Indikationer af paracetamol til børn

Forkølelse i barndommen er ekstremt almindelig, især når de begynder at blive syge, når de går i børnehaven. En stor samling af børn tillader vira at passere fra den ene til den anden. Der er faktisk mange lægemidler, men deres anvendelse afhænger direkte af, hvor gammel barnet er, og hvor meget han er syg. Det mest almindelige middel til bekæmpelse af forkølelse er paracetamol, det er inkluderet i mange stoffer og er tilladt til brug fra tre måneder.

  1. Paracetamol brugsanvisning til børn
  2. Frigør form og sammensætning
  3. farmakologisk virkning
  4. Beskrivelse og egenskaber af lægemidlet
  5. Indikationer for brug
  6. Kontraindikationer
  7. Administration og dosering til børn i forskellige aldre
  8. Handlingstid
  9. Påføring under graviditet og amning
  10. Bivirkninger
  11. specielle instruktioner
  12. Interaktion med andre lægemidler
  13. Overdosis
  14. Opbevaringsforhold og holdbarhed
  15. Anmeldelser af stoffet paracetamol fra temperatur til børn

Paracetamol brugsanvisning til børn

Lægemidlet skal bruges med forsigtighed, især når det gælder børn:

  • mennesker under 6 år bør ikke give stoffet hvidere end tre dage;
  • fra 6 år gives medicinen ikke længere end fem dage.

Hovedretningslinjen ved beregning af den daglige dosis af lægemidlet paracetamol til børn i henhold til brugsanvisningen kommer fra patientens vægt, det forventes ikke, at der anvendes mere end 15 mg pr. 1 kg legemsvægt, mindst 4 timer skal gå mellem doserne.

Opmærksomhed: inden medicin gives er det nødvendigt at studere brugsanvisningen omhyggeligt, og det er ikke vigtigt i hvilken alder barnet får paracetamol, uanset om det er 8 år eller seks måneder gammelt, under ingen omstændigheder skal det krævede forløb og dosis overskrides under behandlingen.

Frigør form og sammensætning

Paracetamol til børn findes i flere former:

  1. sirup, givet i alle aldre, det smager godt;
  2. stearinlys, der anvendes rektalt til meget små;
  3. tabletter gives fra 6 år, men hvis det er nødvendigt, kan du begynde at give paracetamol til et barn fra 5 år.

Under alle omstændigheder skal du konsultere en læge, før du giver afhjælpningen, der præcist vil ordinere kurset og dosis.

farmakologisk virkning

Dette middel er et smertestillende middel designet til at reducere feber forårsaget af forskellige vira, der kommer ind i kroppen, samt for at lindre smerter forårsaget af en ikke-inflammatorisk proces. Det kan være hovedpine, tandpine, muskelsmerter.

Beskrivelse og egenskaber af lægemidlet

Lægemidlet har været på markedet for farmakologi i meget lang tid og er meget efterspurgt på grund af det faktum, at det er det sikreste af alle stoffer, der har en lignende virkning på kroppen. Og selvfølgelig er prisen overkommelig for alle kategorier af borgere. De egenskaber, som lægemidlet har på kroppen, inkluderer:

  • stoffet har praktisk talt ingen effekt på COX, som produceres i kroppens organer og væv;
  • virkningen på maveslimhinden er minimal;
  • stoffet forstyrrer ikke vand-saltmetabolismen i kroppen;
  • stoffets sammensætning påvirker COX produceret af hjernen og fungerer således som et smertestillende og febersænkende lægemiddel;
  • påvirker ikke betændelsesprocesser.

Det absorberes godt gennem mave-tarmkanalen, og lægemidlet, der frigives til oral administration, foretrækkes derfor mere.

Indikationer for brug

Lægemidlet kan angives til brug i sådanne tilfælde:

  1. udseendet af hovedpine hos børn, desværre sker dette også;
  2. med tandpine
  3. forkølelse og andre virussygdomme, på grund af hvilke kropssmerter vises, og barnets temperatur stiger.

Du kan også give stoffet, hvis der opstår smerter, der ikke er forbundet med inflammatoriske processer i kroppen..

Kontraindikationer

Som ethvert lægemiddel paracetamol til børn har det mange kontraindikationer til brug:

  • intolerance over for de komponenter, der udgør lægemidlet
  • alder op til to år er brug af paracetamol ved en temperatur tilladt, men med forsigtighed;
  • hvis barnet har sygdomme forbundet med mave-tarmkanalen
  • hvis der er sygdomme eller patologier i nyrerne eller leveren.

Som du kan se, i sammenligning med andre lægemidler, har denne ikke en så stor liste over kontraindikationer, men de skal tages i betragtning, før de begynder at give barnet stoffet.

Administration og dosering til børn i forskellige aldre

Måden at bruge medicinen på, og hvor meget paracetamol kan gives til barnet, afhænger af, hvilken form det vil blive brugt i:

    stearinlys, der bruges rektalt, læg barnet på siden, tryk benene bøjet i knæene mod maven. Introduktionen af ​​lyset skal være langsom og omhyggelig. Doseringen ordineres i overensstemmelse med babyens alder fra 3 måneder, 0,08 g ordineres, fra 12 måneder til 3 år til 0,17 g, dosis af paracetamol til et barn ved 3 år og op til 6 er 0,33 g. Børn efter seks år får normalt stoffet oralt, men hvis det af en eller anden grund ikke er tilladt, er en enkelt dosis af stoffet i lyset også 0,33 g.

OBS: Før proceduren skal du vaske hænderne og ikke bruge mere end fire stearinlys om dagen.

Opmærksomhed: lægen kan ordinere lægemidlet næsten fra de første livsdage i tilfælde, hvor det er nødvendigt, men det skal bruges strengt efter lægens instruktioner og under ingen omstændigheder overstige de etablerede doser.

Handlingstid

Lægemidlet absorberes hurtigt, og du kan således efter en halv time bemærke dets virkning på kroppen. Eksponeringstiden varer cirka fire timer.

OBS: Hvis tilstanden ikke forbedres, når du bruger medicinen, skal du straks konsultere en læge.

Påføring under graviditet og amning

Under graviditet og amning tillader lægerne at tage stoffet, da det har et minimum antal kontraindikationer. Og det har en hurtig effekt på kroppen, det eneste med en dosis indlæggelse skal konsulteres med en læge.

Bivirkninger

Hvis du ikke følger lægens anvisninger og overtræder modtagelsen, kan barnet få en overdosis, i tilfælde hvor dette sker, kan forældrene observere:

  1. udseende af kvalme ledsaget af opkastning
  2. svaghed ledsaget af svimmelhed
  3. smerte symptomer kan forekomme
  4. gulsot;
  5. hjerterytmeforstyrrelse.

Hvis sådanne bivirkninger opstår, skal du straks kontakte en læge. Behandling ordineres i overensstemmelse med indikatorerne for blodprøven, men i de første timer skal der udføres gastrisk skylning, hvorefter der gives absorbenter for at fjerne stoffets toksiske virkninger.

Opmærksomhed: den værste konsekvens kan være døden.

specielle instruktioner

Hvis paracetamol anvendes til børn oralt, skal det gives cirka halvanden time efter et måltid, da absorptionen af ​​lægemidlet, hvis det tages med det samme, nedsættes af den mad, der er kommet ind i kroppen. Og der er også et antal små indikationer, når du bruger paracetamol:

  • inden du begynder at give det, skal du konsultere en læge;
  • efter indtagelse skal det gives at drikke med vand;
  • modtagelse for børn, hvis alder er under to år, bør ikke vare mere end tre dage;
  • hvis der gives en tablet, skal du knuse den, inden den gives;
  • det skal huskes, at dosen beregnes på baggrund af barnets kropsvægt.

Opmærksomhed: Under et års alder anbefaler læger kun at give medicinen som antipyretisk middel, hvis temperaturen stiger over 38 grader.

Interaktion med andre lægemidler

På grund af det faktum, at stoffet interagerer med andre stoffer, skal du læse instruktionerne:

  1. fælles modtagelse med barbiturater kan have en negativ effekt på barnets lever;
  2. der kan være en stigning i virkningerne af salicylsyre, koffein;
  3. niveauet af methemoglobin kan også stige, hvis paracetamol tages samtidigt med phenobarbetal.

OBS: Før du kombinerer modtagelse med andre midler, skal du helt sikkert konsultere en læge. Og du bør også læse omhyggeligt brugsanvisningen til børn for at undgå samtidig administration med medicin, som kan omfatte paracetamol, ellers kan dette føre til en overdosis.

Overdosis

Ved forkert og hyppig brug af stoffet kan der forekomme en overdosis. For at undgå konsekvenserne af en overdreven mængde paracetamol i kroppen, må du ikke overstige den fastsatte indtagelseshastighed, anvende midlerne samtidig med dem, der også indeholder paracetamol.

Hvis de første tegn vises, skal du straks kontakte en læge, og skyl maven inden ankomsten, og giv aktivt kul. Yderligere behandling ordineres af en læge i overensstemmelse med patientens tilstand og analyser..

Opbevaringsforhold og holdbarhed

Medicinens holdbarhed er angivet på emballagen, det er normalt ikke mere end tre år. Det anbefales ikke at tage stoffet efter denne periode. Opbevares ved en lufttemperatur, der ikke er højere end 25 grader og uden for børns rækkevidde.

Ingen recept kræves, når du køber.

Anmeldelser af stoffet paracetamol fra temperatur til børn

Alena, 37 år, Moskva

Jeg giver altid paracetamol fra temperatur til børn og har aldrig bemærket nogen bivirkninger. Det hjælper meget hurtigt og i lang tid, og jeg tager det selv, hvis jeg føler, at de har smittet mig.

Maria, 32 år, Penza

Jeg gav børneparacetamol til et 7-årigt barn, der var intet resultat, jeg ved det ikke, måske har jeg forkert beregnet dosis, men det blev ikke lettere. Så jeg bruger de gode gamle børns Panadol.

Paracetamol har været brugt i meget lang tid og har en form for frigivelse til brug i barndommen. Men inden det gives, skal det afklares i hvilken form og fra hvor mange år det kan bruges såvel som i hvilke doser for at udelukke ubehagelige konsekvenser i tilfælde af overdosering af stoffet.

Paracetamol til børn

Paracetamol ordineres til børn ved forhøjede temperaturer som et antipyretisk middel. Dette lægemiddel bruges også til hovedpine og tandpine hos børn i forskellige aldre. I henhold til reglerne for optagelse og aldersdosis betragtes paracetamol som en ret sikker medicin til børn..

Men mødre skal være forsigtige, når de doserer denne medicin og være opmærksomme på den dosis, der er angivet på pakken. Nogle gange kan to pakker med paracetamol af samme type have forskellige mængder aktiv ingrediens i sammensætningen. Denne artikel præsenterer doseringstabeller for paracetamol efter vægt, alder og specifikke lægemidler.


Hvilken paracetamol skal du vælge for børn under et år

Barnets alder spiller en vigtig rolle i dette spørgsmål. Det afhænger af alder, at lægen ordinerer paracetamol i forskellige former (sirup, suppositorier eller tabletter).

Paracetamol til børn 1 til 3 måneder

I en så lille alder ordineres børn paracetamol i stearinlys, da denne form betragtes som den sikreste. Doseringen af ​​suppositorier er 50 mg. Det maksimale antal stearinlys pr. Dag, der kan leveres, er 3 stk. Den tid, hvorefter du kan sætte stearinlys, er 4-6 timer. Suppositorier med paracetamol Tsefekon D..

VIGTIG! Den samlede mængde paracetamol, der tages pr. Dag af et barn, må ikke overstige 60 mg pr. 1 kg af babyens vægt.

Paracetamol til børn fra 3 måneder til 1 år

I denne alder anvendes suppositorier med paracetamol i en dosis på 100 mg eller sirup i en dosis på 60-120 mg (2,5-5 ml i en måleske). Medicin gives med mindst fire timers mellemrum 3-4 gange om dagen.

Paracetamol i denne form og dosering kan findes under forskellige handelsnavne (cefekon, panadol, efferalgan).

VIGTIG! Vær altid opmærksom på den dosis, der er angivet på pakken! Det afhænger af, hvor mange ml sirup der skal gives til barnet..

Paracetamol til børn fra denne producent indeholder 120 mg pr. 5 ml medicin. Derfor er 2,5 ml = 60 mg og 5 ml = 120 mg.

Vær opmærksom på mængden af ​​paracetamol i efferalgan 30 mg pr. 1 ml af lægemidlet. Dette betyder, at der i 5 ml allerede vil være 150 mg af den aktive ingrediens. Og dette er doseringen til børn over et år. Et barn fra 3 til 6 måneder ordineres 3 ml og fra 6 måneder til 4 ml.


Paracetamol til børn i sirup 120 mg / 5 ml eller Panadol fra 3 måneder til 12 års tabel

Paracetamol til børn i sirup "Efferalgan" 30 mg / ml fra 3 måneder til 12 års tabel

Paracetamol til børn i stearinlys Tsefekon D fra 1 måned til 12 års tabel

Suppositorier med paracetamol - "Panadol" fås i to doser på 125 mg fra 6 måneder og 250 mg fra 3 år. Efferalgan i stearinlys 80 mg til børn fra 3 til 5 måneder, 125 mg fra 6 måneder til 3 år og 250 mg fra 5 til 10 år.

I hvilken alder kan børn tage paracetamol-tabletter?

Paracetamol til børn kan gives i 200 mg tabletter fra en alder af tre år. Det er dog bedre for et barn at vælge en babyform i form af sirup, suspension eller suppositorier..

For nogle babyer, selv efter tre år, er det problematisk at sluge en knust pille. Da medicinens krummer holder sig til mundslimhinden, kan de forårsage gagrefleks. Og selvfølgelig smager tabletten forfærdeligt. Men nogle gange sker det, at mor kun har piller ved hånden, og der er ingen måde at løbe til apoteket på.

Inden du giver en tablet paracetamol til et lille barn, skal den knuses og fortyndes i vand.

Paracetamol til børn doseres i tabletter fra 3 til 12 år

VIGTIG! Babyer i samme alder kan veje forskelligt! Derfor er det bedst at beregne dosis efter vægt. For at gøre dette skal du gange barnets vægt i kg med 10 og få det antal milligram medicin, der kan gives i 1 dosis..

EKSEMPEL: Hvis et barn vejer 20 kg, er en enkelt dosis (20 * 10 = 200) 200 mg.

Den daglige mængde paracetamol bør ikke være mere end 60 mg af lægemidlet pr. 1 kg af barnets vægt. Hvis barnet vejer 15 kg, kan du maksimalt give 4 tabletter pr. Dag (60 * 15 = 900 mg). Det maksimale antal aftaler om dagen bør ikke være mere end fire.

Lægemidlet tages en eller to timer efter et måltid. Paracetamol træder i kraft 30-60 minutter efter indtagelse.

VIGTIG! Hvis temperaturstigningen ikke stopper efter at have taget paracetamol i mere end tre dage, skal du kontakte lægen igen!

Når paracetamol er kontraindiceret hos børn

  • Individuel intolerance
  • Lever- eller nyreproblemer
  • Sucras / isomaltase-mangel, fruktoseintolerance, glukose-galactosemalabsorption.

Mulige bivirkninger

  • Allergisk reaktion
  • Diarré, mavesmerter, kvalme, opkastning.
  • Ved langvarig brug kan det have toksiske virkninger på leveren og nyrerne

Paracetamolforgiftning

Hvis det sker, at dit barn har taget mængden af ​​paracetamol mere end aldersnormen, skal du straks konsultere en læge. Selvom der ikke er symptomer på forgiftning, er der en mulighed for at udvikle leversvigt..

VIGTIG! Med paracetamolforgiftning er der en latent periode, hvor der ikke er symptomer.

Symptomer på akut paracetamolforgiftning

De første symptomer på forgiftning kan forekomme om 2-24 timer..

  1. Kvalme, opkastning og mavesmerter
  2. Svaghed, døsighed, manglende appetit
  3. Svimmelhed og bevidsthedstab

Paracetamol kan gives til børn. Men det er nødvendigt at tage højde for barnets vægt og højde og sørg for at konsultere en børnelæge.

Hvordan man giver paracetamol tabletter til børn: den korrekte dosis

Blandt de populære midler til bekæmpelse af feber og smerte hos børn er tabletter, hvor paracetamol fungerer som et aktivt stof. Det betragtes som det mest effektive og sikreste for barnets krop..

Paracetamolbaserede lægemidler har tre hovedegenskaber: lindrer feber, betændelse og smerter.

  • Bekæmper høj kropstemperatur under forkølelse, SARS eller influenza. Det kan gives til børn i en alder af 2 måneder efter tidligere at have reduceret den tilladte dosis..
  • Temperaturfaldet starter hurtigt og har en langsigtet virkning - der observeres ingen yderligere temperaturstigning.
  • Hos nogle børn kan feber ledsages af anfald. Paracetamol er tilladt med sådanne ubehagelige symptomer.
  • Reducerer eller eliminerer smerte. For eksempel dental eller hoved.
  • Andre lægemidler kan gives parallelt. Nurofen indeholder ibuprofen som en aktiv ingrediens, derfor er deres alternering tilladt.

Det skal huskes, at paracetamol kun eliminerer sygdommens symptomer, men ikke er beregnet til behandling. Hovedårsagen til smerte eller feber skal identificeres og behandles med andre lægemidler.

Lægemiddeldosering

Paracetamol findes i tre hovedformer: suppositorier, tabletter og sirupper. Du kan købe et lægemiddel på et apotek, hvor denne aktive ingrediens er i ren form - for eksempel Panadol. Panadol tabletter har foruden den aktive ingrediens natriumbicarbonat, som skaber et alkalisk miljø i kroppen. Takket være dette fungerer Panadol hurtigere..

Stearinlys

De indsættes rektalt i barnets anus. Før proceduren skal du først vaske dine hænder. Sæt barnet, vend på siden, bøj ​​benene og tryk dem mod maven. Indsæt suppositoriet langsomt og forsigtigt. Det aktive stof absorberes af tarmvæggene og har en hurtig virkning ved høje temperaturer. For børn under tre måneder vælges dosis kun af en læge.

På apoteket kan du finde følgende dosis af lægemidlet:

  • fra 3 måneder til et år ordineres lys på 0,08 gram;
  • fra 1 til 3 år - 0,17 gram;
  • fra 3 år til 6 - 0,33 gram;
  • startende fra 6 år og ældre ordineres to suppositorier på 0,33 gram.

Brug ikke mere end 4 suppositorier om dagen..

Piller

De er tilladt for børn fra to år. Barnet får et lægemiddel, der tidligere er knust og fortyndet i vand. Børns paracetamol-tabletter fås i en dosis på 200 mg:

  • fra 2 år til 6 udpeger 1/2 tablet ad gangen;
  • fra 7 til 12 år er en fuld tablet tilladt;
  • børn over 12 år har lov til at give to tabletter ad gangen.

I nogle tilfælde kan denne formular antages af børn under et år. Især når det kommer til en meget høj temperatur med anfald. I sådanne tilfælde er det tilladt at bruge medicinen i følgende dosis:

  • fra fødslen til 3 måneder er doseringen 10 mg pr. kg;
  • fra 3 måneder til et år er den maksimale daglige dosis 120 mg;
  • fra et til to år er den maksimale daglige dosis 150 mg.

Sirup

Denne doseringsform har en flydende konsistens og en behagelig smag, så børn nemt kan sluge den. Sirupen kan gives fra to måneder. Undertiden kan læger under hensyntagen til barnets tilstand på sygdomstidspunktet ordinere sirup i de første uger af livet..

Sættet inkluderer en praktisk sprøjte-dispenser eller måleske, hvormed den nøjagtige mængde suspension måles. Lægemidlet bør ikke fortyndes med vand, det er bedre at give barnet en drink efter at have taget det.

Ved opdelinger på sprøjten indtastes den nøjagtige dosis:

  • fra fødslen til 6 måneder beregnes doseringen af ​​den behandlende læge;
  • fra 6 måneder til et år er den maksimale dosis 5 mg, minimum 2,5 mg;
  • op til 3 år er dosis 5-7,5 mg;
  • fra 3 til 6 år - den maksimale dosis er 10 mg;
  • 7 til 12 år - ca. 15 mg.

Lægemidlet træder i kraft inden for 30 minutter efter indtagelse. Ved høje temperaturer gives sirupen ikke mere end tre dage. Som smertestillende middel er stoffet tilladt i op til fem dage.

En analog af lægemidlet Paracetamol er Panadol. Det er tilladt for børn fra 3 måneder. Panadol Baby kan bruges til at lindre feber, betændelse og smerter. Kan også bruges efter vaccinationer.

Applikationsfunktioner

Inden du giver medicin til et barn, skal du konsultere en børnelæge. Han vil ordinere den korrekte dosis og fortælle dig om reglerne for at tage.

  • Doseringen af ​​lægemidlet afhænger af barnets alder og vægt..
  • Paracetamol tabletter skal gives med 6 timers mellemrum for at lindre feber. Ikke mere end fire gange om dagen.
  • Hos børn under et år skal temperaturen sænkes, hvis den stiger over 38 grader.
  • Du bør ikke give paracetamol til spædbørn i mere end tre dage. Deres indre organer er endnu ikke fuldt ud dannet, så der skabes en ekstra belastning på leveren..
  • Dette antipyretiske middel bør ikke gives til profylakse..
  • Et lille barn skal først opløse tabletten i vand.
  • Brug ikke en pille beregnet til voksne - det er umuligt at bestemme doseringen nøjagtigt.
  • Nurofen er mere irriterende for maven end Panadol. Derfor er det bedre at stoppe ved det sidste lægemiddel..

Tips til at tage medicin, der indeholder paracetamol

  • Der er forskellige former for frigivelse af denne aktive ingrediens. Det kan være i stearinlys, sirupper eller i suspension. De er bedst egnet til børn under et år..
  • For at reducere de skadelige virkninger på leveren skal der gives medicin efter måltiderne..
  • Farligt for barnets krop er en dosis på 150 mg pr. Kg vægt.
  • En overdosis kan genkendes af følgende symptomer: huden bliver bleg, kvalme og opkastning. I dette tilfælde skal du straks konsultere en læge..

Nogle gange, når temperaturen er høj og falder kraftigt, ordineres børn to lægemidler på samme tid: Nurofen og Paracetamol. Disse lægemidler gives, idet intervallet holdes. Nurofen virker hurtigt, og effekten er længere.

Du kan kombinere Nurofen med paracetamol på samme tid. I dette tilfælde tages halvdelen af ​​dosis fra hvert lægemiddel..

Kontraindikationer

  • Overdosering af lægemidlet og hyppig brug, som negativt påvirker leverens funktion, er ikke tilladt. Kvalme, opkast vises.
  • Individuel intolerance over for lægemidlets komponenter. Allergiske reaktioner kan forekomme.
  • For børn under to år skal du give paracetamol med forsigtighed - stoffet kan forårsage astma.
  • Giv ikke to paracetamolmedicin på samme tid. Dette vil føre til forgiftning af kroppen. Kan gives sammen med andre antipyretika, såsom Nurofen.
  • En overdosis kan forekomme, hvis intervallet mellem doser af medicinen ikke overholdes. Det er bedre at kombinere medicin med folkemedicin.
  • Lægemidlet er kontraindiceret til sygdomme som anæmi, hyperbilirubinæmi, til krænkelser af nyrerne og leveren.

Hvis mindst et symptom vises, skal dette lægemiddel udskiftes med et andet. Nurofen er mindre tilbøjelige til at forårsage allergi og forårsage mindre skade på indre organer. Ligesom paracetamol er Nurofen tilgængelig i form af suppositorier, tabletter og sirup.

Der findes mange lægemidler på apoteker, der indeholder paracetamol. Panadol fås i tabletter, suppositorier og sirupper. For det mindste er Panadol Baby specielt produceret

Glem ikke, at al medicin skal holdes væk fra børn. Det er bedre at opbevare medicin til voksne adskilt fra dem til børn, så i barnets sygdomsperiode ikke forveksles medicin på grund af øget angst..

Du bør konsultere din læge, før du giver paracetamol til et barn. Det er han, der vil fortælle dig, hvilken doseringsform der er bedre at vælge, om det er værd at kombinere det med andre antipyretiske lægemidler. Beregner den nøjagtige tilladte dosis. Kun ved at følge reglerne og anbefalingerne kan du reducere bivirkninger og overdosering.

Paracetamol (500 mg)

Instruktioner

  • Russisk
  • қazaқsha

Handelsnavn

Internationalt ikke-navnebeskyttet navn

Doseringsform

500 mg tabletter

Sammensætning

En tablet indeholder

hjælpestoffer: gelatine, kartoffelstivelse, talkum, glycerin, calciumstearat og granuleret sukker.

Beskrivelse

Runde tabletter med en fladcylindrisk overflade og en affasning, hvid eller hvid med en cremet eller lyserød nuance, med en skår på den ene side.

Farmakoterapeutisk gruppe

Analgetika. Andre analgetika-antipyretika. Anilides. Paracetamol.

ATX-kode N02BE01

Farmakologiske egenskaber

Farmakokinetik

Paracetamol, når det tages oralt, absorberes hurtigt og næsten fuldstændigt fra mave-tarmkanalen. Det maksimale koncentrationsniveau i blodet nås på 0,5-2 timer. Paracetamol fordeles hurtigt og jævnt i kroppens væv. Plasmaproteiner binder 10-15% af den dosis, der tages. Distributionsvolumen og biotilgængelighed hos børn og voksne adskiller sig ikke signifikant. Lægemidlet krydser placentabarrieren. Mindre end 1% af dosis overføres til modermælk hos ammende mødre. Paracetamol metaboliseres af mikrosomale leverenzymer, ca. 80% danner konjugater med glucuronsyre og sulfater, op til 17% gennemgår hydroxylering med dannelsen af ​​aktive metabolitter, der er konjugeret med glutathion.

I tilfælde af overdosering eller mangel på glutathion kan disse metabolitter forårsage hepatocytnekrose. Halveringstiden for paracetamol er 1,5-2,5 timer. Det kan øges hos patienter med svær leverdysfunktion og hos ældre patienter. 24 timer efter indtagelse udskilles 85-90% af paracetamol i urinen i form af glucuronider og sulfater, og 3% udskilles uændret. Hos børn under 10-12 år er dannelsen af ​​konjugater med sulfater den vigtigste vej til metabolisme og udskillelse af paracetamol. Sandsynligheden for hepatotoksisk virkning hos børn er lavere end hos voksne.

Andre farmakokinetiske parametre hos voksne og børn adskiller sig ikke.

Farmakodynamik

Ikke-narkotisk smertestillende middel. Det har antipyretisk og smertestillende virkning. Lægemidlet blokerer cyclooxygenase i centralnervesystemet og påvirker centrene for smerte og termoregulering. Tabet af kropsvarme under feberforhold øges som et resultat af vasodilatation og en stigning i perifer blodgennemstrømning. I betændte væv neutraliserer cellulære peroxidaser effekten af ​​paracetamol på cyclooxygenase, hvilket forklarer det næsten fuldstændige fravær af lægemidlets antiinflammatoriske virkning..

Indikationer for brug

infektiøse og inflammatoriske sygdomme ledsaget af en stigning i kropstemperaturen (akutte luftvejsinfektioner, influenza, infektioner hos børn, reaktioner efter vaccination)

smertsyndrom med svag og moderat intensitet af forskellig oprindelse, herunder hovedpine, tandpine, neuralgi, algomenoré, smerter i traumer, forbrændinger, myalgi.

Administration og dosering

For voksne og børn over 15 år er en enkelt oral dosis 500 mg; den maksimale enkeltdosis er 1000 mg. Den maksimale daglige dosis er 4000 mg.

Børn fra 6 til 9 år (der vejer 22-30 kg: en enkelt dosis afhænger af barnets kropsvægt og er 250 mg, den maksimale daglige dosis er 1000-1500 mg; i alderen 9-12 år (der vejer op til 40 kg) en enkelt dosis 500 mg, maksimal daglig dosis 2000 mg; over 12 år (der vejer mere end 40 kg) enkeltdosis 500 mg, maksimal daglig dosis 2000-4000 mg.

Det anbefalede interval mellem doser af lægemidlet er 6-8 timer (mindst 4 timer).

Behandlingsvarigheden er ikke mere end 3 dage som et antipyretisk middel og ikke mere end 5 dage som et bedøvelsesmiddel.

Behovet for at fortsætte behandlingen med lægemidlet bestemmes af lægen.

Bivirkninger

fra fordøjelsessystemet: kvalme, opkastning, mavesmerter,

sjældent ved langvarig brug - nedsat leverfunktion

allergiske reaktioner: hududslæt, urticaria, angioødem, Quinckes ødem, Lyells syndrom

fra urinvejene: sjældent ved langvarig brug, nedsat nyrefunktion

fra det hæmatopoietiske system: sjældent ved langvarig brug - anæmi, agranulocytose, trombocytopeni.

Hvis der opstår bivirkninger, skal du stoppe med at tage stoffet og konsultere en læge..

Kontraindikationer

overfølsomhed over for paracetamol og andre komponenter i lægemidlet

alvorlig lever- og nyredysfunktion

blodsygdomme, herunder anæmi

mangel på enzymet glucose-6-phosphatdehydrogenase

graviditet og amning

børn under 6 år.

Lægemiddelinteraktioner

Hvis patienten tager anden medicin på samme tid, skal du konsultere din læge. Koffein kan forbedre den smertestillende virkning af paracetamol. Paracetamol kan øge effekten af ​​indirekte antikoagulantia, coumarinderivater, indol. Når det administreres i høje terapeutiske doser og samtidig administration af antihistaminer, glukokortikoider, rifampicin, phenobarbital, ethacrynsyre, alkohol, forbedres den hepatotoksiske virkning. Når du bruger cholestyramin i en periode mindre end 1 time efter indtagelse af paracetamol, kan absorptionen af ​​sidstnævnte falde, og når du bruger metoclopramid, er en stigning i adsorption mulig. Barbiturater reducerer antipyretisk aktivitet. Må ikke anvendes sammen med andre præparater, der indeholder paracetamol. Når det tages samtidigt med salicylater, øges risikoen for nefrotoksiske virkninger markant. Paracetamol forstærker virkningen af ​​antispasmodika.

specielle instruktioner

Det ordineres med forsigtighed til patienter med nedsat lever- og nyrefunktion, med Gilberts syndrom, med godartet hyperbilirubinæmi såvel som ældre patienter. Risikoen for at udvikle en beskadiget lever øges hos patienter med alkoholisk hepatose.

Forvrænger laboratorietest i kvantitativ bestemmelse af glucose og urinsyre i plasma.

Ved langvarig brug af lægemidlet er det nødvendigt at kontrollere billedet af perifert blod og leverens funktionelle tilstand..

Paracetamol er et methemoglobin-dannende middel.

Hvis der opstår bivirkninger, skal du stoppe med at tage stoffet.

Graviditet og amning

Om nødvendigt bør brugen af ​​lægemidlet under amning stoppe med at amme.

Funktioner af indflydelse på evnen til at føre køretøjer og mekanismer.

Spørgsmålet om muligheden for at deltage i potentielt farlige aktiviteter, der kræver øget opmærksomhed og hastighed af psykomotoriske reaktioner, skal først løses efter vurdering af patientens individuelle respons på lægemidlet.

Overdosis

Symptomer: bleghed i huden, svedtendens, svimmelhed, mangel på appetit, kvalme, opkastning, mavesmerter, øget aktivitet af leverenzymer, en stigning i protrombintid, senere smerter i leveren. I alvorlige tilfælde udvikles leversvigt, koma og encefalopati, der ringer i ørerne, oliguri, kollaps, kramper.

Behandling: gastrisk skylning, saltvands afføringsmidler, indtagelse af enterosorbenter, oral administration af methionin 8-9 timer efter overdosering og N-acetylcystein efter 12 timer. Behovet for yderligere terapeutiske foranstaltninger (yderligere administration af methionin, intravenøs administration af acetylcystein) bestemmes afhængigt af koncentrationen af ​​paracetomol i blodet samt den forløbne tid efter indtagelse.

Slip form og emballage

10 tabletter placeres i en blisterstrimmel lavet af PVC-folie eller lignende importeret og trykt aluminiumsfolie lakeret eller lignende importeret.

Primære pakker, sammen med det tilsvarende antal instruktioner til medicinsk brug på statens og russiske sprog, placeres i en æske lavet af bølgepap eller lignende importeret.

Opbevaringsforhold

Opbevares på et tørt, mørkt sted ved en temperatur, der ikke overstiger 25 ºС.

Opbevares utilgængeligt for børn!

Opbevaringsperiode

Må ikke anvendes efter udløbsdatoen.

Betingelser for udlevering fra apoteker

Fabrikant

LLP "Pavlodar farmaceutisk anlæg"

Kasakhstan, Pavlodar, 140011, st. Kamzina, 33

Packer

LLP "Pavlodar farmaceutisk anlæg".

Kasakhstan, Pavlodar, 140011, st. Kamzina, 33.

Indehaver af markedsføringstilladelse

Pavlodar Pharmaceutical Plant LLP, Kasakhstan

Adressen til den organisation, der accepterer krav fra forbrugere om kvaliteten af ​​produkter (varer) på Republikken Kasakhstans område

Hvor meget paracetamol skal man give et barn 6 år?

Paracetamol er et af de mest populære antipyretiske lægemidler i verden. Hver mor har brug for at kende doseringen af ​​paracetamol i tabletter til et 6-årigt barn, da det er dette lægemiddel, der hurtigt og sikkert normaliserer kropstemperaturen for forkølelse og andre sygdomme..

Dette lægemiddel har forskellige former for frigivelse og sælges på apoteker under forskellige handelsnavne, men du behøver kun at huske princippet om beregning af dosis til grundskolebørn og omhyggeligt studere instruktionerne, før du bruger medicinen.

Virkningen af ​​at bruge stoffet

Antiinflammatoriske lægemidler bruges i vid udstrækning til en bred vifte af sygdomme hos børn og voksne. Læger ordinerer ofte paracetamol til børn, da det betragtes som et af de ældste og mest velstuderede lægemidler, hvilket betyder, at det er meget sikkert. Lægemidlets antipyretiske og analgetiske egenskaber forklares ved virkningen af ​​den aktive aktive ingrediens på det termoregulerende center og inflammatoriske mediatorer, der produceres af hjernevævet..

Effekten af ​​applikationen kommer ret hurtigt (efter 30 minutter), så du skal bare vide, hvor meget paracetamol du skal give til et 6-årigt barn og nøje følge instruktionerne. Fordelene ved at bruge dette lægemiddel inkluderer:

  • sikkerhed for barnets sundhed og trivsel, selv med et lille overskud af en enkelt tilladt dosis
  • sjældne tilfælde af bivirkninger ved at tage
  • ingen skadelige virkninger på slimhinderne i fordøjelseskanalen;
  • manglende indflydelse på udvekslingen af ​​vand og mineraler i kroppen
  • mulighed for ansøgning fra en tidlig alder.
Lægemidlet er tilgængeligt i form af suppositorier, tabletter, sirupper. Det antages, at tabletformen af ​​paracetamol giver dig mulighed for at sænke temperaturen hurtigere, og rektale suppositorier bruges bedst om natten..

Hvornår og hvorfor de skal bruges

Den vigtigste indikation for brug af paracetamol i barndommen er en stigning i kropstemperaturen. Et sådant symptom kan forekomme i infektiøse og inflammatoriske sygdomme, men en stigning i temperaturen kræver ikke altid brugen af ​​stoffer. Inden du giver Paracetamol, skal du måle din kropstemperatur nøjagtigt. Hvis det er over 38,5 grader, kan du give barnet en medicin. Effekten vises efter 30-45 minutter, temperaturen begynder at falde, sundhedstilstanden forbedres, hovedpine og svaghed vil passere.

Hvilken dosis skal du give medicinen

Når du vælger en dosis af et lægemiddel, skal du først fokusere på babyens vægt. Den optimale dosis anses for at være 10-15 mg pr. 1 kg legemsvægt pr. Dosis. Du kan ikke tage stoffet mere end 4 gange om dagen, mellem doser skal passere mindst 4-5 timer. Paracetamol-dosen til et 6-årigt barn om dagen er ikke mere end 1,5 g. Hvis denne dosis overskrides, øges risikoen for bivirkninger.

Funktioner ved brug hos børn

Langvarig brug af stoffet, især i store mængder, kan forårsage uoprettelig skade på barnets krop. Derfor får et 6-årigt barn Paracetamol ikke mere end 3 dage, og hvis hans tilstand ikke er vendt tilbage til normal i denne periode, skal du konsultere en læge, der vælger en mere effektiv behandling.

Det er også vigtigt at sikre, at der ikke er allergiske reaktioner på lægemidlet. Brug af medicin i tabletform bør ske strengt efter måltiderne. Doseringen af ​​paracetamol i tabletter er forskellig (0,2, 0,325, 0,5 g), så det skal vælges i henhold til babyens vægt og om nødvendigt opdele tabletten i dele.

Kilder:

Artikel verificeret
Anna Moschovis - familielæge.

Fundet en fejl? Vælg det, og tryk på Ctrl + Enter

Hvor meget "paracetamol" at give til et barn i alderen 4 år? Ekspertanbefalinger

  • 14. december 2018
  • Andre stoffer
  • Inna Fish

En stigning i temperaturen hos et barn bekræfter udviklingen af ​​en eller anden form for betændelse i kroppen. Som regel er infektioner hos børn eller akutte luftvejssygdomme skyld, såvel som tænder eller vaccinationer. I enhver situation forårsager en høj temperatur angst og panik hos barnets forældre..

I dag findes et stort antal antipyretiske lægemidler på apoteker. Den mest berømte blandt dem i mange år forbliver børns "Paracetamol" i form af sirup.

Med forbehold for de anbefalinger, der er angivet i kommentaren, kan dette lægemiddel sænke temperaturen selv hos de mindste patienter, der kun er få måneder gamle. I henhold til brugsanvisningen tilhører "Paracetamol" gruppen af ​​ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler.

Sammensætning

Paracetamol produceres i flere doseringsformer:

  • piller;
  • sirup;
  • lys.

Yderligere i artiklen vil vi tale om børnenes Paracetamol sirup. Det er kendt fra instruktionerne, at det har en tyktflydende konsistens, en grå eller gul farvetone og en jordbæraroma..

Den aktive ingrediens er paracetamol, oftest er koncentrationen i 5 ml sirup 120 mg. Derudover indeholder præparatet yderligere stoffer, som inkluderer:

  1. Citronsyre.
  2. Propylenglycol.
  3. Natriumsalt af benzoesyre.
  4. Natriumcitrat.
  5. Sorbitol.
  6. Aromastof.
  7. Sukker.

Dette er hvad instruktionerne siger. Børnesirup "Paracetamol" 125 mg dosis blev tidligere produceret.

Yderligere Information

Når du tager "Paracetamol", skal du være opmærksom på patientens appetit. Hvis den reduceres, skal dosis halveres for at forhindre irritation af slimhinden i fordøjelseskanalen.

I nogle præparater fungerer koffein som et yderligere stof. Forskere har bevist sin forstærkende virkning ved at øge biotilgængeligheden af ​​"Paracetamol". Derfor er denne kombination god til at reducere hovedpine med lavt blodtryk. Samtidig indtagelse af ascorbinsyre hjælper også med at øge effekten af ​​lægemidlet..

Doseringsform til et barn 2 år

Hvis lægemidlet "Paracetamol" skal tages af et to år gammelt barn, vælges som regel en af ​​følgende doseringsformer:

  1. Affjedring. Den største fordel ved denne version af lægemidlet er den mest nøjagtige dosis, da lægemiddelvæsken måles i milliliter ved hjælp af en måleske eller en speciel plastsprøjte. På grund af sin søde appelsin eller jordbærsmag accepterer de fleste børn suspensionen uden problemer. Med hensyn til manglerne er tilstedeværelsen af ​​sukker og andre kemiske komponenter i medicinsammensætningen, som babyen kan have en allergisk reaktion på. Hvad "Paracetamol" at give et barn 2 år, er det bedre at tjekke med lægen.
  2. Rektale suppositorier. Blandt fordelene ved denne form er et stort udvalg af doser (suppositorier på 500, 250, 100 og 50 mg) såvel som en sikker sammensætning, da suppositorier ud over paracetamol kun indeholder faste fedtstoffer. Af denne grund bruges denne medicin oftest til spædbørn og småbørn, der er tilbøjelige til at udvikle en allergisk reaktion. Derudover vælges suppositorier normalt, når det er svært at sluge suspensionen, eller hvis barnet kaster op.
  3. "Paracetamol" i tabletter kan også gives til et 2-årigt barn, men dette gøres ganske sjældent. Dette skyldes det faktum, at et barn i en ung alder endnu ikke ved, hvordan man sluger en pille og let kan kvæles. Derfor kan stoffet opløses i lidt vand eller sød sirup. Den største ulempe ved denne metode er lægemidlets bitre smag, som i nogle tilfælde gør det umuligt at tage medicinen eller forårsager opkastning hos børn..

Tager sirup

Det er en koncentreret opløsning med en behagelig smag. Børn sluger det med glæde. Sirup må gives til babyer fra den anden levemåned. Der er tidspunkter, hvor læger ordinerer det i den første uge i livet..

Sættet indeholder en sprøjtedispenser eller en målehætte, ved hjælp af hvilken du nøjagtigt kan tælle den krævede mængde suspension. Lægemidlet fortyndes ikke med vand, det anbefales at drikke det med en lille mængde væske.

  • fra fødslen til seks måneder kan kun en læge beregne;
  • fra 6 måneder til maksimalt 1 år - 5 mg, minimum - 2,5 mg;
  • fra tre år gammel - 5-7,5 mg;
  • fra 3 til 6 år, maksimalt - 10 mg;
  • fra 7 til 12 år omkring 15 mg.

Lægemidlet begynder at virke inden for en halv time efter administration. Til den antipyretiske virkning bruges siruppen i højst tre dage. For at lindre smertesymptomer kan et barn på 6 år få "Paracetamol" i højst 5 dage.

Sirupen er mest populær på grund af sin bekvemme doseringsform og behagelige smag. Forældre til førskolebørn vælger ofte denne særlige form for frigivelse. Derudover er den overkommelig og tilgængelig på alle apoteker. For at lette doseringen leveres hver pakke med lægemidlet med en måleske eller sprøjte. Disse produkter har specielle mærker.

Hvor meget "paracetamol" at give til et 4-årigt barn i sirup? Den mængde væske, der svarer til en bestemt babys kropsvægt, måles. Dette er normalt 7,5-10 ml pr. Dosis. Hyppigheden af ​​indlæggelse afhænger af lægens anbefalinger, men det bør ikke overstige fire gange om dagen. Intervallet mellem doser er mindst fire timer.

Lægemidlet bruges kun som et symptomatisk middel og eliminerer ikke årsagerne til patologien. Kan Paracetamol gives til et 4-årigt barn? Denne medicin betragtes som en af ​​de mest effektive og sikre, godkendt til brug i pædiatrisk praksis, startende fra barndom. Doseringen beregnes ud fra barnets vægt. Den daglige dosis er opdelt i fire doser.

At tage "Paracetamol" er berettiget, hvis der er et smertesyndrom, og temperaturen øges over otteogtredive grader.

Hos førskolebørn bruges det til at reducere feber og lindre smerter, der ledsager akut betændelse og ARVI..

Du kan ikke give dette middel til børn med ulcerative læsioner i mave-tarmkanalen såvel som med individuel intolerance.

At tage medicinen kan fremkalde uønskede virkninger, for eksempel udslæt, bronkospasme, kvalme. Hvis der opdages sådanne symptomer, er det forbudt at give medicin til barnet. Du skal kontakte en læge for at få hjælp og ændre stoffet.

Det er ikke tilladt at bruge produktet i mere end tre dage fra temperatur og fem dage fra smerte, da langvarig brug påvirker arbejdet i mange organer hos barnet negativt..

Du bør ikke ordinere andre antipyretiske lægemidler sammen med "Paracetamol" uden at konsultere din læge..

Farmakologiske egenskaber

Lægemidlet normaliserer kropstemperatur med feber og hjælper også med at eliminere smerte.

Lægemidlet udskilles fra kroppen, normalt med urin. Halveringstiden for lægemidlet varierer fra en til tre timer. I hvilken alder kan "Paracetamol" sirup gives til børn?

Fra brugsanvisningen er det kendt, at medicinen må gives til børn fra tre måneder. Efter oral administration af "Paracetamol" absorberes den aktive ingrediens øjeblikkeligt og fuldstændigt i den generelle blodbane.

Lægemidlet spredes jævnt over alle væv, kommer ind i hjernens strukturer og eliminerer smerte. Hvor lang tid tager Paracetamol-sirup i kraft? Lægemidlet begynder at eliminere ubehagelige symptomer 15 minutter efter dets anvendelse. Effektens varighed afhænger af organismenes individuelle egenskaber..

generel information

"Paracetamol" er en medicin, der hører til gruppen af ​​ikke-narkotiske smertestillende midler og betragtes som en af ​​de mest berømte og populære. Det har antipyretisk, smertestillende og antiinflammatorisk virkning. Selvom sidstnævnte handling er ret svag. Specielt designet børns doseringsformer af dette lægemiddel er kendt af næsten alle forældre til små børn..

Dette lægemiddel er anerkendt som et fremragende middel til lindring af ubehagelige symptomer som feber og smerte. Imidlertid spørger mødre undertiden lægen, hvor meget "paracetamol" kan gives til et barn ved 4 år. Det er tilladt at tage medicinen i den dosis, der er angivet i brugsanvisningen. Frekvens for optagelse pr. Dag - ikke mere end fire gange.

Suppositorier

Stearinlys bruges også til at behandle børn. De er baseret på fast fedt, og selvfølgelig virker paracetamol som en aktiv komponent. Stearinlys er pakket i praktiske pakker på 10 stk. Brug ikke suppositorier mere end 4 gange om dagen til at behandle en voksen. Børn på seks måneder får et halvt lys om dagen, fra tre år - ikke mere end 2 lys, og fra 12 år kan du allerede bruge en dosis til voksne.

Brug ikke stearinlys for længe eller for mange gange. I tilfælde af overdosering kan der forekomme mikro revner og blødninger i anus.

Før barnet sætter et lys i, får barnet muligheden for at tømme maven, hvorefter hans anus vaskes. Åbn pakken med rene hænder, og sæt stearinlys i babyens anus. Barnet skal ligge på maven eller på siden i et stykke tid, så lysets sammensætning kan opløses og fordeles så jævnt som muligt. Bivirkninger inkluderer kløe og forbrænding..

Barnet har feber, hvad man skal gøre?

Når en baby har feber, begynder mange forældre med det samme at få panik, og det er forgæves, da en sådan tilstand betyder, at kroppen bekæmper vira og bakterier. Ofte ordinerer læger, inklusive et barn om 4 år, fra temperaturen "Paracetamol". "Hvor mange dage kan du give det uden sundhedsskade?" - mødre er interesserede.

Det er uønsket at bruge stoffet i mere end tre dage. Læger anbefaler, at man begynder at sænke temperaturen, når termometeret stiger over 38,9 grader.

Indikationer

Fra brugsanvisningen til sirupen er det kendt, at stoffet anbefales at tage i nærværelse af følgende tilstande og sygdomme:

  1. Akut luftvejsinfektion (en sygdom i luftvejene forårsaget af indtagelse af en virusinfektion).
  2. Influenza (en virussygdom, der kan skade luftvejene og ledsages også af alvorlig forgiftning og kan føre til alvorlige komplikationer og død, især hos ældre patienter og børn).
  3. Parainfluenza (en infektion, der beskadiger slimhinderne i de øvre luftveje).
  4. Post-vaccinationsreaktioner (en tilstand, der undertiden udvikler sig efter vaccination, har en kort varighed og normalt ikke skader sundheden).
  5. Mild til moderat smerte.

Paracetamol 200 mg til børn: dosering i tabletter

Lægemidlet anvendes i vid udstrækning i en dosis på 200 mg

. Det er i stand til hurtigt at blive absorberet i kroppen og derved give antipyretiske virkninger. Ud over forkølelse tages det mod tandpine, osteochondrose og neuralgi. Den anslåede sats afhænger af personens alderskategori.

  • Babyer op til tre år gamle
    give sådan en medicin
    Ikke anbefalet.
    Det tilrådes at erstatte det med en analog i form af en sirup. Hvis dette ikke er muligt, kan ¼ en del af suspensionen opløses i vand. Du kan kun reducere graderne på enheden på denne måde en gang om dagen;
  • Hvis barnet er i alderskategorien fra 3 til 6 år
    , så kan han få 100 mg. Intervallet mellem doser skal være 6 timer. Det anbefales heller ikke at bruge det mere end to gange om dagen;
  • Med det samme tidsinterval kan du reducere feberen hos babyer, hvis alder er fra 6 til 12 år
    . Men det kan gives allerede ved 200 mg..

Situationen med voksne er lidt anderledes. For at reducere temperaturen er 200 mg af lægemidlet også nok for dem. Men du kan øge dette beløb op til 6 gange om dagen, hvis det er nødvendigt, med intervaller på 4 timer.

Kontraindikationer

I henhold til brugsanvisningen har "Paracetamol" sirup visse forbud mod at tage, for eksempel:

  1. Barnets alder op til en måned.
  2. Øget følsomhed over for den aktive ingrediens eller yderligere stoffer i lægemidlet ifølge instruktionerne.

I henhold til instruktionerne bør "Paracetamol" baby sirup anvendes med ekstrem forsigtighed under følgende forhold:

  1. Nyre- og leversygdomme.
  2. Godartet hyperbilirubinæmi (en lidelse, hvor et overskud af bilirubinniveauer registreres i en persons blod uden funktionsnedsættelse).
  3. Gilberts syndrom (hepatose, som er kendetegnet ved en moderat stigning i koncentrationen af ​​bilirubin i blodet).
  4. Viral hepatitis (en infektiøs leversygdom, der forekommer i forskellige kliniske varianter).
  5. Blodsygdomme (lidelser, der resulterer i patologiske ændringer i blodet).

Inden du starter behandlingen, skal du sørge for, at der ikke er nogen begrænsninger.

Hvor meget og hvordan man giver

Flydende paracetamol til børn (suspension) ordineres afhængigt af babyens alder og vægt.

Mængde af stof efter alder:

  • 3 - 12 måneder. Det er ordineret til 2,5-5 ml.
  • 1-6 liter. Tag 5-10 ml.
  • 6-14 år gammel. Doseringen er 240-480 mg - 10-20 ml.

Ifølge instruktionerne bør tiden til brug af børns suspension ikke overstige tre dage for at reducere hypertermi og reducere smerte - mere end fem dage. Forlængelse af behandlingen med Paracetamol ordineres af en læge, muligvis et antibiotikum.

suspensionen skal tages en halv time før et måltid, indtages i ren form eller skylles ned med vand. Ryst flasken inden brug. Det er praktisk at måle doseringen med en sprøjte med fokus på måleskalaen afhængigt af barnets kropsvægt.

En enkelt dosis svarer til 10-15 mg pr. Kg vægt. Tilladt daglig indtagelse - højst 60 mg pr. Kg vægt.

Selvmedicinering er farlig med konsekvenser, så enhver handling bekræftes af en børnelæge, andre lægemidler er forbundet eller en generel blodprøve ordineres for at identificere årsagerne til temperaturstigningen.

Dosisøgning: konsekvenser

I instruktionerne til Paracetamol-suspensionen til børn angav producenterne, at det at tage medicinen mere end den anbefalede dosis fører til leversvigt. Se en læge, selvom barnet har det godt.

Symptomer falder i flere kategorier. Overdosering er akut, svær og kronisk. I løbet af den første bliver huden bleg. Barnet har diarré, tarmkramper, appetitløshed, mavesmerter. Overdreven sveden opstår ofte, især om natten. Hvis der er en krænkelse af leveren, vises de første symptomer den første dag..

Den alvorlige form er karakteriseret ved progressiv encefalopati. Arytmi, pancreatitis, nyresvigt udvikler sig. I en forsømt situation opstår en dødelig koma. I den kroniske type påvirkes leveren og nyrerne..

Når stearinlys er bedre end piller?

Den terapeutiske virkning af lægemidlet "Paracetamol" i form af orale former bemærkes noget senere end effekten af ​​rektale suppositorier. I lyset af denne kendsgerning bruges stearinlys, når det er nødvendigt hurtigt at sænke den høje temperatur, eller når barnet sover, og der ikke er nogen måde at give ham en pille eller sirup.

Tabletter ordineres normalt kun i en alder af 6, men i nødstilfælde, når flydende medicin og suppositorier ikke er ved hånden, er det tilladt at give en del af tabletten til babyen ved to år.

Er doseringen af ​​"Paracetamol" 500 mg egnet til børn i en alder af 2??

Dosering af paracetamol tabletter til børn

Kold medicin kan produceres i tre former: stearinlys, tabletter og sirup

. De har alle den samme effekt på kroppen, men den anden mulighed er den mest økonomiske løsning. Hvis babyens temperatur observeres hele dagen, kan suspensionen gives flere gange. I dette tilfælde skal pausen mellem brug være mindst seks timer. Du kan nedbringe varmen på denne måde maksimalt 4 gange om dagen..

Satsen beregnes ud fra babyens vægt. Et kilo kræver 10 mg af stoffet. Det vil sige, at hvis han vejer henholdsvis 5 kg, skal han få 50 milligram, hvilket er cirka ¼ del af medicinen.

Temperaturen vil falde ca. 30 minutter efter brug. På dette tidspunkt anbefales det at overvåge babyens tilstand..

Bivirkninger

Paracetamolsirup tolereres som regel godt. Nogle gange kan følgende forhold forekomme:

  1. Udslæt på huden.
  2. Kløe.
  3. Urticaria (en allergisk sygdom, der manifesteres ved dannelsen af ​​blærer på huden og slimhinderne).
  4. Angioneurotisk shock (en farlig og snigende sygdom, der kan ende i koma, når strubehovedet og åndedrætsorganerne påvirkes).
  5. Trombocytopeni (en lidelse karakteriseret ved et fald i antallet af blodplader under standard, ledsaget af øget blødning og problemer med at stoppe blødningen).
  6. Leukopeni (en patologisk tilstand, hvor antallet af leukocytter i blodplasmaet bliver mindre end de lavere referenceværdier).
  7. Methemoglobinæmi (øgede mængder hæmoglobin, som indeholder oxideret jern i røde blodlegemer).
  8. Agranulocytose (en patologisk tilstand, hvor der er et fald i niveauet af leukocytter (mindre end 1109 / l) på grund af granulocytter (mindre end 0,75 109 / l) og monocytter).
  9. Pancytopeni (en patologisk tilstand karakteriseret ved et fald i sammensætningen af ​​alle blodkomponenter i blodbanen).
  10. Neutropeni (en sygdom karakteriseret ved et lavt antal neutrofiler i blodet).
  11. Dyspeptiske reaktioner (nedsat fordøjelse af mad og tilhørende patologiske tilstande).
  12. Hepatotoksisk virkning (egenskaber ved kemikalier, der forårsager strukturelle og funktionelle lidelser i leveren, mens de virker på kroppen på en ikke-mekanisk måde).

Hvis et af ovenstående tegn vises, bør brugen af ​​lægemidlet afbrydes og konsulter en læge for rådgivning.

Hvordan man giver Paracetamol sirup til børn?

Interaktion med andre lægemidler

Det er kun tilladt at bruge Paracetamol til børn efter lægens recept. Dette skyldes ikke kun tilstedeværelsen af ​​kontraindikationer og mulige bivirkninger, men også det faktum, at stoffet kan interagere med andre lægemidler og have en negativ indvirkning på kroppens organer og systemer..

Derfor skal lægen informeres om, hvilke lægemidler der desuden bruges til at behandle barnet. Det er bydende nødvendigt at tage i betragtning, at Paracetamol øger sin hepatotoksiske virkning, når det tages samtidigt med forskellige lægemidler, der bruges til at behandle leverpatologier. En lignende effekt observeres, når den kombineres med antiepileptiske lægemidler. Og når det bruges samtidigt med antikoagulantia, forværres blodkoaguleringsevnen betydeligt.

De farmakologiske egenskaber forværres betydeligt, når du tager stoffet med aktivt kul. Sådan anvendelse er mulig, hvis stigningen i kropstemperatur skyldes en tarminfektion..

Antipyretiske egenskaber reduceres, når paracetamol kombineres med beroligende midler, der indeholder barbiturater.

Det er farligt at tage metoclopramid sammen med Paracetamol, da det øger risikoen for bivirkninger. Især kan der opstå alvorlige problemer med fordøjelseskanalen. Det er uønsket at kombinere lægemidlet med koffeinholdige stoffer, da effekten af ​​sidstnævnte forbedres mange gange, hvilket er meget farligt for barnets krop.

Funktioner:

Før du starter behandling med et lægemiddel, skal du gøre dig grundigt bekendt med kommentaren til lægemidlet. Der er flere specifikke retningslinjer at passe på:

  1. Hvis det er nødvendigt at tage medicinen i lang tid, er det nødvendigt regelmæssigt at overvåge indikatorerne for det perifere blods funktionelle tilstand.
  2. Den aktive komponent i lægemidlet kan interagere med lægemidler fra andre terapeutiske grupper, derfor skal lægen advares om deres mulige anvendelse.
  3. Ryst det, inden du bruger medicinen..
  4. Lægemidlet indeholder sukker, som det er bydende nødvendigt at overveje, når det tages af børn med diabetes.

Hvis du er i tvivl om eller spørgsmål vedrørende brugen af ​​medicinen, skal du konsultere en læge.

specielle instruktioner

For at undgå overdosering i løbet af behandlingsperioden med dette lægemiddel, bør du ikke samtidig tage andre lægemidler, der indeholder paracetamol.

For børn 2-3 måneder kan stoffet kun gives som anvist af en børnelæge..

Der skal udvises forsigtighed, hvis en patient diagnosticeres med en glutathionmangel, da risikoen for overdosering øges. Derudover er der rapporteret om leversvigt hos patienter med lave niveauer af glutathion, især hos meget underernærede mennesker med anoreksi, patienter med lavt kropsmasseindeks og dem med kronisk alkoholisme. Også i nogle tilfælde, såsom sepsis, øgede paracetamol risikoen for metabolisk acidose.

Lægemidlet kan fordreje resultaterne af laboratorietest for indholdet af glukose og urinsyre i blodet.

Hvis det er nødvendigt at bruge stoffet i mere end 5 dage, anbefales det at overvåge parametrene for perifert blod og leverens funktionelle tilstand..

Hvis der ikke er nogen virkning inden for 3 dage efter indtagelse af lægemidlet, skal du konsultere din læge.

Indflydelse på evnen til at føre køretøjer og komplekse mekanismer

Paracetamol har ingen virkning på reaktionshastighed og koncentrationsevne..

Overdosis

Vær forsigtig, når du beregner dosis, og hold medicinen utilgængeligt for børn for at forhindre barnet i at tage medicinen ud over den krævede dosis.

Overhold doseringen, og babyen vil komme sig hurtigt.

Overdoseringssymptomer manifesteres gennem:

  • bleghed
  • kvalme, opkastning, mavesmerter
  • overdreven sveden
  • leversmerter (starter om en dag eller to).

En betydelig overdosis på grund af udviklingen af ​​akut leversvigt kan føre til koma og død..

For at finde ud af graden af ​​overdosering og tilstrækkelig behandling skal du konsultere en læge. Førstehjælpshandlinger - gastrisk skylning (effektiv senest 4 timer efter hændelsen) og indtagelse af aktivt kul.

Påføring under graviditet og amning

Den negative virkning af paracetamol under dets anvendelse under graviditet og amning blev ikke noteret. Lægemidlet trænger ind i placentabarrieren, udskilles i modermælken (højst 0,23% af den dosis, der er taget af moderen). I eksperimentelle studier blev hverken teratogen eller embryotoksisk eller mutagen virkning af stoffet fastslået. Paracetamol ordineres dog kun til gravide og ammende kvinder efter vurdering af de tilsigtede fordele og potentielle risici.

Ingen data om effekter på fertilitet.

Analoger af "Paracetamol"

Følgende lægemidler betragtes som ens i aktiv ingrediens og farmakologisk virkning for børns "Paracetamol":

  1. "Panadol".
  2. "Tylol".
  3. Daleron.
  4. "Rinikold".
  5. "Calpol".
  6. "Fervex for børn".
  7. "Antigrippin".
  8. Efferalgan.
  9. "Pamol".
  10. "Ifimol".
  11. "Apotel".
  12. "Aldolor".

Inden du udskifter det originale lægemiddel med et generisk lægemiddel, skal du konsultere en medicinsk specialist..

Er det muligt at give et barn paracetamol tabletter?

Medicinske eksperter siger, at paracetamol kan gives til babyer i fast form, men under visse betingelser

  • Lægemidlet kan kun sænke en høj temperatur, mere end 38 grader;
  • Du bør ikke straks give piller, i første omgang er det bedre at prøve at anvende enhver folkeopskrift. Hvis feberen vedvarer i mere end 4 timer, kan medicin gives;
  • Du kan give det med det samme, hvis barnet sammen med feberen er bekymret for tandpine og svaghed..

Paracetamol er en stor hjælper til mødre. Det er velegnet til både voksne og børn. Men der er nogle begrænsninger for modtagelse

  • Før brug skal du gøre dig bekendt med sammensætningen og sørge for, at barnet ikke er allergisk over for dets komponenter;
  • Det anbefales ikke at sænke gradskalaen med dette lægemiddel til babyer, der er under 3 måneder gamle. Til disse formål er det bedre at købe antipyretisk sirup;
  • Det er strengt forbudt at bruge det til børn, der har problemer med fordøjelseskanalen, nyresygdommen eller rektal patologi.

Hvis forældrene ikke er sikre på, om valget er rigtigt, skal du ikke eksperimentere med barnet, det er bedre at konsultere en specialist.

Anmeldelser

De fleste af reaktionerne på stoffet er positive. Som regel bemærker patienter, at det er øget effektivitet og sikkerhed for små patienter. Ifølge forældre slår sirupen hurtigt ned temperaturen, eliminerer børnesygdomme, tolereres godt af babyer.

Der er dog også negative reaktioner, hvor folk klager over sammensætningen af ​​lægemidlet, da det indeholder kemiske tilsætningsstoffer, der kan forårsage allergi. Generelt er stoffets tolerance, at dømme efter anmeldelserne, god.

For smerter

Det medicinske præparat "Paracetamol" har også smertestillende egenskaber, så denne medicin kan gives til børn med smerter af en bred vifte af oprindelse. For eksempel hjælper en medicin med at lindre et barns tilstand under tænder, hvis denne proces er smertefuld. At tage "Paracetamol" eliminerer også smerter forårsaget af traumer - forstuvning, blå mærker osv..

Dette middel bruges også til hovedpine, ondt i halsen og smertefulde fornemmelser af anden lokalisering.

For Mere Information Om Migræne