Unispaz

Unispaz: brugsanvisning og anmeldelser

Latinsk navn: Unispaz

ATX-kode: N02BE51

Aktiv ingrediens: drotaverin (drotaverin) + codein (codein) + paracetamol (paracetamol)

Producent: Unikke farmaceutiske laboratorier (Indien)

Beskrivelse og fotoopdatering: 27-07-2018

Priser på apoteker: fra 50 rubler.

Unispaz er et lægemiddel med antipyretisk, smertestillende, antispasmodisk virkning.

Frigør form og sammensætning

Unispaz doseringsform - tabletter: brunrosa med lyse og mørke indeslutninger, aflang, på den ene side med risiko (i en papæske 2 blisterpakninger med 6 tabletter).

Aktive ingredienser i 1 tablet:

  • paracetamol - 500 mg;
  • codeinphosphat - 8 mg;
  • drotaverinhydrochlorid - 40 mg.

Hjælpestoffer: majsstivelse, povidon, forgelatineret majsstivelse, magnesiumstearat, oprenset talkum, crospovidon, mikrokrystallinsk cellulose, jernfarvet rødt farvestof.

Farmakologiske egenskaber

Farmakodynamik

Unispaz's handling skyldes egenskaberne ved dets bestanddele:

  • paracetamol: har en antipyretisk og smertestillende virkning, hovedsageligt ved at hæmme syntesen af ​​prostaglandiner i centralnervesystemet og i mindre grad ved perifere effekter, blokering af prostaglandiner og andre aktive stoffer, der stimulerer smertereceptorer;
  • codein: hører til antallet af centralt virkende antitussive lægemidler, der også har en smertestillende virkning, som opstår på grund af interaktion med opioidreceptorer, der er involveret i transmission af smerteimpulser i centralnervesystemet; forstærker den analgetiske virkning af paracetamol;
  • drotaverin: er et isoquinolinderivat, har en antispasmodisk virkning på glatte muskler (på grund af inhibering af phosphodiesterase 4 og en stigning i cAMP-koncentration). Drotaverin har også en svag hæmmende virkning på calmodulinafhængige calciumkanaler. Det er effektivt til glat muskelspasmer, uanset typen af ​​autonom innervation. Virker på glatte muskler placeret i det vaskulære, gastrointestinale, urogenitale og galde system.

Farmakokinetik

Efter oral administration absorberes paracetamol og codein hurtigt fra mave-tarmkanalen, fordelt i de fleste væv og organer i kroppen (kodein findes hovedsageligt i parenkymale organer - milt, nyrer, lever).

Kodein krydser blod-hjerne- og placenta-barrierer, udskilles i modermælk.

Paracetamol metaboliseres primært ved konjugation.

T1/2 (halveringstid): paracetamol - 1,25-3 timer; codein - ca. 2,9 timer.

I urinen udskilles ca. 85% af paracetamol og 90% codein inden for 24 timer.

Indikationer for brug

Ifølge instruktionerne ordineres Unispaz til smertesyndrom med mild og moderat intensitet, blandt andet på grund af spasmer i glatte muskler:

  • hovedpine;
  • tandpine;
  • led- / muskelsmerter
  • spastisk forstoppelse
  • neuralgi;
  • spasmer i blæren og urinlederen;
  • ischias;
  • algodismenoré;
  • nyre-, galde-, tarmkolik;
  • andre spastiske tilstande i indre organer.

Kontraindikationer

  • alvorlig nedsat nyre- / leverfunktion
  • mangel på glucose-6-phosphatdehydrogenase;
  • alvorlig hjertesvigt
  • AV blok II og III grad;
  • bronkial astma;
  • intrakraniel hypertension;
  • åndedrætssvigt
  • kronisk alkoholisme
  • tilstand efter traumatisk hjerneskade;
  • stofmisbrug;
  • blodsygdomme (leukopeni, trombocytopeni, agranulocytose);
  • kombinationsbehandling med monoaminoxidasehæmmere (inklusive en periode på 14 dage efter deres annullering) såvel som med lægemidler indeholdende paracetamol;
  • graviditet og ammeperioden
  • alder op til 6 år;
  • individuel intolerance over for lægemidlets komponenter.

Relativ (Unispaz ordineres under lægeligt tilsyn):

  • forfatningsmæssig hyperbilirubinæmi (Gilberts syndrom);
  • ældre alder.

Brugsanvisning til Unispaz: metode og dosering

Unispaz tages oralt.

En enkelt dosis er 1-2 tabletter, om nødvendigt er en anden dosis mulig efter 8 timer. For at opnå en hurtig effekt bør Unispaz ikke tages sammen med mad..

Den maksimale daglige dosis i højst tre dage er 6 tabletter. I længere tid er den daglige dosis 4 tabletter.

En enkelt dosis til børn 6-12 år - 0,5-1 tablet. Når du bruger stoffet 2 gange om dagen, bør intervallet mellem doser ikke være mindre end 10-12 timer. Maksimum - 2 tabletter om dagen.

I tilfælde af alvorlig nedsat nyre- / leverfunktion skal Unispaz tages i reduceret dosis. Hos patienter med en glomerulær filtreringshastighed på op til 10 ml / min skal intervallet mellem to doser være mindst 12 timer. Patienter, der tilhører denne gruppe, kan kun tage stoffet sporadisk..

Hvis der ikke er nogen anden læges recept, bør Unispaz ikke tage mere end tre dage.

Bivirkninger

  • centralnervesystemet: svimmelhed, hovedpine, døsighed;
  • fordøjelsessystemet: forstoppelse, kvalme; sjældent (i tilfælde af høje doser) - toksisk leverskade;
  • hjerte-kar-system: takykardi, arteriel hypotension, hedeture;
  • allergiske reaktioner: hududslæt meget sjældent - hævelse af næseslimhinden, bronkospasme;
  • hæmatopoietisk system: trombocytopeni, agranulocytose.

Overdosis

De vigtigste symptomer: kredsløbssygdomme, opkastning, kvalme, respirationsdepression, giftig leverskade (op til nekrose).

Terapi: gastrisk skylning, afføringsmidler med saltvand. I tilfælde af alvorlig skade på centralnervesystemet er det for at kontrollere tilstanden muligt at administrere naloxon, udføre kunstig lungeventilation og give ilt.

specielle instruktioner

I løbet af behandlingsperioden med Unispaz er det forbudt at tage alkohol.

Ved nyre- / leverinsufficiens indstilles dosis individuelt.

I tilfælde af langvarig behandling eller høje doser vises kontrol af det perifere blodbillede og leverens funktionelle tilstand (antallet af blodplader, leukocytter, kreatininniveauer og aktiviteten af ​​leverenzymer i blodplasmaet). Efter brug af Unispaz i høje doser begynder kliniske symptomer på den hepatotoksiske virkning at dukke op inden for 48-72 timer..

Indflydelse på evnen til at føre køretøjer og komplekse mekanismer

Under behandling med Unispaz vurderes evnen til at føre køretøjer individuelt på baggrund af patientens respons på lægemidlet.

Påføring under graviditet og amning

Unispaz ordineres ikke under graviditet / amning.

Pædiatrisk anvendelse

  • op til 6 år: terapi er kontraindiceret
  • 6-12 år: Unispaz anvendes i reduceret dosis.

Med nedsat nyrefunktion

  • svær nyresvigt: terapi er kontraindiceret;
  • nyresvigt: regime til modtagelse af Unispaz indstilles individuelt.

Til krænkelser af leverfunktionen

  • alvorlig nedsat leverfunktion: terapi er kontraindiceret;
  • leversvigt: regime til modtagelse af Unispaz indstilles individuelt.

Brug til ældre

Unispaz-behandling hos ældre patienter skal udføres under lægeligt tilsyn.

Lægemiddelinteraktioner

  • levodopa: et fald i dets effektivitet (på grund af drotaverin), hvilket øger sandsynligheden for øget stivhed og rysten;
  • rifampicin, barbiturater, antiepileptika, tricykliske antidepressiva, salicylamid, alkohol (medikamenter, der inducerer leverenzymer): koncentrationen af ​​toksiske metabolitter af paracetamol øges;
  • chloramphenicol: dets halveringstid og toksicitet øges (på grund af paracetamol);
  • doxorubicin: risikoen for at udvikle leverdysfunktion øges (på grund af paracetamol)
  • urikosuriske lægemidler: deres effektivitet falder (på grund af paracetamol);
  • metoclopramid, domperidon: absorptionen af ​​paracetamol forbedres;
  • cholestyramin: absorptionen af ​​paracetamol falder, risikoen for blødning øges;
  • lægemidler med hypnotika, smertestillende og beroligende virkning: deres virkning forbedres (på grund af kodein).

Analoger

Analogen til Unispaz er No-shpalgin.

Vilkår og betingelser for opbevaring

Opbevares ved temperaturer op til 30 ° C. Holde utilgængeligt for børn.

Holdbarhed - 3 år.

Betingelser for udlevering fra apoteker

Udleveres efter recept.

Anmeldelser om Unispaz

Ifølge anmeldelser er Unispaz mest effektiv mod hovedpine og tandpine, muskelspasmer osv. Udviklingen af ​​bivirkninger rapporteres ikke ofte.

Pris for Unispaz på apoteker

Den omtrentlige pris for Unispaz (12 tabletter) er 78 rubler.

Unispaz

Sammensætning

De aktive komponenter i Unispaz tabletter inkluderer: paracetamol, drotaverinhydrochlorid og codeinphosphat.

Som yderligere stoffer indeholder præparatet: povidon, oprenset talkum, majsstivelse, forgelatineret majsstivelse, crospovidon, magnesiumstearat, MCC, farvestof.

Lægemidlet Unispaz N produceres også, som ikke indeholder kodein..

Frigør formular

Unispaz produceres i form af tabletter med en lysebrun farve. Der er pletter i tabletterne, lyse og mørke. Tablettenes form er aflang på den ene side af risikoen. Blisterpakningen indeholder 6 tabletter, 2 sådanne blisterkort sættes i kassen.

farmakologisk virkning

Unispaz er et spasmodisk smertestillende middel. Dette er et kombineret lægemiddel, hvis virkning skyldes de aktive stoffer, der udgør dets sammensætning..

Midlet fungerer som et smertestillende, antispasmodisk, antipyretisk lægemiddel.

Paracetamol tilvejebringer antipyretiske og smertestillende virkninger, som produceres på grund af hæmning af PG-syntese i centralnervesystemet samt perifer virkning (i mindre grad).

Drotaverin er et isoquinolinderivat, det virker som et antispasmodikum mod glatte muskler. Dette sker ved at hæmme phosphodiesterase 4, og under indflydelse af stoffet øges koncentrationen af ​​cAMP, hvilket fører til inaktivering af myosinkinase. Som et resultat slapper de glatte muskler af. Drotaverin har også en svag hæmmende virkning på calmodulinafhængige calciumkanaler. Dette stof virker på glatte muskler i mave-tarmkanalen såvel som i det vaskulære, urogenitale, biliære system.

Codeine fungerer som et smertestillende middel ved at interagere med opioidreceptorer, som er involveret i transmission af smerteimpulser til nervesystemet. Kodein øger den analgetiske virkning af paracetamol, der er også en central antitussiv virkning.

Farmakokinetik og farmakodynamik

Efter at lægemidlet er taget oralt, absorberes paracetamol hurtigt fra mave-tarmkanalen, så distribueres det aktivt i organer og væv.

Kodein absorberes også aktivt fra fordøjelsessystemet, så stoffet fordeles i væv og organer, og det kommer hovedsageligt ind i milten, leveren, nyrerne. Dens gennemtrængning gennem BBB, placenta bemærkes, kodein bestemmes i modermælk.

Paracetamolmetabolisme forekommer hovedsageligt gennem konjugation med udskillelse i urinen. Halveringstiden er fra 1,25 til 3 timer. Tilbagetrækning på ca. 85% af dosis sker inden for en dag.

Halveringstiden for codein er ca. 2,9 timer og udskilles også hovedsageligt gennem nyrerne. Tilbagetrækning på ca. 90% af dosis sker inden for 24 timer.

Indikationer for brug

Brug af lægemidlet Unispaz er indiceret til sådanne sygdomme og tilstande:

  • mild til moderat smerte, herunder smerter forbundet med glatte muskelspasmer:
  • hovedpine og tandpine
  • smerter i muskler og led
  • ischias;
  • neuralgi;
  • nyre-, galde-, tarmkolik;
  • algodismenoré;
  • blære spasmer, urinleder;
  • spastisk forstoppelse
  • andre tilstande i spastiske indre organer.

Kontraindikationer

Unispaz er ikke tildelt i følgende tilfælde:

  • stærk følsomhed over for produktets komponenter
  • lever-, nyre-, åndedrætsbesvær, alvorlig hjertesvigt;
  • bronkial astma;
  • AV-blok af anden og tredje grad;
  • kronisk alkoholisme
  • mangel på glucose-6-phosphatdehydrogenase;
  • stofmisbrug;
  • nylig traumatisk hjerneskade;
  • intrakraniel hypertension;
  • blodsygdomme - leukopeni, agranulocytose, trombocytopeni;
  • graviditet og fodring
  • brugen af ​​MAO-hæmmere på samme tid, du kan heller ikke bruge stoffet inden for to uger efter tilbagetrækningen af ​​disse lægemidler;
  • samtidig brug af lægemidler, der indeholder paracetamol.

Forsigtig Unispaz ordineres til ældre såvel som til patienter diagnosticeret med forfatningsmæssig hyperbilirubinæmi.

Bivirkninger

Når det tages, kan følgende bivirkninger udvikle sig:

  • nervesystem: svimmelhed, hovedpine, døsighed;
  • hjerte-kar-system: takykardi, arteriel hypotension, periodiske hedeture;
  • fordøjelsessystemet: forstoppelse, kvalme, i sjældne tilfælde - toksisk leverskade (forudsat at der anvendes store doser af lægemidlet);
  • hæmatopoietisk system: trombocytopeni, agranulocytose;
  • allergiske manifestationer: hududslæt, i sjældne tilfælde - bronkospasme, hævelse af næseslimhinden.

Unispaz, applikationsinstruktion (måde og dosering)

Lægemidlet skal tages oralt, på en gang skal du drikke 1-2 tabletter, hvis det er nødvendigt, kan du gentage at tage tabletterne efter 8 timer. Hvis tabletterne tages adskilt fra mad, bliver effekten hurtigere..

Hvis behandlingsforløbet ikke varer mere end tre dage, er den tilladte dosis pr. Dag 6 tabletter. Med længere behandling kan du ikke drikke mere end 4 Unispaz tabletter om dagen.

Ved behandling af børn fra 6 til 12 år er en enkelt dosis 0,5-1 fane. Du kan gentage modtagelsen tidligst efter 10-12 timer. Patienter i denne alder kan ikke drikke mere end 2 tabletter om dagen..

Ældre med sund lever og nyrer bør ikke justeres. Hvis der konstateres alvorlig nedsat nyre- og leverfunktion, reduceres dosis. I dette tilfælde kan Unispaz kun bruges lejlighedsvis. Du kan tage produktet uden at konsultere en specialist i højst tre dage.

Overdosis

Hvis der er opstået en overdosis, kan patienten udvikle opkastning, kvalme, respirationsdepression, kredsløbssygdomme, toksisk leverskade (i svære tilfælde er nekrose mulig). I tilfælde af overdosering er det nødvendigt at tage afføringsmidler med saltvand, vaske maven. Nogle gange med alvorlige læsioner i nervesystemet kan det være nødvendigt at give ilt, mekanisk ventilation og introduktion af Naloxon.

Interaktion

Med samtidig anvendelse af Levodopa reduceres effekten af ​​dette lægemiddel under indflydelse af Drotaverin. Som følge heraf kan rysten og stivheden øges..

Hvis paracetamol anvendes samtidigt med barbiturater, salicylamid, tricykliske antidepressiva, antiepileptiske lægemidler, Rifampicin, ethanol, øges koncentrationen af ​​toksiske metabolitter af paracetamol i kroppen.

Hvis paracetamol bruges sammen med chloramphenicol, øges toksiciteten af ​​dette lægemiddel og dets halveringstid.

Når du tager doxorubicin og paracetamol på samme tid, øges risikoen for nedsat leverfunktion.

Ved samtidig brug falder effekten af ​​urikosuriske lægemidler.

Absorptionen af ​​paracetamol forbedres ved samtidig administration af Domperidon og Metoclopramid.

Når det tages samtidigt med Kolestyramine, falder absorptionen af ​​paracetamol.

På grund af tilstedeværelsen af ​​paracetamol i sammensætningen af ​​lægemidlet ved langvarig behandling med Unispaz øges sandsynligheden for blødning.

Når det tages samtidigt med codein, øges effekten af ​​smertestillende, hypnotiske, beroligende lægemidler.

Salgsbetingelser

Fås på apoteket med recept.

Opbevaringsforhold

Opbevares utilgængeligt for børn. Opbevaringstemperaturen må ikke overstige 30 grader.

Holdbarhed

Opbevaringsperioden er 3 år. Kan ikke bruges, når denne periode er udløbet.

specielle instruktioner

Alkohol bør ikke tages under behandlingen.

Doseringen indstilles individuelt, hvis patienten er diagnosticeret med lever- eller nyresvigt.

Hvis behandlingen varer mere end tre dage, eller hvis patienten tager Unispaz i høje doser, er det nødvendigt at overvåge de perifere blodparametre og leverens tilstand. Der skal tages hensyn til indikatorerne for antallet af blodplader, leukocytter, kreatininniveauet såvel som aktiviteten af ​​leverenzymer i plasma. Det er vigtigt at tage højde for, at symptomer på hepatotoksisk virkning kan udvikle sig 2-3 dage efter indtagelse af store doser af lægemidlet..

Når du kører biler og arbejder med præcise mekanismer, er det nødvendigt at tage højde for sandsynligheden for en individuel reaktion i kroppen på stoffets komponenter.

Unispaz ® (Unispaz ®)

Aktivt stof:

Indhold

  • Sammensætning og form for frigivelse
  • Egenskab
  • farmakologisk virkning
  • Farmakodynamik
  • Farmakokinetik
  • Indikationer af lægemidlet Unispaz
  • Kontraindikationer
  • Påføring under graviditet og amning
  • Bivirkninger
  • Interaktion
  • Administration og dosering
  • Overdosis
  • specielle instruktioner
  • Opbevaringsbetingelser for lægemidlet Unispaz
  • Holdbarhed for lægemidlet Unispaz

Farmakologiske grupper

  • Myotrope antispasmodika i kombinationer
  • Anilides i kombinationer

Nosologisk klassificering (ICD-10)

  • K08.8.0 * Tandpine
  • K59.0.1 * Forstoppelse, spastisk
  • K59.8.1 * Intestinal dyskinesi
  • K82.8.0 * Dyskinesi af galdeblære og galdeveje
  • M25.5 Ledsmerter
  • M54.3 Ischias
  • M79.1 Myalgi
  • M79.2 Neuralgi og neuritis, uspecificeret
  • N23 Nyrekolik, uspecificeret
  • N94.6 Dysmenoré, uspecificeret
  • R10.4 Andre og uspecificerede mavesmerter
  • R25.2 Kramper og spasmer
  • R30.1 Tenesmus af urinblæren
  • R51 Hovedpine
  • R52,9 Smerter, uspecificeret

Sammensætning og form for frigivelse

Piller1 fane.
paracetamol500 mg
drotaverinhydrochlorid40 mg
kodeinfosfat8 mg
hjælpestoffer: majsstivelse; povidon; forgelatineret majsstivelse; magnesiumstearat; talkumpulver; crospovidon; MCC; jernfarvestofoxid rød

i en blister 6 stk. i en kasse 2 blærer.

Beskrivelse af doseringsformen

Tabletterne er brunrosa i farve med mørke og lyse pletter, aflange, med en risiko på den ene side.

Egenskab

Spastisk smertestillende middel. Kombineret lægemiddel, hvis virkning skyldes dets bestanddele.

farmakologisk virkning

Farmakodynamik

Paracetamol har en analgetisk og antipyretisk virkning, hovedsagelig ved at hæmme syntesen af ​​PG i centralnervesystemet og i mindre grad ved perifer virkning, blokering af PG og andre aktive stoffer, der stimulerer smertereceptorer.

Drotaverin, et isoquinolinderivat, har en antispasmodisk virkning på glatte muskler ved at hæmme phosphodiesterase 4, hvilket øger koncentrationen af ​​cAMP, hvilket ved at inaktivere myosinkinase fører til afslapning af glatte muskler. Drotaverin har også en svag hæmmende virkning på calmodulinafhængige calciumkanaler. Uanset hvilken type autonom innervering, er drotaverin effektiv til glat muskelspasmer. Det virker på glatte muskler placeret i det vaskulære, gastrointestinale, galde og urogenitale system (indholdet af phosphodiesterase 4 i forskellige væv er forskelligt).

Codein har en smertestillende virkning ved at interagere med opioidreceptorer, der er involveret i transmission af smerteimpulser i centralnervesystemet, forstærker den smertestillende virkning af paracetamol og har en central antitussiv virkning.

Farmakokinetik

Absorption og distribution

Efter at have taget stoffet ind, absorberes paracetamol hurtigt fra mave-tarmkanalen, fordelt i de fleste organer og væv i kroppen.

Codein absorberes hurtigt i mave-tarmkanalen, distribueres til de fleste organer og væv, hovedsageligt til de parenkymale organer (lever, milt, nyrer).

Gennemtrænger BBB, placentabarrieren, udskilt i modermælk.

Metabolisme og udskillelse

Paracetamol metaboliseres primært ved konjugering med efterfølgende udskillelse i urinen. T1/2 paracetamol - fra 1,25 til 3 timer. Ca. 85% af dosis udskilles inden for 24 timer.

T1/2 codein - ca. 2,9 timer. Det udskilles hovedsageligt i urinen. Cirka 90% af dosis elimineres inden for 24 timer.

Indikationer af lægemidlet Unispaz ®

Smertsyndrom med mild og moderat intensitet på grund af inkl. og glatte muskelspasmer:

smerter i led, muskler

spasmer i urinlederen og blæren;

andre spastiske tilstande i indre organer.

Kontraindikationer

overfølsomhed over for lægemiddelkomponenter;

alvorlig nyresvigt

alvorlig leversvigt

alvorlig hjertesvigt

AV blok II og III grad;

tilstand efter TBI;

blodsygdomme (trombocytopeni, leukopeni, agranulocytose);

samtidig brug af MAO-hæmmere og inden for 14 dage efter deres annullering

samtidig brug af lægemidler indeholdende paracetamol;

Forsigtigt:

patienter med konstitutionel hyperbilirubinæmi (Gilberts syndrom)

ældre patienter.

Påføring under graviditet og amning

Brug af lægemidlet Unispaz® under graviditet og amning er kontraindiceret. Amning skal stoppes under behandlingen.

Bivirkninger

Fra siden af ​​centralnervesystemet: hovedpine, svimmelhed, døsighed.

Fra det kardiovaskulære system: arteriel hypotension, takykardi, hedeture.

Fra fordøjelsessystemet: kvalme, forstoppelse; sjældent ved høje doser - giftig leverskade.

Fra det hæmatopoietiske system: agranulocytose, trombocytopeni.

Allergiske reaktioner: hududslæt; meget sjældent - bronkospasme, hævelse af næseslimhinden.

Interaktion

Drotaverin reducerer effekten af ​​levodopa, hvilket gør det muligt at øge rysten og stivheden.

Når paracetamol anvendes sammen med lægemidler, der inducerer leverenzymer (salicylamid, barbiturater, antiepileptika, tricykliske antidepressiva, rifampicin, alkohol), øges koncentrationen af ​​toksiske metabolitter af paracetamol.

Når paracetamol anvendes samtidigt med chloramphenicol, øges halveringstiden for sidstnævnte, og dets toksicitet øges.

Samtidig brug af paracetamol med doxorubicin øger risikoen for leverdysfunktion.

Paracetamol reducerer effekten af ​​urikosuriske lægemidler.

Metoclopramid og domperidon forbedrer absorptionen af ​​paracetamol, mens cholestyramin reducerer det. Ved langvarig brug af lægemidlet øges risikoen for blødning på grund af tilstedeværelsen af ​​paracetamol.

Kodein forbedrer virkningerne af hypnotika, analgetika og beroligende midler.

Administration og dosering

Inde. En enkelt dosis - 1-2 tabletter, hvis det er nødvendigt, kan du gentage indtagelsen efter 8 timer. For at opnå en hurtig effekt bør lægemidlet ikke tages sammen med mad.

Med et behandlingsforløb ikke mere end 3 dage er den maksimale daglige dosis 6 tabletter. Ved et langt behandlingsforløb er den maksimale daglige dosis 4 tabletter. Per dag.

Børn i alderen 6 til 12 år, en enkelt dosis - 0,5-1 fane. Genanvendelse er mulig efter 10-12 timer, den maksimale daglige dosis er 2 tabletter. Per dag.

Ældre patienter med normal lever- og nyrefunktion behøver ikke dosisjustering.

I tilfælde af alvorlig nedsat lever- og nyrefunktion skal dosis af lægemidlet reduceres. Ved en glomerulær filtreringshastighed på mindre end 10 ml / min skal intervallet mellem to doser være mere end 12 timer. I denne kategori af patienter er kun lejlighedsvis brug af lægemidlet tilladt.

Den maksimale varighed af behandlingen uden konsultation med en læge er 3 dage.

Overdosis

Symptomer: kvalme, opkastning, kredsløbssygdomme, respirationsdepression, giftig leverskade (op til nekrose).

Behandling: gastrisk skylning, afføringsmidler med saltvand. Med alvorlig skade på centralnervesystemet kan det være nødvendigt med mekanisk ventilation, iltforsyning og naloxonadministration for at kontrollere tilstanden.

specielle instruktioner

Ved brug af stoffet skal patienten udelukke alkoholforbrug.

Ved nyre- og leverinsufficiens skal dosis indstilles individuelt..

Når du bruger stoffet i mere end 3 dage og / eller i høje doser, er det nødvendigt at overvåge billedet af perifert blod og den funktionelle tilstand i leveren (antallet af leukocytter, blodplader, kreatininniveauer og aktiviteten af ​​leverenzymer i blodplasmaet). Kliniske symptomer på hepatotoksisk virkning begynder at dukke op inden for 48-72 timer efter høje doser af lægemidlet.

Indflydelse på evnen til at føre køretøjer og bruge mekanismer

Spørgsmålet om muligheden for at deltage i aktiviteter, der kræver en øget koncentration af opmærksomhed og hastighed af psykomotoriske reaktioner, bør afgøres efter vurdering af patientens individuelle respons på lægemidlet..

Opbevaringsbetingelser for lægemidlet Unispaz ®

Opbevares utilgængeligt for børn.

Holdbarhed for lægemidlet Unispaz ®

Må ikke anvendes efter den udløbsdato, der er trykt på pakken.

Unispaz ® brugsanvisning

Indehaver af markedsføringstilladelse:

Fremme af stoffet i Den Russiske Føderation:

Kontakter til forespørgsler:

Aktive stoffer

Doseringsform

reg. №: ЛСР-003584/07 dateret 06.11.07 - Ubestemt tid
Unispaz ®

Frigivelsesform, emballage og sammensætning af lægemidlet Unispaz ®

Brunrosa tabletter med mørke og lyse pletter, aflange, med risiko på den ene side.

1 fane.
paracetamol500 mg
drotaverinhydrochlorid40 mg
kodeinfosfat8 mg

Hjælpestoffer: majsstivelse, povidon, forgelatineret majsstivelse, magnesiumstearat, oprenset talkum, crospovidon, mikrokrystallinsk cellulose, jernfarvestof rød oxid.

6 stk. - blærer (2) - pakker af pap.

farmakologisk virkning

Spastisk smertestillende middel. Kombineret lægemiddel, hvis virkning skyldes dets bestanddele.

Paracetamol har en smertestillende og antipyretisk virkning, hovedsageligt ved at hæmme syntesen af ​​prostaglandiner i centralnervesystemet og i mindre grad ved perifer virkning, blokering af prostaglandiner og andre aktive stoffer, der stimulerer smertereceptorer..

Drotaverin, et isoquinolinderivat, har en antispasmodisk virkning på glatte muskler ved at hæmme phosphodiesterase 4, hvilket øger koncentrationen af ​​cAMP, hvilket inaktivering af myosinkinase fører til afslapning af glatte muskler. Drotaverin har også en svag hæmmende virkning på calmodulinafhængige calciumkanaler. Uanset hvilken type autonom innervering, er drotaverin effektiv til glat muskelspasmer. Det virker på glatte muskler placeret i det vaskulære, gastrointestinale, galde og urogenitale system (indholdet af phosphodiesterase 4 i forskellige væv er forskelligt).

Codeine er et centralt virkende antitussiv middel, der også har en smertestillende virkning ved at interagere med opioidreceptorer, der er involveret i transmission af smerteimpulser i centralnervesystemet, forstærker den analgetiske virkning af paracetamol..

Farmakokinetik

Absorption og distribution

Efter at have taget stoffet ind, absorberes paracetamol hurtigt fra fordøjelseskanalen, fordelt i de fleste organer og væv i kroppen.

Codein absorberes hurtigt i mave-tarmkanalen, distribueres til de fleste organer og væv, hovedsageligt til de parenkymale organer (lever, milt, nyrer).

Trænger ind i BBB, placentabarrieren, udskilt i modermælk.

Metabolisme og udskillelse

Paracetamol metaboliseres primært ved konjugering med efterfølgende udskillelse i urinen. T 1/2 af paracetamol er fra 1,25 til 3 timer. Ca. 85% af dosis udskilles inden for 24 timer.

T 1/2 codein - ca. 2,9 timer. Det udskilles hovedsageligt i urinen. Cirka 90% af dosis elimineres inden for 24 timer.

Indikationer af lægemidlet Unispaz ®

Smertsyndrom med mild og moderat intensitet på grund af inkl. og glatte muskelspasmer:

  • tandpine;
  • hovedpine;
  • smerter i led, muskler
  • neuralgi;
  • ischias;
  • algodismenoré;
  • nyrekolik;
  • spasmer i urinlederen og blæren;
  • galdekolik;
  • tarmkolik;
  • spastisk forstoppelse
  • andre spastiske tilstande i indre organer.
Åbn listen over ICD-10-koder
ICD-10 kodeTegn
K08.8Andre specificerede ændringer i tænderne og deres støtteapparater (inklusive tandpine)
K59.0Forstoppelse
K80Gallesten sygdom [cholelithiasis] (inklusive leverkolik)
K82.8Andre specificerede sygdomme i galdeblæren og cystisk kanal (inklusive dyskinesi)
M25.5Ledsmerter
M54.3Ischias
M79.1Myalgi
M79.2Uspecificeret neuralgi og neuritis
N20Nyrer og urinledersten
N23Renal kolik, uspecificeret
N94.4Primær dysmenoré
N94.5Sekundær dysmenoré
R10.4Andre og uspecificerede mavesmerter (kolik)
R51Hovedpine

Doseringsregime

Lægemidlet tages oralt. En enkelt dosis - 1-2 tabletter, hvis det er nødvendigt, kan du gentage indtagelsen efter 8 timer.For at opnå en hurtig effekt bør lægemidlet ikke tages sammen med mad.

Med et behandlingsforløb i højst 3 dage er den maksimale daglige dosis 6 faner. Ved et langt behandlingsforløb er den maksimale daglige dosis 4 tabletter / dag.

For børn i alderen 6 til 12 år ordineres lægemidlet i en enkelt dosis på 0,5-1 fane. Genanvendelse er mulig efter 10-12 timer, den maksimale daglige dosis er 2 tabletter / dag.

Ældre patienter med normal lever- og nyrefunktion behøver ikke dosisjustering.

I tilfælde af alvorlig nedsat lever- og nyrefunktion skal dosis af lægemidlet reduceres. Ved en glomerulær filtreringshastighed på mindre end 10 ml / min skal intervallet mellem to doser være mere end 12 timer. I denne kategori af patienter er kun lejlighedsvis brug af lægemidlet tilladt.

Den maksimale varighed af behandlingen uden konsultation med en læge er 3 dage.

Side effekt

Fra siden af ​​centralnervesystemet: hovedpine, svimmelhed, døsighed.

Fra det kardiovaskulære system: arteriel hypotension, takykardi, hedeture.

Fra fordøjelsessystemet: kvalme, forstoppelse; sjældent ved høje doser - giftig leverskade.

Fra det hæmatopoietiske system: agranulocytose, trombocytopeni.

Allergiske reaktioner: hududslæt; meget sjældent - bronkospasme, hævelse af næseslimhinden.

Kontraindikationer til brug

  • alvorlig nyresvigt
  • alvorlig leversvigt
  • alvorlig hjertesvigt
  • AV blok II og III grad;
  • åndedrætssvigt
  • bronkial astma;
  • mangel på glucose-6-phosphatdehydrogenase;
  • kronisk alkoholisme
  • stofmisbrug;
  • tilstand efter traumatisk hjerneskade;
  • intrakraniel hypertension;
  • blodsygdomme (trombocytopeni, leukopeni, agranulocytose);
  • samtidig brug af MAO-hæmmere og inden for 14 dage efter deres annullering
  • samtidig brug af lægemidler indeholdende paracetamol;
  • graviditet;
  • amningsperiode
  • overfølsomhed over for lægemiddelkomponenter.

Lægemidlet anvendes med forsigtighed hos patienter med forfatningsmæssig hyperbilirubinæmi (Gilberts syndrom) hos ældre patienter.

Påføring under graviditet og amning

Brug af lægemidlet Unispaz under graviditet og amning er kontraindiceret.

Ansøgning om krænkelser af leverfunktionen

Ved leverinsufficiens skal dosis indstilles individuelt..

Brug af lægemidlet er kontraindiceret ved svær leverinsufficiens.

Ansøgning om nedsat nyrefunktion

Ved nyresvigt skal dosis justeres individuelt..

Brug af lægemidlet er kontraindiceret ved alvorlig nyresvigt.

Anvendelse hos børn

Anvendelse til ældre patienter

specielle instruktioner

Ved brug af stoffet skal patienten udelukke alkoholforbrug.

Ved nyre- og leverinsufficiens skal dosis indstilles individuelt.

Når du bruger stoffet i mere end 3 dage og / eller i høje doser, er det nødvendigt at overvåge billedet af perifert blod og den funktionelle tilstand i leveren (antallet af leukocytter, blodplader, kreatininniveauer og aktiviteten af ​​leverenzymer i blodplasmaet). Kliniske symptomer på en hepatotoksisk virkning begynder at dukke op inden for 48-72 timer efter brug af lægemidlet i høje doser.

Indflydelse på evnen til at føre køretøjer og bruge mekanismer

Spørgsmålet om muligheden for at deltage i aktiviteter, der kræver en øget koncentration af opmærksomhed og hastighed af psykomotoriske reaktioner, bør afgøres efter vurdering af patientens individuelle respons på lægemidlet..

Overdosis

Symptomer: kvalme, opkastning, kredsløbssygdomme, respirationsdepression, giftig leverskade (op til nekrose).

Behandling: gastrisk skylning, afføringsmidler med saltvand. Med alvorlig skade på centralnervesystemet kan det være nødvendigt med mekanisk ventilation, iltforsyning og naloxonadministration for at kontrollere tilstanden.

Lægemiddelinteraktioner

Drotaverin reducerer effekten af ​​levodopa, hvilket gør det muligt at øge rysten og stivheden.

Når paracetamol anvendes sammen med lægemidler, der inducerer leverenzymer (salicylamid, barbiturater, antiepileptika, tricykliske antidepressiva, rifampicin, alkohol), øges koncentrationen af ​​toksiske metabolitter af paracetamol.

Når paracetamol anvendes samtidigt med chloramphenicol, øges halveringstiden for sidstnævnte, og dets toksicitet øges.

Samtidig brug af paracetamol med doxorubicin øger risikoen for leverdysfunktion.

Paracetamol reducerer effekten af ​​urikosuriske lægemidler.

Metoclopramid og domperidon forbedrer absorptionen af ​​paracetamol, mens cholestyramin reducerer det. Ved langvarig brug af lægemidlet øges risikoen for blødning på grund af tilstedeværelsen af ​​paracetamol.

Kodein forbedrer virkningerne af hypnotika, analgetika og beroligende midler.

UNISPAZ

  • Indikationer for brug
  • Anvendelsesmåde
  • Bivirkninger
  • Kontraindikationer
  • Interaktion med andre lægemidler
  • Graviditet
  • Overdosis
  • Opbevaringsforhold
  • Frigør formular
  • Sammensætning

Unispaz er et spasmodisk smertestillende middel. Kombineret lægemiddel, hvis virkning skyldes dets bestanddele. Paracetamol har en analgetisk og antipyretisk virkning, hovedsageligt ved at hæmme syntesen af ​​prostaglandiner i centralnervesystemet og i mindre grad ved perifer virkning, blokering af prostaglandiner og andre aktive stoffer, der stimulerer smertestillende receptorer. Drotaverin, et isoquinolinderivat, har en antispasmodisk virkning på glatte muskler ved at hæmme phosphodiesterase 4, hvilket øger koncentrationen af ​​cAMP, hvilket inaktivering af myosinkinase fører til afslapning af glatte muskler. Drotaverin har også en svag hæmmende virkning på calmodulinafhængige calciumkanaler. Uanset hvilken type autonom innervering, er drotaverin effektiv til glat muskelspasmer. Det virker på glatte muskler, der findes i det vaskulære, gastrointestinale, galde og urogenitale system (indholdet af phosphodiesterase 4 i forskellige væv er forskelligt). Codeine er et centralt virkende antitussiv middel, der også har en smertestillende virkning ved at interagere med opioidreceptorer, der er involveret i transmission af smerteimpulser i centralnervesystemet, forstærker den analgetiske virkning af paracetamol..

Indikationer for brug

Indikationer for brugen af ​​lægemidlet Unispaz er: smertesyndrom med mild og moderat intensitet på grund af inkl. og spasmer med glatte muskler: tandpine; hovedpine; smerter i led, muskler neuralgi; ischias; algodismenoré; nyrekolik; spasmer i urinlederen og blæren; galdekolik; tarmkolik; spastisk forstoppelse andre spastiske tilstande i indre organer.

Anvendelsesmåde

Lægemidlet Unispaz tages oralt. En enkelt dosis - 1-2 tabletter, hvis det er nødvendigt, kan du gentage indtagelsen efter 8 timer.For at opnå en hurtig effekt bør lægemidlet ikke tages sammen med mad.
Med et behandlingsforløb i højst 3 dage er den maksimale daglige dosis 6 faner. Ved et langt behandlingsforløb er den maksimale daglige dosis 4 tabletter / dag.
For børn i alderen 6 til 12 år ordineres lægemidlet i en enkelt dosis på 0,5-1 fane. Genanvendelse er mulig efter 10-12 timer, den maksimale daglige dosis er 2 tabletter / dag.
Ældre patienter med normal lever- og nyrefunktion behøver ikke dosisjustering.
I tilfælde af alvorlig nedsat lever- og nyrefunktion skal dosis af lægemidlet reduceres. Ved en glomerulær filtreringshastighed på mindre end 10 ml / min skal intervallet mellem to doser være mere end 12 timer. I denne kategori af patienter er kun lejlighedsvis brug af lægemidlet tilladt.
Den maksimale varighed af behandlingen uden konsultation med en læge er 3 dage.

Bivirkninger

Bivirkninger ved brug af lægemidlet Unispaz kan forårsage fra centralnervesystemet: hovedpine, svimmelhed, døsighed.
Fra det kardiovaskulære system: arteriel hypotension, takykardi, hedeture.
Fra fordøjelsessystemet: kvalme, forstoppelse; sjældent ved høje doser - giftig leverskade.
Fra det hæmatopoietiske system: agranulocytose, trombocytopeni.
Allergiske reaktioner: hududslæt; meget sjældent - bronkospasme, hævelse af næseslimhinden.

Kontraindikationer

Kontraindikationer for brugen af ​​lægemidlet Unispaz er: alvorlig nyresvigt; alvorlig leversvigt alvorlig hjertesvigt AV blok II og III grad; åndedrætssvigt bronkial astma; mangel på glucose-6-phosphatdehydrogenase; kronisk alkoholisme stofmisbrug; tilstand efter traumatisk hjerneskade; intrakraniel hypertension; blodsygdomme (trombocytopeni, leukopeni, agranulocytose); samtidig brug af MAO-hæmmere og inden for 14 dage efter deres annullering samtidig brug af lægemidler indeholdende paracetamol;
graviditet; amningsperiode overfølsomhed over for lægemiddelkomponenter.
Lægemidlet anvendes med forsigtighed hos patienter med forfatningsmæssig hyperbilirubinæmi (Gilberts syndrom) hos ældre patienter.

Interaktion med andre lægemidler

Drotaverin reducerer effekten af ​​levodopa, hvilket gør det muligt at øge rysten og stivheden.
Når paracetamol anvendes sammen med lægemidler, der inducerer leverenzymer (salicylamid, barbiturater, antiepileptika, tricykliske antidepressiva, rifampicin, alkohol), øges koncentrationen af ​​toksiske metabolitter af paracetamol.
Når paracetamol anvendes samtidigt med chloramphenicol, øges halveringstiden for sidstnævnte, og dets toksicitet øges.
Samtidig brug af paracetamol med doxorubicin øger risikoen for leverdysfunktion.
Paracetamol reducerer effekten af ​​urikosuriske lægemidler.
Metoclopramid og domperidon forbedrer absorptionen af ​​paracetamol, mens cholestyramin reducerer det. Ved langvarig brug af lægemidlet øges risikoen for blødning på grund af tilstedeværelsen af ​​paracetamol.
Kodein forbedrer virkningerne af hypnotika, analgetika og beroligende midler.

Graviditet

Brug af lægemidlet Unispaz under graviditet og amning er kontraindiceret.

Overdosis

Symptomer på en overdosis af lægemidlet Unispaz: kvalme, opkastning, kredsløbssygdomme, respirationsdepression, giftig leverskade (op til nekrose).
Behandling: gastrisk skylning, afføringsmidler med saltvand. Med alvorlig skade på centralnervesystemet kan det være nødvendigt med mekanisk ventilation, iltforsyning og naloxonadministration for at kontrollere tilstanden.

Opbevaringsforhold

Lægemidlet Unispaz skal opbevares utilgængeligt for børn ved en temperatur, der ikke overstiger 30 ° С.

Frigør formular

Tabletterne er brunrosa i farve med mørke og lyse pletter, aflange, med en risiko på den ene side.

Sammensætning

1 fane. indeholder: paracetamol 500 mg, drotaverinhydrochlorid 40 mg, codeinfosfat 8 mg.
Hjælpestoffer: majsstivelse, povidon, forgelatineret majsstivelse, magnesiumstearat, oprenset talkum, crospovidon, mikrokrystallinsk cellulose, jernfarvestof rød oxid.

Unispaz

Lægemidlet Unispaz er et smertestillende middel
Kombineret lægemiddel, hvis virkning skyldes dets bestanddele.
Paracetamol har en analgetisk og antipyretisk virkning, hovedsageligt ved at hæmme syntesen af ​​prostaglandiner i centralnervesystemet og i mindre grad ved perifer virkning, blokering af prostaglandiner og andre aktive stoffer, der stimulerer smertereceptorer. Drotaverin er et isoquinolinderivat med en antispasmodisk virkning på glatte muskler (hæmning af enzymet phosphodiesterase IV, en stigning i koncentrationen af ​​cAMP, som inaktiverer enzymet myosinkinase fører til afslapning af glatte muskler). Drotaverin har også en svag hæmmende virkning på calmodulinafhængige calciumkanaler. Uanset hvilken type autonom innervering, er drotaverin effektiv til glat muskelspasmer. Det virker på glatte muskler, der findes i det vaskulære, gastrointestinale, galde og urogenitale system (indholdet af phosphodiesterase IV i forskellige væv er forskelligt). Kodein er et centralt virkende antitussiv middel, der også har en smertestillende virkning ved at interagere med opiatreceptorer, der er involveret i transmission af smerteimpulser til centralnervesystemet. Har sin egen smertestillende virkning og forstærker virkningen af ​​paracetamol.
Farmakokinetik
Paracetamol absorberes hurtigt i mave-tarmkanalen og distribueres til de fleste organer og væv. Halveringstiden er fra 1,25 til 3 timer. Det metaboliseres hovedsageligt ved konjugation med efterfølgende udskillelse af metabolitter gennem nyrerne. Cirka 85% af en oral dosis elimineres inden for 24 timer. Kodein absorberes hurtigt i mave-tarmkanalen, fordelt i de fleste organer og væv, hovedsageligt i parenkymale organer (lever, milt, nyrer). Gennemtrænger blod-hjerne-barrieren, placenta, fordeles i modermælken. Halveringstiden for codein er ca. 2,9 timer. Det udskilles hovedsageligt af nyrerne. Cirka 90% af en oral dosis elimineres inden for 24 timer.

Indikationer til brug:
Lægemidlet Unispaz er beregnet til at eliminere smertesyndrom med mild og moderat intensitet: (tandpine og hovedpine, smerter i led, muskler, neuralgi, ischias, tilbagevendende smerte hos kvinder), forårsaget blandt andet af spasmer i glatte muskler (nyrekolik, urinvejsspasmer og blære, galdekolik, tarmkolik, spastisk forstoppelse og andre spastiske tilstande i indre organer).

Anvendelsesmåde:
Lægemidlet Unispaz anbefales at bruge 1-2 tabletter ad gangen, hvis det er nødvendigt, kan du gentage modtagelsen efter 8 timer.

Ved et kort behandlingsforløb (ikke mere end 3 dage) er den maksimale daglige dosis 6 tabletter, med en lang løbetid bør den ikke overstige 4 tabletter om dagen. For at opnå en hurtig effekt bør stoffet ikke tages sammen med mad..
For børn i alderen 6 til 12 år ordineres lægemidlet i en enkelt dosis på 1 / 2-1 tablet. Genbrug af lægemidlet er muligt efter 10-12 timer, den maksimale dosis er 2 tabletter om dagen..
Ældre patienter med normal lever- og nyrefunktion behøver ikke dosisjustering.
Ved alvorligt nedsat lever- og nyrefunktion skal dosis af lægemidlet reduceres. Hvis den glomerulære filtreringshastighed er mindre end 10 ml / min, bør tiden mellem to doser tage mere end 12 timer. I denne kategori af patienter er kun lejlighedsvis brug af stoffet tilladt. Den maksimale varighed af behandlingen uden konsultation med en læge er 3 dage.

Bivirkninger:
Fra nervesystemet: hovedpine, svimmelhed, døsighed.
Fra det kardiovaskulære system: arteriel hypotension, takykardi, hedeture.
Fra mave-tarmkanalen: kvalme, forstoppelse, sjældent (med høje doser) - giftig leverskade.
Fra det hæmatopoietiske system: agranulocytose, trombocytopeni.
Allergiske reaktioner: hududslæt, meget sjældent - bronkospasme, hævelse af næseslimhinden.

Kontraindikationer:
Kontraindikationer for brugen af ​​lægemidlet Unispaz er: overfølsomhed, svær nyre- og leversvigt, svær hjertesvigt, atrioventrikulær blok II-III grad, åndedrætssvigt, bronkialastma, mangel på glukose-6-fosfatdehydrogenase, kronisk alkoholisme og stofmisbrug, tilstand efter kranial traume, intrakraniel hypertension, blodsygdomme (trombocytopeni, leukopeni, agranulocytose), behandling med MAO-hæmmere (inden for 14 dage), samtidig brug af andre lægemidler indeholdende paracetamol; børns alder (op til 6 år), graviditet og amning.
Lægemidlet ordineres med forsigtighed til patienter med forfatningsmæssig hyperbilirubinæmi (Gilberts syndrom) og ældre patienter.

Graviditet:
Det er kontraindiceret at tage stoffet Unispaz under graviditeten.

Interaktion med andre lægemidler:
Drotaverin reducerer effekten af ​​levodopa (rysten og stivheden kan øges).
Når paracetamol anvendes sammen med lægemidler, der inducerer leverenzymer (salicylamid, barbiturater, antiepileptiske, tricykliske antidepressiva, alkohol, rifampicin), øges koncentrationen af ​​toksiske metabolitter af paracetamol.
Når paracetamol anvendes samtidigt med chloramphenicol, øges halveringstiden for sidstnævnte, og dets toksicitet øges.
Samtidig brug af paracetamol og doxirubicin øger risikoen for leverdysfunktion.
Paracetamol reducerer effekten af ​​urikosuriske lægemidler.
Metoclopramid og domperidon forbedrer absorptionen af ​​paracetamol, mens cholestyramin reducerer det. Ved langvarig brug af lægemidlet øges risikoen for blødning på grund af tilstedeværelsen af ​​paracetamol.
Kodein forbedrer virkningerne af hypnotika, analgetika og beroligende midler.

Overdosis:
Symptomer på overdosering med Unispaz: kvalme, opkastning, kredsløbssygdomme og respirationsdepression, giftig leverskade, op til udvikling af nekrose.
Behandling: gastrisk skylning, afføringsmidler med saltvand. For alvorlige CNS-skader kan det være nødvendigt med assisteret ventilation og iltforsyning og naloxon for at kontrollere tilstanden.

Opbevaringsbetingelser:
Opbevares på et tørt sted ved en temperatur, der ikke overstiger 30 ° С.
Opbevares utilgængeligt for børn.

Frigivelsesformular:
Unispaz - tabletter.
6 tabletter i blister AL / AL; 2 blærer (12 tabletter).

Sammensætning:
1 tablet Unispaz indeholder aktive stoffer:
Paracetamol …………………………………. 500 mg
Drotaverinhydrochlorid …………………. 40,0 mg
Kodeinfosfat …………………. …………….8,0 mg
Hjælpestoffer: majsstivelse, povidon, forgelatineret majsstivelse, magnesiumstearat, oprenset talkum, crospovidon, mikrokrystallinsk cellulose, farvestof: jernoxidrød.

Derudover:
Når man tager stoffet Unispaz, er indtagelse af alkoholholdige drikkevarer forbudt. Ved nyre- og leverinsufficiens skal dosis indstilles individuelt. Når du bruger lægemidlet i mere end 3 dage og / eller høje doser, er det nødvendigt at kontrollere billedet af perifert blod og den funktionelle tilstand i leveren (antallet af leukocytter, blodplader såvel som niveauet af kreatinin og aktiviteten af ​​"leverenzymer" i blodet). Kliniske og laboratoriesymptomer på en hepatotoksisk virkning begynder at dukke op inden for 48 - 72 timer efter at have taget store doser af lægemidlet.
Indflydelse på evnen til at føre køretøjer og bruge mekanismer.
Spørgsmålet om muligheden for at deltage i aktiviteter, der kræver øget koncentration af opmærksomhed og hastighed af psykomotoriske reaktioner, skal løses efter vurdering af patientens individuelle respons på lægemidlet..

For Mere Information Om Migræne