tabletter

Ibuprofen er en af ​​de mest populære repræsentanter for klassen af ​​ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler (NSAID'er), som har været anvendt med succes i klinisk praksis i mere end et halvt århundrede. Dens høje effektivitet bekræftes af den enorme efterspørgsel efter dette stof blandt forbrugerne..

Brugen af ​​Ibuprofen overholder fuldt ud moderne standarder for smertebehandling. Brugervenlighed, tilgængelighed og forskellige doseringsformer gør Ibuprofen til det valgte lægemiddel til mange sygdomme, hvilket er nøglen til vellykket behandling.

Hvordan gør det?

Ibuprofen er et propionsyrederivat, der har smertestillende, antiinflammatorisk og mild antipyretisk virkning. Sammenlignet med andre NSAID'er har det færre gastrointestinale bivirkninger. Derudover øger indtagelsen af ​​lave doser ikke sandsynligheden for et hjerteanfald..

Efter at have trængt ind i kroppen, akkumuleres Ibuprofen hurtigt i blodbanen og når sammen med blodgennemstrømningen det inflammatoriske fokus. Det er her, dens hovedhandling finder sted, som består i at forbedre cirkulationen, aktivere intracellulær metabolisme, reducere permeabiliteten af ​​de vaskulære vægge og produktionen af ​​inflammatoriske mediatorer. Dette reducerer kropstemperatur, smerter og hævelse af blødt væv.

Lægemidlet er i stand til at forbedre ledmobilitet, derfor ordineres det ofte til ledpatologier: arthritis, artrose, gigt, spondyloarthrosis og osteochondrosis. Det er også effektivt til traumatiske skader: blå mærker, forstuvninger, forskydninger og brud..

Ibuprofen kan bruges i den komplekse terapi af sygdomme i luftvejene og urinveje. Den vigtigste retning for brugen er imidlertid feber, herunder feber efter vaccination, hovedpine og tandpine, smertefulde perioder, slidgigt og smertesyndrom i urolithiasis..

Faktaark: At tage ibuprofen reducerer regelmæssigt risikoen for lungekræft hos stærke rygere.

Ibuprofen er godkendt til brug hos børn fra 6 år og til gravide i 1. og 2. trimester. Den fås i form af depottabletter og kapsler, dragéer, vandopløselige brusetabletter og pastiller, granulater til fremstilling af en vandig opløsning, rektale suppositorier, suspensioner, dråber til oral administration, cremer og geler 5%.

Ibuprofens analoger

Der er to typer analoger af enhver medicin: en erstatning kan have en helt identisk sammensætning eller indeholde et andet aktivt stof, men har en lignende terapeutisk virkning. Den første kaldes synonymer og bruges i sagen:

  • tilbagetrækning af det originale lægemiddel fra produktionen
  • mangel på lægemidlet til salg
  • betydelig prisforskel i kategorien af ​​ækvivalente produkter.

Midler, der adskiller sig fra originalen i det aktive stof og navn, men ordineret til de samme patologier, kaldes analoger. De har den samme terapeutiske virkning, men dens styrke kan være mere eller mindre og tolerance bedre eller værre. Der er også signifikante forskelle i kontraindikationer og mulige bivirkninger..

Det skal bemærkes, at ikke alle lægemidler, der hører til den samme farmakologiske gruppe, er analoger. Derfor kan kun den behandlende læge anbefale, hvordan man udskifter Ibuprofen.

Ibuprofen har mange strukturelle analoger og forskellige erstatninger. Imidlertid er ikke alle tilgængelige i så forskellige former. For eksempel er der kun få mærker til rådighed til børns suspension eller tabletter med vedvarende frigivelse..

Medicin-synonymer

Følgende lægemidler har en sammensætning svarende til Ibuprofen:

  • Nurofen, Nurofen Forte;
  • Deblock. Fås kun i form af 200 mg tabletter, der ikke anvendes til børn under 12 år;
  • Dolgit (Tyskland);
  • Mig 200, Mig 400;
  • Ibutop. Kun en doseringsform er gel;
  • Ibufen (Polen). Suspension af orange farve med smag og lugt af orange bruges til børn fra 6 måneder;
  • Ibufen Forte, Ibufen Ultra. Kapsler 200 mg med væske indeni;
  • Ibunorm, Ibutard;
  • Ibusan. Tabletter 200 og 400 mg;
  • Ibuprom. Tabletter 200 og 400 mg;
  • Burana. Tabletter 200 og 400 mg;
  • Brufen. Fås i form af tabletter, sirup til børn, gel til ekstern brug;
  • Faspik. Tabletter på 200 og 400 mg, granulater til fremstilling af en opløsning til oral administration af 200, 400 og 600 mg. Produktet har en behagelig mynte og ananas smag;
  • Solpaflex. Fås i 300 mg kapsler og 200 mg tabletter, der er ingen børns frigivelsesform;
  • Suprofen;
  • Pedea. Det produceres kun i form af en opløsning til intravenøs administration og bruges udelukkende til nyfødte;
  • Arthrokam;
  • Næste Uno Express.

Nurofen er den mest kendte konkurrent til Ibuprofen og en af ​​dens første handelsnavne. Det var Nurofen, der først blev godkendt til salg uden recept i Storbritannien og siden 1983 er blevet meget populær i alle lande. Britisk fremstillet Nurofen sælges stadig på russiske apoteker.

Hovedforskellen mellem Nurofen og Ibuprofen er et bredere udvalg af former og doser: det kan købes i tabletter på 200, 400, 600 og 800 mg; i form af en sirup til børn; creme, salve og gel til ekstern brug.

Hovedtyperne af Nurofen præsenteres i flere varianter:

  • Nurofen Forte - et lægemiddel med en øget dosis ibuprofen op til 400 mg;
  • Nurofen Express adskiller sig fra almindelig Nurofen ved, at den sælges i kapsler med væskeindhold og virker hurtigere;
  • Nurofen Express Forte er en dobbelt dosis af Nurofen Forte i kapselform;
  • Nurofen Express Neo indeholder ibuprofen i form af lysinat, hvorfor det opløses hurtigere i maven.

Nurofen til børn er repræsenteret af sirup og suspension med frugtsmag, brusetabletter og rektale suppositorier. Indholdet af det aktive stof i dem reduceres til 100 mg i suspension og til 60 mg i suppositorier.

Kombinerede stoffer

Denne gruppe inkluderer lægemidler med to aktive stoffer, hvoraf den ene er Ibuprofen. I kombination forstærker disse stoffer hinandens virkning, hvilket resulterer i, at den antiinflammatoriske, smertestillende og antipyretiske virkning forbedres. Imidlertid øger deres samtidige anvendelse risikoen for bivirkninger betydeligt..

Det skal bemærkes, at resultaterne af et stort antal gennemførte undersøgelser ikke giver nogen tvivl om fordelen ved kombinationen af ​​Ibuprofen og Paracetamol i forhold til monoterapi. Denne kombination anerkendes som sikker og omkostningseffektiv, men vigtigst af alt giver den en stabil terapeutisk virkning ved eliminering af smertesyndrom af forskellige etiologier..

Liste over lægemidler, der indeholder Ibuprofen og Paracetamol:

  • Næste;
  • Ibuklin kapsler, Ibuklin Junior dispergerbare tabletter til børn fra 2 til 12 år;
  • Brustan;
  • Nurofen Long;
  • Nurofen Multi-symptom;
  • Khairumat;
  • Brufica plus, suspension.

Novigan er et andet kombineret produkt med Ibuprofen suppleret med pitofinonhydrochlorid og fepiveriniumbromid. Begge yderligere komponenter har en afslappende effekt på de glatte muskler i de indre organer.

Analoger

Den mest effektive og overkommelige analog af Ibuprofen er utvivlsomt Paracetamol. Ifølge resultaterne af eksperimenterne overgår det Ibuprofen i smertestillende virkning og klarer især godt med hoved- og ledsmerter. Imidlertid er de antiinflammatoriske egenskaber meget stærkere i Ibuprofen. Begge lægemidler kan bruges til at lindre feber og smerter, men Ibuprofen er mere egnet til langvarig behandling.

Paracetamol er bedre kendt og har en mildere effekt på fordøjelsesorganerne, så det kan tages på tom mave. Ulempen ved Ibuprofen er en irriterende virkning på slimhinderne i mave-tarmkanalen (GIT), så den drikkes kun efter et måltid.

Den utvivlsomt fordel ved Paracetamol er prisen, da den ikke kun er billigere end Ibuprofen, men også de fleste stoffer med lignende virkning. På apoteker varierer prisen på pakning af Paracetamol-tabletter fra 5 til 15 rubler.

I mangel af virkningen af ​​monoterapi kan Ibuprofen tages sammen med Paracetamol, men dosis skal tages i betragtning. Fælles modtagelse af disse midler er tilladt for personer over 16 år.

En anden populær Ibuprofen-erstatning er acetylsalicylsyre eller aspirin. Det har dog ikke en antiinflammatorisk virkning og kan forårsage bivirkninger fra fordøjelsessystemet. Det er meget uønsket at tage disse stoffer sammen, da dette dramatisk øger risikoen for toksiske virkninger på mave-tarmkanalen..

Til lindring af betændelse er midler, der er baseret på Indomethacin og Diclofenac, velegnede. Hvis det er nødvendigt at stoppe smertesyndromet, skal du være opmærksom på lægemidler med Ketorolac: Ketanov, Ketokam, Ketanov osv. Imidlertid vil en sådan erstatning i de fleste tilfælde ikke være helt ækvivalent: i sammenligning med Ibuprofen er deres sikkerhedsprofil betydeligt lavere.

Medicin baseret på metamizolnatrium kan også hjælpe med at lindre smerter og betændelse: Analgin, Baralgin, Pentalgin, Tempalgin, Bellalgin, Bral, Maxigan, Nobol, Revalgin, Andipal osv..

konklusioner

Ibuprofen og dets analoger har lignende terapeutiske virkninger, selvom de kan indeholde forskellige aktive stoffer. Uanset det valgte lægemiddel er det vigtigt at huske, at du kan tage ethvert lægemiddel fra NSAID-gruppen i højst en uge.

Den overvejende symptomatiske virkning af NSAID'er bør også tages i betragtning, da de primært eliminerer symptomerne og ikke årsagen til sygdommen. Derfor bør lægen bestemme regimen med indtagelse og dosering af lægemidler.

Ibuprofen er et meget effektivt middel til hurtigt at lindre smerter, betændelse og feber. Dets sikkerhed er bevist ved kliniske forsøg, og udlevering af receptpligtig fra apoteker og den overkommelige pris gør Ibuprofen til det foretrukne lægemiddel for de fleste patienter..

Lignende lægemidler kan være en fremragende erstatning for Ibuprofen, hvis sidstnævnte er ineffektiv. Manglen på det ønskede resultat fra behandlingen er ofte forbundet med organismenes individuelle egenskaber. I dette tilfælde vil lægen anbefale et lægemiddel, der er egnet til en bestemt patient..

Ibuprofen tabletter - analoger og erstatninger

For at eliminere den inflammatoriske proces og lavere kropstemperatur anvendes ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler ofte. Mange mennesker drikker Ibuprofen, men det har mange bivirkninger, så nogle patienter foretrækker at erstatte det med analoger.

Ordinering af Ibuprofen

Ibuprofen er et NSAID baseret på den aktive ingrediens med samme navn. Fås i tabletter indeholdende 50 mg af den aktive ingrediens. For børn køber de en suspension, så lægemidlet hedder Ibuprofen-Akrikhin. Når det indtages, forekommer følgende farmakologiske virkning:

  • fald i kropstemperatur
  • undertrykkelse af betændelse
  • smertestillende virkning.

Dette skyldes undertrykkelse af aktiviteten af ​​cyclooxygenase, arachidonsyre og prostaglandinproduktion. Det skal dog huskes, at Ibuprofen hæmmer blodpladeaggregering. Derfor øges risikoen for blødning..

Lægemidlet udskilles gennem urinen, så det bruges omhyggeligt til nyrepatologier.

Ibuprofen fås ikke kun i tabletter, men også i form af en salve. Dette udvider handlingsspektret. Derfor er brugen opdelt i to typer.

  1. Systemisk anvendelse. Lægemidlet er indiceret til eliminering af den inflammatoriske proces ledsaget af feber med smerter i bevægeapparatet, sygdomme i nervevævet, ENT-organer, tænder. Det ordineres ofte til infektioner.
  2. Ekstern anvendelse udføres for myalgi, artralgi, neuralgi. Effektiv til sportsinducerede skader, utilsigtede fald.

Doseringsregimen er individuel. Den højeste koncentration af lægemidlet er indikeret for voksne. Børn kan kun drikke medicin med en kropsvægt på mere end 6 kg. Overvej kontraindikationer.

Bivirkninger og kontraindikationer

Ikke alle patienter foretrækker at bruge Ibuprofen, når der opstår feber. Dette er forbundet med mange bivirkninger. De kan observeres hos enhver person, især når doseringen overskrides:

  • pancytopeni;
  • lokale og systemiske allergiske reaktioner;
  • fordøjelsesbesvær, nedsat afføring, dyspeptiske lidelser;
  • gastritis, stomatitis, colitis, hepatitis, gulsot;
  • nyresvigt, hæmaturi, proteinuri, blærebetændelse, nefritis;
  • hovedpine, sjældent meningitis;
  • bronkial astma, bronkospasme;

Lægemidlet er kontraindiceret til gastrointestinale sår, alvorlige hjerte-kar-lidelser, alvorlig lever- og nyreskade. Det anbefales ikke til brug i 3. trimester af graviditeten til børn, der vejer op til 6 kg. Resten af ​​kontraindikationerne er relative. Det vil sige, at stoffet kan drikkes med systemisk lupus erythematosus, hjertesvigt, diabetes mellitus.

Nogle af kontraindikationerne observeres ved lokal anvendelse. Disse inkluderer graviditet, amning, børn under 14 år. Det anbefales ikke at bruge salve, gel i tilfælde af krænkelse af hudens integritet.

Hvordan man vælger en analog?

Mange patienter har en negativ reaktion på brugen af ​​Ibuprofen. Du kan bruge analoger, der bliver lettere for kroppen at opfatte. De fleste stoffer hører til NSAID-gruppen. Listen over erstatninger er vist i tabellen.

Et lægemiddelAktivt stofPris
IbuklinIbuprofen, Paracetamol150-250
NurofenIbuprofen90-200
ParacetamolParacetamol10-20
AspirinAcetylsalicylsyre5-15
MeloxicamMeloxicam60-80

Ibuklin, Nurofen, Aspirin hører til den første generations udvikling. Deres virkning på menneskekroppen er gennemsnitlig; mange bivirkninger er mulige. Meloxicam tilhører anden generation af lægemidler. Derfor er dens effektivitet meget højere, risikoen for negative reaktioner manifesterer sig i mindre grad..

Mange dyre lægemidler kan indeholde den samme ibuprofen, paracetamol i sammensætningen, men de er meget dyrere. Dette skyldes, at de produceres af dyre medicinalfirmaer i Europa eller Amerika. Derfor er omkostningerne for dyre, selvom effekten er den samme.

Ibuprofen eller Ibuclin

Mange mennesker ved ikke, hvad der er forskellen mellem Ibuclin og Ibuprofen for at få feber og betændelse ned. Forskellen ligger i de aktive ingredienser. Ibuprofen indeholder kun den aktive ingrediens med samme navn. Ibuclin indeholder både ibuprofen og paracetamol. Derfor øges dens aktivitet.

Ibuklin anbefales at blive valgt til personer, der ikke har kontraindikationer for at tage paracetamol.

Ibuklin er et lægemiddel til kombineret handling. Den indeholder samtidigt 2 komponenter, derfor forbedres den antiinflammatoriske, antipyretiske, smertestillende virkning.

Lægemidlet er indiceret til brug ved smerter af infektiøs og inflammatorisk karakter, myalgi, neuralgi, artralgi, algodismenoré. Effekten observeres hurtigt inden for de første 30 minutter. Men der er mange bivirkninger:

  • dyspeptiske lidelser, betændelse i mave-tarmkanalen;
  • søvnløshed, depression, meningitis, høretab, sløret syn
  • stigninger i blodtryk, hjertesvigt, et fald i antallet af blodvækster;
  • bronkospasme, lokale og systemiske allergiske reaktioner;
  • betændelse i nyrerne, ødem, blærebetændelse.

Der er lidt flere kontraindikationer end Ibuprofen på grund af den ekstra tilstedeværelse af paracetamol. Lægemidlet er kun tilladt for børn fra 12 år. Produktet anbefales ikke at blive brugt samtidigt med medicin, der indeholder NSAID'er..

Hvad er forskellen mellem Nurofen?

Nurofen er et lægemiddel til at undertrykke feber, betændelse, smerte. Den indeholder også ibuprofen, men koncentrationen i hver tablet er 3 gange højere. Det er 200 mg. Nurofen produceres i en sirupform, der kan indtages af børn fra fødslen. Koncentrationen af ​​ibuprofen i den er lavere end i tabletter. Producer salver til patienter, der lider af artralgi, myalgi, neuralgi.

Bivirkninger og kontraindikationer er identiske med Ibuprofen. De forekommer oftere, da koncentrationen af ​​det aktive stof er høj. Men stoffet er velegnet til patienter, der lider af svær smerte, som er vanskelig at eliminere med andre lægemidler. Når der tages midler, tages følgende faktorer i betragtning:

  • anvendelsesforløbet er kort, da en gradvis stigning i koncentrationen af ​​lægemidlet i blodet øger risikoen for bivirkninger;
  • hvis patienten skal tage piller eller sirup i lang tid, tages der regelmæssigt laboratorietest af afføring, blod og urin, der afslører afvigelser;

I kliniske forsøg er det bevist, at langvarig brug af Ibuprofen påvirker reproduktionssystemet. Hos kvinder ændres ægløsningens cyklus. Men disse konsekvenser er reversible.

Hvornår skal man drikke Paracetamol?

Paracetamol er et lægemiddel med det samme aktive stof. Det tilhører gruppen af ​​analgetika, antipyretika. På grund af dette har det følgende farmakologiske egenskaber:

  • anæstesi
  • antipyretisk virkning
  • antiinflammatorisk virkning.

Dette tilvejebringes ved undertrykkelse af produktionen af ​​prostaglandiner, effekten på midten af ​​termoregulering i hypothalamus. Lægemidlet er indiceret til brug i smerter af forskellige oprindelser. For eksempel myalgi, neuralgi, artralgi, forbrændinger, migræne, tandpine. Sammenlignet med ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler har Paracetamol meget færre bivirkninger:

  • dyspeptiske lidelser;
  • hepatotoksisk virkning
  • fald i antallet af blodplader, leukocytter, neutrofiler, agranulocytter;
  • lokal og systemisk allergisk reaktion.

Paracetamol krydser placentabarrieren. Men der er ingen negativ effekt på fosteret (eller der er ikke identificeret nogen negativ effekt). Derfor, i modsætning til Ibuprofen, kan det bruges under graviditet. Doseringen kontrolleres, ekstra piller indtages ikke. Antipyretika er kun ordineret som en sidste udvej.

Hvem har brug for at drikke Aspirin?

Aspirin er et lægemiddel baseret på acetylsalicylsyre. Stoffet tilhører gruppen af ​​NSAID'er, derfor er virkningsmekanismen baseret på inhibering af aktiviteten af ​​cyclooxygenase. Følgende farmakologiske virkning forekommer:

  • fald i kropstemperatur
  • eliminering af betændelse
  • undertrykkelse af smerte
  • nedsat blodpladeaggregering.

Rækken af ​​indikationer til brug er omfattende. Lægemidlet bruges ikke kun ved høje temperaturer, men også til forebyggelse af hjerteinfarkt, trombose. Lægemidlet tilhører gruppen af ​​antikoagulantia. Du skal dog være opmærksom på bivirkningerne:

  • fordøjelsesbesvær, betændelse i mave-tarmkanalen og leveren
  • hovedpine, meningitis, forringet syn, tinnitus;
  • utilstrækkeligt antal blodplader, erythrocytter, hæmoragisk syndrom, forlænget blodkoagulationstid
  • nyrebetændelse, nyresvigt
  • lokale og systemiske allergiske reaktioner.

Fra en enkelt dosis af lægemidlet forekommer der ikke bivirkninger. Undtagelsen er allergiske reaktioner. Lægemidlet fører ofte til betændelse i mave-tarmkanalen, men dette kræver langvarig behandling. Det er kontraindiceret i 1. og 3. trimester af graviditeten. I 2. trimester tages det med forsigtighed ifølge strenge indikationer.

Effektiviteten af ​​Meloxicam

Meloxicam er et 2-generations smertestillende, antipyretisk lægemiddel. Det tilhører gruppen af ​​NSAID'er, derfor udvikles dets aktivitet på grund af blokering af cyclooxygenase. I modsætning til Ibuprofen er Meloxicam mere effektiv. Virkningen på kroppen opstår med det samme og forbedrer patientens velbefindende.

Eksperimenter og undersøgelser har vist, at Meloxicam har en håndroneutralitet.

Midlet er indiceret til brug i inflammatoriske sygdomme i leddene, systemisk reumatoid arthritis, spondyloarthritis. I modsætning til andre NSAID'er har det få bivirkninger. Blandt dem skelnes der mellem følgende betingelser:

  • dyspepsi, erosion og gastrointestinale sår, stomatitis;
  • svimmelhed, hovedpine

Lægemidlet er kun kontraindiceret i tilfælde af peptisk mavesår, graviditet og amning, børn under 15 år. I modsætning til Ibuprofen kan Meloxicam bruges til alvorlig skade på leveren, nyrerne, det kardiovaskulære system.

Hvilket antipyretisk middel skal man vælge?

Læger anbefaler ikke at sænke kropstemperaturen, hvis den er under 38,5 grader. Hvis feberen bliver intens, er det bedst at give et febernedsættende middel for at hjælpe dig med at føle dig bedre under sygdommen. Det er især vigtigt at gøre dette for små børn, da de kan opleve anfald på baggrund af en stigning i kropstemperaturen. Dette vil føre til neurologiske lidelser, ødelæggelse af en del af neuronerne i hjernen..

De fleste læger anbefaler paracetamolbaserede lægemidler. Det antipyretiske middel har høj aktivitet, men færre bivirkninger end NSAID'er. Hvis patienten har kontraindikationer til denne gruppe lægemidler, anvendes ikke-steroide lægemidler. De fleste lægemidler indeholder ibuprofen. Det har antipyretisk, antiinflammatorisk, smertestillende aktivitet.

Fra gruppen af ​​NSAID'er er det bedre at træffe et valg i retning af den nyeste generation af antipyretika. Læs først indikationerne til brug. Nogle af midlerne bruges i tilfælde, hvor kun den lokale kropstemperatur stiger. For eksempel med gigt, artrose.

Del med dine venner

Gør noget nyttigt, det tager ikke lang tid

Ibuprofen - analoger til det aktive stof

Alle former for frigivelse

Alle former for frigivelse

Alle former for frigivelse

Alle former for frigivelse

Alle former for frigivelse

Alle former for frigivelse

Alle former for frigivelse

Alle former for frigivelse

Alle former for frigivelse

Alle former for frigivelse

Alle former for frigivelse

Alle former for frigivelse

Alle former for frigivelse

Alle former for frigivelse

Alle former for frigivelse

Alle former for frigivelse

Alle former for frigivelse

Alle former for frigivelse

Alle former for frigivelse

Alle former for frigivelse

Alle former for frigivelse

Hvorfor booke gennem Uteka?

På siden med analoger til Ibuprofen-præparatet præsenteres en liste over billige importerede og russiske erstatninger med et lignende eller lignende princip om indflydelse på kroppen. Næste Uno Express er den billigste analog til Ibuprofen, du kan købe den i Skt. Petersborg til en pris af 66 rubler ved at booke det nærmeste apotek gennem Uteka.

Ibuprofen-analoger

Denne side indeholder en liste over alle Ibuprofen-analoger efter sammensætning og indikationer til brug. Liste over billige analoger, og du kan også sammenligne priser på apoteker.

  • Den billigste Ibuprofen-analog: Nurofen
  • Den mest populære Ibuprofen-analog: Nurofen
  • ATC-klassificering: Ibuprofen
  • Aktive ingredienser / sammensætning: ibuprofen

#NavnPris i RuslandPris i Ukraine
1Nurofen ibuprofen
Analog i sammensætning og indikation
9 rbl19 UAH
2Ibuprofen-Akrikhin ibuprofen
Analog i sammensætning og indikation
36 rbl112 UAH
3Maxikold til ibuprofen til børn
Analog ifølge indikation og anvendelsesmetode
36 rbl--
4Faspik ibuprofen
Analog i sammensætning og indikation
45 rbl22 UAH
femFlamax ketoprofen
Analog ifølge indikation og anvendelsesmetode
45 rbl200 UAH

Ved beregning af omkostningerne ved billige Ibuprofen-analoger blev minimumsprisen taget i betragtning, hvilket blev fundet i de prislister, der blev leveret af apoteker.

#NavnPris i RuslandPris i Ukraine
1Nurofen ibuprofen
Analog i sammensætning og indikation
9 rbl19 UAH
2Ketonal ketoprofen
Analog ifølge indikation og anvendelsesmetode
71 rbl20 UAH
3Artrum ketoprofen
Analog ifølge indikation og anvendelsesmetode
105 rbl202 UAH
4Dexonal dexketoprofen
Analog ifølge indikation og anvendelsesmetode
193 rbl350 UAH
femFlamax ketoprofen
Analog ifølge indikation og anvendelsesmetode
45 rbl200 UAH

Denne liste over lægemiddelanaloger er baseret på statistikkerne over de mest efterspurgte lægemidler.

Alle Ibuprofen-analoger

Sammensætningsanaloger og indikationer til brug

NavnPris i RuslandPris i Ukraine
Bofen ibuprofen--30 UAH
Brufen ibuprofen254 rbl8 UAH
Ibuprom ibuprofen--27 UAH
Ibuprom Max ibuprofen--39 UAH
Ibuprom Sprint Ibuprofen--29 UAH
Ibutard 300 ibuprofen--31 UAH
Ibufen Ibuprofen74 rbl21 UAH
Imet ibuprofen--37 UAH
Irfen-200 kviktab ibuprofen--18 UAH
Nurofen ibuprofen9 rbl19 UAH
Nurofen til børn ibuprofen84 rbl36 UAH
Nurofen Plus627 rbl--
Nurofen Ultracap--23 UAH
Nurofen Forte ibuprofen76 rbl36 UAH
Nurofen Express Ultracap Ibuprofen--42 UAH
Orafen ibuprofen--36 UAH
Brufen Forte ibuprofen--157 UAH
Hofen ibuprofen--154 UAH
Ibunorm ibuprofen--11 UAH
Ibunorm Baby Ibuprofen--23 UAH
Ibuprom Extra Ibuprofen--53 hry
Ibuprofen-Darnitsa ibuprofen--13 UAH
Ibufen til børn jordbær ibuprofen--64 UAH
Ibufen til børn hindbær ibuprofen--51 UAH
Ibufen Forte Ibuprofen--37 UAH
Ibufen Junior Ibuprofen--21 UAH
Ivalgin ibuprofen----
Ivalgin Baby Ibuprofen----
Ivalgin Rapid Ibuprofen----
Caffetin Lady Ibuprofen--39 UAH
Nurofen Lady Ibuprofen----
Nurofen Express ibuprofen78 rbl37 UAH
Nurofen Express Forte ibuprofen161 rbl81 UAH
Faspik ibuprofen45 rbl22 UAH
Eurrofast ibuprofen--91 UAH
Ibuprex----
Ibuprex blød----
Ibuprex Soft Forte----
Ibuprofen-Hemofarm ibuprofen66 rbl--
Ibuprofen-Akrikhin ibuprofen36 rbl112 UAH
Milorofen ibuprofen----
Næste Uno Express ibuprofen110 rbl--
Efrofast ibuprofen----
Mig 400 Ibuprofen63 rbl--
Nurofen Express Neo Ibuprofen78 rbl--
Nurofen Express Lady Ibuprofen187 rbl--
Brufen SR Ibuprofen254 rbl--
Ibuprofen til børn Ibuprofen68 rbl--

Ovenstående liste over lægemiddelanaloger, som indikerer Ibuprofen-erstatninger, er den mest passende, da de har den samme sammensætning af aktive stoffer og falder sammen i indikationer til brug.

Analoger efter indikation og anvendelsesmetode

NavnPris i RuslandPris i Ukraine
Nalgezin naproxen156 rbl35 UAH
Nalgezin forte naproxen228 rbl63 UAH
Naproxen-Acry Naproxen210 rbl--
Promax naproxen--45 UAH
Naproff naproxen--35 UAH
Algezir Ultra77 rbl--
Motrin Naproxen83 rbl--
Teraliv 275 Naproxen119 rbl--
Teraliv Naproxen119 rbl--
Ketonal Duo ketoprofen199 rbl82 UAH
Ketonal ketoprofen71 rbl20 UAH
Ketonal retard ketoprofen--97 UAH
Ketonal Forte ketoprofen209 rbl31 UAH
F-gel ketoprofen--27 UAH
Flexen Ketoprofen113 rbl--
Arthrocol ketoprofen--70 UAH
Flamax ketoprofen45 rbl200 UAH
Artrum ketoprofen105 rbl202 UAH
Flamax forte ketoprofen90 rbl--
Ketoprofen MV Ketoprofen170 rbl--
Arketal Rompharm Ketoprofen98 rbl--
Bystrumcaps Ketoprofen139 rbl--
Arketal Ketoprofen98 rbl--
Strepsils Intensiv Flurbiprofen135 rbl40 UAH
Mazhezik-Sanovel flurbiprofen--75 UAH
Dexifen dexibuprofen----
Zotec dexibuprofen--16 UAH
Dexalgin dexketoprofen221 rbl14 UAH
Dexalgin injektion dexketoprofen--126 UAH
Decafen dexketoprofen----
Depiophen dexketoprofen--40 UAH
Caver dexketoprofen--28 UAH
Sertofen dexketoprofen--28 UAH
Dexketoprofen-LF dexketoprofen----
Dexonal dexketoprofen193 rbl350 UAH
Rotalfen dexketoprofen--110 UAH
Dexa Health--70 UAH
Flamadex Dexketoprofen152 rbl--
Ketodexal Dexketoprofen93 rbl--
Ibuclin Ibuprofen, Paracetamol78 rbl--
Novigan alfa-piperidinoethyldiphenylacetamid methobromid, ibuprofen, p-piperidinoethoxy-o-carbomethoxybenzophenon hydrochlorid85 rbl23 UAH
Bifoc IC ibuprofen, kodein--21 UAH
Brustan ibuprofen, paracetamol108 rbl22 UAH
Nurofen Lang ibuprofen, paracetamol124 rbl85 UAH
Næste ibuprofen, paracetamol67 rbl200 UAH
Ibuclin Junior Ibuprofen, Paracetamol78 rbl--
Maxikold til ibuprofen til børn36 rbl--
Ibumet ibuprofen, paracetamol----
Spazgan Neo Pitofenonhydrochlorid, Ibuprofen, Fenpiveriniumbromid136 rbl--
Nurofen Multisymptom Ibuprofen, Paracetamol----
Vimovo naproxen, esomeprazol2924 rbl1300 UAH
Neranol ketoprofen, omeprazol----

Forskellig sammensætning kan falde sammen i indikation og anvendelsesmetode

NavnPris i RuslandPris i Ukraine
Butadione-OBL-phenylbutazon75 rbl--
Indotril----
Indomethacin Indomethacin18 rbl6 UAH
Indomethacin Berlin-Chemie245 rbl--
Indomethacin Sopharma Indomethacin41 rbl8 UAH
Indomethacin-Acri----
Metacin Methocinia iodid161 rbl250 UAH
Indomethacin-Sundhedsindomethacin--6 UAH
Indomethacin-retard Indomethacin--17 UAH
Indomethacin-Altpharm Indomethacin59 rbl--
Indomethacin 100 Berlin-Chemi Indomethacin283 rbl--
Metindol hæmmer indomethacin131 rbl30 UAH
Metindol Indomethacin131 rbl--
Almiral Diclofenac-natrium--13 UAH
Voltaren Acti Diclofenac Sodium92 rbl--
Voltaren Rapid Diclofenac1624 rbl63 UAH
Diclac id diclofenac--32 UAH
Dicloberl Retard diclofenac--33 UAH
Diclobru diclofenac--38 UAH
Diclobru 100 mg diclofenac----
Katafast diclofenac--265 UAH
Naklof----
Naklofen diclofenac78 rbl21 UAH
Naklofen Duo Diclofenac86 rbl59 UAH
Naklofen Retard Diclofenac--25 UAH
Olfen-100 rectocaps diclofenac--29 UAH
Olfen-100 sr depocaps diclofenac--85 UAH
Olfen-50 Lactab Diclofenac--60 UAH
Ortofen diclofenac33 rbl3 UAH
Rapten 75 diclofenac----
Rapten Rapid Diclofenac--64 UAH
Rapten--17 UAH
Voltaren Retard diclofenac--96 UAH
Dicloberl diclofenac--21 UAH
Diclofenac-natrium LH-diclofenac----
Diclofenac SR diclofenac----
Diclofenac-Biolek diclofenac----
Diclofenac-Darnitsa diclofenac--6 UAH
Diclofenac-Health diclofenac--11 UAH
Diclofenac-Pharmex diclofenac--12 UAH
Sodium Diclofenac-KV diclofenac--12 UAH
Ortofen-Health diclofenac--3 UAH
Ortofen-Health Forte Diclofenac--3 UAH
Dicloberl N--76 UAH
Dicloreum----
Diclofenac-Altfarm diclofenac63 rbl--
Diclofenac-Teva diclofenacnatrium110 rbl71 UAH
Diclosafe diclofenacnatrium--47 UAH
Diclodev diclofenac--85 UAH
Diclofenac-retard Obolenskoe Diclofenac40 rbl--
Diclofenac-FPO Diclofenacnatrium34 rbl--
Diclofenac retard-Akrikhin Diclofenac natrium37 rbl--
Naklofen SR Diclofenac86 rbl--
Diclonat P Diclofenac106 rbl--
Aetol Fort Etodolac--127 UAH
Nobedolak Etodolac374 rbl--
Adolor ketorolac----
Ketalgin ketorolac----
Ketanov ketorolacRUB 2517 UAH
Ketolong--15 UAH
Ketorol ketorolac33 rbl12 UAH
Ketorolac Ketorolac16 rbl13 UAH
Ketalgin Lang ketorolac--46 UAH
Ketolac ketorolac--7 UAH
Ketolong-Darnitsa ketorolac--10 UAH
Ketonort ketorolac----
Ketorolac-sundhed Ketorolac--14 UAH
Ketorolac-Credopharm ketorolac----
Novalket-Health ketorolac----
Medrolgin--20 UAH
Ketonof-LF af ketorolac tromethamin----
Ketorolac-Solofarm ketorolac52 rbl--
Asprix ketorolac tromethamin--236 UAH
Aertal aceclofenacRUB 1767 UAH
Zerodol aceclofenac--31 UAH
Infenac aceclofenac--47 UAH
Diclotol aceclofenac--26 UAH
Tronac aceclofenac----
Actinak----
Asefil----
Indovazin gel Indomethacin, Troxerutin232 rbl--
Troxymethacin Indomethacin, Troxerutin178 rbl--
Diclovit diclofenac52 rbl155 UAH
Olfen-75 diclofenac, lidocain--103 UAH
Fanigan diclofenac, paracetamol--26 UAH
Neurodiclovit diclofenac, pyridoxin, thiamin, cyanocobalamin311 rbl61 UAH
Panoxen Paracetamol, Diclofenacnatrium120 rbl345 UAH
Flamidez diclofenac, paracetamol, serrapeptase--33 UAH
Blokium B12 betamethason, diclofenac----
Diclokain diclofenac, lidocain--24 UAH
Diclofenac med paracetamol diclofenac, paracetamol--13 UAH
Dolar diclofenac, paracetamol--184 UAH
Maxigezic diclofenac, paracetamol, serrapeptase--39 UAH
Cinepar diclofenac, paracetamol--10 UAH
Clodifen Neuro575 rbl--
Dolex----
Chondrofendiclofenacnatrium, dimethylsulfoxid166 rbl--
Arthrotek diclofenacnatrium, misoprostol1837 rbl--
Doloxen paracetamol, diclofenac natrium--20 UAH
Texamen tenoxicam217 rbl--
Piroxicam Piroxicam10 gnid2 UAH
Fedin-20 piroxicam--13 UAH
Brexin piroxicam--100 UAH
Piroxicam Sopharma piroxicam--10 UAH
Piroxicam-V piroxicam--3 UAH
Texamen-L tenoxicam----
Oxyliten tenoxicam--67 UAH
Texared Tenoxicam149 rbl--
Artoxan Tenoxicam535 rbl--
Xefocam lornoxicam140 rbl35 UAH
Xefocam hurtig lornoxicam140 rbl52 UAH
Larfix lornoxicam--41 UAH
Lorakam lornoxicam----
Lorakam-4 lornoxicam----
Lorakam-8 lornoxicam----
Artrozan Meloxicam140 rbl--
Melbek meloxicam193 rbl68 UAH
Melox meloxicam6000 rbl53 hry
Meloxicam meloxicam16 rbl17 UAH
Meloxicam Sopharma meloxicam----
Meloxicam-Ratiopharm meloxicam--38 UAH
Mirlox Meloxicam----
Movalis meloxicam452 rbl39 UAH
Movasin meloxicamRUB 31200 UAH
Revmoxicam meloxicam--41 UAH
Loxidol meloxicam--40 UAH
Revmalgin meloxicam--26 UAH
Meloxan meloxicam----
Meloxisk meloxicam--22 UAH
Meloxicam-Astrafarm meloxicam--19 UAH
Meloxicam-Zentiva meloxicam--63 UAH
Meloxicam-Lugal meloxicam--17 UAH
Meloxicam-N meloxicam--114 hry
Meloxicam-Novopharm meloxicam--63 UAH
Movalgin meloxicam--87 UAH
Movixicam meloxicam--37 UAH
Existen-Sanovel meloxicam----
Aspikam--85 UAH
Meloxicam-Teva meloxicam128 rbl20 UAH
Oxycamox meloxicam----
Mesipol meloxicam307 rbl300 UAH
Meloxicam-LF meloxicam----
Meloxicam-KV meloxicam--40 UAH
Novoxicam meloxicam--90 UAH
Meloflex Meloxicam154 rbl--
Meloxicam-Prana Meloxicam26 rbl--
Meloxicam DS Meloxicam57 rbl--
Genitron Meloxicam167 rbl--
Meloxicam-SZ Meloxicam----
Genospa----
Mefenaminsyre mefenaminsyre1170 rbl22 UAH
Fenamin----
Mefenaminsyre-Darnitsa mefenaminsyre--34 UAH
Mefenaminka Mefenaminsyre--24 UAH
Amifena ІC mefenaminsyre--51 UAH
Denebol gel Hør almindelig, menthol, methylsalicylat, rofecoxib, phenoxyethanol--47 UAH
Revmoxib celecoxib--36 UAH
Celebrex celecoxib105 rbl113 UAH
Celecoxib146 rbl--
Phlogoxib-Health celecoxib--16 UAH
Artoxib----
Zitsel----
Dilaxa celecoxib232 rbl300 UAH
Denebol rofecoxib--47 UAH
Dynastat parecoxib7780 rbl217 UAH
Arcoxia--115 UAH
Arcoxia etoricoxib380 rbl350 UAH
Orotix Etoricoxib----
Exineph etoricoxib--59 UAH
Costarox Etoricoxib196 rbl--
Naysylate amtolmethin guacil500 RUB58 UAH
Nanogan dicycloverin, nimesulide--11 UAH
Oxygan dicycloverin, nimesulide----
Chondra-styrke opvarmning levomenthol, chondroitinsulfat--50 UAH
Chondroxid Forte alfa-tocopherol, glucosamin, phospholipider, chondroitinsulfat----
Alit----
Artrakam glukosamin700 rbl--
Ranselex celecoxib--24 UAH
Sinmeton nabumeton--45 UAH
Artiflex1960 rbl13 UAH
Dona glucosamin, natriumchlorid805 rbl35 UAH
Glucosamin137 rbl46 UAH
Glucosamin Orion Glucosamin--261 UAH
Sinarta glucosamin--14 UAH
Sustagard Artro Glucosaminsulfat347 r--
Sustilac glucosamin651 rbl--
Elbona glucosaminsulfat, natriumchlorid649 rbl1100 UAH
Honda Glucosamine Glucosamine Hydrochloride253 rbl--
Actasulide Nimesulide----
Aponil169 rbl25 UAH
Nimesil nimesulide24 rbl7 UAH
Nise capsaicin, menthol, methylsalicylat, nimesulid153 rbl25 UAH
Nimika Nimesulide91 rbl--
Nimulide Nimesulide89 rbl82 UAH
Remesulide nimesulide--6 UAH
Nimid nimesulide--4 UAH
Nimesulide nimesulide27 rbl10 UAH
Nimesin nimesulide--10 UAH
Nimesulide-Astrafarm nimesulide----
Nimesulid-Darnitsa nimesulide--31 UAH
Nimesulide-Fitofarm nimesulide--8 UAH
Toro-Sanovel nimesulide--64 UAH
Ameolin----
Affida Fort--8 UAH
Nemulex nimesulide82 rbl292 UAH
Nimesulide Landbrugsland nimesulide----
Naisulide nimesulide120 rbl--
Nimedar nimesulide----
Nimesulide-Teva Nimesulide108 rbl--
Arthrodarin Diacerein827 rbl1300 UAH
Flyt diacerein----
Orcerin diacerein--43 UAH
Flekcerin diacerein--72 UAH
Chondrocerin diacerein----
Arthrodar--1649 UAH
Arthroker diacerein750 rbl850 UAH
Diaflex diacerein734 rbl900 UAH
Diaflex-LF diacerein----
Diartrin diacerein571 rbl--
Diaflex Rompharm Diacerein734 rbl--
Artron chondrex--172 UAH
Drastop natriumchondroitinsulfat795 rbl700 UAH
Mucosat chondroitin212 rbl44 UAH
Mucosat neo chondroitinsulfat--400 UAH
Struktur chondroitinsulfat1214 rbl187 UAH
Chondroitin-phytopharm chondroitinsulfat--34 UAH
Chondroxid Chondroitinsulfat166 rbl4 UAH
Artradol Chondroitin Sulfate Sodium569 rbl470 UAH
Artra Chondroitin Chondroitinsulfat--1100 UAH
Roxid--30 UAH
Chondrolone Chondroitin Sulfate Sodium174 rbl--
Chondroflex chondroitinsulfat1110 rbl29 UAH
Chondrosat chondroitinsulfat--313 UAH
Artiflex Chondro--50 UAH
Chondroguard Chondroitin Sulfate Sodium669 rbl550 UAH
Chondroitin-Akos chondroitinsulfat97 rbl550 UAH
Artohistan chondroitinsulfat572 rbl1100 UAH
Chondroitinsulfatindsprøjtning941 rbl1400 UAH
Artrafisk chondroitinnatriumsulfat145 rbl--
Sotex chondroitinsulfat----
Chondroitinsulfat. Chondroitinsulfat299 rbl--
Ledin----
Piascledin avocado, soja978 rbl274 UAH
Arthron kompleks--60 UAH
Movex komfortglucosamin, chondroitinsulfat--118 hry
Teraflex glucosamin, chondroitinsulfat1 RUB162 UAH
Chondra-sila glucosamin, chondroitinsulfat--33 UAH
Chondroitinkompleks glucosamin, chondroitinsulfat--104 UAH
Nimid Forte nimesulide, tizanidin--18 UAH

Sådan finder du en billig analog af en dyr medicin ?

For at finde en billig analog til et lægemiddel, et generisk eller et synonym anbefaler vi først og fremmest at være opmærksom på sammensætningen, nemlig de samme aktive ingredienser og indikationer til brug. Identiske aktive ingredienser i lægemidlet vil indikere, at lægemidlet er synonymt med lægemidlet, farmaceutisk ækvivalent eller farmaceutisk alternativ. Man bør dog ikke glemme de inaktive komponenter i lignende stoffer, som kan påvirke sikkerhed og effektivitet. Glem ikke råd fra læger, selvmedicinering kan skade dit helbred, så konsulter altid din læge, inden du bruger medicin.

Ibuprofen-pris

På nedenstående websteder kan du finde priser på Ibuprofen og spørge om tilgængelighed på et apotek i nærheden

For Mere Information Om Migræne