Paracetamol - brugsanvisning

Opmærksomhed! Denne medicin kan have en særlig uønsket interaktion med alkohol! Flere detaljer.

Indikationer for brug

Febersyndrom forbundet med infektiøse sygdomme; smertsyndrom (mild og moderat): artralgi, myalgi, neuralgi, migræne, tandpine og hovedpine, algodismenoré.

Mulige analoger (erstatninger)

Aktiv ingrediens, gruppe

Doseringsform

Kapsler, brusende pulver til opløsning til oral administration [til børn], opløsning til infusion, opløsning til oral administration [til børn], sirup, rektal suppositorier, rektal suppositorier [til børn], suspension til oral administration, suspension

Kontraindikationer

Overfølsomhed over for lægemidlet, nyfødt periode (op til 1 måned).

Med omhu. Nyre- og leversvigt, godartet hyperbilirubinæmi (inklusive Gilberts syndrom), viral hepatitis, alkoholisk leverskade, alkoholisme, graviditet, amning, avanceret alder, tidlig barndom (op til 3 måneder), mangel på glucose-6-phosphatdehydrogenase; diabetes mellitus (mod sirup).

Sådan bruges: dosering og behandlingsforløb

Indvendigt, med en stor mængde væske, 1-2 timer efter at have spist (det tager straks efter at have spist fører til en forsinkelse i starten af ​​handlingen).

Voksne og unge over 12 år (kropsvægt over 40 kg) enkeltdosis - 500 mg; maksimal enkeltdosis - 1 g. Multiplikation af aftale - op til 4 gange om dagen. Den maksimale daglige dosis er 4 g; den maksimale varighed af behandlingen er 5-7 dage. Hos patienter med nedsat lever- eller nyrefunktion med Gilberts syndrom hos ældre patienter bør den daglige dosis reduceres og intervallet mellem doser øges.

Børn: den maksimale daglige dosis til børn under 6 måneder (op til 7 kg) - 350 mg, op til 1 år (op til 10 kg) - 500 mg, op til 3 år (op til 15 kg) - 750 mg, op til 6 år (op til 22 kg ) - 1 g, op til 9 år (op til 30 kg) - 1,5 g, op til 12 år (op til 40 kg) - 2 g. I form af en suspension: børn 6-12 år - 10-20 ml hver (5 ml - 120 mg), 1-6 år - 5-10 ml, 3-12 måneder - 2,5-5 ml. Dosen til børn i alderen 1 til 3 måneder bestemmes individuelt. Mangfoldighed af aftale - 4 gange om dagen; intervallet mellem hver dosis er mindst 4 timer.

Den maksimale varighed af behandlingen uden at konsultere en læge er 3 dage (når det tages som et antipyretisk middel) og 5 dage (som et smertestillende middel).

Helt korrekt. Voksne - 500 mg 1-4 gange om dagen; den maksimale enkeltdosis er 1 g; maksimal daglig dosis - 4 g.

Børn 12-15 år - 250-300 mg 3-4 gange om dagen; 8-12 år - 250-300 mg 3 gange om dagen; 6-8 år - 250-300 mg 2-3 gange om dagen; 4-6 år - 150 mg 3-4 gange om dagen; 2-4 år - 150 mg 2-3 gange om dagen; 1-2 år - 80 mg 3-4 gange om dagen fra 6 måneder til 1 år - 80 mg 2-3 gange om dagen; fra 3 måneder til 6 måneder - 80 mg 2 gange dagligt.

farmakologisk virkning

Et ikke-narkotisk smertestillende middel blokerer COX1 og COX2 hovedsageligt i centralnervesystemet og påvirker smerte- og termoreguleringscentre. I betændte væv neutraliserer cellulære peroxidaser effekten af ​​paracetamol på COX, hvilket forklarer det næsten fuldstændige fravær af den antiinflammatoriske virkning. Fraværet af en blokerende virkning på Pg-syntese i perifere væv fører til fravær af en negativ effekt på vand-saltmetabolisme (Na + og vandretention) og gastrointestinalt slimhinde.

Bivirkninger

På hudens side: kløe på huden, udslæt på huden og slimhinderne (normalt erytematøs, urticaria), angioødem, eksudativ erythema multiforme (inklusive Stevens-Johnson syndrom), toksisk epidermal nekrolyse (Lyells syndrom).

Fra siden af ​​centralnervesystemet (udvikler sig normalt ved høje doser): svimmelhed, psykomotorisk agitation og desorientering.

Fra fordøjelsessystemet: kvalme, epigastrisk smerte, øget aktivitet af "leverenzymer", normalt uden udvikling af gulsot, hepatonekrose (dosisafhængig effekt).

Fra det endokrine system: hypoglykæmi, op til hypoglykæmisk koma.

Fra siden af ​​hæmatopoiesis: anæmi, sulfhemoglobinæmi og methemoglobinæmi (cyanose, åndenød, hjertesmerter), hæmolytisk anæmi (især til patienter med mangel på glucose-6-phosphatdehydrogenase). Ved langvarig brug i høje doser - aplastisk anæmi, pancytopeni, agranulocytose, neutropeni, leukopeni, trombocytopeni.

Fra urinsystemet: (når man tager store doser) - nefrotoksicitet (nyrekolik, interstitiel nefritis, papillær nekrose).

Symptomer (akut overdosering udvikler sig 6-14 timer efter indtagelse af paracetamol, kronisk - 2-4 dage efter overskridelse af dosis) akut overdosering: gastrointestinal dysfunktion (diarré, nedsat appetit, kvalme og opkastning, ubehag i maven og / eller smerter i mave), øget svedtendens.

Symptomer på kronisk overdosering: Der udvikles en hepatotoksisk virkning, der er karakteriseret ved generelle symptomer (smerte, svaghed, svaghed, øget svedtendens) og specifik, der karakteriserer leverskader. Som et resultat kan hepatonekrose udvikle sig. Den hepatotoksiske virkning af paracetamol kan være kompliceret af udviklingen af ​​hepatisk encefalopati (tankesygdomme, CNS-depression, bedøvelse), kramper, respirationsdepression, koma, cerebral ødem, hypokoagulation, udvikling af DIC-syndrom, hypoglykæmi, metabolisk acidose, arytmi, kollaps. Sjældent udvikler nedsat leverfunktion lynhurtigt og kan være kompliceret af nyresvigt (nyretubulær nekrose).

Behandling: introduktion af donorer fra SH-grupper og forløbere for syntesen af ​​glutathion - methionin 8-9 timer efter overdosering og N-acetylcystein - efter 12 timer. Behovet for yderligere terapeutiske foranstaltninger (yderligere administration af methionin, intravenøs administration af N-acetylcystein) bestemmes i afhængigt af koncentrationen af ​​paracetamol i blodet såvel som den forløbne tid efter indtagelse.

specielle instruktioner

Med fortsat febersyndrom på baggrund af brugen af ​​paracetamol i mere end 3 dage og smertesyndrom i mere end 5 dage, er en læge konsultation påkrævet.

Risikoen for at udvikle leverskader øges hos patienter med alkoholisk hepatose.

Forvrænger laboratorietest i kvantitativ bestemmelse af glucose og urinsyre i plasma.

Under langvarig behandling er det nødvendigt at kontrollere billedet af perifert blod og leverens funktionelle tilstand..

Sirupen indeholder 0,06 XE saccharose i 5 ml, som skal tages i betragtning ved behandling af patienter med diabetes mellitus.

Påføring under graviditet og amning

Paracetamol krydser placentabarrieren. Til dato er der ikke set nogen negative virkninger af paracetamol på fosteret hos mennesker.

Paracetamol udskilles i modermælk: indholdet i mælk er 0,04-0,23% af den dosis, som moderen har taget.

Hvis det er nødvendigt at bruge paracetamol under graviditet og amning (amning), skal de forventede fordele ved behandlingen for moderen og den potentielle risiko for fosteret eller barnet afvejes nøje..

I eksperimentelle studier er de embryotoksiske, teratogene og mutagene virkninger af paracetamol ikke blevet fastslået.

Interaktion

Anvendelsen af ​​paracetamol reducerer effektiviteten af ​​urikosuriske lægemidler.

Samtidig brug af paracetamol i høje doser øger effekten af ​​antikoagulerende lægemidler (et fald i syntesen af ​​prokoagulerende faktorer i leveren).

Induktorer af mikrosomal oxidation i leveren (phenytoin, ethanol, barbiturater, rifampicin, phenylbutazon, tricykliske antidepressiva), ethanol og hepatotoksiske lægemidler øger produktionen af ​​hydroxylerede aktive metabolitter, hvilket gør det muligt at udvikle alvorlig forgiftning selv med en lille overdosis.

Langvarig brug af barbiturater reducerer effektiviteten af ​​paracetamol.

Ethanol bidrager til udviklingen af ​​akut pancreatitis.

Microsomale oxidationshæmmere (inklusive cimetidin) reducerer risikoen for hepatotoksiske virkninger.

Langvarig fælles brug af paracetamol og andre NSAID'er øger risikoen for at udvikle "smertestillende" nefropati og nyre papillær nekrose, starten på nyresvigt i slutningen.

Samtidig langvarig administration af højdosis paracetamol og salicylater øger risikoen for nyre- eller blærekræft.

Diflunisal øger plasmakoncentrationen af ​​paracetamol med 50% - risikoen for at udvikle paracetamol hepatotoksicitet.

Myelotoksiske lægemidler øger manifestationerne af hæmatotoksicitet.

Opbevaringsforhold

På et mørkt sted ved en temperatur, der ikke overstiger 25 grader.

Paracetamol (Paracetamol)

Aktivt stof:

Indhold

  • 3D-billeder
  • Sammensætning og form for frigivelse
  • farmakologisk virkning
  • Indikationer af lægemidlet Paracetamol
  • Kontraindikationer
  • Bivirkninger
  • Interaktion
  • Administration og dosering
  • Overdosis
  • Opbevaringsbetingelser for lægemidlet Paracetamol
  • Holdbarhed for lægemidlet Paracetamol
  • Instruktioner til medicinsk brug
  • Priser på apoteker
  • Anmeldelser

Farmakologisk gruppe

  • Anilides

Nosologisk klassificering (ICD-10)

  • G43 Migræne
  • M25.5 Ledsmerter
  • M79.1 Myalgi
  • N94.6 Dysmenoré, uspecificeret
  • R50 Feber af ukendt oprindelse
  • R51 Hovedpine
  • R52 Smerter, ikke andetsteds klassificeret
  • R52.2 Andre vedvarende smerter

3D-billeder

Sammensætning og form for frigivelse

1 tablet indeholder 500 mg paracetamol; i pakken 10 stk.

farmakologisk virkning

Blokerer syntesen af ​​PG i centralnervesystemet. Krænker ledningen af ​​smerteimpulser i de afferente veje, reducerer den pyrogene virkning af PG på midten af ​​termoregulering i hypothalamus, forbedrer varmeoverførslen.

Indikationer af lægemidlet Paracetamol

Smertsyndrom af forskellig oprindelse (hoved og tand, migræne, myalgi, menalgi, artralgi); feber ved infektiøse og inflammatoriske sygdomme; dårlig tolerance af salicylsyrederivater.

Kontraindikationer

Overfølsomhed, svær lever- og / eller nyresvigt, anæmi, alkoholisme, graviditet (I trimester).

Bivirkninger

Allergiske reaktioner; ved langvarig brug - methemoglobinæmi, nedsat nyre- og leverfunktion, hypokrom anæmi.

Interaktion

Forbedrer effekten af ​​indirekte antikoagulantia (coumarin- og indandionderivater). Antipyretisk og analgetisk aktivitet øges af koffein, reduceres med rifampicin, phenobarbital og alkohol (fremskynder biotransformation ved at inducere mikrosomale leverenzymer).

Administration og dosering

Inde. Voksne og unge over 12 år: 1-2 borde. op til 4 gange om dagen (ikke mere end 4 g om dagen).

Børn: i alderen 6-12 år - fane 0,5-1. 4 gange dagligt, op til 6 år (fra 3 måneder) - 10 mg / kg.

Overdosis

Når det tages i toksiske doser (10-15 g hos voksne), kan levernekrose udvikle sig.

Opbevaringsbetingelser for lægemidlet Paracetamol

Opbevares utilgængeligt for børn.

Holdbarhed for lægemidlet Paracetamol

Må ikke anvendes efter den udløbsdato, der er trykt på pakken.

Paracetamol

Priser i onlineapoteker:

Paracetamol er et ikke-narkotisk smertestillende middel, der blokerer cyclooxygenase (COX-1 og COX-2) hovedsageligt i centralnervesystemet og påvirker centrene for termoregulering og smerte..

Frigør form og sammensætning

Følgende doseringsformer af Paracetamol produceres:

  • Tabletter: hvide med en cremet skygge eller hvide, fladcylindriske, med en linje og en affasning (10 stk. I en blisterpakning eller ikke-cellepakning; 2 eller 3 pakker i en papkasse);
  • Rektale suppositorier til børn: torpedoformet, fra hvid med en gullig eller cremet skygge til hvid (5 stk. I blisterkonturpakninger; 2 pakker i en papkasse);
  • Sirup (100 ml i hætteglas; 1 hætteglas i en papæske);
  • Suspension til oral administration (100 ml i hætteglas med mørkt glas med en doseringsske inkluderet; 1 sæt i en papæske).

1 tablet indeholder:

  • Aktiv ingrediens: paracetamol - 200 eller 500 mg;
  • Hjælpekomponenter: lactose (mælkesukker), stearinsyre, kartoffelstivelse, gelatine.

1 suppositorium indeholder:

  • Aktiv ingrediens: paracetamol - 100 mg;
  • Hjælpekomponenter: fast fedtbase.

5 ml sirup indeholder:

  • Aktiv ingrediens: paracetamol - 24 mg;
  • Hjælpekomponenter: vand, natriumbenzoat, aromatiske tilsætningsstoffer, riboflavin, ethylalkohol, propylenglycol, trisubstitueret natriumcitrat, citronsyre, sorbitol, sukker.

5 ml suspension indeholder:

  • Aktiv ingrediens: paracetamol - 120 mg;
  • Hjælpekomponenter: renset vand, appelsin- eller jordbærsmag, spiselig sorbitol (sorbitol), glycerol (glycerol), saccharose (sukker), propylenglycol, methylparahydroxybenzoat (nipagin), xanthangummi (xanthangummi), avicellulosemikrokrystallinsk (cellulose) RC-591 natrium).

Indikationer for brug

  • Neuralgi;
  • Tandpine;
  • Muskelsmerter;
  • Reumatiske smerter
  • Smerter fra skader og forbrændinger
  • Hovedpine (inklusive migræne)
  • Forhøjet kropstemperatur med forkølelse og influenza;
  • Algodismenoré (tabletter);
  • Post-vaccination hypertermi (suspension);
  • Feber ved infektiøse og inflammatoriske sygdomme (sirup, suspension).

Kontraindikationer

  • Alvorlige krænkelser af lever- eller nyrefunktion (tabletter, sirup)
  • Kronisk alkoholisme (sirup);
  • Neonatal periode (suppositorier, suspension);
  • Børn under 3 år (tabletter, sirup)
  • Overfølsomhed over for lægemiddelkomponenter.

Yderligere til suspension:

  • Sygdomme i blodsystemet
  • Genetisk fravær af glucose-6-phosphatdehydrogenase;
  • Glukose-galactosemalabsorption, fruktoseintolerance, sucrase / isomaltase-mangel.

I forhold til suppositorier og sirup (skal bruges med ekstrem forsigtighed, da der er mulighed for komplikationer):

  • Viral hepatitis;
  • Godartet hyperbilirubinæmi (inklusive Gilberts syndrom).

Yderligere til suppositorier:

  • Nedsat nyre- og leverfunktion
  • Blodsygdomme (trombocytopeni, leukopeni);
  • Brystalder op til 3 måneder.

Yderligere til sirup:

  • Alkoholisme;
  • Alkoholisk leverskade;
  • Mangel på glucose-6-phosphatdehydrogenase;
  • Samtidig behandling med andre paracetamolholdige lægemidler;
  • Graviditet;
  • Amningsperiode;
  • Ældre alder.

Administration og dosering

Piller

Tabletterne tages oralt efter 1-2 timer efter et måltid med en stor mængde væske.

  • Børn over 12 år, voksne (inklusive ældre patienter): 500-1000 mg dagligt; den maksimale daglige dosis er 4000 mg (højst 8 tabletter på 500 mg);
  • Børn under 12 år (der vejer op til 40 kg): 2000 mg pr. Dag, opdelt i 4 doser;
  • Børn under 9 år (der vejer op til 30 kg): 1500 mg dagligt, opdelt i 4 doser;
  • Børn fra 3 til 6 år (der vejer 15-22 kg): 1000 mg dagligt, opdelt i 4 doser.

Der skal observeres et interval på mindst 4 timer mellem tabletterne. Det anbefales ikke at overskride de angivne doser.

Den daglige dosis for krænkelser af lever- og nyrefunktion, Gilberts syndrom såvel som hos ældre patienter bør reduceres, og intervallet mellem doser af lægemidlet bør øges.

Kontakt lægen, hvis symptomerne vedvarer.

Suppositorier

Suppositorier anvendes rektalt: 2-4 gange om dagen med et interval på 4 timer (mindst).

Dosis af Paracetamol bestemmes individuelt afhængigt af barnets alder og kropsvægt. I gennemsnit er en enkelt dosis 10-12 mg pr. 1 kg legemsvægt; maksimalt dagligt indtag - 60 mg pr. 1 kg kropsvægt.

Doseringsregime (enkeltdoser):

  • 6-12 måneder: 0,5-1 suppositorium hver;
  • 1-3 år: 1-1,5 suppositorier hver;
  • 3-5 år: 1,5-2 suppositorier;
  • 5-10 år: 2,5-3,5 suppositorier hver;
  • 10-12 år gammel: 3,5-5 suppositorier hver.

Det er tilladt at bruge stoffet til børn under tre måneder i tilfælde af øget kropstemperatur forårsaget af vaccination.

Sirup

Sirupen tages oralt: administrationsfrekvensen er 3-4 gange om dagen.

  • Børn 3-12 måneder: 2,5-5 ml hver;
  • Børn 1-5 år: 5-10 ml;
  • Børn 5-12 år: 10-20 ml;
  • Voksne og børn, der vejer mere end 60 kg: 20-40 ml hver.

Affjedring

Suspensionen tages oralt ufortyndet før måltider med rigelig væske. Umiddelbart inden brug rystes hætteglasset med suspensionen grundigt..

Anbefalet doseringsregime: 4 gange om dagen med et interval på 4 timer (mindst).

Doseringen af ​​lægemidlet til børn bestemmes afhængigt af alder og kropsvægt. En enkelt dosis er 10-15 mg pr. 1 kg kropsvægt; dagligt - 60 mg (ikke mere) pr. 1 kg kropsvægt.

Doseringsregime (enkeltdoser):

  • Børn 1-3 måneder: symptomatisk behandling af reaktioner på vaccination - 2,5 ml hver med mulig genanvendelse af dosis efter 4 timer (i det mindste). Hvis kropstemperaturen ikke falder efter at have taget en anden dosis, skal du konsultere en læge (brug af Paracetamol til børn i denne aldersgruppe er kun mulig under lægeligt tilsyn);
  • Børn fra 3 måneder til 1 år: hver 2,5-5 ml;
  • Børn 1-6 år: 5-10 ml;
  • Børn 6-14 år: 10-20 ml.

En enkelt dosis af suspensionen til børn (afhængigt af kropsvægt) og voksne:

  • 4-8 kg: 2,5 ml;
  • 8-16 kg: 5 ml;
  • 16-32 kg: 10 ml;
  • 32 kg: 15-20 ml;
  • Voksne: 20 ml 4 gange om dagen (ikke mere).

Det anbefales ikke at tage alle doseringsformer af Paracetamol uden recept fra lægen i mere end 5 dage som et bedøvelsesmiddel og mere end 3 dage som et antipyretisk middel..

Bivirkninger

Under behandling med Paracetamol (enhver form for frigivelse) kan der forekomme allergiske reaktioner.

Tabletter, sirup

Ved brug af lægemidlet i anbefalede doser i overensstemmelse med alle lægens krav er bivirkninger ved at tage sjældne:

  • Endokrin system: hypoglykæmi;
  • Fordøjelsessystemet: kvalme, epigastrisk smerte, øget aktivitet af leverenzymer, hepatonekrose.

Nogle gange er det også muligt: ​​allergiske reaktioner (urticaria, kløe, hududslæt, Quinckes ødem) epigastrisk smerte, kvalme, svimmelhed, Lyells syndrom (toksisk epidermal nekrolyse), ekssudativ erythema multiforme (inklusive Stevens-Johnson syndrom); søvnløshed; agranulocytose, trombocytopeni, anæmi.

Langvarig brug i høje doser vil sandsynligvis øge risikoen for krænkelser af det hæmatopoietiske system, lever- og nyrefunktion.

Suppositorier

Sjældent: hæmatopoietiske lidelser (methemoglobinæmi, trombocytopeni, anæmi).

Affjedring

Trombocytopeni, agranulocytose, leukopeni, mavesmerter, kvalme, opkastning; ved langvarig brug i høje doser - pancytopeni, methemoglobinæmi, aplastisk og hæmolytisk anæmi; hepatotoksiske og neurotoksiske virkninger.

specielle instruktioner

Betingelser / sygdomme, hvor du bør konsultere din læge, inden du tager Paracetamol:

  • Alvorlig nyre- eller leversygdom
  • Samtidig administration af medicin mod kvalme og opkastning, lægemidler, der sænker kolesterolniveauet i blodet;
  • Samtidig antikoagulantbehandling og behovet for daglig smertestillende medicin i en længere periode.

Ved langvarig lægemiddelbehandling anbefales det regelmæssigt at overvåge leverens funktionelle tilstand og billedet af perifert blod.

Paracetamol bør ikke tages samtidigt med alkoholholdige drikkevarer såvel som patienter, der er tilbøjelige til kronisk alkoholforbrug, da giftig leverskade er mulig.

I betragtning af en mulig overdosis anbefales det ikke at tage stoffet i kombination med andre paracetamolholdige lægemidler.

Paracetamol fordrejer resultaterne af laboratorieundersøgelser af indholdet af urinsyre og glukose i blodplasma.

Patienter med diabetes mellitus skal tage højde for, at suspensionen indeholder saccharose og sorbitol: i 5 ml - 0,25 XE (brødenheder).

Lægemiddelinteraktioner

Virkning af paracetamol på lægemidler / stoffer ved samtidig brug:

  • Indirekte antikoagulantia: ved langvarig brug øger deres virkning, hvilket øger risikoen for blødning;
  • Urikosuriske lægemidler: kan reducere deres aktivitet.

Præparater / stoffer, der påvirker paracetamol, når de anvendes samtidigt:

  • Induktorer af mikrosomale oxidationsenzymer i leveren (tricykliske antidepressiva, phenylbutazon, flumecinol, ethanol, phenytoin, zidovudin, rifampicin, carbamazepin, diphenin, barbiturater): øger risikoen for dets hepatotoksiske virkning i tilfælde af overdosering;
  • Barbiturater: ved langvarig brug reducerer effektiviteten;
  • Hæmmere af mikrosomal oxidation (cimetidin): reducerer risikoen for dets hepatotoksiske virkning;
  • Andre ikke-steroide antiinflammatoriske lægemidler: øge dets nefrotoksiske virkning;
  • Diflunisal: øger plasmakoncentrationen med 50% (risiko for at udvikle levertoksicitet);
  • Myelotoksiske lægemidler: øg manifestationerne af dets hæmatotoksicitet;
  • Metoclopramid og domperidon: øger hastigheden af ​​dets absorption;
  • Kolestyramin: reducerer absorptionshastigheden.

Med samtidig brug af paracetamol i høje doser med salicylater øges risikoen for at udvikle kræft i blære og nyre; med ethanol - risikoen for at udvikle akut pancreatitis.

Vilkår og betingelser for opbevaring

Opbevares på et tørt sted uden for børns rækkevidde og beskyttet mod lys. tabletter, sirup - ved temperaturer op til 25 ° С, suppositorier - op til 15 ° С.

  • Tabletter, sirup - 3 år;
  • Suppositorier - 2 år.

Har du fundet en fejl i teksten? Vælg det, og tryk på Ctrl + Enter.

Paracetamol

Farmaceut handling

Et ikke-narkotisk smertestillende middel blokerer COX1 og COX2 hovedsageligt i centralnervesystemet og påvirker smerte- og termoreguleringscentre. I betændte væv neutraliserer cellulære peroxidaser effekten af ​​paracetamol på COX, hvilket forklarer det næsten fuldstændige fravær af den antiinflammatoriske virkning. Fraværet af en blokerende virkning på Pg-syntese i perifere væv fører til fravær af en negativ effekt på vand-saltmetabolisme (Na + og vandretention) og gastrointestinalt slimhinde.

Farmakokinetik

Absorption - høj, TCmax opnås på 0,5-2 timer; Cmax - 5-20 μg / ml. Kommunikation med plasmaproteiner - 15%. Gennemtrænger BBB. Mindre end 1% af den dosis paracetamol, der tages af en ammende mor, overføres til modermælken. Den terapeutisk effektive koncentration af paracetamol i plasma opnås, når den administreres i en dosis på 10-15 mg / kg. Det metaboliseres i leveren (90-95%): 80% indgår i konjugeringsreaktioner med glucuronsyre og sulfater for at danne inaktive metabolitter; 17% gennemgår hydroxylering med dannelsen af ​​8 aktive metabolitter, som er konjugeret med glutathion til dannelse af allerede inaktive metabolitter. Med mangel på glutathion kan disse metabolitter blokere enzymsystemerne i hepatocytter og forårsage deres nekrose. Isoenzymet CYP2E1 er også involveret i stoffets stofskifte. T1 / 2 - 1-4 timer Udskilles af nyrerne i form af metabolitter, hovedsageligt konjugater, kun 3% uændret. Hos ældre patienter falder lægemiddelclearance og T1 / 2 øges.

Indikationer

Febersyndrom forbundet med infektiøse sygdomme;
smertesyndrom (mild og moderat):
artralgi,
myalgi,
neuralgi,
migræne,
tandpine og hovedpine,
algodismenoré.

Kontraindikationer

Overfølsomhed, nyfødt periode (op til 1 måned).
Forsigtigt. Nyre- og leversvigt, godartet hyperbilirubinæmi (inklusive Gilberts syndrom), viral hepatitis, alkoholisk leverskade, alkoholisme, diabetes mellitus (mod sirup), graviditet, amning, alderdom, tidlig barndom (op til 3 måneder).

Dosering

Indvendigt, med en stor mængde væske, 1-2 timer efter at have spist (det tager straks efter at have spist fører til en forsinkelse i starten af ​​handlingen).
Voksne og unge over 12 år (kropsvægt over 40 kg) enkeltdosis - 500 mg; maksimal enkeltdosis - 1 g. Multiplikation af aftale - op til 4 gange om dagen. Den maksimale daglige dosis er 4 g; den maksimale varighed af behandlingen er 5-7 dage.
Børn: den maksimale daglige dosis for børn under 6 måneder (op til 7 kg) - 350 mg, fra 6 måneder til 1 år (op til 10 kg) - 500 mg, 1-3 år (op til 15 kg) - 750 mg, 3-6 år (op til 22 kg) - 1 g, 6-9 år (op til 30 kg) - 1,5 g, 9-12 år (op til 40 kg) - 2 g. Som suspension: børn 6-12 år - 10-20 ml (i 5 ml - 120 mg), 1-6 år - 5-10 ml, 3-12 måneder - 2,5-5 ml. Dosen til børn i alderen 1 til 3 måneder bestemmes individuelt. Mangfoldighed af aftale - 4 gange om dagen; intervallet mellem hver dosis er mindst 4 timer.
Den maksimale varighed af behandlingen uden at konsultere en læge er 3 dage (når det tages som et antipyretisk middel) og 5 dage (som et smertestillende middel).
Helt korrekt. Voksne - 500 mg 1-4 gange om dagen; den maksimale enkeltdosis er 1 g; maksimal daglig dosis - 4 g.
Børn 12-15 år - 250-300 mg 3-4 gange om dagen; 8-12 år - 250-300 mg 3 gange om dagen; 6-8 år - 250-300 mg 2-3 gange om dagen; 4-6 år - 150 mg 3-4 gange om dagen; 2-4 år - 150 mg 2-3 gange om dagen; 1-2 år - 80 mg 3-4 gange om dagen fra 6 måneder til 1 år - 80 mg 2-3 gange om dagen; fra 3 måneder til 6 måneder - 80 mg 2 gange dagligt.

Bivirkninger

Allergiske reaktioner (inklusive hududslæt).
Overdosis. Symptomer: i løbet af de første 24 timer efter administration - bleghed i huden, kvalme, opkastning, anoreksi, mavesmerter; krænkelse af glukosemetabolisme, metabolisk acidose. Symptomer på leverfunktion kan forekomme 12-48 timer efter en overdosis. I svær overdosis - leversvigt med progressiv encefalopati, koma, død; akut nyresvigt med tubulær nekrose (inklusive i fravær af alvorlig leverskade); arytmi, pancreatitis. Den hepatotoksiske virkning hos voksne manifesteres, når man tager 10 g eller mere.
Behandling: introduktion af donorer fra SH-grupper og forløbere for syntesen af ​​glutathion - methionin 8-9 timer efter overdosering og N-acetylcystein - efter 12 timer. Behovet for yderligere terapeutiske foranstaltninger (yderligere administration af methionin, intravenøs administration af N-acetylcystein) bestemmes i afhængigt af koncentrationen af ​​paracetamol i blodet såvel som den forløbne tid efter indtagelse.

Interaktion

Reducerer effektiviteten af ​​urikosuriske lægemidler. Samtidig brug af paracetamol i høje doser øger effekten af ​​antikoagulerende lægemidler (et fald i syntesen af ​​prokoagulerende faktorer i leveren).
Induktorer af mikrosomal oxidation i leveren (phenytoin, ethanol, barbiturater, rifampicin, phenylbutazon, tricykliske antidepressiva), ethanol og hepatotoksiske lægemidler øger produktionen af ​​hydroxylerede aktive metabolitter, hvilket gør det muligt at udvikle alvorlig forgiftning selv med en lille overdosis. Langvarig brug af barbiturater reducerer effektiviteten af ​​paracetamol.
Ethanol bidrager til udviklingen af ​​akut pancreatitis. Microsomale oxidationshæmmere (inklusive cimetidin) reducerer risikoen for hepatotoksiske virkninger.
Langvarig fælles brug af paracetamol og andre NSAID'er øger risikoen for at udvikle "smertestillende" nefropati og nyre papillær nekrose, starten på nyresvigt i slutstadiet. Samtidig langvarig administration af høje doser af paracetamol og salicylater øger risikoen for at udvikle nyre- eller blærekræft. Diflunisal øger plasmakoncentrationen af ​​paracetamol med 50% - risikoen for at udvikle levertoksicitet.
Myelotoksiske lægemidler øger manifestationerne af lægemiddelhæmatotoksicitet.

specielle instruktioner

Med fortsat febersyndrom på baggrund af brugen af ​​paracetamol i mere end 3 dage og smertesyndrom i mere end 5 dage, er en læge konsultation påkrævet.
Risikoen for at udvikle leverskader øges hos patienter med alkoholisk hepatose.
Forvrænger laboratorietest i kvantitativ bestemmelse af glucose og urinsyre i plasma.
Under langvarig behandling er det nødvendigt at kontrollere billedet af perifert blod og leverens funktionelle tilstand..
Sirupen indeholder 0,06 XE saccharose i 5 ml, som skal tages i betragtning ved behandling af patienter med diabetes mellitus.

Paracetamol dosering til voksne

Paracetamol betragtes som det sikreste lægemiddel, som har en udtalt antipyretisk egenskab, moderat analgetisk og svag antiinflammatorisk. Den daglige dosis Paracetamol til voksne er maksimalt 4 gram, men normalt anbefaler læger ikke mere end 2 gram, som skal opdeles i 4-5 doser.

På trods af den erklærede sikkerhed skal du nøje overholde den dosis, der er ordineret af en specialist eller angivet i kommentaren, med selvbehandling. I tilfælde af stofmisbrug kan der opstå bivirkninger. Hyppig, uhensigtsmæssig brug af Paracetamol, selv i små doser, bidrager til et fald i immunitet, udviklingen af ​​allergiske reaktioner, astma og leversvigt.

Lægemidlets egenskaber

Paracetamol (Paracetamolum) er et ikke-hormonelt antiinflammatorisk middel til udbredt anvendelse for at eliminere symptomer såsom hypertermi, smerter af forskellig art og oprindelse, inflammatoriske manifestationer i en bred vifte af akutte og kroniske sygdomme. Det skal huskes, at Paracetamol til voksne og børn ikke har en terapeutisk virkning, det vil sige, det påvirker ikke årsagen til udseendet af patologiske symptomer. Følgelig er tilstedeværelsen af ​​en alvorlig sygdom underlagt kompleks terapi ordineret af en højt kvalificeret specialist efter en række undersøgelser. Paracetamol kan i dette tilfælde kun lette forløbet af kliniske manifestationer af sygdommen.

Dette stof er meget efterspurgt blandt befolkningen i forskellige aldersgrupper. Paracetamol er anerkendt som det sikreste lægemiddel, der har følgende egenskaber:

  • udtalt antipyretisk virkning (men nogle gange er det nødvendigt at øge en enkelt dosis paracetamol for en mere effektiv og hurtig eliminering af hypertermi);
  • mild smertestillende
  • minimal antiinflammatorisk, manifesteret af en forbedring af den generelle tilstand på baggrund af et fald i kropstemperatur og eliminering af smerte.
Når man kommer ind i den menneskelige mave-tarmkanal, absorberes medicinen hurtigt i de øvre dele af tyndtarmen, hvilket forårsager effekten af ​​effekten inden for 20-30 minutter. Det aktive stof har en deprimerende virkning på midten af ​​termoregulering i hypothalamus og receptorer, der oplever smerte ved forskellige lokaliseringer. Lægemidlets antiinflammatoriske egenskab manifesteres af en generel forbedring af tilstanden på baggrund af eliminering af hypertermi og smertesyndrom uden direkte at påvirke fokus på inflammation.

Doser af stoffet

For et barn beregnes dosis af Paracetamol strengt individuelt under hensyntagen til alder og vægt, og for voksne og unge anvendes normalt tabletter på 200, 325 og 500 milligram. En enkelt dosis af lægemidlet kan øges i tilfælde af intens smerte eller høj feber, men ikke over 1 g. Med sværhedsgraden af ​​sygdommens symptomer, manifesteret af hypertermi, kulderystelser, smerter i led eller smerter på et bestemt sted for lokalisering af den patologiske proces, er det tilladt at bruge en maksimal dosis på op til 4 gram af lægemidlet. Multiplikationen er 4-5 gange om dagen hver 4. time. Hvis symptomerne falder eller forsvinder, kan du springe over det næste lægemiddelindtag..

For en voksen er en enkelt dosis Paracetamol 400-500 mg ifølge brugsanvisningen, men i praksis tillader læger 800-1000 mg, men en gang og kun til akut pleje ved en kropstemperatur over 40 grader. Body mass index tages også i betragtning, det vil sige, jo lavere det er, jo mindre stof kan du drikke på én gang.

Advarsler

Doseringen af ​​Paracetamol til voksne kan øges eller nedsættes under hensyntagen til den behandlende læges anbefalinger eller instruktionerne til lægemidlet. Men at reducere hyppigheden af ​​doser eller ignorere tidsintervallerne kan fremkalde en overdosis af lægemidlet. De vigtigste symptomer på paracetamolforgiftning er:

  • epigastriske smerter, kvalme og opkastning
  • svimmelhed og forvirring
  • Nyresvigt;
  • lever koma;
  • Allergisk reaktion;
  • dysfunktion i det hæmatopoietiske system.
Ved en temperatur kan dosis af paracetamol variere, men du bør konsultere din læge for at undgå de uønskede konsekvenser af en overdosis af lægemidlet.

Kilder:

Artikel verificeret
Anna Moschovis - familielæge.

Fundet en fejl? Vælg det, og tryk på Ctrl + Enter

For Mere Information Om Migræne