Panadol

Andre former for frigivelse:

"PANADOL": sammensætning

Den aktive ingrediens er paracetamol, en pulverinhibitor. Lindrer smerter og reducerer feber.

Yderligere komponenter i brusetabletter:

  • Sorbitol;
  • natriumsaccharin;
  • natriumbicarbonat (bagepulver);
  • Antiseptisk, vandopløselig - povidon;
  • Surfaktant natriumlaurylsulfat;
  • Et mildt afføringsmiddel, der reducerer dannelsen af ​​gas i tarmene - dimethikon;
  • Citronsyre, som giver drikken en sur smag;
  • Surhedsregulator natriumcarbonat.

Hjælpestoffer i hårdt overtrukne tabletter:

  1. majsstivelse majs;
  2. povidon;
  3. talkum;
  4. stearinsyre;
  5. aromatisering triacetin;
  6. hypromellose.

Yderligere ingredienser giver lægemidlets lange holdbarhed og letter dets absorption. De reagerer ikke med hinanden, de er sikre for mennesker. Effekten af ​​hovedkomponenten i ekstra tabletter understøttes af inklusionen af ​​65 mg koffein i sammensætningen, i interaktion med hvilken lægemidlets farmakologiske effekt forbedres. Tabletter i blærer fremstilles af det britiske farmaceutiske selskab GlaxoSmithKline plc i to former - overtrukne piller (12 stk. Hver) og opløselig brusende (2 stk. Hver) i samme dosis på 500 milligram.

Hvordan påvirker det kroppen? (Farmakodynamik)

På grund af paracetamol blokerer lægemidlet dannelsen af ​​kemiske forbindelser i hjernen - prostaglandiner. De ændrer arbejdet med smertereceptorer og reducerer deres følsomhed over for stoffer, der forårsager smerte. Den aktive komponent virker på hypotolamus (hjernens struktur), centrum for temperaturregulering, der er placeret i den. Når der er mange prostaglandiner i blodet (de syntetiseres aktivt under enhver inflammatorisk proces, allergisk reaktion), hæver det termoregulerende center kropstemperaturen. Når antallet falder, falder temperaturen til normale værdier. 500 mg af det aktive stof kommer ind i blodbanen inden for 10 minutter efter indtagelse, efter en times koncentration når værdier, hvor en konkret effekt opstår. To timer efter indtagelse bliver koncentrationen maksimal. Ved interaktion med koffein forstærkes effekten af ​​paracetamol. Når det kombineres med rifampicin, alkohol eller barbiturater, er effekten af ​​den aktive ingrediens svækket. Den aktive ingrediens forbedrer effekten af ​​antikoagulantia - lægemidler, der forhindrer blodpropper.

Vigtig! Lægemidlet har ikke en terapeutisk virkning, men letter kun sygdomsforløbet og dets manifestationer i form af varme eller smerte.

Indikationer til brug:

Tabletter anbefales at tage, når:

  • temperaturstigning over 38 ° C;
  • smerter ved forskellige etymologier (migræne, menstruation, tandpine, muskelsmerter og andre).

Valget af doseringsform - konventionelle piller eller brusetabletter - afhænger kun af personlig præference: mængden af ​​aktivt stof i de to typer tabletter er den samme. I henhold til instruktionerne til brug af Panadol tabletter kan du ikke tage mere end 3 dage i træk uden lægens råd.

At tage medicin er kontraindiceret:

  • i graviditetens første trimester;
  • alkoholikere;
  • allergikere, der har en patologisk reaktion på paracetamol eller yderligere komponenter i tabletterne;
  • mennesker med utilstrækkelig leverfunktion, nyrefunktion;
  • patienter med anæmi
  • børn under 6 år.

I tilfælde af en overdosis som følge af en overtrædelse af de foreskrevne doser kan følgende udvikle sig:

  • methemoglobinæmi: en stor mængde hæmoglobin vises i erythrocytter, som ikke er i stand til at bære iltatomer;
  • anæmi
  • forstyrrelse af nyrerne eller leveren op til svær funktionel svigt.

"PANADOL" (tabletter): brugsanvisning

  • Paracetamol er et lægemiddel til symptomatisk behandling, så det bør ikke tages i løbet, men efter behov.
  • Intervallet mellem to doser skal være mindst 4 timer.
  • Den maksimale daglige dosis for en voksen er 4 gram. Hvis det overskrides, vil der forekomme en overdosis..

Hvordan man tager det rigtigt?

Tilladt dosis til voksne:

  • med en vægt på mindre end 80 kg er 0,5 gram (en tablet) nok til en dosis;
  • med en vægt på mere end 80 kg - dobbelt så enkelt dosis
  • med en vægt på 40 kg eller derunder - reducer til 250 mg.

Tabletterne tages efter behov, uanset mad:

  1. Den brusetablet opløses i 100 ml kogt vand ved stuetemperatur. Den resulterende opløsning er fuld.
  2. Den filmovertrukne tablet tages med 100-200 ml vand.
  3. Virkningen af ​​lægemidlet varer 4-6 timer.
  4. Hvis smerten vedvarer inden for 2 til 3 timer, anbefales det at kontakte en læge.

"PANADOL": pris (tabletter)

Medicinen udleveres uden recept fra en læge. Afhængigt af frigivelsesformen, markeringen af ​​apotekskæden, salgsområdet, tilføjes prisen på Panadol-tabletter. Så for eksempel koster massivt overtrukne piller:

  • WER.RU - 39 rubler;
  • Eurofarm - 38,50 rubler;
  • Dialog - 39 rubler;
  • IPK apotek - 41 rubler;
  • Apotek - 37 rubler.

Brusetabletter i mængden af ​​12 stykker kan købes til prisen:

  • Eurofarm - 60 rubler;
  • Dialog - 70 rubler;
  • IFC-apotek - 73,80 rubler;
  • Maksavit - 63 rubler;
  • Apotek - 49,50 rubler.

"PANADOL": billigere analoger

Panadol har et lille antal billige analoger. De fleste lægemidler, der virker på basis af det samme aktive stof, er praktisk talt i samme prisniche. Disse inkluderer:

Paracetamol - Russisk-fremstillede tabletter, der har antipyretisk og smertestillende virkning. 500 mg smertestillende middel lindrer smerter af forskellig oprindelse og høj feber. Pris - fra 5 rubler.

Nurofen er en importeret medicin i tabletform, der fungerer som et smertestillende middel og febernedsættende på grund af det aktive stof - ibuprofen. Pris - fra 84 rubler.

Solpadein er et lægemiddel fra den irske lægemiddelindustri, der ud over paracetamol indeholder koffein og kodein, hvilket forbedrer dets virkning. Det er et effektivt smertestillende middel og har antipyretisk, antitussiv virkning. Pris - 83 rubler.

Pentalgin er et husholdningslægemiddel baseret på paracetamol, drotaverin, koffein og andre komponenter. Det har en effektiv smertestillende, antipyretisk og antiinflammatorisk virkning. Pris - 74 rubler.

Coldrex er et irsk stof. Indeholder ud over paracetamol stoffer som koffein, ascorbinsyre og phenylephrin. Det bruges til at lindre symptomerne på SARS og forkølelse. Pris - 201 rubler.

"PANADOL": anmeldelser

Manden klagede over ondt i halsen og derefter hovedpine. Og da han er tilbøjelig til ikke at være opmærksom på sit helbred og sjældent klager, mobiliserede jeg straks. Lægen rådede til at tage Panadol ud over anden medicin og til tiden. Hvis jeg ikke havde gået glip af det. som lægen senere sagde, kunne det have ført til alvorlige komplikationer. Dette lægemiddel har en ret god effekt. Panadol viste sig kun at være en frelse, kompositionen er vidunderlig. Der var slet ingen bivirkninger, allergier, individuel intolerance og andre negative virkninger. Lindrer ubehag hurtigt nok, og vigtigst af alt i lang tid! Ægtefællens tilstand er naturligvis forbedret. Nu er "Panadol" i førstehjælpskassen bare et pligtværktøj.

Jeg prøvede Panadol for et par år siden. Derefter fik jeg en meget dårlig forkølelse, ud over de sædvanlige symptomer havde jeg en forfærdelig hovedpine, jeg havde en høj temperatur, men jeg kunne ikke gå på sygefravær på det tidspunkt. Jeg forsøgte at løse problemet alene med forskellige bedstemors opskrifter, men det lette ikke længe. Generelt varede alt dette, indtil apotekeren overtalte mig til at tage Panadol-tabletter i et andet apotek. Om aftenen efter at have taget det blev det mærkbart lettere for mig, jeg går på arbejde og tager mere medicin til influenza parallelt. Nogle gange ruller det om aftenen, men efter "Panadol" generer smerte og temperatur ikke mig.

Panadol® (500 mg)

Instruktioner

  • Russisk
  • қazaқsha

Handelsnavn

Internationalt ikke-navnebeskyttet navn

Doseringsform

Filmovertrukne tabletter 500 mg

Sammensætning

En tablet indeholder

aktivt stof - paracetamol 500 mg

hjælpestoffer: majsstivelse, forgelatineret stivelse (opløselig), povidon (K 25), kaliumsorbat, talkum, stearinsyre, renset vand. Filmskalsammensætning: hydroxypropylmethylcellulose 15 CPS, triacetin.

Beskrivelse

Filmovertrukne tabletter, hvide, kapselformede, med flade kanter, markeret med et trekantet logo på den ene side og en linje på den anden.

Farmakoterapeutisk gruppe

Analgetika. Andre analgetika-antipyretika. Anilides. Paracetamol

ATX-kode N02BE01

Farmakologiske egenskaber

Farmakokinetik

Paracetamol absorberes hurtigt og næsten fuldstændigt fra mave-tarmkanalen. Den maksimale koncentration i blodplasma nås efter 30-60 minutter. Halveringstiden er 1-4 timer, når den tages i terapeutiske doser. Det fordeles jævnt i alle kropsvæsker. Plasmaproteinbinding er variabel, fra 20 til 30% af lægemidlet binder i tilfælde af akut forgiftning. Når det tages i terapeutiske doser, udskilles 90-100% af lægemidlet i urinen den første dag. Hovedmængden af ​​paracetamol udskilles efter konjugation i leveren, 5% - uændret.

Farmakodynamik

Paracetamol er et antipyretisk smertestillende middel. Det har en smertestillende og antipyretisk virkning ved at undertrykke syntesen af ​​prostaglandiner i hypothalamus. Fraværet af en blokerende virkning på syntesen af ​​prostaglandiner i perifert væv bestemmer fraværet af en negativ effekt på slimhinden i mave-tarmkanalen. I denne henseende er det især tilrådeligt at bruge paracetamol hos patienter, for hvem undertrykkelse af prostaglandinsyntese i perifert væv er uønsket, for eksempel hvis der tidligere har været gastrointestinal blødning eller hos ældre patienter..

Indikationer for brug

- hovedpine, migræne, tandpine, smerter efter tandekstraktion eller andre tandprocedurer, smerter i led og muskler, feber og smerter efter vaccination, ondt i halsen, smertefulde perioder, smerter i slidgigt, feberreduktion.

Administration og dosering

Voksne (inklusive ældre) og børn 12 år og derover: 500-1000 mg (1-2 tabletter) hver 4-6 timer efter behov. Intervallet mellem doser er mindst 4 timer. Den maksimale daglige dosis er 4000 mg (8 tabletter).

Børn (6-11 år): 250-500 mg (½ - 1 tablet) hver 4-6 timer efter behov. Intervallet mellem doser er mindst 4 timer. Den maksimale daglige dosis er 60 mg / kg af barnets kropsvægt opdelt i enkeltdoser på 10-15 mg / kg i 24 timer. En enkelt dosis kan tages højst 4 gange inden for 24 timer. Den maksimale varighed af brug uden recept og lægebehandling - 3 dage.

Søg lægehjælp, hvis symptomerne vedvarer.

Overskrid ikke den angivne dosis.

Tag ikke samtidigt med andre paracetamolholdige lægemidler.

Panadol

Panadol: brugsanvisning og anmeldelser

Latinsk navn: Panadol

ATX-kode: N02BE01

Aktiv ingrediens: paracetamol (paracetamol)

Producent: GlaxoSmithKline Dungarvan (Irland), Famar S. A. (Grækenland)

Beskrivelse og foto opdateret: 27.08.2019

Priser på apoteker: fra 36 rubler.

Panadol er et lægemiddel, der har smertestillende og antipyretisk virkning.

Frigør form og sammensætning

Doseringsformer af frigivelse af Panadol:

  • Dispergerbare tabletter (opløselige): flade, omkring omkredsen - med en skrå kant, hvid; på den ene side - risiko på begge sider af tabletten kan overfladen være noget ru (i laminerede strimler på 2 eller 4 stk., 6 eller 12 strimler i en papkasse);
  • Filmovertrukne tabletter: kapselformet med en flad kant, hvid; på den ene side - præget "PANADOL" på den anden - risiko (i blisterpakninger på 6 eller 12 stk., 1 eller 2 blisterpakninger i en papkasse).

Hver pakke indeholder også instruktioner til brug af Panadol.

Sammensætning af 1 dispergerbar tablet:

  • Aktiv ingrediens: paracetamol - 0,5 g;
  • Yderligere komponenter: citronsyre, natriumbicarbonat, natriumsaccharinat, sorbitol, natriumcarbonat, povidon, natriumlaurylsulfat, dimethikon.

Sammensætning af 1 filmovertrukken tablet:

  • Aktiv ingrediens: paracetamol - 0,5 g;
  • Yderligere ingredienser: talkum, hypromellose, forgelatineret og majsstivelse, triacetin, povidon, kaliumsorbat, stearinsyre.

Farmakologiske egenskaber

Farmakodynamik

Panadol er et antipyretisk smertestillende middel. Det har antipyretisk og smertestillende virkning. Ved at virke på centrene for termoregulering og smerte blokerer det COX-1 og COX-2 (cyclooxygenase-1 og -2), hovedsageligt i centralnervesystemet.

Næsten ingen antiinflammatoriske egenskaber. Fører ikke til irritation af mave / tarmslimhinden. Påvirker ikke syntesen af ​​prostaglandiner i perifere væv og påvirker derfor ikke vand-saltmetabolisme.

Farmakokinetik

Paracetamol har høj absorption, Cmaks (maksimal koncentration af stoffet) er 0,005-0,02 mg / ml, tiden til at nå det er 30-120 minutter.

Binder til plasmaproteiner i et niveau på 15%. Stoffet krydser blod-hjerne-barrieren. Op til 1% af den dosis paracetamol, der tages af en ammende mor, findes i modermælk. Den terapeutisk effektive plasmakoncentration af stoffet opnås, når den anvendes i en dosis på 10-15 mg / kg.

Metabolisme forekommer i leveren (fra 90 til 95%): 80% af dosis indgår i konjugationsreaktioner med glucuronsyre og sulfater efterfulgt af dannelsen af ​​inaktive metabolitter; 17% af dosen gennemgår hydroxylering, hvilket resulterer i dannelsen af ​​8 aktive metabolitter, som derefter konjugeres med glutathion til dannelse af allerede inaktive metabolitter. I tilfælde af mangel på glutathion kan disse metabolitter føre til blokering af enzymsystemerne i hepatocytter og deres nekrose.

Også isoenzymet CYP 2E1 er involveret i stoffets stofskifte..

T1/2 (halveringstid) er 1-4 timer. Udskillelse udføres af nyrerne i form af metabolitter, hovedsageligt konjugater, kun 3% af dosis udskilles uændret.

Hos ældre patienter falder clearance af lægemidlet, mens der er en stigning i T1/2.

Indikationer for brug

Panadol tabletter ordineres til symptomatisk behandling af følgende tilstande / sygdomme:

  • Febrilt syndrom, herunder feber med forkølelse og influenza (som antipyretisk middel)
  • Smertsyndrom inklusive migræne, smertefulde perioder, muskelsmerter, tandpine, hovedpine, lændesmerter og halssmerter (som smertestillende middel).

Lægemidlet er beregnet til at reducere sværhedsgraden af ​​smerte på tidspunktet for påføring, det har ingen effekt på sygdommens progression.

Kontraindikationer

  • Alder op til 6 år
  • Overfølsomhed over for lægemiddelkomponenter.

Relativ (Panadols udnævnelse kræver forsigtighed i nærvær af følgende tilstande / sygdomme):

  • Viral hepatitis;
  • Godartet hyperbilirubinæmi (inklusive Gilberts syndrom)
  • Mangel på glucose-6-phosphatdehydrogenase;
  • Lever- og nyresvigt
  • Alkoholisk leverskade og alkoholisme;
  • Perioden af ​​graviditet og amning;
  • Ældre alder.

Panadol, brugsanvisning: metode og dosering

Panadol skal tages oralt. Dispergerbare tabletter skal opløses i vand inden indtagelse (volumen - ikke mindre end 100 ml); filmovertrukne tabletter med vand.

Anbefalede doser af Panadol (intervallet mellem doser af en enkelt dosis bør ikke være mindre end 4 timer):

  • Voksne (inklusive ældre patienter): op til 4 gange om dagen, 0,5-1 g; maksimalt pr. dag - 4 g;
  • Børn 9-12 år: op til 4 gange om dagen, 0,5 g; maksimalt pr. dag - 2 g;
  • Børn 6-9 år: 3-4 gange om dagen, 0,25 g; maksimalt pr. dag - 1 g.

Varigheden af ​​forløbet af Panadol uden lægeligt tilsyn med anæstesi bør ikke overstige 5 dage som et antipyretisk middel - 3 dage. Eventuelle ændringer i det anbefalede doseringsregime bør drøftes med din læge..

Bivirkninger

Hvis det anbefalede doseringsregime overholdes, tolereres Panadol som regel godt..

Mulige bivirkninger:

  • Allergiske reaktioner: undertiden - hududslæt, kløe, angioødem;
  • Hæmatopoietisk system: sjældent - anæmi, trombocytopeni, øget mængde methemoglobin i blodet (methemoglobinæmi);
  • Urinvejene: ved langvarig brug af høje doser - nyrekolik, papillær nekrose, uspecifik bakteriuri, interstitiel nefritis.

Overdosis

Lægemidlet bør kun tages i de doser, der anbefales i instruktionerne. Hvis doseringen af ​​Panadol overskrides, selvom der ikke er en forringelse af trivsel, er det nødvendigt straks at søge lægehjælp, da der er stor sandsynlighed for alvorlig forsinket leverskade.

Hos voksne kan leverskader observeres med en dosis på 10 g paracetamol. Brug af lægemidlet i en dosis på 5 g eller mere kan forårsage leverskade hos patienter med yderligere risikofaktorer, som inkluderer:

  • langvarig terapi med følgende lægemidler: carbamazepin, phenobarbital, phenytoin, primidon, rifampicin, perikonpræparater eller andre lægemidler, der stimulerer leverenzymer;
  • den sandsynlige tilstedeværelse af glutathionmangel (bemærket på baggrund af underernæring, cystisk fibrose, HIV-infektion, sult, udmattelse);
  • regelmæssigt alkoholmisbrug.

Akut forgiftning manifesteres ved symptomer som mavesmerter, opkastning, kvalme, hudblekhed, svedtendens. 1-2 dage efter en overdosis bestemmes tegn på leverskade (i form af smerter i leveren, øget aktivitet af leverenzymer). I svære tilfælde observeres leversvigt, der kan være akut nyresvigt med tubulær nekrose (muligvis i fravær af alvorlig leverskade), encephalopati, pancreatitis, arytmi og koma. Udviklingen af ​​en hepatotoksisk virkning hos voksne manifesteres, når paracetamol tages i en dosis, der overstiger 10 g.

Terapi: Annullering af Panadol. Du skal straks søge lægehjælp. Viser gastrisk skylning og brugen af ​​enterosorbenter (polyphepan, aktivt kul). Donatorer til SH-grupper og forløbere for glutathionsyntese administreres: 8-9 timer efter overdosering - methionin, 12 timer senere - N-acetylcystein.

Afhængig af koncentrationen af ​​stoffet i blodet samt den tid, der er gået efter indtagelse af lægemidlet, skal du bestemme behovet for yderligere terapeutiske foranstaltninger (fortsat administration af methionin, intravenøs administration af N-acetylcystein).

I tilfælde af alvorlige overtrædelser af leverfunktionen, 24 timer efter indtagelse af paracetamol, bør behandlingen udføres i samarbejde med specialister fra en specialiseret afdeling for leversygdomme eller et toksikologisk center.

specielle instruktioner

Ved ordination af et langt forløb i høje doser skal blodbilledet overvåges.

Kun under medicinsk overvågning og med forsigtighed ordineres Panadol til sygdomme i nyrerne eller leveren samtidig med antiemetiske lægemidler (metoclopramid, domperidon) såvel som lægemidler, der sænker blodkolesterolniveauer (kolestyramin).

For at undgå giftig leverskade bør du ikke kombinere brugen af ​​Panadol og alkoholholdige drikkevarer..

I tilfælde, hvor der er behov for daglig indtagelse af smertestillende midler, kan paracetamol kun kombineres med antikoagulantia lejlighedsvis.

Lægen skal advares om at tage Panadol i tilfælde af en analyse for at bestemme niveauet af glukose og urinsyre i blodet.

Påføring under graviditet og amning

Panadol ordineres med forsigtighed under graviditet / amning.

Pædiatrisk anvendelse

Panadol-behandling til patienter under 6 år er kontraindiceret.

Med nedsat nyrefunktion

Ved nyresvigt skal terapi udføres under lægeligt tilsyn..

Til krænkelser af leverfunktionen

Ved leversvigt skal terapi udføres under lægeligt tilsyn..

Brug til ældre

Ældre patienter ordineres Panadol-tabletter med forsigtighed.

Lægemiddelinteraktioner

Samtidig langvarig brug af paracetamol med nogle lægemidler kan føre til udviklingen af ​​følgende handlinger:

  • Indirekte antikoagulantia (warfarin og andre coumariner): sandsynligheden for blødning øges;
  • Salicylater: øger risikoen for blære- eller nyrekræft;
  • Andre ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler: øget risiko for forværring af nyresvigt (debut i slutstadiet), nyre papillær nekrose og "analgetisk" nefropati.

Ved kombineret brug af Panadol med visse stoffer / præparater kan følgende virkninger observeres:

  • Ethanol: sandsynligheden for at udvikle akut pancreatitis øges;
  • Metoclopramid, domperidon: absorptionshastigheden af ​​paracetamol øges;
  • Diflunisal: sandsynligheden for at udvikle hepatotoksicitet og plasmakoncentrationen af ​​det aktive stof Panadol øges;
  • Induktorer af mikrosomale oxidationsenzymer i leveren (ethanol, phenytoin, flumecinol, barbiturater, carbamazepin, tricykliske antidepressiva, rifampicin, zidovudin, phenytoin, phenylbutazon): overdosering øger sandsynligheden for hepatotoksisk virkning;
  • Myelotoksiske stoffer: manifestationerne af Panadols hæmatotoksicitet øges;
  • Urikosuriske lægemidler: deres aktivitet falder;
  • Hæmmere af mikrosomal oxidation (cimetidin): risikoen for hepatotoksisk virkning aftager;
  • Cholestyramin: absorptionshastigheden af ​​paracetamol falder.

Analoger

Panadolanaloger er: Paracetamol, Paracetamol MS, Panadol Active, Strimol, Efferalgan, Prohodol, Perfalgan, Tsefekon D.

Vilkår og betingelser for opbevaring

Opbevares utilgængeligt for børn ved temperaturer op til 25 ° C.

  • Dispergerbare tabletter - 4 år;
  • Filmovertrukne tabletter - 5 år.

Betingelser for udlevering fra apoteker

Fås uden recept.

Anmeldelser om Panadol

De fleste anmeldelser om Panadola er positive. Patienter beskriver det som et billigt middel, der effektivt lindrer smerte og reducerer kropstemperaturen. Udviklingen af ​​bivirkninger rapporteres sjældent. Der er anmeldelser, at med svær smerte har stoffet en utilstrækkelig smertestillende virkning.

Pris for Panadol på apoteker

Den omtrentlige pris for Panadol er (12 stk. I en pakke):

  • overtrukne tabletter - 33-51 rubler;
  • opløselige tabletter - 53-55 rubler.

Panadol

Panadol er et lægemiddel, der tilhører gruppen af ​​ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler. Panadol bruges til at reducere forhøjet kropstemperatur. Derudover har dette middel en smertestillende virkning..

Den antiinflammatoriske virkning af lægemidlet er svag på grund af det faktum, at paracetamol inaktiveres af cellulære peroxidaser. Den smertestillende og antipyretiske virkning af lægemidlet udføres ved at reducere mængden af ​​prostaglandiner i centralnervesystemet.

I denne artikel vil vi overveje, hvorfor læger ordinerer Panadol, herunder brugsanvisning, analoger og priser for dette lægemiddel på apoteker. Ægte ANMELDELSER af personer, der allerede har brugt Panadol, kan læses i kommentarerne.

Sammensætning og form for frigivelse

Panadol fås i tabletform: opløselige Panadol-tabletter og filmovertrukne tabletter.

  • En tablet indeholder 500 mg paracetamol.
  • Yderligere komponenter: citronsyre, natriumbicarbonat, natriumsaccharinat, sorbitol, natriumcarbonat, povidon, natriumlaurylsulfat, dimethikon.

Klinisk og farmakologisk gruppe: analgetisk-antipyretisk.

Hvad Panadol hjælper med?

Panadol anvendes til symptomatisk behandling:

  • Smertsyndrom: smertefulde perioder, muskelsmerter, rygsmerter, ondt i halsen, tandpine, migræne, hovedpine;
  • Febersyndrom: øget kropstemperatur med forkølelse og influenza (som antipyretisk middel).

Lægemidlet påvirker ikke sygdommens progression og er beregnet til at reducere smerte og reducere temperaturen på applikationstidspunktet.

farmakologisk virkning

Analgetisk febernedsættende. Det har en smertestillende og antipyretisk virkning. Blokerer COX-1 og COX-2 hovedsageligt i centralnervesystemet og påvirker centrene for smerte og termoregulering. Den antiinflammatoriske virkning er næsten fraværende. Forårsager ikke irritation af mave- og tarmslimhinden. Påvirker ikke vand-saltmetabolisme, da det ikke påvirker syntesen af ​​prostaglandiner i perifere væv.

Brugsanvisning

Omtrentlig brugsplan og dosering af Panadol i tabletform:

  • For voksne (inklusive ældre) ordineres lægemidlet med 500 mg-1 g (1-2 tabletter) op til 4 gange / dag, hvis det er nødvendigt. Intervallet mellem doser er mindst 4 timer, en enkelt dosis (2 tabletter) kan ikke tages mere end 4 gange (8 tabletter) inden for 24 timer.
  • Børn i alderen 6-9 år ordineres 1/2 fane. 3-4 gange / dag, hvis det er nødvendigt. Intervallet mellem doser er mindst 4 timer. Den maksimale enkeltdosis til børn 6-9 år er 1/2 fane. (250 mg), det maksimale daglige indtag er 2 faner. (1 g).
  • Børn i alderen 9-12 år ordineres 1 fane. op til 4 gange om dagen, hvis det er nødvendigt. Intervallet mellem doser er mindst 4 timer, en enkelt dosis (1 fane.) Kan ikke tages mere end 4 gange (4 faner.) Inden for 24 timer.

Omtrentlig brugsplan og dosering af børns Panadol i form af en suspension:

  • 2-3 måneder - den individuelle dosis ordineres udelukkende af den behandlende læge;
  • 3-6 måneder - giv krummerne 4 ml, den maksimalt tilladte dosis dagligt er 16 ml;
  • fra 6 måneder til 1 år - 5 ml op til fire gange om dagen
  • fra et til to år - 7 ml, op til 28 ml om dagen;
  • fra et til to år - 9 ml, det er tilladt at bruge op til 36 ml om dagen;
  • fra tre år til seks år - 10 ml, det maksimale tilladte at give en baby 40 ml;
  • fra seks til ni år - 14 ml, 56 ml kan gives til babyen om dagen;
  • fra ni til tolv år - 20 ml, kan der tages 80 ml dagligt.

Lægemidlet anbefales ikke at blive brugt i mere end 5 dage som smertestillende og mere end 3 dage som antipyretisk middel uden udnævnelse og opsyn af en læge. En stigning i den daglige dosis af lægemidlet eller behandlingsvarigheden er kun mulig under lægens opsyn..

Kontraindikationer

Du skal nægte fuldstændigt:

  • indtil barnet når de fulde 3 måneder;
  • med alvorlige forstyrrelser i nyrerne og leveren
  • med personlig intolerance over for de komponenter, der udgør Panadol.

Giv med omhu:

  • med mindre afvigelser i nyrerne og leveren
  • i fravær af enzymet glucose-6-phosphatdehydrogenase;
  • med eksisterende blodpatologier - anæmi i svær form, trombocytopeni og leukopeni.

Babyer fra 2 til 3 måneder og for tidlige babyer må kun have en enkelt dosis med børnelæge.

Bivirkninger

Lægemidlet tolereres normalt godt af patienter, men i nogle tilfælde kan følgende bivirkninger udvikle sig:

  1. Metaboliske processer: sænkning af blodsukkerniveauet.
  2. Urinvejene: betændelse i nyrerne.
  3. Hudlæsioner: hudnekrose.
  4. Åndedrætsorganer: bronkospasme.
  5. Fordøjelsessystemet: opkastning, øget aktivitet af leverenzymer, kvalme, mavesmerter.
  6. Overfølsomhedsreaktioner: hududslæt, kløe, urticaria, Stevens-Johnson syndrom, Lyells syndrom, Quinckes ødem, anafylaktisk shock.
  7. Hæmatopoietisk system: anæmi, pancytopeni, agranulocytose, trombocytopeni, methemoglobinæmi.
  8. Laboratorietest: ændringer i urinsyre og blodsukker.

Analoger

Panadols analoger til det aktive stof er følgende lægemidler:

  • Apap;
  • Daleron;
  • Ifimol;
  • Calpol;
  • Xumapar;
  • Paracetamol;
  • Perfalgan;
  • Passage;
  • Strimol;
  • Flutabs;
  • Tsefekon D;
  • Efferalgan.

Opmærksomhed: brugen af ​​analoger skal aftales med den behandlende læge.

Den gennemsnitlige pris for PANADOL tabletter på apoteker (Moskva) er 45 rubler. Børns suspension koster 90 rubler.

Betingelser for udlevering fra apoteker

Lægemidlet er godkendt til brug som et middel til OTC.

For Mere Information Om Migræne