Excedrin

Excedrin: brugsanvisning og anmeldelser

Latinsk navn: Excedrin

ATX-kode: N02BA71

Aktiv ingrediens: acetylsalicylsyre + koffein + paracetamol (acetylsalicylsyre + koffein + paracetamol)

Producent: Novartis Consumer Health Inc. (USA)

Beskrivelse og foto opdateret: 22.11.2018

Priser på apoteker: fra 212 rubler.

Excedrin er et kombineret lægemiddel med smertestillende, antipyretisk, antiinflammatorisk og cerebral cirkulationsforbedrende virkning.

Frigør form og sammensætning

Doseringsform af Excedrin - filmovertrukne tabletter: aflange, hvide med bogstavet "E" indgraveret på den ene side; i tværsnit - kernen er næsten hvid eller hvid (i en flerlagspose af aluminiumsfolie 2 stk., i en papæske 1 pose; i en blisterpakning 10 stk., i en papæske 1, 2 eller 3 blisterpakninger; i en polypropylenflaske 24 eller 50 stk.., i en papkasse 1 flaske).

Sammensætning af en tablet:

  • aktive stoffer: paracetamol - 250 mg, acetylsalicylsyre - 250 mg, koffein - 65 mg;
  • hjælpekomponenter (kerne): hyprolose, mikrokrystallinsk cellulose, stearinsyre;
  • skal: carnaubavoks, hvidt filmmateriale (titandioxid, hypromellose, propylenglycol, sorbitanlaurat, povidon, polysorbat 20, mineralolie, benzoesyre, blå strålende farvestof, simethicone-emulsion).

Farmakologiske egenskaber

Farmakodynamik

Den farmakologiske virkning af Excedrin skyldes kombinationen af ​​dets aktive stoffer - paracetamol, acetylsalicylsyre og koffein.

Paracetamol har en analgetisk, antipyretisk og svag antiinflammatorisk virkning på grund af dens overvejende effekt på smerte- og termoreguleringscentre i hypothalamus og en mild virkning på dannelsen af ​​prostaglandiner i perifere væv.

Besidder smertestillende, antipyretisk og antiinflammatorisk virkning, acetylsalicylsyre lindrer hurtigt smertesyndrom (især forårsaget af den inflammatoriske proces), bremser processen med blodpropper, hæmmer moderat blodpladeaggregering og aktiverer også blodmikrocirkulation i inflammationsfokus.

Koffein hjælper med at udvide blodkarrene i skeletmuskelvæv, hjerne, nyrer og hjerte og reducere blodpladeaggregering. Det har en aktiverende virkning på åndedræts- og vasomotoriske centre og på refleks excitabilitet af rygmarven. Takket være koffein aftager følelsen af ​​træthed, døsighed, og mental og fysisk præstation øges. I den kombinerede sammensætning af Excedrin er koffein indeholdt i en lille dosis, derfor påvirker det praktisk talt ikke centralnervesystemet, men det har en tonisk virkning på hjernens kar og stimulerer cerebral blodgennemstrømning.

Farmakokinetik

Nogle farmakokinetiske egenskaber ved de aktive ingredienser i Excedrin:

  • paracetamol: absorberes let i mave-tarmkanalen (GIT), maksimal koncentration (Cmaks) i blodplasma efter oral administration er nået efter 0,5-2 timer. Ved brug af sædvanlige terapeutiske doser binder en lille mængde af stoffet til blodplasma-proteiner, men det stiger med stigende dosis. Metabolisme finder sted i leveren. Stoffet udskilles af nyrerne, hovedsageligt i form af sulfatkonjugater og glucuronider, mindre end 5% af den indtagne dosis udskilles uændret. Halveringstid (T1/2) varierer i intervallet fra 1 til 4 timer. Giftig hydroxyleret metabolit, som dannes i små mængder i leveren med deltagelse af blandede oxidaser og normalt gøres uskadelig ved binding til reduceret glutathion, i tilfælde af en overdosis kan den akkumuleres i leveren og forårsage dens skade;
  • acetylsalicylsyre: absorberes fuldstændigt i mave-tarmkanalen, hydrolyseres hurtigt i mave-tarmkanalen, blod og lever med dannelsen af ​​salicylater, som metaboliseres yderligere, hovedsageligt i leveren;
  • koffein: absorberes hurtigt og fuldstændigt i fordøjelseskanalen, Cmaks opnås inden for 5 til 90 minutter efter at have taget Excedrin på tom mave. Cirka 35% af den taget dosis binder til blodplasma-proteiner. Fordelt i alle kropsvæsker. Det metaboliseres næsten fuldstændigt som et resultat af oxidation, demethylering og acetylering med dannelsen af ​​hovedmetabolitterne af 1-methylxanthin, 7-methylxanthin, 1,7-dimethylxanthin. Det udskilles af nyrerne. Hos voksne patienter er der en udtalt variation i individuelle eliminationshastigheder. Gennemsnitlig T1/2 fra blodplasma - 4,9 timer (fra 1,9 til 12,2 timer).

Indikationer for brug

Ifølge instruktionerne bruges Excedrin til at lindre smertesyndrom med moderat og mild intensitet, som har en anden oprindelse:

  • migræne, hovedpine
  • neuralgi;
  • myalgi og artralgi (smerter i muskler og led)
  • tandpine;
  • algodismenoré (menstruationssmerter).

Kontraindikationer

  • erosive og ulcerative sygdomme i mave-tarmkanalen i det akutte stadium
  • gastrointestinal blødning
  • alvorligt forløb af koronar hjertesygdom
  • svær arteriel hypertension
  • portal hypertension;
  • nedsat nyrefunktion
  • komplet eller ufuldstændig kombination af bronchial astma, tilbagevendende polypose i næsen og / eller paranasale bihuler og intolerance over for acetylsalicylsyre eller andre ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler (inklusive en historie);
  • hæmofili;
  • hypoprothrombinæmi;
  • samtidig anvendelse af andre ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler eller lægemidler indeholdende acetylsalicylsyre eller paracetamol;
  • avitaminosis K;
  • glaukom
  • mangel på glucose-6-phosphatdehydrogenase;
  • hæmoragisk diatese;
  • søvnforstyrrelser, hyperexcitabilitet
  • alder op til 15 år
  • graviditet og amning
  • øget individuel følsomhed over for enhver komponent i Excedrin.

Det anbefales ikke at bruge stoffet under kirurgiske procedurer ledsaget af blødning.

Forsigtighed er påkrævet, når du bruger Excedrin i henhold til indikationer hos patienter med gigt, gigt, leversygdomme, hovedpine forbundet med hovedskader, samt når de tager hypoglykæmiske midler, antikoagulantia, lægemidler indeholdende acetylsalicylsyre eller andre antipyretiske og analgetiske komponenter.

Instruktioner til brug af Excedrin: metode og dosering

Excedrin-tabletter tages oralt, under eller efter måltiderne.

Voksne og unge over 15 år rådes til at tage 1 tablet hver 4-6 timer. Gennemsnitlig daglig dosis - 3-4 tabletter, maksimal daglig dosis er 6 tabletter.

Når de første tegn på migræne vises, skal du tage 2 tabletter.

Efter at have taget 2 tabletter opstår smertelindring (inklusive hovedpine) normalt på 15 minutter i tilfælde af migræne - på 30 minutter.

Uden lægens anbefaling bør du ikke tage Excedrin i mere end 5 dage i tilfælde af smertesyndrom, mere end 3 dage i tilfælde af migræne.

Bivirkninger

I løbet af behandlingen med Excedrin er bivirkninger mulige, såsom kvalme, opkastning, gastralgi, nefrotoksicitet, hepatotoksicitet, erosive og ulcerative læsioner i mave-tarmkanalen, takykardi, bronkospasme, forhøjet blodtryk, allergiske reaktioner.

Ved langvarig brug af lægemidlet kan følgende reaktioner udvikle sig: hovedpine, svimmelhed, tinnitus, synshandicap, hypokoagulation, nedsat blodpladeaggregering, hæmoragisk syndrom (blødning i tandkød, næseblod, purpura og andre), døvhed, nyreskade med papillær nekrose, syndrom Stevens-Johnson (ondartet eksudativ erytem), Lyells syndrom (toksisk epidermal nekrolyse), Reye's syndrom hos børn (opkastning, metabolisk acidose, hyperpyreksi, nedsat leverfunktion, psykiske lidelser og nervesystemet).

Overdosis

Sandsynlige symptomer på en overdosis på grund af tilstedeværelsen af ​​aktive ingredienser inkluderet i Excedrin:

  • paracetamol (når det anvendes i doser på mere end 10-15 g pr. dag): i løbet af de første 24 timer - kvalme, bleghed i huden, opkastning, mavesmerter, anoreksi, metabolisk acidose, nedsat glukosemetabolisme. I perioden 12 til 48 timer efter en overdosis kan symptomer på leverdysfunktion forekomme. I tilfælde af alvorlig overdosering er akut nyresvigt med tubulær nekrose (inklusive i fravær af alvorlig leverskade), arytmi, pancreatitis, leversvigt med progressiv encefalopati, koma og død mulig. Hos voksne patienter udvikler den hepatotoksiske virkning, når man tager en dosis på 10 g eller mere;
  • acetylsalicylsyre (når det anvendes i doser over 150 mg / kg): med mild forgiftning - kvalme, opkastning, sløret syn, tinnitus, svær hovedpine, svimmelhed; i tilfælde af alvorlig overdosering - hyperventilation af lungerne af central oprindelse (kold klam sved, kvælning, åndenød, cyanose, åndedrætslammelse), respiratorisk acidose. Den største risiko for kronisk forgiftning observeres hos børn og ældre patienter, når de bruger mere end 100 mg / kg / dag i flere dage. Patienter med svær og moderat forgiftning kræver indlæggelse;
  • koffein (når det tages i doser på 300 mg dagligt): ringe i ørerne, angst, motorisk rastløshed, agitation, agitation, gastralgi, forvirring, dehydrering, delirium, takykardi, hypertermi, arytmi, hovedpine, hyppig vandladning, øget smerte eller følsomhed, muskeltrækninger eller rysten, kvalme, opkastning (undertiden med blod), epileptiske anfald (ved svær overdosis - tonisk-klonisk).

I tilfælde af overdosering med Excedrin anbefales det at overvåge elektrolytbalancen og syrebasetilstanden. Under hensyntagen til patientens metaboliske tilstand skal natriumhydrogencarbonat, natriumcitrat eller natriumlactat administreres. Udskillelsen af ​​acetylsalicylsyre forstærkes af den stigende alkalinitet i urinen. I de første 4 timer efter at have taget en øget dosis anbefales det at vaske maven, fremkalde opkastning, tage aktivt kul, afføringsmidler og 8-9 timer efter en overdosis inden for 8 timer - introduktion af SH-gruppe donorer og forløbere til syntesen af ​​glutathionmethionin og acetylcystein.

specielle instruktioner

Hvis der ikke er nogen forbedring i tilstanden efter indtagelse af Excedrin, der er en forværring, eller der opstår nye bivirkninger, skal du straks søge lægehjælp.

Når du bruger de anbefalede doser af lægemidlet, modtager kroppen den samme mængde koffein, der er indeholdt i en kop naturlig kaffe. For at undgå forekomsten af ​​nervøs spænding, irritabilitet, hjertebanken og søvnløshed på grund af en overdosis af koffein, bør forbruget af koffeinholdige produkter reduceres under brugen af ​​Excedrin..

I tilfælde af mistanke om en overdosis, selv i fravær af symptomer, skal du straks konsultere en læge.

Det anbefales at afstå fra at drikke alkoholholdige drikkevarer, mens du bruger Excedrin på grund af den høje risiko for at udvikle leverskader og gastrointestinal blødning..

I tilfælde af et kommende kirurgisk indgreb er det nødvendigt at informere lægen på forhånd om at tage Excedrin, da acetylsalicylsyre påvirker blodpropper..

Hos patienter med en disposition kan lægemidlet forårsage gigtangreb på grund af det faktum, at lave doser acetylsalicylsyre reducerer udskillelsen af ​​urinsyre.

Ved langvarig brug af Excedrin er det nødvendigt at overvåge leverens funktionelle tilstand og billedet af perifert blod.

Indflydelse på evnen til at føre køretøjer og komplekse mekanismer

Virkningen af ​​lægemidlet på evnen til at føre transport og mekanismer blev ikke rapporteret.

Påføring under graviditet og amning

Selvom brugen af ​​acetylsalicylsyre i graviditetens andet trimester er tilladt, er sikkerheden ved anvendelse af kombinationen af ​​aktive komponenter i Excedrin hos gravide og ammende kvinder ikke blevet undersøgt nok. Derfor er ordination af lægemidlet i alle trimestre af graviditeten og under amning forbudt..

Pædiatrisk anvendelse

Brug af Excedrin ifølge indikationer for børn under 15 år er kontraindiceret på grund af risikoen for at udvikle Reye's syndrom med hypertermi på baggrund af virale infektionssygdomme.

Med nedsat nyrefunktion

Det anbefales ikke at ordinere lægemidlet til patienter med nedsat nyrefunktion..

Til krænkelser af leverfunktionen

Ved leversygdomme skal Excedrin tages med forsigtighed..

Lægemiddelinteraktioner

Brug af Excedrin sammen med visse lægemidler kan føre til udviklingen af ​​følgende effekter:

  • heparin, indirekte koagulanter, reserpin, steroidhormoner og hypoglykæmiske lægemidler: øger deres virkning;
  • methotrexat, ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler: øget risiko for bivirkninger;
  • furosemid, spironolacton, antihypertensive stoffer, medicin mod gigt, der fremmer udskillelsen af ​​urinsyre: et fald i deres effektivitet;
  • rifampicin, barbiturater, salicylamid, antiepileptiske lægemidler og andre inducere af mikrosomale leverenzymer: øget dannelse af toksiske metabolitter af paracetamol, som påvirker leverfunktionen;
  • metoclopramid: fremskynder absorptionen af ​​paracetamol;
  • chloramphenicol: en stigning i dens T1/2 fem gange;
  • antikoagulantia (coumarinderivater): forstærker deres virkning med gentagen administration af paracetamol;
  • ergotamin: fremskynder dets absorption;
  • alkoholholdige drikkevarer: en øget risiko for at udvikle hepatotoksiske virkninger.

Analoger

Exedrin-analoger er: Aquacitramone, Kofitsil-plus, Citramarin, Citramon P, Citramon Ultra, Citrapar og andre.

Vilkår og betingelser for opbevaring

Opbevares ved en temperatur, der ikke overstiger 25 ° С.

Holde utilgængeligt for børn.

Holdbarhed - 2 år.

Betingelser for udlevering fra apoteker

Fås uden recept.

Anmeldelser om Excedrin

I anmeldelser af Excedrin rapporterer brugerne en uoverensstemmelse mellem lægemidlets pris og kvalitet. Med høje omkostninger er tabletterne ikke effektive nok til migræne og svær hovedpine.

Pris for Excedrin på apoteker

Prisen for Excedrin pr. Pakke er ca.: 10 tabletter - 180 rubler, 20 tabletter - 270 rubler.

Exedrin

Aktivt stof:

Indhold

  • 3D-billeder
  • Sammensætning
  • farmakologisk virkning
  • Farmakodynamik
  • Farmakokinetik
  • Indikationer for Excedrin
  • Kontraindikationer
  • Påføring under graviditet og amning
  • Bivirkninger
  • Interaktion
  • Administration og dosering
  • Overdosis
  • specielle instruktioner
  • Frigør formular
  • Fabrikant
  • Betingelser for udlevering fra apoteker
  • Opbevaringsbetingelser for lægemidlet Excedrin
  • Holdbarhed for lægemidlet Excedrin
  • Priser på apoteker
  • Anmeldelser

Farmakologisk gruppe

  • Kombinerede smertestillende midler (NSAID'er + ikke-narkotisk smertestillende medicin + psykostimulerende middel) [NSAID'er - Salicylsyrederivater i kombinationer]

Nosologisk klassificering (ICD-10)

  • G43 Migræne
  • K08.8.0 * Tandpine
  • M25.5 Ledsmerter
  • M79.1 Myalgi
  • M79.2 Neuralgi og neuritis, uspecificeret
  • N94.0 Smerter midt i menstruationscyklussen
  • N94.6 Dysmenoré, uspecificeret
  • R51 Hovedpine
  • R52.2 Andre vedvarende smerter
  • R52,9 Smerter, uspecificeret

3D-billeder

Sammensætning

Filmovertrukne tabletter1 fane.
aktive stoffer:
paracetamol250 mg
acetylsalicylsyre250 mg
koffein65 mg
hjælpestoffer: hyprolose - 5 mg; MCC - 100 mg; stearinsyre - 2,5 mg
filmskal: carnaubavoks - 0,08 mg; hvidt filmmateriale (hypromellose, titandioxid, propylenglycol, povidon, sorbitanlaurat, polysorbat 20, mineralolie, benzoesyre, simethicone-emulsion, strålende blåt farvestof) - 4,48 mg

Beskrivelse af doseringsformen

Langstrakte hvide tabletter, filmovertrukne, præget med "E" på den ene side.

Tværsnit - hvid eller næsten hvid kerne.

farmakologisk virkning

Farmakodynamik

Excedrin ® er et kombineret præparat indeholdende paracetamol, acetylsalicylsyre og koffein.

Paracetamol har en smertestillende, antipyretisk og ekstremt svag antiinflammatorisk virkning, som er forbundet med dens virkning på midten af ​​termoregulering i hypothalamus og en svag evne til at hæmme syntesen af ​​PG i perifert væv. Acetylsalicylsyre har smertestillende, antipyretisk og antiinflammatorisk virkning. Lindrer hurtigt smerter, især forårsaget af den inflammatoriske proces, og hæmmer også moderat blodpladeaggregering og nedsætter trombedannelsesprocessen og forbedrer mikrocirkulationen i fokus for betændelse.

Koffein øger rygmarvens refleks excitabilitet, ophidser luftvejene og vasomotoriske centre, udvider blodkarrene i skeletmuskler, hjerne, hjerte, nyrer og reducerer blodpladeaggregering. Reducerer døsighed, træthed, øger mental og fysisk ydeevne. I denne kombination har en lille dosis koffein praktisk talt ikke en stimulerende virkning på centralnervesystemet, men det hjælper med at normalisere tonen i hjernekarene og fremskynde blodgennemstrømningen i det.

Farmakokinetik

Paracetamol absorberes let i mave-tarmkanalen, Tmaks i blodplasma - i intervallet fra 30 minutter til 2 timer efter administration. Paracetamol metaboliseres i leveren og udskilles i nyrerne, hovedsageligt i form af glucuronider og sulfatkonjugater. Mindre end 5% af paracetamol udskilles uændret. Varighed T1/2 varierer fra 1 til 4 timer Plasmaproteinbinding er ubetydelig ved sædvanlige terapeutiske doser, men stiger med stigende dosis.

En hydroxyleret metabolit, der dannes i små mængder i leveren under påvirkning af blandede oxidaser og normalt gøres uskadelig ved binding med glutathion, kan akkumuleres med en overdosis paracetamol og forårsage leverskade..

Acetylsalicylsyre absorberes hurtigt og fuldstændigt, gennemgår hurtig hydrolyse i mave-tarmkanalen, leveren og blodet til dannelsen af ​​salicylater, som gennemgår yderligere metabolisme, hovedsageligt i leveren.

Koffein absorberes fuldstændigt og hurtigt. Tmaks i blodplasma - i området fra 5 til 90 minutter efter at have taget på tom mave. Hos voksne forekommer eliminering næsten udelukkende gennem levermetabolisme. Der er en markant variation i de individuelle eliminationsværdier hos voksne. Gennemsnitlig T1/2 fra blodplasma er 4,9 timer (i intervallet 1,9-12,2 timer). Koffein distribueres i alle kropsvæsker. Forbindelsen mellem koffein og plasmaproteiner er 35%. Koffein metaboliseres næsten fuldstændigt ved oxidation, demethylering og acetylering og udskilles i nyrerne. Hovedmetabolitter - 1-methylxanthin, 7-methylxanthin, 1,7-dimethylxanthin.

Indikationer for Excedrin

Smertsyndrom med moderat og mild intensitet af forskellig oprindelse: hovedpine, migræne, tandpine, neuralgi, artralgi og myalgi (smerter i muskler og led), algodismenoré (smerter under menstruation).

Kontraindikationer

overfølsomhed over for nogen af ​​komponenterne i lægemidlet;

erosive og ulcerative læsioner i mave-tarmkanalen i den akutte fase;

komplet eller ufuldstændig kombination af bronchial astma, tilbagevendende polypnose i næse og paranasale bihuler og intolerance over for acetylsalicylsyre eller andre NSAID'er (inklusive historie);

kirurgiske indgreb ledsaget af blødning

svær arteriel hypertension

alvorligt forløb af iskæmisk hjertesygdom

samtidig anvendelse af andre lægemidler indeholdende paracetamol, acetylsalicylsyre eller andre NSAID'er;

børn under 15 år (risikoen for at udvikle Reye's syndrom hos børn med hypertermi på baggrund af virussygdomme).

Forholdsregler: gigt eller gigt; lever sygdom; hovedpine forbundet med hovedtraume tager antikoagulantia, hypoglykæmiske midler samt samtidig administration af lægemidler indeholdende acetylsalicylsyre eller andre smertestillende og antipyretiske komponenter.

Påføring under graviditet og amning

På trods af at acetylsalicylsyre kan bruges i graviditetens II trimester, er sikkerheden ved denne kombination hos gravide og ammende kvinder ikke undersøgt, derfor er lægemidlet kontraindiceret hos gravide kvinder (i alle trimestre) og amning.

Bivirkninger

Gastralgi, kvalme, opkastning, hepatotoksicitet, nefrotoksicitet, erosive og ulcerative læsioner i mave-tarmkanalen, allergiske reaktioner, takykardi, forhøjet blodtryk, bronkospasme. Ved langvarig brug - svimmelhed, hovedpine, synsforstyrrelser, tinnitus, nedsat blodpladeaggregering, hypokoagulation, hæmoragisk syndrom (næseblod, blødende tandkød, purpura), nyreskade med papillær nekrose, døvhed, ondartet eksudativ erytem (Stevens-Jones syndrom ), toksisk epidermal nekrolyse (Lyells syndrom), Reye's syndrom hos børn (hyperpyreksi, metabolisk acidose, lidelser i nervesystemet og psyke, opkastning, leverdysfunktion).

Interaktion

Lægemidlet kan forbedre effekten af ​​heparin, indirekte koagulanter, reserpin, steroidhormoner og hypoglykæmiske lægemidler.

Samtidig brug med andre NSAID'er øger methotrexat risikoen for bivirkninger.

Reducerer effektiviteten af ​​spironolacton, furosemid, antihypertensive stoffer samt anti-gigt-lægemidler, der fremmer udskillelsen af ​​urinsyre.

Barbiturater, rifampicin, salicylamid, antiepileptiske lægemidler og andre induktorer af mikrosomale leverenzymer bidrager til dannelsen af ​​toksiske metabolitter af paracetamol, der påvirker leverfunktionen.

Metoclopramid fremskynder absorptionen af ​​paracetamol. Under indflydelse af paracetamol T1/2 chloramphenicol stiger 5 gange.

Når det tages igen, kan paracetamol øge effekten af ​​antikoagulantia (coumarinderivater).

Samtidig brug af paracetamol, acetylsalicylsyre og alkoholholdige drikkevarer øger risikoen for at udvikle levertoksiske virkninger. Koffein fremskynder absorptionen af ​​ergotamin.

Administration og dosering

Ved munden under eller efter måltiderne.

Voksne og unge fra 15 år: 1 fane. hver 4-6 timer.

Ved de første tegn på migræne skal du tage 2 tabletter.

Den gennemsnitlige daglige dosis er 3-4 tabletter. pr. dag er den maksimale daglige dosis 6 tabletter. på en dag.

Efter at have taget 2 tabletter. lindring af hovedpine og andre typer smerter forekommer normalt hurtigt - efter 15 minutter, med migræne, opstår lindring normalt efter 30 minutter.

I tilfælde af smertesyndrom bør lægemidlet ikke tages i mere end 5 dage uden konsultation med en læge; til migræne bør stoffet ikke tages i mere end 3 dage uden konsultation med en læge.

Overdosis

Symptomer på grund af tilstedeværelsen af ​​paracetamol (når det tages i doser på mere end 10-15 g / dag): i løbet af de første 24 timer, bleghed i huden, kvalme, opkastning, anoreksi, mavesmerter, nedsat glukosemetabolisme, metabolisk acidose. Symptomer på leverdysfunktion kan forekomme 12-48 timer efter overdosering.

I svær overdosis - leversvigt med progressiv encefalopati, koma, død; akut nyresvigt med rørformet nekrose (inklusive i fravær af alvorlig leverskade); arytmi, pancreatitis. Den hepatotoksiske virkning hos voksne manifesteres, når man tager 10 g eller mere.

Symptomer på grund af tilstedeværelsen af ​​acetylsalicylsyre (når de tages i doser på mere end 150 mg / kg): med mild forgiftning - kvalme, opkastning, tinnitus, sløret syn, svimmelhed, svær hovedpine. Ved alvorlig forgiftning - hyperventilation af lungerne af central oprindelse (åndenød, kvælning, cyanose, kold klam sved, åndedrætslammelse), respiratorisk acidose. Den største risiko for at udvikle kronisk forgiftning observeres hos børn og ældre, når de tages i flere dage mere end 100 mg / kg / dag. I tilfælde af moderat og svær forgiftning er hospitalsindlæggelse nødvendig.

Symptomer på grund af tilstedeværelsen af ​​koffein (når det tages i doser over 300 mg / dag): gastralgi, agitation, angst, agitation, motorisk rastløshed, forvirring, delirium, dehydrering, takykardi, arytmi, hypertermi, hyppig vandladning, hovedpine, øget taktil eller smertefølsomhed, rysten eller muskeltrækninger kvalme og opkastning, nogle gange med blod ringen i ørerne, epileptiske anfald (med akut overdosis - tonisk-klonisk).

Behandling: kontrol af syre-base-tilstand og elektrolytbalance. Afhængigt af metabolismens tilstand - indførelsen af ​​natriumbicarbonat, natriumcitrat eller natriumlactat. Forøgelse af alkalinitet forbedrer udskillelsen af ​​acetylsalicylsyre ved alkalisering af urinen. Gastrisk skylning i de første 4 timer, induktion af opkastning, administration af aktivt kul, afføringsmidler, administration af donorer i SH-gruppen og forløbere for syntesen af ​​glutathion - methionin inden for 8-9 timer efter en overdosis og acetylcystein - inden for 8 timer.

specielle instruktioner

Hvis symptomerne vedvarer, forværres eller nye symptomer udvikles efter indtagelse af stoffet, skal du straks konsultere en læge. Når du tager stoffet i den anbefalede dosis, modtager kroppen den samme mængde koffein som i en kop kaffe, derfor skal du reducere forbruget af koffeinholdige produkter under behandling med dette lægemiddel for at undgå udvikling af nervøs spænding, irritabilitet, søvnløshed og hjertebanken på baggrund af en overdosis af koffein. Hvis du har mistanke om en overdosis, skal du straks søge lægehjælp, selvom der ikke er symptomer.

Du bør afstå fra at drikke alkohol, mens du tager stoffet på grund af en øget risiko for leverskader og gastrointestinal blødning.

Da acetylsalicylsyre nedsætter blodpropper, bør den patient, der skal opereres, advare lægen på forhånd om at tage stoffet. Acetylsalicylsyre i lave doser reducerer udskillelsen af ​​urinsyre, og derfor kan lægemidlet fremkalde et gigtangreb hos patienter med en disposition. Ved langvarig brug af lægemidlet er det nødvendigt at overvåge det perifere blod og leverens funktionelle tilstand..

Indflydelse på evnen til at føre køretøjer og arbejde med mekanismer. Det blev ikke rapporteret om virkningen af ​​stoffet på evnen til at føre motorkøretøj eller betjene maskiner.

Frigør formular

Filmovertrukne tabletter. 2 bord. i en flerlagspose lavet af aluminiumsfolie og polymerlaminat. Posen placeres i en papkasse.

Fane 10. i en blister af PVC / PCTFE / PVC-folie og aluminiumsfolie. 1, 2 eller 3 blærer placeres i en papæske.

Fanen 24 eller 50. i en PVP-flaske, forseglet med en hvid polypropylenhætte, udstyret med et fugtabsorberende materiale og en beskyttende film til kontrol af den første åbning. Flasken placeres i en papkasse.

Fabrikant

Novartis Consumer Health Inc. 10401 Highway 6, Lincoln, NE 68517, USA.

Indehaver af en markedsføringstilladelse: Novartis Consumer Health SA. Rue de Letraz, 1260 Nyon, Schweiz.

Forbrugerkrav skal sendes til Novartis Consumer Health LLC

Juridisk adresse: 123317, Moskva, Presnenskaya emb., 10.

Faktisk adresse og postadresse: 125315, Moskva, Leningradsky Prospect, 72, bldg. 3.

Tlf.: (495) 969-21-65; fax: (495) 969-21-66.

e-mail: [email protected]

Betingelser for udlevering fra apoteker

Opbevaringsbetingelser for lægemidlet Excedrin

Opbevares utilgængeligt for børn.

Holdbarhed for lægemidlet Excedrin

Må ikke anvendes efter den udløbsdato, der er trykt på pakken.

Excedrin: indikationer til brug

Migræne, neuralgi, forværret arthritis og andre sygdomme ledsaget af smerte er meget giftige for livet. Smerter kan lindres ved forskellige metoder og lægemidler, men det kombinerede lægemiddel Excedrin bruges i stigende grad.

Beskrivelse af lægemidlet

Lægemidlet er en kombination af tre aktive stoffer - koffein, paracetamol og aspirin. Paracetamol hjælper med at lindre smerter, lindre feber og har milde antiinflammatoriske virkninger. Koffein udvider blodkarrene, øger neuronal signalering og nedsætter blodpladeproduktionen ved at fortynde blodet.

Ved overdreven indtagelse af paracetamol ophobes dets metabolitter i leveren.

Aspirin er nødvendigt i dette bundt for gensidigt at øge virkningen af ​​paracetamol. Han lindrer hurtigt smerter, især hvis det er forårsaget af inflammatoriske processer.

Derudover hjælper det med at forbedre blodgennemstrømningen i kapillærerne på stedet for smerte. Dette sker blandt andet ved at hæmme processen med blodpropper..

De tre komponenter i Excedrin arbejder på at normalisere langsom blodgennemstrømning og reducere blodtætheden..

Excedrin er en langstrakt hvid tablet. Hver af dem er overtrukket med bogstavet "E" indgraveret på den ene side af tabletten. I snittet er midten hvid eller meget lys. Ud over de aktive ingredienser inkluderer sammensætningen hjælpestoffer: mikrokrystallinsk cellulose, hyprolose og stearinsyre.

Farmakokinetiske egenskaber

Takket være kombinationen af ​​tre aktive ingredienser stopper lægemidlet ikke kun hurtigt smerter, men har også en ret langvarig effekt på kroppen. Dette forhindrer smertesyndromet i at vende tilbage hurtigt. Alle aktive komponenter i Excedrin distribueres og udskilles på lidt forskellige måder:

  • Paracetamol. Absorberet i mave-tarmkanalen når den højeste koncentration i blodet i området fra 30 til 120 minutter efter indtagelse. Det nedbrydes i leveren og udskilles gennem urinvejene. En lille mængde af det forbliver uændret, resten er nedbrydningsprodukter. Varigheden af ​​den mest aktive eksponering er fra en time til to.

Det skal huskes, at alle tre stoffer påvirker kroppen negativt i tilfælde af en overdosis. Paracetamol og acetylsalicylsyre har tendens til at ophobes i leveren. Koffein derimod, som har en tonisk virkning, når det tages i små doser, hvilket deprimerer nervesystemet, hvis det indtages for meget. Baseret på dette skal du nøje overholde den maksimale daglige dosis Excedrin..

Indikationer og kontraindikationer

Omfanget af lægemidlet er anæstesi mod forstyrrelser i kroppen. Det interval, som Excedrin hjælper, er fra menstruationssmerter til migræne. Den mest nøjagtige liste over indikationer til brug:

  • hovedpine;
  • migræneanfald
  • tandpine;

På grund af kombinationen af ​​aktive ingredienser klarer Excedrin hurtigt smerte syndromer. Imidlertid har potente stoffer kontraindikationer til brug og en række bivirkninger. Før du bruger Excedrin, skal du forstå, om det kan tages i en bestemt sag..

Kontraindikationer til brug

Individuel intolerance over for en eller flere komponenter i lægemidlet vil være et direkte forbud mod dets anvendelse. Ellers inkluderer kontraindikationer en kombination af barrierer for brugen af ​​alle tre aktive ingredienser..

Excedrin er kontraindiceret i:

  • erosive, ulcerative læsioner i maven, spiserøret eller tarmene;
  • blødning i mave-tarmkanalen;
  • kirurgiske operationer (på grund af blodfortynding)
  • ikke-koagulerende blod
  • hæmoragisk type diatese;
  • hypoprothrombinæmi (utilstrækkelig mængde protrombin, dårlig blodpladesyntese);
  • signifikant portal, arteriel hypertension;
  • iskæmisk hjertesygdom i svær form;
  • glaukom

For at sikre sikkerheden bør Excedrin tages omhyggeligt i kombination med andre lægemidler, der har antipyretiske og analgetiske egenskaber. Overvåget indtagelse anbefales til gigt og gigt, hovedpine forbundet med traumer.

Under graviditet ordineres ikke Excedrin.

Acetylsalicylsyre kan tages fra graviditetens anden trimester under opsyn af en specialist. Virkningen på kroppen af ​​en kvinde og et ufødt barn ved at tage Excedrin er imidlertid ikke undersøgt. I betragtning af manglen på data om virkningerne af kombinationen af ​​aktive stoffer under graviditet, bør lægemidlet ikke tages for at undgå mulig sundhedsskade.

Bivirkninger ved at tage

Ifølge instruktionerne er Excedrin i stand til at forårsage et antal bivirkninger. Hvis symptomer opstår, er det værd at nægte at tage stoffet. Jo hurtigere stoffet udskiftes, jo lettere bliver det at slippe af med konsekvenserne af bivirkninger..

Når du tager det, kan du opleve smerter i maven og bækkenet, kvalme eller opkastning. Hvis leveren eller nyrerne dårligt udfører deres funktioner på grund af kroppens egenskaber eller tidligere sygdomme, er toksisk skade mulig.

Modtagelse på tom mave med sår, gastritis eller en tendens til høj surhed, det er muligt at fremkalde erosive læsioner i mave-tarmslimhinden.

Excedrin kan forårsage en allergisk reaktion, bronkospasme og hududslæt.

Fra det kardiovaskulære system manifesteres bivirkninger af takykardi, forhøjet blodtryk. Hvis patienten er udsat for højt blodtryk, vil Excedrin påvirke hans tilstand negativt. Det samme kan siges om hjerterytmeforstyrrelser, koffein er kontraindiceret for sådanne problemer.

Brugsanvisning

Excedrin skal tages med eller efter måltiderne, men ikke på tom mave. For at stoppe migræne kan du ved de første symptomer tage to tabletter. Den gennemsnitlige daglige dosis er op til tre Excedrin tabletter; mere end seks tabletter bør ikke tages dagligt. En overdosis af lægemidler vil have negative kortsigtede og langsigtede virkninger.

Lægemidlet bør ikke tages i mere end fem dage i træk ved smertesyndrom og mere end tre dage til migræne.

Voksne og unge rådes til at tage medicinen ikke mere end en gang hver 4. time. Hovedpine og smertesyndrom med moderat sværhedsgrad forsvinder normalt inden for 15 minutter efter indtagelse.

Lægemidlet kan lindre migrænebesvær på en halv time.

Excedrins analoger

Det overvældende flertal af lægemiddelanaloger er baseret på den samme kombination af aktive stoffer i en lignende dosis. En effektiv kombination vil også være inkluderingen af ​​propyphenazon i stedet for aspirin, disse lægemidler er ens i graden af ​​effekt på kroppen. De mest populære analoger produceres i Rusland og har en lav pris..

Et lægemiddelAktivt stofFabrikantPris
Gevadalparacetamol, propyphenazon, koffeinNycomed (Østrig)fra 270 til 350 rubler
AspikoracetylsalicylsyreVERTEX JSC (Rusland)fra 45 til 100 rubler
Askofen-Paspirin, koffein, paracetamolPharmstandard-Leksredstva (Rusland)fra 20 til 50 rubler
Migrenol Extraaspirin, koffein, paracetamolUltratab Laboratories Inc. (USA)fra 160 til 250 rubler
Citramon P.aspirin, koffein, paracetamolPFC AO, Dalkhimfarm, Uralbiopharm OJSC, Pharmstandard-Tomskkhimfarm OJSC, Tatkhimpharmpreparaty OJSC, Moskhimpharm forbereder dem. PÅ. Semashko, farmaceutisk anlæg i Skopinsky CJSC (Rusland)fra 8 til 12 rubler
Kaffetinparacetamol, propyphenazon, koffein, codeinAlkaloid (Republikken Makedonien)fra 100 til 250 rubler
Kofanparacetamol, propyphenazon, koffeinBOSNALIJEK d.d. (Bosnien-Hercegovina)fra 130 til 190 rubler
Kofitsilaspirin, koffein, paracetamolUralbiopharm OJSC, Barnaul plante med medicinske præparater, Pharmstandard-Leksredstva (Rusland)fra 7 til 50 rubler
Coffeedonparacetamol, propyphenazon, koffeinYaka-80 (Republikken Makedonien)fra 220 til 300 rubler
Novalginparacetamol, propyphenazon, koffeinOzone LLC (Rusland)fra 130 til 350 rubler
Saridonparacetamol, propyphenazon, koffeinDelpharm Gaillard (Frankrig)fra 143 til 300 rubler
Flucompparacetamol, phenylephrin, pheniraminObolensk farmaceutisk virksomhed JSC, Pharmproekt JSC, PharmVILAR NPO (Rusland)fra 250 til 330

Afhængigt af årsagen til at tage det, kan du vælge et eller andet lægemiddel. I tilfælde af individuel intolerance over for nogle af komponenterne kan du altid udskifte lægemidlet. Der produceres en hel del medikamenter med samme omfang og virkning for at tilfredsstille ethvert behov for smertelindring.

Tre gange til hovedpine

Oftest tages smertestillende midler, når der er hovedpine. Ofte sker dette på grund af forkert kropsholdning, passiv livsstil, vaskulære og kapillære sygdomme og dårlig ernæring. Når du bruger stærke smertestillende midler, som inkluderer Excedrin, skal du forstå, at det lindrer symptomer, men ikke årsagen til smerte.

Excedrin klarer de mest komplekse smertesyndromer, herunder migræne. Enhver, der nogensinde har haft et angreb af denne sygdom, ved, hvor vigtigt det er at have det rette middel til rådighed. Lægemidlet hjælper dig med ikke at blive distraheret af smerte og leve et tilfredsstillende liv.

For at mindske smerter er Excedrin næsten ideel - den består af tre tidstestede stoffer. De fjerner hurtigt og effektivt ubehagelige fornemmelser, og i kombination bliver deres handling meget længere. Ingen grund til at udholde smerte, når der er et pålideligt og simpelt middel, der findes i ethvert apotek.

Del med dine venner

Gør noget nyttigt, det tager ikke lang tid

Excedrin

Opmærksomhed! Denne medicin kan have en særlig uønsket interaktion med alkohol! Flere detaljer.

Indikationer for brug

Smertsyndrom af mild og moderat sværhedsgrad (af forskellig oprindelse): hovedpine, migræne, tandpine, neuralgi, myalgi, artralgi, algomenorré. Febersyndrom: med akutte luftvejsinfektioner, influenza.

Mulige analoger (erstatninger)

Aktiv ingrediens, gruppe

Doseringsform

Granulater til fremstilling af oral opløsning, kapsler, tabletter

Kontraindikationer

Overfølsomhed over for enhver komponent i lægemidlet; erosive og ulcerative læsioner i mave-tarmkanalen (i den akutte fase), gastrointestinal blødning; "aspirin" astma; hæmofili, hæmoragisk diatese, hypoprothrombinæmi, portalhypertension; vitaminmangel K; Nyresvigt; graviditet (I og III trimester), amningsperiode; mangel på glucose-6-phosphatdehydrogenase, svær arteriel hypertension, svær iskæmisk hjertesygdom, glaukom, hyperexcitabilitet, søvnforstyrrelser; kirurgiske indgreb ledsaget af blødning, børns alder (op til 15 år - risikoen for at udvikle Reye's syndrom hos børn med hypertermi på baggrund af virussygdomme).

Med omhu. Gigt, leversygdom.

Sådan bruges: dosering og behandlingsforløb

Inde (under eller efter måltider), 1 tablet hver 4. time med smerter - 1-2 tabletter; gennemsnitlig daglig dosis - 3-4 tabletter, maksimal daglig dosis - 8 tabletter. Behandlingsforløbet er ikke mere end 7-10 dage.

Lægemidlet bør ikke tages i mere end 5 dage som et smertestillende middel og mere end 3 dage som et febernedsættende middel (uden ordination og tilsyn med en læge). Dr. doser og doseringsregimer indstilles af lægen.

farmakologisk virkning

Kombineret lægemiddel. ASA har antipyretiske og antiinflammatoriske virkninger, lindrer smerte, især forårsaget af den inflammatoriske proces, og hæmmer moderat blodpladeaggregering og trombedannelse, forbedrer mikrocirkulationen i inflammationsfokus.

Koffein øger rygmarvens refleks excitabilitet, stimulerer luftvejene og vasomotoriske centre, udvider blodkarrene i skeletmuskler, hjerne, hjerte, nyrer og reducerer blodpladeaggregering; reducerer døsighed, træthed, øger mental og fysisk ydeevne. I denne kombination har en lille dosis koffein praktisk talt ingen stimulerende virkning på centralnervesystemet, men det hjælper med at normalisere tonen i hjerneårene og fremskynde blodgennemstrømningen.

Paracetamol har en analgetisk, antipyretisk og ekstremt svag antiinflammatorisk virkning, som er forbundet med dens virkning på midten af ​​termoregulering i hypothalamus og en svagt udtrykt evne til at hæmme Pg-syntese i perifert væv.

Bivirkninger

Gastralgi, kvalme, opkastning, hepatotoksicitet, nefrotoksicitet, erosive og ulcerative læsioner i mave-tarmkanalen, allergiske reaktioner, takykardi, forhøjet blodtryk, bronkospasme.

Ved langvarig brug - svimmelhed, hovedpine, synsforstyrrelser, tinnitus, nedsat blodpladeaggregering, hypokoagulation, hæmoragisk syndrom (epistaxis, blødende tandkød, purpura osv.), Nyreskade med papillær nekrose; døvhed ondartet eksudativ erytem (Stevens-Johnsons syndrom), toksisk epidermal nekrolyse (Lyells syndrom), Reye's syndrom hos børn (hyperpyreksi, metabolisk acidose, lidelser i nervesystemet og psyke, opkastning, leverdysfunktion).

Overdosis. Symptomer (på grund af ASA): med mild forgiftning - kvalme, opkastning, gastralgi, svimmelhed, ringe i ørerne; alvorlig forgiftning - sløvhed, døsighed, kollaps, kramper, bronkospasme, åndenød, anuri, blødning. Oprindeligt fører central hyperventilation af lungerne til respiratorisk alkalose (dyspnø, dyspnø, cyanose, sved). Efterhånden som forgiftningen intensiveres, forårsager progressiv respiratorisk lammelse og frakobling af oxidativ fosforylering respiratorisk acidose.

Behandling: konstant overvågning af CBS og elektrolytbalance; afhængigt af metabolismens tilstand - indførelsen af ​​natriumbicarbonat, natriumcitrat eller natriumlactat. Forøgelse af reservealkalinitet forbedrer ASA-udskillelse ved alkalisering af urin.

specielle instruktioner

Børn bør ikke ordineres medicin, der indeholder ASA (inklusive Excedrin), da de i tilfælde af en virusinfektion kan øge risikoen for Reye's syndrom. Symptomer på Reye's syndrom er langvarig opkastning, akut encefalopati, forstørret lever.

Ved langvarig brug af lægemidlet er det nødvendigt at overvåge det perifere blod og leverens funktionelle tilstand..

Da ASA nedsætter blodpropper, skal patienten, hvis han skal opereres, advare lægen på forhånd om at tage stoffet.

Patienter med overfølsomhed eller med asthmoid reaktioner på salicylater eller deres derivater, ASA kan kun ordineres med særlige forholdsregler (i en nødtjeneste).

ASA i lave doser reducerer udskillelsen af ​​urinsyre. Hos patienter med en tilsvarende disposition kan dette i nogle tilfælde fremkalde et gigtangreb..

Under behandling med Excedrin skal du stoppe med at bruge ethanol (øget risiko for gastrointestinal blødning).

ASA har en teratogen effekt; når det bruges i første trimester, fører det til en misdannelse - opdeling af øvre gane; i tredje trimester - til hæmning af arbejdskraft (hæmning af Pg-syntese), til lukning af ductus arteriosus i fosteret, hvilket forårsager hyperplasi i lungekarrene og hypertension i karene i lungecirkulationen. Det udskilles i modermælk, hvilket øger risikoen for blødning hos et barn på grund af dysfunktion af blodplader.

Påføring under graviditet og amning

På trods af at acetylsalicylsyre kan bruges i graviditetens II trimester, er sikkerheden ved denne kombination hos gravide og ammende kvinder ikke undersøgt, derfor er lægemidlet kontraindiceret hos gravide kvinder (i alle trimestre) og amning.

Interaktion

Excedrin forbedrer virkningen af ​​heparin, indirekte antikoagulantia, reserpin, steroidhormoner og hypoglykæmiske lægemidler.

Samtidig administration med andre NSAID'er, methotrexat øger risikoen for bivirkninger.

Reducerer effektiviteten af ​​spironolacton, furosemid, antihypertensive stoffer såvel som anti-gigt-lægemidler, der fremmer udskillelsen af ​​urinsyre.

Barbiturater, rifampicin, salicylamid, antiepileptiske lægemidler og andre stimulanser af mikrosomal oxidation bidrager til dannelsen af ​​toksiske metabolitter af paracetamol, som påvirker leverfunktionen.

Under indflydelse af paracetamol øges elimineringstiden for chloramphenicol med 5 gange. Ved gentagen indgivelse kan paracetamol øge effekten af ​​antikoagulantia (dicoumarinderivater). Samtidig brug af paracetamol og ethanol øger risikoen for at udvikle levertoksiske virkninger.

Excedrin brugsanvisning

Indehaver af markedsføringstilladelse:

Produceret af:

Varemærkeindehaver:

Aktive stoffer

Doseringsform

reg. Nr.: P N009980 dateret 02/08/11 - Ubestemt tid Registreringsdato: 24-05-18
Excedrin

Frigivelsesform, emballage og sammensætning af lægemidlet Excedrin

Tabletter, filmovertrukne, hvide, aflange, med "E" -gravering på den ene side; tværsnitsbillede - hvid eller næsten hvid kerne.

1 fane.
paracetamol250 mg
acetylsalicylsyre250 mg
koffein65 mg

Hjælpestoffer: hyprolose - 5 mg, mikrokrystallinsk cellulose - 100 mg, stearinsyre - 2,5 mg.

Sammensætningen af ​​filmskallen: carnaubavoks - 0,08 mg, hvidt filmmateriale - 4,48 mg (hypromellose, titandioxid, propylenglycol, povidon, sorbitanlaurat, polysorbat 20, mineralolie, benzoesyre, simethicone-emulsion, strålende blåt farvestof).

10 stykker. - blærer (1) - pappakninger.
10 stykker. - blærer (2) - pakker af pap.

farmakologisk virkning

Excedrin ® er et kombineret præparat indeholdende paracetamol, acetylsalicylsyre og koffein.

Paracetamol har en smertestillende, antipyretisk og ekstremt svag antiinflammatorisk virkning, som er forbundet med dens virkning på midten af ​​termoregulering i hypothalamus og en svagt udtrykt evne til at hæmme syntesen af ​​prostaglandiner i perifert væv..

Acetylsalicylsyre har smertestillende, antipyretisk og antiinflammatorisk virkning. Lindrer hurtigt smerter, især forårsaget af den inflammatoriske proces, og hæmmer også moderat blodpladeaggregering og nedsætter trombedannelsesprocessen og forbedrer mikrocirkulationen i fokus for betændelse.

Koffein øger rygmarvens refleks excitabilitet, ophidser luftvejene og vasomotoriske centre, udvider blodkarrene i skeletmuskler, hjerne, hjerte, nyrer og reducerer blodpladeaggregering. Reducerer døsighed, træthed, øger mental og fysisk ydeevne. I denne kombination har en lille dosis koffein praktisk talt ikke en stimulerende virkning på centralnervesystemet, men det hjælper med at normalisere tonen i hjernens kar og fremskynde blodgennemstrømningen i den..

Farmakokinetik

Paracetamol absorberes let i mave-tarmkanalen, C max i blodplasma findes i intervallet fra 30 minutter til 2 timer efter administration. Paracetamol metaboliseres i leveren og udskilles i nyrerne, hovedsageligt i form af glucuronider og sulfatkonjugater. Mindre end 5% af paracetamol udskilles uændret. Varigheden af ​​T 1/2 varierer fra 1 til 4 timer. Forbindelsen med plasmaproteiner er ubetydelig ved sædvanlige terapeutiske doser, men den stiger med stigende dosis. En hydroxyleret metabolit, der dannes i små mængder i leveren under påvirkning af blandede oxidaser og normalt gøres uskadelig ved binding med glutathion, kan akkumuleres med en overdosis paracetamol og forårsage leverskade..

Acetylsalicylsyre absorberes hurtigt og fuldstændigt, gennemgår hurtig hydrolyse i mave-tarmkanalen, leveren og blodet til dannelsen af ​​salicylater, som gennemgår yderligere metabolisme, hovedsageligt i leveren.

Koffein absorberes fuldstændigt og hurtigt. De maksimale koncentrationer observeres i intervallet fra 5 til 90 minutter efter at have taget på tom mave. Hos voksne forekommer eliminering næsten udelukkende gennem levermetabolisme. Der er en markant variation i de individuelle eliminationsværdier hos voksne. Gennemsnitlig T 1/2 fra blodplasma er 4,9 timer i intervallet 1,9-12,2 timer Koffein fordeles i alle kropsvæsker. Forbindelsen mellem koffein og plasmaproteiner er 35%. Koffein metaboliseres næsten fuldstændigt ved oxidation, demethylering og acetylering og udskilles i nyrerne. Hovedmetabolitter: 1-methylxanthin, 7-methylxanthin, 1,7-dimethylxanthin.

Indikationer for Excedrin

Smertsyndrom med moderat og mild intensitet af forskellig oprindelse:

  • hovedpine;
  • migræne
  • tandpine;
  • neuralgi;
  • artralgi og myalgi (smerter i muskler og led)
  • algodismenoré (smerter under menstruation).
Åbn listen over ICD-10-koder
ICD-10 kodeTegn
G43Migræne
K08.8Andre specificerede ændringer i tænderne og deres støtteapparater (inklusive tandpine)
M25.5Ledsmerter
M79.1Myalgi
M79.2Uspecificeret neuralgi og neuritis
N94.4Primær dysmenoré
N94.5Sekundær dysmenoré
R51Hovedpine
R52,0Stærk smerte
R52.2Andre vedvarende smerter (kronisk)

Doseringsregime

Lægemidlet tages oralt under eller efter måltiderne.

Voksne og unge fra 15 år: 1 tablet hver 4-6 timer.

Ved det første tegn på migræne skal du tage 2 tabletter.

Den gennemsnitlige daglige dosis er 3-4 tabletter om dagen, den maksimale daglige dosis er 6 tabletter om dagen.

Efter at have taget 2 tabletter, kommer lindring af hovedpine og andre typer smerter normalt hurtigt - efter 15 minutter, med migræne, opstår lindring normalt efter 30 minutter.

I tilfælde af smertesyndrom bør stoffet ikke tages i mere end 5 dage uden konsultation med en læge. Ved migræne bør lægemidlet ikke tages i mere end 3 dage uden konsultation med en læge..

Side effekt

Gastralgi, kvalme, opkastning, hepatotoksicitet, nefrotoksicitet, erosive og ulcerative læsioner i mave-tarmkanalen, allergiske reaktioner, takykardi, forhøjet blodtryk, bronkospasme.

Ved langvarig brug - svimmelhed, hovedpine, synshandicap, tinnitus, nedsat blodpladeaggregering, hypokoagulation, hæmoragisk syndrom (næseblod, blødende tandkød, purpura osv.), Nyreskader med papillær nekrose, døvhed, ondartet eksudativ erytem (syndrom Stevens-Johnson), toksisk epidermal nekrolyse (Lyells syndrom), Reye's syndrom hos børn (hyperpyreksi, metabolisk acidose, sygdomme i nervesystemet og psyke, opkastning, leverdysfunktion).

Kontraindikationer til brug

  • overfølsomhed over for nogen af ​​komponenterne i lægemidlet;
  • erosive og ulcerative læsioner i mave-tarmkanalen i den akutte fase;
  • gastrointestinal blødning
  • komplet eller ufuldstændig kombination af bronkialastma, tilbagevendende polypnose i næse og paranasale bihuler og intolerance over for acetylsalicylsyre eller andre ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler (inklusive en historie);
  • kirurgiske indgreb ledsaget af blødning
  • hæmofili;
  • hæmoragisk diatese;
  • hypoprothrombinæmi;
  • svær arteriel hypertension
  • portal hypertension;
  • alvorligt forløb af iskæmisk hjertesygdom
  • glaukom
  • avitaminosis K;
  • Nyresvigt;
  • samtidig anvendelse af andre lægemidler indeholdende paracetamol, acetylsalicylsyre eller andet ikke-steroide antiinflammatoriske midler;
  • mangel på glucose-6-phosphatdehydrogenase;
  • graviditet;
  • amning;
  • øget ophidselse
  • søvnforstyrrelser
  • børn under 15 år (risikoen for at udvikle Reye's syndrom hos børn med hypertermi på baggrund af virussygdomme).

Brug lægemidlet med forsigtighed i tilfælde af gigt, leversygdomme, hovedpine forbundet med hovedtraume, antikoagulantia, hypoglykæmiske midler, gigt eller gigt, samt når du tager medicin indeholdende acetylsalicylsyre eller andre smertestillende og antipyretiske komponenter.

Påføring under graviditet og amning

På trods af at acetylsalicylsyre kan bruges i graviditetens II trimester, er sikkerheden ved denne kombination hos gravide og ammende kvinder ikke undersøgt, derfor er lægemidlet kontraindiceret hos gravide kvinder (i alle trimestre) og amning.

Ansøgning om nedsat nyrefunktion

Anvendelse hos børn

specielle instruktioner

Hvis symptomerne vedvarer, forværres eller nye symptomer udvikles efter indtagelse af stoffet, skal du straks konsultere en læge. Når du tager stoffet i den anbefalede dosis, modtager kroppen den samme mængde koffein som i en kop kaffe, derfor skal du reducere forbruget af koffeinholdige produkter under behandling med dette lægemiddel for at undgå udvikling af nervøs spænding, irritabilitet, søvnløshed og hjertebanken på baggrund af en overdosis af koffein. Hvis du har mistanke om en overdosis, skal du straks søge lægehjælp, selvom der ikke er nogen symptomer. Du bør afstå fra at drikke alkohol, mens du tager stoffet på grund af en øget risiko for leverskader og gastrointestinal blødning. Da acetylsalicylsyre nedsætter blodpropper, bør den patient, der skal opereres, advare lægen på forhånd om at tage stoffet. Acetylsalicylsyre i lave doser reducerer udskillelsen af ​​urinsyre, og derfor kan lægemidlet fremkalde et gigtangreb hos patienter med en disposition. Ved langvarig brug af lægemidlet er det nødvendigt at overvåge det perifere blod og leverens funktionelle tilstand..

Indflydelse på evnen til at føre køretøjer og arbejde med mekanismer

Det blev ikke rapporteret om virkningen af ​​stoffet på evnen til at føre motorkøretøj eller betjene maskiner.

Overdosis

Symptomer på grund af tilstedeværelsen af ​​paracetamol (når det tages i doser mere end 10-15 g / dag): i løbet af de første 24 timer, bleghed i huden, kvalme, opkastning, anoreksi, mavesmerter, nedsat glukosemetabolisme, metabolisk acidose. Symptomer på leverfunktion kan forekomme 12-48 timer efter en overdosis. I svær overdosis, leversvigt med progressiv encefalopati, koma, død; akut nyresvigt med tubulær nekrose (inklusive i fravær af alvorlig leverskade); arytmi, pancreatitis. Den hepatotoksiske virkning hos voksne manifesteres, når man tager 10 g eller mere.

Symptomer på grund af tilstedeværelsen af ​​acetylsalicylsyre (når de tages i doser på mere end 150 mg / kg): med mild forgiftning - kvalme, opkastning, tinnitus, sløret syn, svimmelhed, svær hovedpine. Ved alvorlig forgiftning - hyperventilation af lungerne af central oprindelse (åndenød, kvælning, cyanose, kold klam sved, åndedrætslammelse), respiratorisk acidose. Den største risiko for at udvikle kronisk forgiftning observeres hos børn og ældre, når de tages i flere dage mere end 100 mg / kg / dag. I tilfælde af moderat og svær forgiftning er hospitalsindlæggelse nødvendig.

Symptomer på grund af tilstedeværelsen af ​​koffein (når det tages i doser over 300 mg / dag): gastralgi, agitation, angst, agitation, motorisk rastløshed, forvirring, delirium, dehydrering, takykardi, arytmi, hypertermi, hyppig vandladning, hovedpine, øget taktil eller smertefølsomhed, rysten eller muskeltrækninger kvalme og opkastning, nogle gange med blod ringe i ørerne, epileptiske anfald (med akut overdosis - tonisk-klonisk). Behandling: kontrol af syre-base-tilstand og elektrolytbalance. Afhængig af metabolismens tilstand - indførelsen af ​​natriumbicarbonat, natriumcitrat eller natriumlactat. Forøgelse af alkalinitet forbedrer udskillelsen af ​​acetylsalicylsyre ved alkalisering af urinen. Gastrisk skylning i de første 4 timer, induktion af opkastning, indtagelse af aktivt kul, afføringsmidler, administration af SH-gruppe donorer og forløbere for syntesen af ​​glutathionmethionin inden for 8-9 timer efter en overdosis og acetylcystein - inden for 8 timer.

Lægemiddelinteraktioner

Lægemidlet kan øge effekten af ​​heparin, indirekte koagulanter, reserpin, steroidhormoner og hypoglykæmiske lægemidler.

Samtidig brug med andre NSAID'er øger methotrexat risikoen for bivirkninger. Reducerer effektiviteten af ​​spironolacton, furosemid, antihypertensive lægemidler samt anti-gigtmedicin, der fremmer udskillelsen af ​​urinsyre. Barbiturater, rifampicin, salicylamid, antiepileptika og andre induktorer af levermikrosomale enzymer bidrager til dannelsen af ​​toksiske paracetamolmetabolitter, der påvirker leverfunktionen. Metoclopramid fremskynder absorptionen af ​​paracetamol. Under indflydelse af paracetamol øges halveringstiden for chloramphenicol med 5 gange. Når det tages igen, kan paracetamol øge effekten af ​​antikoagulantia (coumarinderivater).

Samtidig brug af paracetamol, acetylsalicylsyre og alkoholholdige drikkevarer øger risikoen for at udvikle levertoksiske virkninger. Koffein fremskynder absorptionen af ​​ergotamin.

Opbevaringsbetingelser for lægemidlet Excedrin

Lægemidlet skal opbevares utilgængeligt for børn ved en temperatur, der ikke overstiger 25 ° C.

Holdbarhed for lægemidlet Excedrin

Må ikke anvendes efter den udløbsdato, der er trykt på pakken.

Salgsbetingelser

Lægemidlet er godkendt til brug som et middel til OTC.

For Mere Information Om Migræne